Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:14

« Poprzedni Następny »


Wymówka społecznej psychozy i “choroby umysłowej”


Ruthie Blum 2022-01-27

Opancerzony pojazd sił porządku publicznego na terenie, gdzie mężczyzna wziął zakładników w synagodze podczas nabożeństwa, które transmitowano na żywo w Colleyville w Teksasie, USA, 15 stycznia 2022.(zdjęcie: REUTERS/Shelby Tauber)

Opancerzony pojazd sił porządku publicznego na terenie, gdzie mężczyzna wziął zakładników w synagodze podczas nabożeństwa, które transmitowano na żywo w Colleyville w Teksasie, USA, 15 stycznia 2022.

(zdjęcie: REUTERS/Shelby Tauber)Niespełna dwie godziny przed tym, jak urodzony w Pakistanie brytyjski muzułmanin wziął 15 stycznia czterech żydowskich zakładników w synagodze Beth Israel w Colleyville w Teksasie, afro-Amerykanin Martial Simon pchnął młodą kobietę pod nadjeżdżający pociąg metra na stacji Times Square w Nowym Jorku.

 

W pierwszym wypadku zginął tylko sprawca. W drugim, ofiara straciła życie.  

 

Te dwa niezwiązane wydarzenia mają więcej wspólnego niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Oba dotyczą napastników, którzy byli dobrze znani siłom porządku publicznego. O obu członkowie ich rodzin powiedzieli, że cierpieli na “chorobę psychiczną”.


Zacznijmy od Malika Faisala Akrama. Po wejściu do synagogi podczas porannego nabożeństwa w szabat i oznajmieniu związku z pakistańską terrorystką, Aafią Siddiqui, uzbrojony cudzoziemiec przez 11 godzin trzymał rabina i trzech uczestników nabożeństwa jako zakładników. (Reszta już zmniejszającej się liczby wiernych z powodu wzrostu zakażeń COVID-19 uczestniczyła przez Zoom.)

 

Przez większość dnia agenci zespołu FBI SWAT prowadzili negocjacje z Akramem, którego nazywanie Siddiqui “siostrą” okazało się wyrazem ideologicznego, nie zaś dosłownego pokrewieństwa. Jednak jego emocjonalne więzy z “Lady Al-Kaidy” były wystarczająco silne, by wybrać się za ocean i żądać jej zwolnienia z więzienia, gdzie Siddiqui odsiaduje 86-letni wyrok za próbę zamordowania żołnierzy USA w Afganistanie i udział w spisku wiodącym do przeprowadzenia zamachu mającego spowodować masowe ofiary.

 

W zamian za jej zwolnienie Akram miał powstrzymać się od zabicia niewinnych Żydów, których sterroryzował.

 

Tylko dzięki łasce Boga, zaradności rabina Charlie Cytron-Walkera i profesjonalizmowi agentów FBI tego dnia w synagodze rozlała się tylko krew Akrama. Na szczęście ofiary – choć niewątpliwie w szoku – wyszły z tego fizycznie nienaruszone.

 

Analiza ruchów Akrama prowadzących do tego ohydnego czynu pokazuje, że przyleciał on 29 grudnia do Nowego Jorku na międzynarodowe lotnisko Johna F. Kennedy’go i podał hotel w Queens jako miejsce, gdzie się zatrzyma podczas wizyty. Dwa dni później był w samolocie do Teksasu.

 

Chociaż prezydent USA, Joe Biden, powiedział, że Akram “podobno” spędził pierwszą noc w mieście w “schronisku dla bezdomnych” i musiał kupić broń “na ulicy”, policja powiedziała, że prawdopodobnie wystarał się o nią w Dallas. Tak czy inaczej, Akram starannie zaplanował swoje posunięcia zanim wsiadł do samolotu w Wielkiej Brytanii.

 

To nie przeszkodziło jego bratu, Gulbarowi – rzeczywistemu krewnemu, nie tak jak jego duchowa siostra Siddiqui – przed wskazaniem „problemów zdrowia psychicznego”, które „pogorszyły się”, kiedy inny brat zmarł kilka miesięcy wcześniej na COVID-19, jako winnych tej sytuacji.  

 

Oskarżył także władze USA o niedbałość przy sprawdzaniu wjeżdżających. Ot, taka ironia.

 

“On był znany policji; był karany - powiedział Gulbar Akram o Maliku w licznych wywiadach dla mediów. – Jak mógł wjechać do Ameryki? Dlaczego dostał wizę? Jak wylądował na lotnisku JFK i nikt go nie zatrzymał ani na sekundę? Jak mógł zdobyć broń?”

 

Wszystko to są zasadne pytania. Jednak każdy, kto śledzi polityczny i kulturowy klimat w Ameryce Bidena nawet nie trudziłby się zadawaniem ich. Sama myśl o sprawdzaniu muzułmanina powoduje, że Demokraci w Kongresie trzęsą się ze strachu przed gniewem “Squadu

 

Tymczasem Wielka Brytania mogłaby głęboko przemyśleć sprawę Akrama. Według informacji z poniedziałku w “Telegraph”, otrzymał on zakaz wstępu do sądu w Blackburn już w 2001 roku. Ten rzadki “Nakaz wykluczenia”, który zakazywał mu wstępu na teren budynku, został wydany bezpośrednio po atakach 9/11, kiedy wyklinał woźnego sądowego, życząc mu, by został zabity w ataku jednego z samolotów, które obaliły World Trade Center.

 

Innymi słowy, jak pozornie umysłowo niestabilny był biedy Akram przez całe życie, jego islamistyczne skłonności były stabilne przez cały czas. Nic dziwnego, że wybrał Żydów w swojej wyprawie do Colleyville. Antysemityzm jest przecież integralną częścią, jeśli nie kluczowym elementem dżihadyzmu.

 

Zapytajcie Siddiqui, która, nawiasem mówiąc, odsiaduje karę w Carswell Federal Medical Center w Fort Worth, gdzie siedzą skazane kobiety o różnych „poziomach niebezpieczeństwa” i „potrzebie opieki psychiatrycznej”.

 

Jak napisała Phyllis Chesler dla IPT (Investigative Project on Terrorism) News: “Siddiqui pokazała się jako zażarta żydożerczyni. Jej proces rozpoczął się od żądania, by jej ławników zbadać genetycznie i zapewnić, że nie ma wśród nich Żydów. Po wysłuchaniu wyroku skazującego wykrzyczała, że ‘wyrok jest z Izraela, a nie z Ameryki. Tam trzeba skierować gniew’”.  

 

Ponadto, jak podaje Chesler, Siddiqui “podobno napisała do [byłego] prezydenta [Baracka] Obamy, mówiąc mu, że ‘okrutni, niewdzięczni, wbijający noże w plecy Żydzi… spowodowali, że byli bezlitośnie wyrzucani zewsząd, gdzie zdobyli siłę. To dlatego >holokausty< wielokrotnie im się przydarzają!’”

 

I tyle w sprawie jakichkolwiek wątpliwości, jakie mogą istnieć w sprawie wyboru miejsca przez Akrama.

 

Także Simon nie wybrał przypadkowo miejsca dla swojej koszmarnej zbrodni. Spychanie ludzi na tory metra stały się modne wśród nowojorskich “bezdomnych” i “chorych psychicznie”.

 

Michelle Go, ofiara Simona, nie miała tyle szczęścia, co modlący się w Beth Israel. Ta mieszkanka Upper West Side dosłownie nie wiedziała, co ją uderzyło w tę zwyczajną skądinąd sobotę.

 

Kobieta, która zobaczyła Simon pędzącego przez platformę z rękami ustawionymi do popełnienia mordu, nie miała czasu na nic, poza usunięciem się z jego drogi. W tym ułamku sekundy ostrzeżenie innych o jego napaści nawet nie było opcją.

 

Ani też nikt nie był w stanie skoczyć na ratunek w sposób, w jaki niedawno zrobiło to kilkoro bohaterskich Nowojorczyków wobec podobnej napaści, ponieważ tym razem pociąg już nadjeżdżał. Wszystko, co pozostało tym, którzy byli świadkami tego koszmaru, to krzyk przerażenia.

 

Simon, który opuścił stację równie szybko, jak wszedł, sam oddał się w ręce policji. Na szczęście, ponieważ policja nowojorska była zajęta w pobliżu starając się opanować demonstrację przeciwko przymusowym szczepieniom. Gdyby zniknął w tym tłumie, z łatwością mógłby uniknąć aresztowania.  

 

Jego siostra, Josette Simon, łkała nad  jego losem podczas wywiadu w poniedziałek, opowiadając “New York Post”, jak kiedyś błagała szpital, by go nie wypuszczać. Powiedziała, że u tego obecnie 61-letni człowieka stwierdzono schizofrenię, kiedy był po trzydziestce i że choroba „pogorszyła się” po śmierci ich matki 23 lata temu.  

 

“Ona się nim opiekowała - powiedziała Josette. – Parę razy musiała wzywać policję, ale potem było coraz gorzej. Przez ostatnie 20 lat był wielokrotnie w szpitalach psychiatrycznych i wypuszczali go”.

 

Dodała, że w pewnym momencie “jedna z moich sióstr wzięła go. Był [w Georgii] a potem powiedział: ‘Muszę wrócić do Nowego Jorku’”.

 

Nowojorska policja powiedziała, że Simon, opisywany przez większość mediów jako “bezdomny”, ma długą historię przestępczej działalności, pobytów w więzieniu i na zwolnieniu warunkowym. Porównanie tego, co mówiła siostra, z relacją policji, pokazuje bardziej niż niejasną oś czasu.

 

Pewne jest jednak, że zostanie oskarżony o zamordowanie Michelle Go, tak jak powinien być. To nie znaczy jednak, że nie zostanie uznany za niepoczytalnego i zwolniony od winy – bo jest „chory psychicznie”. Gdyby został zabity, jak Akram, taka kwestia nie pojawiłaby się.

 

To nie znaczy, że Akram był zdrowy psychicznie, ani że Simon nie jest chory. To muszą ustalić psychiatrzy, którzy podobno już to zrobili. W takim razie nie zauważyli autentycznego zagrożenia, jakie stanowili ci mężczyźni.

 

Tak czy inaczej obaj powinni byli być zamknięci na dobre dawno temu, albo w więzieniu, albo w instytucji dla chorych psychicznie przestępców. Akram jest wreszcie tam, gdzie przynależy. Miejmy nadzieję, że to samo będziemy mogli powiedzieć o Simonie. Każdy, kto uważa inaczej, powinien udać się do psychiatry.

 

Societal psychosis and the ‘mental illness’ excuse

Jerusalem Post, 20 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRuthie Blum

Amerykańsko-izraelska dziennikarka, publicystka Jerusalem Post.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk