Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 - 01:15

« Poprzedni Następny »


Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów


Elder of Ziyon 2023-07-08

Pierwszy Sekretarz ONZ Antonio Guterres.  
Pierwszy Sekretarz ONZ Antonio Guterres.  

Gdyby Izrael czekał dłużej, Dżenin stałby się kolejną Gazą, a kroki niezbędne do ochrony życia Izraelczyków byłyby znacznie ostrzejsze. Gdyby urzędnikom ONZ naprawdę zależało na prawach człowieka, woleliby wcześniej zwalczać grupy terrorystyczne, zamiast czekać, aż będzie za późno. 


Działania Izraela są jedynym sposobem na zminimalizowanie ofiar cywilnych (poza rzeczywistą ponowną okupacją znacznej części Obszaru A). Ludzie, których zadaniem jest przestrzeganie praw człowieka, powinni zrozumieć te podstawowe fakty – a kiedy są tak nieświadomi realiów na miejscu, nie powinni nic mówić, dopóki nie poznają całej historii. 


Z “Times of Israel”:

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w czwartek, że Izrael użył nadmiernej siły podczas operacji antyterrorystycznej w Jenin na początku tego tygodnia i obwinił Izrael za przemoc w mieście na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii].


Podczas konferencji prasowej w Kwaterze Głównej ONZ w Nowym Jorku Guterres powiedział, że był „głęboko zaniepokojony” wiadomościami o operacji Dżenin i „zdecydowanie potępia wszelkie akty przemocy wobec ludności cywilnej”.


Zapytany, czy jego potępienie dotyczy obu stron konfliktu, Guterres powiedział: „Dotyczy to każdego użycia nadmiernej siły i oczywiście w tej sytuacji armia izraelska użyła nadmiernej siły”.


„Izraelskie naloty i operacje naziemne w zatłoczonym obozie dla uchodźców były najgorszą przemocą na Zachodnim Brzegu od wielu lat, mającą znaczący wpływ na ludność cywilną” – powiedział Guterres, obwiniając Izrael za zakłócenia w dostawach wody i energii elektrycznej oraz blokowania ludziom dostępu do opieki medycznej, oskarżenie, któremu Izrael zaprzeczył.


„Raz jeszcze wzywam Izrael do przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym obowiązku zachowania powściągliwości i użycia jedynie proporcjonalnej siły – powiedział Guterres. - Wykorzystanie nalotów jest niezgodne z prowadzeniem operacji organów ścigania”.

„Rozumiem uzasadnione obawy Izraela o jego bezpieczeństwo, ale eskalacja nie jest odpowiedzią – dodał. - To po prostu wzmacnia radykalizację i prowadzi do pogłębiającego się cyklu przemocy i rozlewu krwi”.

W artykule są następnie cytaty słów innych urzędników ONZ, którzy również twierdzą, że operacja w Dżeninie była przesadna i nieproporcjonalna.


Guterres jest najmniej antyizraelskim sekretarzem generalnym ONZ od wielu dziesięcioleci. Ale jego oświadczenie ujawnia sposób myślenia większości zachodniego świata, nawet wśród domniemanych sojuszników Izraela. Kiedy formułują swoją krytykę w kategoriach proporcjonalności, mówią, że Izrael powinien po prostu zaakceptować fakt, że terroryści będą zabijać Żydów co kilka dni i używać tylko symbolicznych metod, aby spróbować ich powstrzymać.


Obóz Dżenin zamienił się w ognisko terroru. Autonomia Palestyńska nie zrobiła nic, by temu zapobiec. Brygady Dżenin budują centrum wojskowe w stylu Gazy w środku obszaru cywilnego – tak jak Gaza. Im dłużej Izrael będzie czekał, tym trudniejsza stanie się nieuchronna operacja antyterrorystyczna i tym bardziej dotknie ona ludność cywilną. 


Siłom zbrojnym IDF udało się zniszczyć krytyczną infrastrukturę terrorystyczną, co nie było łatwe do zrobienia przy użyciu samych oddziałów lądowych. Planowanie operacji zajęło miesiące, a izraelski wywiad na temat kluczowej infrastruktury był najwyraźniej doskonały. Zastosowana dodatkowa siła i siła powietrzna zmniejszyły liczbę ofiar w porównaniu z tym, co zrobiłaby operacja naziemna. A każdy zabity Palestyńczyk był uzbrojonym bojownikiem – zasadnym celem wojskowym.


Innymi słowy, operacja ta zakończyła się sukcesem pod każdym względem, w tym także pod względem proporcjonalności. I chociaż IDF nie może powstrzymać wszystkich zamachów „samotnych wilków”, może powstrzymać znacznie większe ataki, które były planowane.


Ale Guterres i większość mieszkańców zachodniego świata, poza analitykami wojskowymi, po prostu nie rozumieją faktów. Nie widzą, że zwiększenie siły ognia jest konieczne ze względu na zwiększone możliwości terrorystów. I trzymają się swojego wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać sytuacja, nie zaś rzeczywistości.


Co doprowadza do kolejnej wypowiedzi innego urzędnika ONZ:

We wtorek Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Turk, potępił cykl przemocy w Izraelu i na Zachodnim Brzegu... Turk powiedział, że skala operacji w Dżeninie, w tym wielokrotne naloty, wraz ze zniszczeniem mienia, podnosi poważne kwestie dotyczące międzynarodowych norm i standardów praw człowieka.


Niektóre z zastosowanych metod i broni „są bardziej ogólnie związane z prowadzeniem działań wojennych w konflikcie zbrojnym niż z egzekwowaniem prawa” – powiedział.

 

„Stosowanie nalotów jest niezgodne z zasadami obowiązującymi przy prowadzeniu działań organów ścigania. W kontekście okupacji zgony w wyniku takich nalotów mogą również oznaczać umyślne zabójstwa” – powiedział.

Turk mówi, że Izraelowi jako okupantowi wolno jedynie „egzekwować prawo” i nie traktować tego jako konfliktu zbrojnego.


Rozumie to całkowicie opacznie. Izrael nie okupuje Dżeninu – gdyby okupował, to tamtejsi terroryści nigdy nie byliby w stanie zbudować tak rozległej infrastruktury. Dżenin nie jest pod kontrolą Izraela i wyraźnie nie jest pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej – jest pod kontrolą Iranu przez pełnomocnika. Terroryści nie są zwykłymi „przestępcami”. Przestępcy nie chodzą otwarcie z M-16. 


Gdyby Izrael czekał dłużej, Dżenin stałby się kolejną Gazą, a kroki niezbędne do ochrony życia Izraelczyków byłyby znacznie ostrzejsze. Gdyby tym urzędnikom ONZ naprawdę zależało na prawach człowieka, woleliby wcześniej zwalczać grupy terrorystyczne, zamiast czekać, aż będzie za późno. 


Działania Izraela są jedynym sposobem na zminimalizowanie ofiar cywilnych (poza rzeczywistą ponowną okupacją znacznej części Obszaru A). Ludzie, których zadaniem jest przestrzeganie praw człowieka, powinni zrozumieć te podstawowe fakty – a kiedy są tak nieświadomi realiów na miejscu, nie powinni nic mówić, dopóki nie poznają całej historii. 


(Co powiedziawszy trzeba stwierdzić, że Izrael po raz kolejny nie wykonał dobrej roboty wyjaśnienia tej operacji).

 

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/07/the-world-sends-message-israel-should.html

Elder of Ziyon, 7 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk