Prawda

Środa, 22 marca 2023 - 14:12

« Poprzedni Następny »


Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?


Daled Amos 2022-09-25

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Ilekroć Rosja wkracza na ścieżkę wojenną zacieśnia kontakty z Iranem. Na zdjęciu spotkanie Putina z Chameneim w 2015 roku.

Źródło zdjęcia: Wikimedia CommonsNa Bliskim Wschodzie sojusznicy i przeciwnicy mogą się zmieniać w tę i z powrotem.


Dotyczy to nie tylko państw na tym obszarze, ale także krajów zewnętrznych, które rywalizują ze sobą o zdobycie przyczółka lub zabezpieczenie dostępu do zasobów i technologii.


Jednym z przykładów jest Rosja.


Kiedy była Związkiem Radzieckim, był to jeden z pierwszych krajów, które uznały Islamską Republikę Iranu. Ale był też głównym dostawcą broni do Iraku podczas wojny tego kraju z Iranem, jednocześnie dostarczając trochę broni do Iranu. Po wojnie ZSRR zgodził się pomóc Iranowi w dokończeniu budowy reaktora jądrowego w Bushehr.


Dziś Rosja wciąż jest w centrum wydarzeń. Zdobyła przyczółek w Syrii, co pomaga w strategii Iranu polegającej na wykorzystywaniu tego kraju do zaopatrywania Hezbollahu i jednoczesnego budowania w tym kraju bazy operacyjnej przeciwko Izraelowi. A jednak, mimo zaawansowanych systemów rakietowych do obrony Syrii, Rosja ma porozumienie z Izraelem pozwalające Izraelowi na działania przeciwko irańskim pozycjom w Syrii.


To skomplikowane.


Ksenia Svetlova, izraelska polityczka i dziennikarka, tak rozróżnia stosunki Rosji z Iranem i Izraelem :

Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami.
My nie jesteśmy partnerami (mówi o Izraelu).

Pozostaje niedopowiedziane, czym właściwie są stosunki Rosji z Izraelem.


Artykuł Middle East Forum z 2005 roku na temat proizraelskiej polityki Putina zwrócił uwagę na podobne interesy Rosji i Izraela w walce z zagrożeniem, jakie dla obu krajów stanowi terroryzm:

Podczas gdy Stany Zjednoczone i inne rządy zachodnie krytykowały rosyjskie operacje w Czeczenii, rząd izraelski tego nie robił. Szaransky raczej zaoferował silne poparcie dla twardej polityki Putina, by nie negocjować z terrorystami, ale zamiast tego pokonywać ich militarnie. Paralele między konfliktem Rosji z Czeczenami a walką Izraela z Palestyńczykami odbiły się silnym echem w administracji Putina.


...Podobnie jak palestyńscy terroryści, czeczeńscy rebelianci przeprowadzili szereg ataków na cywilne obiekty w Rosji, w tym ataki na szpitale w południowej Rosji podczas pierwszej wojny czeczeńskiej (1994-96), zajęcie moskiewskiego teatru w 2002 roku i seria ataków latem 2004 roku, których kulminacją była śmierć setek dzieci w wieku szkolnym w Biesłanie. Wydaje się, że to podobieństwo trudnej sytuacji zwiększyło w Rosji sympatię dla Izraela.

Ale poza wspólnym wrogiem, terrorystami, istnieje jeszcze jedna więź między Rosją a Izraelem, która istnieje nawet wtedy, gdy kwestia Czeczenii nie jest na pierwszych stronach gazet. Kiedy Ariel Sharon odwiedził Rosję w 2001 roku,

Putin odniósł się do faktu, że wielu Izraelczyków pierwotnie pochodziło z Rosji i innych byłych republik sowieckich, twierdząc, że chciał, aby „żyli w pokoju i bezpieczeństwie” oraz potępił terroryzm, chociaż odniósł się również do „tradycyjnie dobrych” stosunków Rosji z światem arabskim i Autonomią Palestyńską.

Kiedy Izrael zamknął Arafata w jego kwaterze głównej w Ramallah, przywódca terrorystów zwrócił się do Putina, aby wywarł nacisk na Izrael i spowodował wycofanie oblężenia. Zamiast tego, podobno Putin powiedział mu, że „zwalczanie terroryzmu i ekstremizmu jest najpilniejszym zadaniem stojącym dziś przed światową społecznością”.


Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że w 2005 roku stosunki gospodarcze Rosji z Izraelem były warte około 1 miliarda dolarów rocznie.


Ale z drugiej strony Rosja wciąż ma do czynienia z milionami muzułmanów mieszkającymi w Rosji. To daje Rosji silną motywację do moderowania więzi z Izraelem.


Równocześnie jednak jest to zagrożeniem również dla Rosji.


W 2011 r. podpułkownik James Zumwalt skrytykował  związki Putina z Iranem, zauważając wówczas, że w oparciu o różnicę między stopą urodzeń wśród Rosjan i muzułmanów, do 2050 roku muzułmanie przewyższą liczebnie rdzennych Rosjan.


Co więcej, jest to kwestia samego Iranu:

Putin naiwnie wierzy w nieistniejącą więź rosyjsko-irańską, która stawia Moskwę poza celownikiem Iranu. Ale ostatecznie Iran ma wobec Rosji ten sam zamiar, jak wobec innych państw nieislamskich – chce dla niej losu Emiratu Kaukaskiego: podporządkowania całego kraju prawu szariatu.

Kiedy rozpadał się Związek Radziecki, ajatollah Chomeini napisał do Gorbaczowa, proponując islamizm jako sposób na „łatwą pomoc w wypełnieniu ideologicznej próżni waszego systemu”.

 

A jak jest dzisiaj?


Kapitan (rezerwy) Alexander Grinberg z wywiadu wojskowego IDF pisze, że wśród samych Irańczyków nie ma miłości do Rosji:

zdecydowana większość Irańczyków tradycyjnie gardzi Rosją i popiera Ukrainę. Młodzi ludzie w Iranie nienawidzą Rosji, ponieważ widzą podobieństwa między reżimami rosyjskim i irańskim. Biorąc pod uwagę ten kontekst, zrozumiałe jest, że irańscy przywódcy nie lubią być przedstawiani jako zwolennicy Rosji.

Nie oznacza to, że Iran ma teraz szczególnie przyjazne stosunki z Ukrainą. W 2020 roku irańska Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła ukraiński odrzutowiec pasażerski, zabijając wszystkie 176 osób na pokładzie.


Ukraina jest również przeszkodą w związkach między Rosją a Izraelem
, ponieważ Izrael ostrożnie wspiera Ukrainę w walce z rosyjską inwazją, jednocześnie uważając, aby nie zrobić niczego, co mogłoby zagrozić swobodzie, jaką Rosja przyznaje mu podczas lotów nad Syrią. Rosja powiedziała nawet Iranowi, aby zmienił swoje pozycje w Syrii, aby uniknąć pojawiania się celów dla izraelskich ataków, które są w pobliżu pozycji rosyjskich.

 

Tymczasem z biznesowego punktu widzenia rządy Rosji i Iranu konkurują ze sobą, próbując znaleźć rynki zbytu dla swojej ropy w czasie, gdy Rosja jest izolowana z powodu inwazji na Ukrainę, a Iran próbuje znaleźć sposoby obejścia sankcji.


Partnerstwo w polityce niekoniecznie obejmuje partnerstwo w biznesie.


A jednak nie można zaprzeczyć, że  izolacja Rosji i Iranu łączy te dwa kraje:

W lipcu Iran stał się największym na świecie odbiorcą rosyjskiej pszenicy. W tym miesiącu Rosja wystrzeliła w kosmos irańskiego satelitę, co jest rzadkim sukcesem programu kosmicznego Teheranu. A w zeszłym tygodniu wojsko irańskie zorganizowało wspólne ćwiczenia dronów z siłami rosyjskimi, zaś USA ostrzegają, że Moskwa przygotowuje się na przyjęcie irańskich dronów do użycia w wojnie w Ukrainie. (Obecnie jest już potwierdzone, że Rosjanie używają irańskich dronów w Ukrainie –M.K.)

Te kontakty wykraczają poza poziom międzyrządowy:

W ostatnich miesiącach Rosjanie tłumnie przybywali do Republiki Islamskiej, często by dyskutować o sposobach obejścia sankcji, mówią irańscy biznesmeni. W dzisiejszych czasach w sklepach i hotelach Teheranu często słyszy się rosyjski, ponieważ Iran pozostaje otwarty dla rosyjskich gości, którzy zostali odcięci od większości krajów Zachodu.

Na miejskim wielkim bazarze Hossein, sprzedawca dywanów, powiedział, że liczba rosyjskich klientów podwoiła się od lutego i obecnie stanowi połowę bazy klientów. W recepcji luksusowego hotelu w Teheranie jedynymi Europejczykami byli Rosjanie, którzy przynieśli swoje laptopy na spotkanie biznesowe z Irańczykami.

Brzmi to niemal jak opisy Izraelczyków podróżujących do ZEA i badających możliwe przedsięwzięcia biznesowe i możliwości handlowe.


W przeciwieństwie jednak do przyjaźni arabsko-izraelskiej, o której często ostatnio czytamy, Rosjanie odwiedzający Iran robią to z desperacji. 


Opis Swietłowej wciąż brzmi prawdziwie: „Irańczycy nie są przyjaciółmi Rosji, są partnerami”. 


Prognozy na przestrzeni lat, że Izrael stanie w obliczu izolacji i nie będzie miał przyjaciół, były błędne. Tego samego nie można powiedzieć o Rosji i Iranie. A fakt, że znajdują się na tej samej łodzi, tworzy partnerstwo, które może dojść tylko do pewnego punktu.


Russia -- When It Comes To Iran And Israel: Friendship Goes Further Than Partnership (Daled Amos)

Elder of Ziyon, 15 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk