Prawda

Piątek, 9 grudnia 2022 - 03:56

« Poprzedni Następny »


Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?


Daled Amos 2022-09-25

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.

Źródło zdjęcia: Wikimedia CommonsNa Bliskim Wschodzie sojusznicy i przeciwnicy mogą się zmieniać w tę i z powrotem.


Dotyczy to nie tylko państw na tym obszarze, ale także krajów zewnętrznych, które rywalizują ze sobą o zdobycie przyczółka lub zabezpieczenie dostępu do zasobów i technologii.


Jednym z przykładów jest Rosja.


Kiedy była Związkiem Radzieckim, był to jeden z pierwszych krajów, które uznały Islamską Republikę Iranu. Ale był też głównym dostawcą broni do Iraku podczas wojny tego kraju z Iranem, jednocześnie dostarczając trochę broni do Iranu. Po wojnie ZSRR zgodził się pomóc Iranowi w dokończeniu budowy reaktora jądrowego w Bushehr.


Dziś Rosja wciąż jest w centrum wydarzeń. Zdobyła przyczółek w Syrii, co pomaga w strategii Iranu polegającej na wykorzystywaniu tego kraju do zaopatrywania Hezbollahu i jednoczesnego budowania w tym kraju bazy operacyjnej przeciwko Izraelowi. A jednak, mimo zaawansowanych systemów rakietowych do obrony Syrii, Rosja ma porozumienie z Izraelem pozwalające Izraelowi na działania przeciwko irańskim pozycjom w Syrii.


To skomplikowane.


Ksenia Svetlova, izraelska polityczka i dziennikarka, tak rozróżnia stosunki Rosji z Iranem i Izraelem :

Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami.
My nie jesteśmy partnerami (mówi o Izraelu).

Pozostaje niedopowiedziane, czym właściwie są stosunki Rosji z Izraelem.


Artykuł Middle East Forum z 2005 roku na temat proizraelskiej polityki Putina zwrócił uwagę na podobne interesy Rosji i Izraela w walce z zagrożeniem, jakie dla obu krajów stanowi terroryzm:

Podczas gdy Stany Zjednoczone i inne rządy zachodnie krytykowały rosyjskie operacje w Czeczenii, rząd izraelski tego nie robił. Szaransky raczej zaoferował silne poparcie dla twardej polityki Putina, by nie negocjować z terrorystami, ale zamiast tego pokonywać ich militarnie. Paralele między konfliktem Rosji z Czeczenami a walką Izraela z Palestyńczykami odbiły się silnym echem w administracji Putina.


...Podobnie jak palestyńscy terroryści, czeczeńscy rebelianci przeprowadzili szereg ataków na cywilne obiekty w Rosji, w tym ataki na szpitale w południowej Rosji podczas pierwszej wojny czeczeńskiej (1994-96), zajęcie moskiewskiego teatru w 2002 roku i seria ataków latem 2004 roku, których kulminacją była śmierć setek dzieci w wieku szkolnym w Biesłanie. Wydaje się, że to podobieństwo trudnej sytuacji zwiększyło w Rosji sympatię dla Izraela.

Ale poza wspólnym wrogiem, terrorystami, istnieje jeszcze jedna więź między Rosją a Izraelem, która istnieje nawet wtedy, gdy kwestia Czeczenii nie jest na pierwszych stronach gazet. Kiedy Ariel Sharon odwiedził Rosję w 2001 roku,

Putin odniósł się do faktu, że wielu Izraelczyków pierwotnie pochodziło z Rosji i innych byłych republik sowieckich, twierdząc, że chciał, aby „żyli w pokoju i bezpieczeństwie” oraz potępił terroryzm, chociaż odniósł się również do „tradycyjnie dobrych” stosunków Rosji z światem arabskim i Autonomią Palestyńską.

Kiedy Izrael zamknął Arafata w jego kwaterze głównej w Ramallah, przywódca terrorystów zwrócił się do Putina, aby wywarł nacisk na Izrael i spowodował wycofanie oblężenia. Zamiast tego, podobno Putin powiedział mu, że „zwalczanie terroryzmu i ekstremizmu jest najpilniejszym zadaniem stojącym dziś przed światową społecznością”.


Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że w 2005 roku stosunki gospodarcze Rosji z Izraelem były warte około 1 miliarda dolarów rocznie.


Ale z drugiej strony Rosja wciąż ma do czynienia z milionami muzułmanów mieszkającymi w Rosji. To daje Rosji silną motywację do moderowania więzi z Izraelem.


Równocześnie jednak jest to zagrożeniem również dla Rosji.


W 2011 r. podpułkownik James Zumwalt skrytykował  związki Putina z Iranem, zauważając wówczas, że w oparciu o różnicę między stopą urodzeń wśród Rosjan i muzułmanów, do 2050 roku muzułmanie przewyższą liczebnie rdzennych Rosjan.


Co więcej, jest to kwestia samego Iranu:

Putin naiwnie wierzy w nieistniejącą więź rosyjsko-irańską, która stawia Moskwę poza celownikiem Iranu. Ale ostatecznie Iran ma wobec Rosji ten sam zamiar, jak wobec innych państw nieislamskich – chce dla niej losu Emiratu Kaukaskiego: podporządkowania całego kraju prawu szariatu.

Kiedy rozpadał się Związek Radziecki, ajatollah Chomeini napisał do Gorbaczowa, proponując islamizm jako sposób na „łatwą pomoc w wypełnieniu ideologicznej próżni waszego systemu”.

 

A jak jest dzisiaj?


Kapitan (rezerwy) Alexander Grinberg z wywiadu wojskowego IDF pisze, że wśród samych Irańczyków nie ma miłości do Rosji:

zdecydowana większość Irańczyków tradycyjnie gardzi Rosją i popiera Ukrainę. Młodzi ludzie w Iranie nienawidzą Rosji, ponieważ widzą podobieństwa między reżimami rosyjskim i irańskim. Biorąc pod uwagę ten kontekst, zrozumiałe jest, że irańscy przywódcy nie lubią być przedstawiani jako zwolennicy Rosji.

Nie oznacza to, że Iran ma teraz szczególnie przyjazne stosunki z Ukrainą. W 2020 roku irańska Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła ukraiński odrzutowiec pasażerski, zabijając wszystkie 176 osób na pokładzie.


Ukraina jest również przeszkodą w związkach między Rosją a Izraelem
, ponieważ Izrael ostrożnie wspiera Ukrainę w walce z rosyjską inwazją, jednocześnie uważając, aby nie zrobić niczego, co mogłoby zagrozić swobodzie, jaką Rosja przyznaje mu podczas lotów nad Syrią. Rosja powiedziała nawet Iranowi, aby zmienił swoje pozycje w Syrii, aby uniknąć pojawiania się celów dla izraelskich ataków, które są w pobliżu pozycji rosyjskich.

 

Tymczasem z biznesowego punktu widzenia rządy Rosji i Iranu konkurują ze sobą, próbując znaleźć rynki zbytu dla swojej ropy w czasie, gdy Rosja jest izolowana z powodu inwazji na Ukrainę, a Iran próbuje znaleźć sposoby obejścia sankcji.


Partnerstwo w polityce niekoniecznie obejmuje partnerstwo w biznesie.


A jednak nie można zaprzeczyć, że  izolacja Rosji i Iranu łączy te dwa kraje:

W lipcu Iran stał się największym na świecie odbiorcą rosyjskiej pszenicy. W tym miesiącu Rosja wystrzeliła w kosmos irańskiego satelitę, co jest rzadkim sukcesem programu kosmicznego Teheranu. A w zeszłym tygodniu wojsko irańskie zorganizowało wspólne ćwiczenia dronów z siłami rosyjskimi, zaś USA ostrzegają, że Moskwa przygotowuje się na przyjęcie irańskich dronów do użycia w wojnie w Ukrainie. (Obecnie jest już potwierdzone, że Rosjanie używają irańskich dronów w Ukrainie –M.K.)

Te kontakty wykraczają poza poziom międzyrządowy:

W ostatnich miesiącach Rosjanie tłumnie przybywali do Republiki Islamskiej, często by dyskutować o sposobach obejścia sankcji, mówią irańscy biznesmeni. W dzisiejszych czasach w sklepach i hotelach Teheranu często słyszy się rosyjski, ponieważ Iran pozostaje otwarty dla rosyjskich gości, którzy zostali odcięci od większości krajów Zachodu.

Na miejskim wielkim bazarze Hossein, sprzedawca dywanów, powiedział, że liczba rosyjskich klientów podwoiła się od lutego i obecnie stanowi połowę bazy klientów. W recepcji luksusowego hotelu w Teheranie jedynymi Europejczykami byli Rosjanie, którzy przynieśli swoje laptopy na spotkanie biznesowe z Irańczykami.

Brzmi to niemal jak opisy Izraelczyków podróżujących do ZEA i badających możliwe przedsięwzięcia biznesowe i możliwości handlowe.


W przeciwieństwie jednak do przyjaźni arabsko-izraelskiej, o której często ostatnio czytamy, Rosjanie odwiedzający Iran robią to z desperacji. 


Opis Swietłowej wciąż brzmi prawdziwie: „Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami”. 


Prognozy na przestrzeni lat, że Izrael stanie w obliczu izolacji i nie będzie miał przyjaciół, były błędne. Tego samego nie można powiedzieć o Rosji i Iranie. A fakt, że znajdują się na tej samej łodzi, tworzy partnerstwo, które może dojść tylko do pewnego punktu.


Russia -- When It Comes To Iran And Israel: Friendship Goes Further Than Partnership (Daled Amos)

Elder of Ziyon, 15 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk