Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:18

« Poprzedni Następny »


Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach


Mitchell Bard 2022-04-27

Martha Gellhorn (1908-1998) Słynna amerykańska korespondentka wojenna. (Na zdjęciu Gellhorn we Włoszech z amerykańskimi żołnierzami w 1944 roku.)
Martha Gellhorn (1908-1998) Słynna amerykańska korespondentka wojenna. (Na zdjęciu Gellhorn we Włoszech z amerykańskimi żołnierzami w 1944 roku.)

Czasami trafiam na stary artykuł, który oferuje ciekawe spostrzeżenia na dzisiejszą sytuację polityczną. Jednym takim przykładem jest artykuł z “Atlantic” opublikowany w 1961 roku o palestyńskich uchodźcach napisany przez Marthę Gellhorn.


W odróżnieniu od wielu ludzi, którzy pisali na ten temat, Gellhorn poprawnie zauważyła: “Zapomina się, że Żydzi także są ofiarami i w tym samym czasie. Arabsko-izraelska wojna i jej nieustające następstwa spowodowały dwustronną ucieczkę ludzi. Ponad pół miliona Żydów, pozostawiając wszystko, co posiadali, uciekło z krajów arabskich, gdzie żyli, by rozpocząć znowu życie jako uchodźcy w Izraelu”.


Napisała, że wszystkie inne populacje uchodźców na świecie były uważane za ludzi, a nie za pionki. W tym czasie oceniano, że 39 milionów niearabskich mężczyzn, kobiet i dzieci stało się uchodźcami i że „wszyscy poza około sześcioma milionami… znaleźli dla siebie miejsce, znaleźli pracę i kolejną szansę na przyszłość”. Bycie uchodźcą jest wyrokiem dożywocia wyłącznie dla Palestyńczyków, którzy są traktowani przez swoich braci Arabów jako broń, a nie jak istoty ludzkie.


Świat okazał jednak więcej troski Palestyńczykom niż tym innym uchodźcom, ustanawiając organ ONZ, Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), poświęconą wyłącznie im. Żaden kraj nie okazywał więcej oddania pomocy Palestyńczykom niż Stany Zjednoczone. Przez pierwszych 11 lat, pisze Gellhorn, UNRWA wydała 360 milionów dolarów, które dostarczyło 61 państw. Udział USA wynosił ponad 238 milionów dolarów, dwie trzecie całego budżetu.  


Były prezydent Donald Trump wycofał finansowanie UNRWA na dwa lata, ale administracja Bidena przywróciła je i dała niemal 340 milionów dolarów (w porównaniu do 177 milionów dolarów od Niemiec, drugiego największego darczyńcy) z niemal 1,2 miliarda dochodu agencji (28%). Od 1950 roku Stany Zjednoczone dostarczyły około 6,2 miliarda dolarów na opiekę nad palestyńskimi uchodźcami, którzy odpłacili za to terrorem i pogardą.

 

Gellhorn pisała o około milionie Palestyńczyków, których wówczas uważano za uchodźców. Jednak także w 1961 roku było dobrze wiadomo, że podawane przez UNRWA liczby uchodźców były fikcyjne. “UNRWA nigdy nie otrzymała pozwolenia na zrobienie poprawnego, całościowego spisu populacji uchodźców” – napisała Gellhorn. Przy pomocy kreatywnej księgowości ONZ zamieniła następnie tę liczbę w 5,7 milionów.


Oczywiście uchodźcy mieli dzieci. Pracownik UNRWA wyjaśniał Gellhorn: “Jeśli zaczniemy uczyć ich kontroli urodzin, zostaniemy oskarżenie o próbę wyniszczenia ludu. Zresztą, mężczyźni nigdy by na to nie pozwolili. Chcą mieć wielu synów; to jest dla nich kwestia dumy. A wchodzi w to także polityka, jak we wszystko. Słyszałem, jak to mówili. Potrzebujemy mieć wiele dzieci i rosnąć i powiększać się, żeby świat o nas nigdy nie zapomniał”.


UNRWA wiedziała także, że jest oszukiwana. W jednym z obozów 80% mężczyzn miało pracę, ale nie mówili tego pracownikom UNRWA. “Jeśli zarabiają zbyt dużo, są usuwani z listy uprawnionych do pomocy – powiedział pracownik. – Jeśli zarabiają powyżej pewnej sumy, nie są uprawnieni do usług. Darmowych lekarstw, lekarza i szkoły. Więc oczywiście nie chcą, byśmy wiedzieli”.


Na długo zanim inni ludzie zaczęli mówić o potrzebie zreformowania UNRWA, Gellhorn powiedziała, że ta organizacja powinna trzymać się z dala od polityki i nie być pod arabskim nadzorem ani nie wolno pozwalać, żeby była  używana do celów propagandowych. Uważała, że ta organizacja powinna “być przede wszystkim edukacyjną instytucją… szkołą dla młodych Palestyńczyków i dobrym domem starców dla wiekowych Palestyńczyków”.   


UNRWA była tylko częścią problem. Gellhorn pisze o egipskiej okupacji Strefy Gazy: “Egipski rząd jest strażnikiem więziennym. Z własnych powodów nie pozwala uchodźcom na przenoszenie się z tego wąskiego pasma ziemi”.


Gellhorn pisze, że uchodźcy są nieustannie wystawieni na egipską propagandę. „Nic dziwnego, że Gaza była bazą szkolenia paramilitarnych band zwanych komandosami przez Egipcjan i Palestyńczyków, a gangsterami przez Izraelczyków -  fedainów, których zadaniem było niepostrzeżone przechodzenie do Izraela i popełnianie czynów ‘patriotycznego’ sabotażu i morderstw. A fakt, że znowu zostali tak dewastująco pokonani przez Izrael w 1956 roku nie poprawił zgorzkniałej mentalności ludzi uwięzionych w Gazie; spowodował tylko nasilenie bardziej krwiożerczej propagandy”.


A co z twierdzeniem, że wszyscy Palestyńczycy zostali wygnani?


Po rozmowach z uchodźcami z Jaffy relacjonowała: “Ani jeden nie mówi, że został załadowany na ciężarówkę (lub statek) pod groźbą karabinu; nikt nie opisał, że był zmuszony przez uzbrojonych Żydów do wyjścia z domu; nikt nie mówi o dodatkowym zagrożeniu atakami wroga podczas ucieczki”.  


Muzułmańska nauczycielka żyjąca opodal Akko powiedziała Gellhorn, że w 1948 roku: „Nikt tutaj nie strzelał do Żydów; i żadni Żydzi nie strzelali do nas”. Powiedziała także, że w tej wsi żyło 900 uchodźców.


Gellhorn uważała, że jest nie do pojęcia, iż Palestyńczycy żyjący w Palestynie byli uważani za uchodźców.

“Tu w pobliżu nie było żadnych walk – powiedziała nauczycielka – ale ludzie są przestraszeni, więc uciekli do druzyjskiej wsi, gdzie wiedzieli, że będą bezpieczni, bo Druzowie zawsze byli przyjaciółmi z Żydami, a potem przyszli tutaj. Izraelski rząd nie pozwala im na powrót do ich wsi. Rząd zaofiarował im inną ziemię, ale nie chcą jej wziąć”.

Nauczycielka powiedziała, że część Palestyńczyków uciekła ze strachu po usłyszeniu, że była masakra w Dejr Jassin. “Według ich kodu etycznego i praktyk wojny – pisała Gellhorn - Dejr Jassin musiał wydawać się naturalną zapowiedzią przyszłości Arabów. Oni zamierzali zmasakrować Żydów; więc skoro Żydzi zwyciężyli, oczywiście zmasakrują Arabów”.

 

Niektóre z rozmów Gellhorn były surrealistyczne. Na przykład, przywódca obozu, z którym rozmawiała w Gazie, był negacjonistą Holocaustu, który powiedział, że Żydzi są gorsi niż Hitler. Wierzył, że Żydzi spiskowali z Hitlerem, organizując dla niego zabicie 36 tysięcy słabych Żydów, żeby „skłonić innych do [wyjazdu] do Palestyny”.

Rozmawiała także z izraelskimi Arabami. Nauczyciel w chrześcijańskiej szkole żyjący we wsi przy libańskiej granicy powiedział jej: “Anglicy dali broń arabskim krajom, a one dały broń nam. W tej wsi wszyscy byliśmy uzbrojeni; wszyscy strzelaliśmy do Żydów, każdy z nas. Ale nasze kule nie były dobre; Anglicy dali Arabom złe kule. Cztery z pięciu kul nie były dobre. Kiedy zobaczyliśmy to, uciekliśmy na dwa tygodnie do Libanu, a potem wróciliśmy”.

Gellhorn zapytała nauczyciela: “Gdyby pozycje były odwrócone, gdyby Żydzi zaczęli wojnę i przegrali ją, gdybyście wygrali wojnę, czy zaakceptowalibyście podział? Czy oddalibyście część kraju i pozwolilibyście 650 tysiącom żydowskich mieszkańców Palestyny – którzy uciekli przed wojną – na powrót?”

“Oczywiście, że nie – odpowiedział natychmiast. – Ale nie byłoby żydowskich uchodźców. Oni nie mieli dokąd iść. Byliby martwi lub w morzu”.

Na długo przed “przebudzonymi” i intersekcjonalnością zauważyła, że zachodnie społeczeństwa widziały tę sprawę jako “wezwanie do empatii”.

Nauczyciel pomógł jednak Gellhorn zrozumieć, dlaczego Palestyńczycy nie zasługują na jej empatię. “Trudno współczuć tym, którzy płaczą tylko nad sobą. Trudno mieć litość dla bezlitosnych. Aby pochwycić za serce bez żadnych wątpliwości, ci, którzy głośno płaczą o sprawiedliwość, muszą być niewinni. Nie mogą marzyć o zwycięskiej wojnie, winić wszystkich innych za własną porażkę i pozostawać bez winy”.

“Nikt po wysłuchaniu izraelskich Arabów – zakończyła – nie może uwierzyć, że palestyńscy uchodźcy będą albo zadowolonymi, albo lojalnymi obywatelami Izraela”. Izraela, dodała, nie powinno się zmuszać, by “popełnił samobójstwo przez wpuszczenie chmary śmiertelnych  wrogów”.

Gellhorn mogłaby napisać taki sam artykuł dzisiaj, choć trudno wyobrazić sobie, że dzisiejsi redaktorzy “Atlantic” zechcieliby go opublikować. Ponad 60 lat temu pisała: 

Arabowie obżerają się nienawiścią, tarzają się w niej, oddychają nią. Żydzi są na szczycie listy nienawiści, ale każdy cudzoziemiec jest wystarczająco godny nienawiści. Arabowie nienawidzą także siebie wzajemnie, osobno i en masse. Ich politycy zmieniają kierunek nienawiści, tak jak zmieniają koszule. Ich prasa jest wulgarną bazą wypełnionych nienawiścią karykatur; ich dziennikarze opisują każdą nienawiść, która jest w danym momencie na pierwszym miejscu i jest najważniejsza. Muszą kochać smak nienawiści; to jest ich codzienny chleb. I co dobrego im to dało?"

Gdyby uaktualniała artykuł, musiałaby także zmienić wniosek, bo jej oryginalny wniosek okazał się naiwny: “W ciągu pokolenia, jeśli cywilizacja przetrwa, palestyńscy uchodźcy zleją się z arabskimi populacjami, ponieważ młodzi będą nalegali na prawdziwe życie zamiast niekończącego się czekania. Jeśli potrafimy utrzymać pokój, jakkolwiek niespokojny, dzieci palestyńskich uchodźców zbudują sobie dom wśród ludzi własnego narodu w ziemiach ich przodków”.

A reminder about all those Palestinian refugees

JNS Org., 20 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk