Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 05:17

« Poprzedni Następny »


Porażka odstraszania


Brian Stewart 2022-03-24

Kijów bombardowany przez rosyjską armię.  
Kijów bombardowany przez rosyjską armię.  


Według “realistów” polityki zagranicznej, opowieść o niesprowokowanej wojnie Władimira Putina w Ukrainie, jest fikcją. Realiści lubią być znani z przenikliwej oceny realiów globalnej siły i według ich wersji, odpowiedzialność za wojnę nie spoczywa głównie na Putinie i jego długotrwałym zdecydowaniu wskrzeszenia rosyjskiego imperium. “Korzeniem problemu” – uparcie twierdzi John Mearsheimer, była zachodnia strategia odrywania Ukrainy od Rosji i integrowania jej z instytucjami i sojuszami Zachodu. To, jego zdaniem, było paliwo wylane na “stos czekający na podpalenie”.

Jest coś dziwacznego w przypisywanie głównej winy za imperialną inwazję stronie, która nie przyłożyła ręki do jej rozpoczęcia. Jest także coś perwersyjnego w wysiłkach usprawiedliwienia motywów strony, która faktycznie rozpoczęła to mroczne przedsięwzięcie. Przytłaczająca część winy za ten trwający koszmar spoczywa na rosyjskim tyranie, tout court. To Putin rozkazał rosyjskiej armii spustoszenie niepodległego państwa. To Putin wystosował bezwstydne groźby nuklearnej wojny. To Putin dąży do rządzenia w kraju i za granicą na bazie brutalnej siły zamiast przyzwolenia.


Niemniej wojna nadal mogłaby nie wybuchnąć, gdyby nie dziesięciolecia opartej na pobożnych życzeniach zachodniej polityki zagranicznej. To, że Putin był dość pewny siebie, by w ogóle rozpocząć tę inwazję, oznacza porażkę odstraszania, co powinno stać się przedmiotem poważnych rozliczeń we wszystkich zachodnich stolicach, a przede wszystkim w Waszyngtonie. Koniecznymi warunkami wstępnymi dla tego konfliktu było połączenie ambicji rosyjskiego autokraty i unikania odpowiedzialności przez Zachód.


Przez lata było jasne dla każdego, kto chciał widzieć, że rosyjski reżim jest zaciekle rewizjonistyczny, niereformowalny i – kiedy przyjdzie mu ochota – wściekle wojowniczy. Od dawna miał zakusy na Ukrainę, najdroższą w narodowej wyobraźni część jego bliskiej zagranicy. A zatem Ukraina i Zachód stali przed bolesnym wyborem. To olbrzymie państwo na wschodnim krańcu Europy mogło uciec się do oficjalnej neutralności, udobruchać Kreml. W innym wypadku rosyjskie wyzwanie musiałoby spotkać się z wiarygodną siłą odstraszającą.


W 2014 roku arcyrealista Henry Kissinger rekomendował Ukrainie i Zachodowi tę pierwszą drogę. Z wspieranymi przez Rosję separatystami w Doniecku i Ługańsku, którzy agitowali przeciwko rządowi, Kissinger argumentował, że Kijów nigdy nie będzie mógł spodziewać się spokojnego życia, jeśli wejdzie w orbitę Zachodu. To znaczyło, że Ukraina musiałaby wykluczyć możliwość wstąpienia do NATO. Gdyby Ukraina odmówiła, zdaniem Kissingera zachodnie mocarstwa musiałyby to zrobić w jej imieniu, łamiąc tym samym politykę “otwartych drzwi” sojuszu. Dopiero po tym akcie poddania się Moskwa pozwoliłaby neutralnej Ukrainie wybrać polityczny i ekonomicznych charakter jako państwo i społeczeństwo.


Gdyby Ukraińcy posłuchali tej surowej rady, ich kraj zająłby miejsce na światowej scenie porównywalne do Finlandii, która jest niepodległa i współpracuje z Zachodem, ale starannie unika naruszenia strategicznych interesów Rosji. Ten model pozwoliłby Ukrainie na funkcjonowanie jako pomost między Wschodem a Zachodem. Alternatywą dla kraju, uznał Kissinger, jest stanie się przyczółkiem jednej strony wobec drugiej, ku ogromnej szkodzie jego obywateli.  


Kissinger miał rację twierdząc, że Moskwa nigdy nie zgodzi się na Kijów zwrócony ku Zachodowi, choć przesadzał w ocenie tego, co Putin mógłby wyobrażalnie tolerować ze strony wolnej Ukrainy. Ten starzejący się filozof i były praktyk wyjątkowo bezwzględnego rodzaju zimnowojennej realpolitik wyraźnie widział wrogie zamiary Rosji wobec Ukrainy, która niewątpliwie realizowałaby je siłą, gdyby dyplomatyczna przebiegłość okazała się niewystarczająca. Można było jednak na dwa sposoby wykuć konstruktywną i spójną politykę zagraniczną wobec Ukrainy.


Pierwszy, Zachód mógł – według realistycznego scenariusza – przyznać Rosji nieograniczone prawo dominowania nad swoim byłym satelitą. Alternatywnie, Zachód mógł wystarczająco umocnić pozycję Ukrainy, by odstraszyć rosyjską agresje. W efekcie Zachód wybrał fatalną drogę pośrodku. Nie wzmocnił potencjału militarnego Ukrainy, oczekując od Putina więcej wyrozumiałości wobec zachodnich aspiracji Ukrainy niż realistycznie mógł oczekiwać, biorąc pod uwagę to, co o nim wiemy. To był strategiczny unik, który pozostawił Ukrainę w pozycji nie do pozazdroszczenia: równocześnie słabą i prowokacyjną dla swojego żywiącego urazę i rewanżystowskiego sąsiada. Powstał fałszywy sojusz między Zachodem a Ukrainą, który mógł trwać tylko tak długo, jak długo Rosja nie zmobilizowała swojej znaczącej siły, by postawić mu wyzwanie.  


Realiści zachrypli w ostatnich latach i dniach powtarzając ostrzeżenie Kissingera o przyznaniu Rosji szerokiej “strefy wpływów”. Ostrzegali przeciwko godzeniu się na preferowane przez Ukrainę polityczne i obronne kroki. Jeśli Ukraina nie będzie trzymana na bezpieczny dystans od Zachodu, wkrótce będzie „zdewastowana”, by pożyczyć uderzające  określenie Mearsheimera. To proroctwo ziściło się teraz i dewastację Ukrainy widzą wszyscy (poza Rosjanami, którym odmawia się błogosławieństwa wolnej prasy).


Byłoby jednak błędem widzieć w tym potwierdzenie, że realiści mieli rację, a w żadnym razie nie byli oni sami w rozumieniu niebezpieczeństwa, jakie stanowi Rosja. Każdy, kto miał pojęcie o Putinie, włącznie z neokonserwatywnymi analitykami takimi jak Robert Kagan, dochodził do tego samego wniosku, tylko oni zalecali odstraszanie zamiast ugłaskiwania. Co ważniejsze, opis realistów strategicznego zachowania Rosji jest rozpaczliwie daleki od rzeczywistości, ponieważ ignoruje ideologiczny balast projektu Putina.   


Przez ćwierć wieku od upadku Związku Radzieckiego, po jednej prowokacji za drugą, Zachód okazywał Rosji respekt i szacunek. Kiedy kraje Europy Środkowej złożyły prośbę o przyłączenie do NATO w 1991 roku, administracja Busha trochę drwiła z ich “paranoicznych” niepokojów o bezpieczeństwo po dziesięcioleciach brutalnej okupacji.  Równocześnie wolny świat włączał Rosję w swoje rozważania i zapraszał ją na światową scenę. Waszyngton zredukował także swoje siły w Europie. W 2013 roku ostatnia amerykańska brygada pancerna stacjonująca w Niemczech została wycofana, pozostawiając zero czołgów armii USA w Europie, gdzie kiedyś było rozlokowanych ćwierć miliona żołnierzy wspartych pociskami Pershing z głowicami jądrowymi.


Tym, czego Kreml od dawna obawiał się od samorządnej Ukrainy, oczywiście nie jest zagrożenie militarne, ale polityczne – niepokoiły go urny wyborcze, a nie kule. Rewolucja na Majdanie wywołała pierwszą interwencję Rosji w 2014 roku, ponieważ zarysowała się perspektywa ukraińskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Ponadto Wielka Rosja w wyobrażeniu jej władców nie może powstać bez ekspansji rosyjskiej siły i prestiżu. „Bez Ukrainy – powiedział były doradca USA w sprawach bezpieczeństwa narodowego, Zbigniew Brzezinski – Rosja przestaje być euroazjatyckim imperium”.


Chociaż wojna w Ukrainie pozostaje moralną odpowiedzialnością Putina, Kreml uznał amerykańską i europejską słabość i niekompetencję jako zaproszenie do swobodnego siania chaosu. Nagła i zaskakująca reakcja Zachodu na rosyjską wojnę zaborczą wskazuje, że Putin przynajmniej częściowo przeliczył się. Nie powinno to jednak przesłonić komukolwiek, jak godne pożałowania było zachowanie Zachodu w ostatnich miesiącach i latach. Ukraińcy płacą dzisiaj najwyższą cenę za nieumiejętność Zachodu do wczesnego zidentyfikowania wyraźnego i istniejącego niebezpieczeństwa i do stworzenia spójnej strategii dla odstraszenia go.  


Wojna trwa dopiero od trzech tygodni, ale przeciwstawienie militarnej nieudolności Rosji bohaterskiemu oporowi Ukrainy daje powody do optymizmu. Mimo spóźnionego dostarczenia pomocy wojskowej rządowi Ukrainy przez prezydenta Bidena, administracja nadal ryzykuje podważenie postępów na polach bitew przez odmowę większego mostu powietrznego z ciężkim wyposażeniem włącznie z polskimi samolotami MiG i systemami obrony powietrznej, takimi jak S-300 pociski ziemia-powietrze. Wojna Putina zaczęła kuleć i jeszcze może pomóc ożywić siłę i pewność siebie wolnego świata. Taki zbawienny wynik zależy od tego, czy amerykańscy i zachodni przywódcy uznają swoje minione błędy i przywrócą wiarygodność odstraszaniu.

 

A Failure of Deterrence

Quillette, 17 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Brian Stewart
amerykański badacz i publicysta koncentrujący się na sprawach amerykańskiej polityki zagranicznej i obronnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk