Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 13:49

« Poprzedni Następny »


Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych


Jonathan Tobin 2019-11-28

Bernie Sanders, kandydat na stanowisko prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej, z członkinią Izby Reprezentantów Alexandrią Ocasio-Cortez na wiecu w Iowa 10 listopada 2019.
Bernie Sanders, kandydat na stanowisko prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej, z członkinią Izby Reprezentantów Alexandrią Ocasio-Cortez na wiecu w Iowa 10 listopada 2019.

To, co jest stare, czasami staje się znowu nowe. W ostatnich latach socjalizm – ideologia, która zrodziła niektóre z najgorszych horrorów XX i najbardziej krwawego wieku naszej ery – powrócił. Tylko 30 lat po tym, jak został złożony do nieopłakiwanego grobu wraz z upadkiem Muru Berlińskiego, uczynił polityczny powrót.

 

Część tego przypływu sympatii do socjalizmu w Ameryce wynika z zainteresowania  prezydencką kandydaturą Berniego Sandersa, jak również z rozgłosu zdobytego przez jedną z jego największych zwolenniczek: reprezentantkę Alexandrię Ocasio-Cortez (Demokraci, Nowy Jork), która, podobnie jak senator z Vermontu, jest zaprzysięgłą socjalistką. Ich negatywne poglądy na Izrael nie przeszkodziły żydowskim Demokratom w oklaskiwaniu ich.


Sondaż Gallupa sprzed kilku miesięcy pokazał, że czterech z dziesięciu Amerykanów popiera jakąś formę socjalizmu. Podczas gdy większość respondentów - 51 procent - powiedziała, że socjalizm byłby złą rzeczą dla kraju, zdumiewające 43 procent powiedziało, że byłby dobrą.  Istotnie, jak zauważył również Gallup, większość Demokratów mówiła im od roku 2010, że patrzą pozytywnie na socjalizm.  

 

Nie jest jasne, czy wielu z tych, którzy mówią ankieterom, że podoba im się socjalizm, wiedzą co mówią. Niektórzy mogą, podobnie jak Bernie lub Ocasio-Cortez, nienawidzić prezydenta Donalda Trumpa lub uważać to za ogólne określenie bardzo liberalnych poglądów na rozmaite tematy lub mogą czuć niechęć do wielkiego biznesu. Cokolwiek jednak przez to rozumieją, nie ulega wątpliwości, że piętno związane z socjalizmem podczas walk przeciwko komunizmowi w czasach Zimnej Wojny oraz wiedza historyczna o tym, co dzieje się, kiedy socjaliści przejmują władzę, całkowicie wyblakły.   


Ironia polega tu na tym, że, jak powiedziała Ruth Wisse we wspaniałym wykładzie na trzeciej dorocznej konferencji o Żydach i konserwatyzmie – wydarzeniu sponsorowanym przez Jewish Leadership Conference i wspieranym przez Tikvah Foundation—“żydowski socjalizm” jest martwy.


Wisse, która jest chyba największym żyjącym autorytetem w dziedzinie literatury w jidysz, jak również znakomitą i wnikliwą komentatorką żydowskiej historii i polityki, opisała coś, co w znacznej mierze wymarło. 


Przed II Wojną Światową i przed Holocaustem zwolennicy socjalistycznej partii Bund byli nie tylko wszechobecni w żydowskim życiu, ale w wielu miejscach liczniejsi od syjonistów. Żydowscy socjaliści stworzyli ważną literaturę, która zdobyła polityczną wierność wielu Żydów, jako że widzieli w marksizmie ucieczkę zarówno od ekonomicznej nędzy, jak religijnych uprzedzeń.  


Niemniej te nadzieje – zarówno w kategoriach endemicznej ekonomicznej porażki socjalistycznych systemów, jak obietnicy równych praw dla Żydów – zniweczyła ostatecznie rewolucja w Rosji. To samo było w innych miejscach, gdzie skrajna lewica zdobywała władzę, jak dowiodły wydarzenia na Kubie i w Wenezueli.


Żydowscy socjaliści nie chcieli porzucić swojej żydowskiej tożsamości. Marzyli o świecie, w którym mówiący w jidysz Żydzi będą mieli pewien stopień autonomii i będą kultywowali swoją unikatową kulturę, w której kapitalizm będzie rozgromiony i zastąpiony sprawiedliwszym systemem.   


Odkryli jednak, że była głęboka sprzeczność między obietnicami socjalizmu dla Żydów a tym, co socjalizm dostarczał. W systemie zbudowanym na przymusie, w którym rządy mogły dyktować zachowanie swoim poddanym, Żydzi w sposób nieunikniony byli prześladowani i powiedziano im, że mają zrezygnować ze swojej odrębnej tożsamości. Żydzi w Związku Radzieckim zostali zmiażdżeni. Wojnę z ich kulturą prowadzili inni Żydzi, którzy byli prawdziwymi wyznawcami nowej wiary i byli zdecydowani wymazać wszystkie elementy żydowskiego życia poza tymi, które wszechpotężne państwo mogło kontrolować i manipulować, i które nie wahało się przed zlikwidowaniem wszelkich iskier wolności, wiary lub więzi z żydowską tożsamością i z syjonizmem.


Jedynym miejscem, gdzie żydowski socjalizm odniósł sukces, przynajmniej chwilowy, był Izrael, gdzie moc instytucji, jakie stworzył, pomogła zbudować państwo. Nie miał jednak tego samego tyranicznego wpływu, jaki inne socjalistyczne systemy. Nawet tam jednak takie idee nie stanowiły konkurencji dla gospodarki rynkowej. Nieodłączna niewydajność zarządzanej z góry gospodarki nie mogła bez końca podpierać kulejących instytucji, takich jak kibuce. Niemniej, różnicą między kibucami w ich okresie rozkwitu, a kołchozami było to, że Żydzi mieli wolność opuszczenia ich i nie byli zmuszani do pozostania niewolnikami państwa. Nigdzie indziej nie próbowano tak wolnego socjalizmu i w rezultacie jego straszne wady były mniej widoczne.


Żydowski socjalizm był szczególną porażką, bo sam język nie mógł go podtrzymać. Jidysz powraca jako popularna dziedzina badań i nadal jest codziennym językiem w enklawach chasydów. Ale socjalistyczne szkoły żydowskie, organizacje i Bund od dana zapadły się w nicość. Sam jidysz nie był dającą się przekazać wartością. Kulturowe żydostwo nie mogło zapobiec asymilacji lub małżeństwom mieszanym w wolnych społeczeństwach Diaspory.  


Sprawą z socjalizmem, o której nie pamiętają dzisiejsi entuzjaści, jest to, jak blisko jest związany z najgorszymi tragediami ubiegłego wieku. Ludziom trudno jest przyznać, że dowody pokazują, iż dokonał znacznie więcej szkody niż dobra. Rządy są potrzebne, by pomóc tym, którzy wpadają w szpary systemów opartych na ekonomicznej wolności, ale dawanie państwu tak wiele władzy nieuchronnie prowadzi do tyranii. A to jest coś, co zawsze jest złe dla Żydów.


Tezą Wisse w jej autopsji socjalizmu jest to, że jego dziedzictwo jest sprzeczne z interesem Żydów. Dzisiaj Międzynarodówka Socjalistyczna, która kiedyś uhonorowała byłego izraelskiego prezydenta, Szimona Peresa jako jednego ze swoich przywódców, jest bastionem ruchu BDS, a więc sprzeciwia się istnieniu państwa żydowskiego. Sanders ucieleśnia ironię, że człowiek, który ma szansę na zostanie pierwszym żydowskim i socjalistycznym prezydentem kraju, jest kimś, kto porzucił judaizm i nie popiera Izraela. Jest też istotne wskazanie, że poparli go najwięksi wrogowie Izraela i najbardziej jawni szerzyciele antysemityzmu w naszym systemie politycznym, jak koleżanki Ocasio-Cortez w jej „drużynie”, reprezentantki Ilhan Omar (Demokraci, Minnesota) i Rashida Tlaib (Demokraci, Michigan).


Ani też nie jest przypadkiem historycznym, że zadeklarowana socjalistyczna partia polityczna, taka jak Labour Party w Wielkiej Brytanii, wzięła otwartego antysemitę, Jeremy’ego Corbyna na swojego przywódcę i stała się bezpieczną przystanią dla żydożerców. To samo dotyczy wyboru lewicowej elity kadry akademickiej na Zachodzie, by popierać tak antysemicki ruch jak BDS.   


Jeśli w przeszłości niektórzy na lewicy wyśmiewali antysemityzm jako ”socjalizm głupców”, Wisse słusznie mówi, że obecnie socjalizm stał się ”antysemityzmem oświeconych”. Śmierć żydowskiego socjalizmu i uczciwe spojrzenie na to, jak totalitaryzm wyskoczył z jego łona, jest historycznym ostrzeżeniem, a na ignorowanie rzeczywistości za tym ostrzeżeniem żydowskie społeczności  na świecie nie mogą sobie pozwolić. 


Socialism becomes the anti-Semitism of the enlightened

JNS, 12 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk