Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 14:32

« Poprzedni Następny »


Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc


Jonathan S. Tobin 2020-10-02


Błędne twierdzenie, że Trump odmówił potępienia białych suprematystów pomaga przesłonić prawdę o kwestiach tworzących podziały rasowe.


Trump zrobił to znowu. Kiedy podczas pierwszej w 2020 roku debaty prezydenckiej dano mu kolejną okazję bezpośredniego potępienia białej supremacji, odmówił. A przynajmniej to właśnie krzyczały nagłówki następnego dnia po kompletnej katastrofie, jaką była debata w Cleveland. Reakcje liberalnych grup żydowskich i większości klasy piszącej były gniewne. Według nich Trump dał sygnał ekstremistom i pokazał jasno, że stoi po stronie neonazistów,  Ku Klux Klanu i Proud Boys, odłamu skrajnej prawicy, który niedawno widziano jak maszeruje w Portland w Oregonie.


Podobnie jak z wieloma innymi słowami, które powiedział prezydent, włącznie z jego bardzo krytykowanymi uwagami o neonazistowskim wiecu w sierpniu 2017 roku w Charlottesville, jego słowa były nieprecyzyjne i nie wypowiedziane w sposób, w jaki politycy tradycyjnie ich używają i w jaki powinien był je wypowiedzieć.   


Jest także prawdą, że podobnie jak wiele relacji z wypowiedzi Trumpa, streszczenia tej wymiany słów są nieścisłe i wprowadzające w błąd.


Trump nie odmówił potępienia białych suprematystów. Nie przekazał jednak tego stanowiska, które powtarzał wielokrotnie podczas swojej prezydentury, w formie normatywnej deklaracji, która – teoretycznie – zakończyłaby dyskusję. Dlatego, niezależnie jak bardzo wypaczono relacje z tego wydarzenia, Trump ponosi odpowiedzialność za to, co nastąpiło.Nawet jesli Nawet jeśli przyznamy ten fakt, najnowszy odcinek tej bitwy wet za wet między Trumpem a prasą o białą supremacje nie dał nam żadnej istotnej informacji o naturze rzeczywistego, ekstremistycznego zagrożenia. Ani też nie pomógł społeczności żydowskiej (która jest ze zrozumiałych względów wyczulona  na możliwe zagrożenia jej bezpieczeństwa), lepiej zrozumieć, czego powinna się także obawiać.   


Wymiana słów między moderatorem Chrisem Wallacem a Trumpem z wstawkami Joe Bidena, brzmiała następująco:


Wallace
: “Czy jest pan gotów dzisiaj potępić białych suprematystów i grupy bojówkarzy, i powiedzieć, że muszą ustąpić [stand down] i nie dodawać do przemocy w szeregu miast, jak widzieliśmy w Kenosha i jak widzimy w Portland?”


Trump
: “Oczywiście, jestem gotów to zrobić, ale chcę powiedzieć, że niemal wszystko, co widzę, płynie z lewego skrzydła, nie z prawego skrzydła. Jestem gotów zrobić wszystko. Chcę zobaczyć pokój”.


Wallace
: “No cóż, więc, niech pan to zrobi”.

Biden: “Powiedz to. Zrób to. Powiedz to”.

Trump: “Chcecie ich nazwać, jak chcecie ich nazwać? Proszę dać mi nazwę. Proszę, kogo chcecie, żebym potępił?”

Wallace: “Białych suprematystów”.

Biden: “Proud Boys”.

Trump: “Proud Boys, odejdźcie i stójcie z boku [stand back and stand by]. Ale mówię wam, ktoś musi coś zrobić z Antifą i lewicą, bo to nie jest problem prawicy”.


Analiza tego, co powiedział, nie jest trudna. Wbrew nagłówkom, Trump nie odmówił potępienia tych grup. Chociaż mówił kolokwialnym językiem, słowa: “Oczywiście, jestem gotów to zrobić”, były faktycznie zgodą na potępienie.  


Trump jednak nie powtórzył sformułowania Wallace’a, czego żądał Biden, podbechtujący moderatora. Trump zawsze odmawia robienia tego, co mu każą, kiedy stawiają go w takiej sytuacji, niezależnie od tego jak łatwe lub oczywiste byłoby powiedzenie „Tak, potępiam ich”. A powiedzenie Proud Boys, by “odeszli” [stand back] także było, (przynajmniej w rozumieniu Trumpa), zgodą na to, co powiedział Wallace. Niestety, dodanie retorycznego ozdobnika „stójcie z boku” [stand by] można interpretować jako umniejszenie znaczenia pierwszego zwrotu i całkiem możliwe, że zachęci tę grupę.  


Łatwo powiedzieć, że Trump powinien był dać Wallace’owi to, czego tamten chciał. Częścią problemu tutaj jest jednak to, że Trump wie, że wydał wiele oświadczeń potępiających białą supremację w okresie swojej prezydentury i nigdy nie zadowoliło to tych, którzy gorliwie chcą mu przylepić etykietę „ekstremisty”. To skłania go do nadąsanego sprzeciwu, który jest głupi, ale nie jest rasistowski.   


Odmowa Trumpa nauczenia się mówienia jak polityk i wypowiadania starannych, dostrojonych do okoliczności wypowiedzi niewątpliwie zaprasza jego przeciwników do zarówno wybierania sobie słów, która pasują do ich preferowanej interpretacji, jak i powodują, że nakleja mu się fałszywą etykietę i potępia.  


Podobnie jak ze słowami wypowiedzianymi w Charlottesville, interpretacja wrogów Trumpa zdominuje narrację o tej debacie. Obiektywne spojrzenie na transkrypcję pokazuje, że słowa “bardzo przyzwoici/świetni (fine) ludzie” dotyczyły tych, którzy sprzeciwiali się obalaniu pomników, a nie neonazistów. Wielu jednak będzie pamiętać tę debatę jako moment, kiedy Trump nie potępił rasistów.


Choć teraz ta najnowsza plama na jego reputacji jest w znacznej mierze jego winą, w każdej dyskusji na ten temat trzeba także zauważyć, że zastrzeżenia Trumpa do tego pytania były w znacznej mierze poprawne.


Teza, że biali suprematyści lub Proud Boys, grupa, która według ADL liczy zaledwie kilkuset członków, są tymi, którzy stworzyli miejski kryzys w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich czterech miesięcy przemocy i rozruchów, jest nie tyle błędna, ile jest oszukańczą próbą ukrycia prawdy. Rzadko można było ich zobaczyć podczas setek rozruchów, jakie miały miejsce od śmierci George’a Floyda.


Jest także prawdą, że choć Biden , tak jak Trump, potępił przemoc ze strony Proud Boys, wybrał odmowę potępienia Antify i jej popleczników, jak również ludzi, którzy pomogli finansować i podżegać rozruchy, ale jakoś zostali w zasadzie zignorowani.


Wallace także w ignorancki sposób błędnie scharakteryzował sesje szkoleniowe o “białej wrażliwości” krytycznej teorii rasy, które plenią się zarówno w instytucjach rządowych, jak przemyśle jako nie wywołujące sprzeciwu „szkolenia wrażliwości”, które Trump próbuje zakazać. W rzeczywistości jest to szerzenie toksycznie rasistowskiej i radykalnej teorii, która jeszcze bardziej dzieli naród i podsyca przemoc, zamiast ją powstrzymywać. 


Wallace nie zapytał Bidena o tę odmowę ani o to, że jego kampania nie zdystansowała się od innych ekstremistów.


Przy całej pozie uprzejmości i normalności nie zapytał Bidena, dlaczego porównał Trumpa do nazistowskiego ministra propagandy, Josepha Goebbelsa lub dlaczego grupa żydowskich Demokratów opublikowała ogłoszenie porównujące administrację Trumpa do Trzeciej Rzeszy, a są to bezczelne i niestosowne nawiązania do Holocaustu, które powinny być ostro potępione przez zorganizowaną społeczność żydowską, ale przeszły bez echa z powodu politycznych opcji jej przywódców.  


Wallace nie zapytał Bidena, dlaczego on i jego kandydatka na wiceprezydenta, senator Kamala Harris, spotkali się z antysemickim zwolennikiem siejącego nienawiść Louisa Farrakhana. Syn tego zwolennika został postrzelony przez policję i kandydatka na prezydenta powiedziała, że jest z niego „dumna”.   


Bidena nie zapytano także o przeproszenie wystosowane przez organizatorów jego kampanii za potępienie antysemityzmu byłej przywódczyni Marszu Kobiet, Lindy Sarsour, której udzielono głosu na Narodowej Konwencji Demokratów.


Nic z tego nie uwalnia Trumpa od winy za to, że nie wyraził jasno swojego stanowiska w sprawie prawicowych ekstremistów, ani za wypowiedzi, które są warte krytyki. Fakt jednak, że to, co prezydent powiedział, zostało fałszywie nazwane poparciem dla białych suprematystów, podczas gdy Bidenowi odpuszcza się jego stosowanie uników i odmowę jasnego potępienia lewicowych ekstremistów, którzy w ostatnich miesiącach palili amerykańskie miasta, jest tym właśnie, co przekonuje Trumpa, że nie powinien kłopotać się podporządkowaniem żądaniom przesłuchujących go.   


Prawdziwą tragedią jest to, że w obecnym czasie, kiedy rozmowy o rasie i przemocy nigdy nie były ważniejsze, debata mogła rzucić światło na nie, ale zrobiła coś odwrotnego. Strony będą starały się przypisać winę za to zależnie od swoich politycznych sympatii. Rezultatem jest jednak to, że kłótnia Trump-Biden zaciemniła publiczną dyskusję o ekstremistycznej przemocy zamiast ją rozjaśnić.


Asking the wrong questions about extremist violence

JNS.Org, 30 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk