Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 16:50

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju


Khaled Abu Toameh 2021-09-16

Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena nie zrobiła żadnego wrażenia. Dolary amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków do zaakceptowania prawa Izraela do istnienia. Wielu Palestyńczyków jest tak zradykalizowanych przez swoich przywódców, że chcą widzieć Izrael wymazany z powierzchni ziemi. Jedynym sposobem na zmianę tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców. Na zdjęciu: prezydent Mahmoud Abbas w Waszyngtonie w objęciach ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena, rozmawia z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą . (Zdjęcie: Wikipedia)
Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena nie zrobiła żadnego wrażenia. Dolary amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków do zaakceptowania prawa Izraela do istnienia. Wielu Palestyńczyków jest tak zradykalizowanych przez swoich przywódców, że chcą widzieć Izrael wymazany z powierzchni ziemi. Jedynym sposobem na zmianę tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców. Na zdjęciu: prezydent Mahmoud Abbas w Waszyngtonie w objęciach ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena, rozmawia z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą . (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas gdy administracja Bidena nasila starania o wzmocnienie Autonomii Palestyńskiej (AP), Palestyńczycy wydają się coraz bardziej tracić wiarę w swoich przywódców.


Wydaje się także, że palestyńskie społeczeństwo traci wiarę w jakikolwiek proces pokojowy z Izraelem. Wielu wręcz mówi, że popiera anulowanie porozumień z Oslo, podpisanych w 1993 roku między Izraelem a OWP. Jedyny proces pokojowy, jaki poparliby, to ten, który prowadzi do likwidacji Izraela.


Administracja Bidena, która kilka miesięcy temu przywróciła stosunki z AP i obiecała bezwarunkową pomoc finansową dla Palestyńczyków, wyraźnie wierzy, że takie kroki utorują drogę do wskrzeszenia negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami i pchnie Palestyńczyków ku „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.


Jako część polityki wzmacniania AP administracja Bidena wysłała niedawno dyrektora CIA, Williama Burnsa, do Ramallah na rozmowy z prezydentem AP, Mahmoudem Abbasem i innymi palestyńskimi dygnitarzami o sposobach wzmocnienia dwustronnych stosunków i o rozpoczęciu budujących zaufanie kroków między Palestyńczykami a Izraelem.


Na życzenie administracji Bidena rząd izraelski zapowiedział serię gestów, których celem jest wzmocnienie AP, włącznie z planem pożyczenia 150 milionów dolarów odczuwającemu brak gotówki rządowi AP.


Gesty mają podobno na celu wzmocnienie AP, by osłabić jej rywali z islamistycznego ruchu Hamasu.


Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena i gesty izraelskiego rządu wyraźnie nie zrobiły żadnego wrażenia. Ci Palestyńczycy mówią nie AP i Abbasowi oraz USA i Izraelowi. Ci Palestyńczycy mówią, że od Abbasa wolą Hamas, islamistyczną grupę, która dąży do zniszczenia Izraela.


Sondaż opinii publicznej opublikowany 25 sierpnia przez Arab World for Research and Development, który opisuje siebie jako „jedną z wiodących firm arabskiego regionu, dostarczającą naszym partnerom i klientom pełnego wachlarza usług konsultacyjnych i technicznych dla solidnego rozwoju i budowy państwa”, wskazuje, że administracja Bidena łudzi się, zakładając, że fundusze USA mogą zmienić serca i umysły Palestyńczyków.


Według wyników sondażu, 67% respondentów popiera anulowanie Porozumień z Oslo, a 61% sprzeciwia się dalszej współpracy w sprawach bezpieczeństwa między AP a Izraelem.  


Ci, którzy chcą unieważnienia Porozumień z Oslo, mówią otwarcie, że są przeciwni procesowi pokojowemu z Izraelem. Mówią, że nie uznają prawa Izraela do istnienia. Jako część porozumienia podpisanego przez obie strony przewodniczący OWP, Jaser Arafat, napisał list do ówczesnego izraelskiego premiera, Icchaka Rabina, w którym twierdził, że OWP “uznaje prawo Izraela do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie”.


Wyniki sondażu, który obejmował 1215 dorosłych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, pokazują, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, większość Palestyńczyków nie głosowałaby na Abbasa ani na żadnego z lojalnych wobec niego ludzi.


Sondaż pokazał, że większość Palestyńczyków głosowałaby na Hamas i na krytyka Abbasa, Marwana Barghoutiego, wysokiego rangą przywódcę Fatahu, który jest w izraelskim więzieniu z wyrokiem pięciokrotnego dożywocia za jego rolę w zamordowaniu pięciorga Izraelczyków podczas drugiej intifady (2000-2005).


"W wyborze miedzy dziesięcioma listami, lista, na której czele znajduje się Marwan Barghouti, otrzymuje najwyższe poparcie (28%), a następna jest lista Hamasu, na której czele jest Jahja Sinwar (19%)", według wyników sondażu. Lista popierana przez Abbasa otrzymała zaledwie 15%.


Wybory do palestyńskiego parlamentu miały się odbyć 22 maja, a na urząd prezydenta 30 lipca 2021 roku. Jednak Abbas odwołał wybory pod koniec kwietnia, widocznie po tym, jak zorientował się, że on i jego zwolennicy przegraliby z Hamasem i innymi politycznymi rywalami.


Sondaż
 pokazał także, że Hamas nadal cieszy się rosnącą popularnością wśród Palestyńczyków, szczególnie po ich 11-dniowej wojnie z Izraelem w maju. Hamas i inne zbrojne grupy wyszły z tego jako najwięksi zwycięscy, z 72% oceniającymi ich stanowisko/działanie jako „pozytywne”. Tylko 11% ocenia stanowisko Abbasa jako “pozytywne”.  


Siedemdziesiąt cztery procent respondentów wierzy, że Palestyńczycy wyszli “zwycięsko” z wojny w maju z Izraelem.


Zasadniczo Palestyńczycy chwalą Hamas i działające w Gazie inne grupy terrorystyczne za wystrzelenie tysięcy rakiet i pocisków na Izrael. Olbrzymia większość (80%) wierzy, że Hamas wyszedł z wojny silniejszy w kategoriach popularności wśród Palestyńczyków, podczas gdy 4% wierzy, że Palestyński Islamski Dżihad (druga największa grupa terrorystyczna w Gazie) była zwycięzcą.


Inną kluczową sprawą, którą administracja Bidena powinna wziąć pod uwagę – kiedy kontynuuje rozmowy o swoim “silnym oddaniu rozwiązaniu w postaci dwóch państw jako najlepszej drodze do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego zakończeniu izraelsko-palestyńskiego konfliktu” – jest to, że 60% respondentów w tym sondażu sprzeciwia się zasadzie dwóch państw. Mając wybór, ten sam procent (60%) popiera "zjednoczone palestyńskie państwo w historycznej Palestynie”. To znaczy, że większość badanych wierzy, że Izrael nie ma prawa do istnienia i powinien być zastąpiony palestyńskim państwem od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego.  


To jest w rzeczywistości zatwierdzenie Karty Hamasu, która stanowi:

"... ziemia Palestyny jest od pokoleń islamskim Wakf i będzie do Dnia Zmartwychwstania; nikt nie może zrzec się jej ani jej części, ani porzucić jej, ani jej części… Wyzwolenie tej ziemi jest osobistym obowiązkiem wiążącym wszystkich muzułmanów… Kiedy nasi wrogowie uzurpują sobie islamskie ziemie, dżihad [święta wojna] staje się obowiązkiem wiążącym wszystkich muzułmanów. W celu przeciwstawienia się zawłaszczeniu Palestyny przez Żydów, nie mamy ucieczki przed podniesieniem sztandaru Dżihadu. Musimy szerzyć ducha Dżihadu w islamskim narodzie, ścierać się z wrogami i dołączyć do szeregów wojowników Dżihadu”.  

Podczas gdy administracja Bidena mówi o potrzebie kroków budujących zaufanie między Palestyńczykami a Izraelem i o możliwości ponownego podjęcia znajdujących się w impasie negocjacji pokojowych, wynik sondażu pokazuje, że 54% respondentów sprzeciwia się ponowieniu negocjacji z Izraelem. Kolejne 53 procent mówi, że sprzeciwiają się ekonomicznym i handlowym stosunkom z Izraelem.


Wyniki tego sondażu nie zaskakują tych, którzy znają wewnętrzne funkcjonowanie AP i antyizraelskie i antyamerykańskie uczucia palestyńskiej ulicy.


Finansowa pomoc USA może na krótką metę podtrzymać AP i pozwolić Abbasowi i jego zespołowi na utrzymanie się przy władzy jeszcze przez pewien czas.  


Na długą metę jednak amerykańskie dolary nie przywrócą zaufania Palestyńczyków do Abbasa i do przywódców AP. Pieniądze amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków, by zaakceptowali prawo Izraela do istnienia. To samo dotyczy izraelskich gestów, które nie osiągną tego, na co ma nadzieję administracja Bidena, czyli wzmocnienia pozycji AP i posunięcia do przodu „rozwiązania w postaci dwóch państw”.


Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości: wielu Palestyńczyków zostało radykalizowanych z takim powodzeniem przez swoich przywódców, że chcą zobaczyć usunięcie Izraela z powierzchni ziemi. Nienawiść została wpojona z takim powodzeniem, że wolą widzieć cierpienia i śmierć swoich ludzi niż zaakceptować jakiekolwiek porozumienie z Izraelem.  


Te nastroje są bezpośrednim rezultatem dziesięcioleci krwawego podżegania przeciwko Izraelowi wśród Palestyńczyków i większej części świata arabskiego. Jedynym sposobem zmiany tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców, a równocześnie przybliżać się do Hamasu i oddalać od jakiegokolwiek pokoju z Izraelem.  


Palestinians: Why Biden’s Aid Will Not Bring Peace

Gatestone Institute, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1942 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk