Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 20:56

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju


Khaled Abu Toameh 2021-09-16

Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena nie zrobiła żadnego wrażenia. Dolary amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków do zaakceptowania prawa Izraela do istnienia. Wielu Palestyńczyków jest tak zradykalizowanych przez swoich przywódców, że chcą widzieć Izrael wymazany z powierzchni ziemi. Jedynym sposobem na zmianę tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców. Na zdjęciu: prezydent Mahmoud Abbas w Waszyngtonie w objęciach ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena, rozmawia z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą . (Zdjęcie: Wikipedia)
Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena nie zrobiła żadnego wrażenia. Dolary amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków do zaakceptowania prawa Izraela do istnienia. Wielu Palestyńczyków jest tak zradykalizowanych przez swoich przywódców, że chcą widzieć Izrael wymazany z powierzchni ziemi. Jedynym sposobem na zmianę tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców. Na zdjęciu: prezydent Mahmoud Abbas w Waszyngtonie w objęciach ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena, rozmawia z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą . (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas gdy administracja Bidena nasila starania o wzmocnienie Autonomii Palestyńskiej (AP), Palestyńczycy wydają się coraz bardziej tracić wiarę w swoich przywódców.


Wydaje się także, że palestyńskie społeczeństwo traci wiarę w jakikolwiek proces pokojowy z Izraelem. Wielu wręcz mówi, że popiera anulowanie porozumień z Oslo, podpisanych w 1993 roku między Izraelem a OWP. Jedyny proces pokojowy, jaki poparliby, to ten, który prowadzi do likwidacji Izraela.


Administracja Bidena, która kilka miesięcy temu przywróciła stosunki z AP i obiecała bezwarunkową pomoc finansową dla Palestyńczyków, wyraźnie wierzy, że takie kroki utorują drogę do wskrzeszenia negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami i pchnie Palestyńczyków ku „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.


Jako część polityki wzmacniania AP administracja Bidena wysłała niedawno dyrektora CIA, Williama Burnsa, do Ramallah na rozmowy z prezydentem AP, Mahmoudem Abbasem i innymi palestyńskimi dygnitarzami o sposobach wzmocnienia dwustronnych stosunków i o rozpoczęciu budujących zaufanie kroków między Palestyńczykami a Izraelem.


Na życzenie administracji Bidena rząd izraelski zapowiedział serię gestów, których celem jest wzmocnienie AP, włącznie z planem pożyczenia 150 milionów dolarów odczuwającemu brak gotówki rządowi AP.


Gesty mają podobno na celu wzmocnienie AP, by osłabić jej rywali z islamistycznego ruchu Hamasu.


Na większości Palestyńczyków wznowienie pomocy finansowej przez administrację Bidena i gesty izraelskiego rządu wyraźnie nie zrobiły żadnego wrażenia. Ci Palestyńczycy mówią nie AP i Abbasowi oraz USA i Izraelowi. Ci Palestyńczycy mówią, że od Abbasa wolą Hamas, islamistyczną grupę, która dąży do zniszczenia Izraela.


Sondaż opinii publicznej opublikowany 25 sierpnia przez Arab World for Research and Development, który opisuje siebie jako „jedną z wiodących firm arabskiego regionu, dostarczającą naszym partnerom i klientom pełnego wachlarza usług konsultacyjnych i technicznych dla solidnego rozwoju i budowy państwa”, wskazuje, że administracja Bidena łudzi się, zakładając, że fundusze USA mogą zmienić serca i umysły Palestyńczyków.


Według wyników sondażu, 67% respondentów popiera anulowanie Porozumień z Oslo, a 61% sprzeciwia się dalszej współpracy w sprawach bezpieczeństwa między AP a Izraelem.  


Ci, którzy chcą unieważnienia Porozumień z Oslo, mówią otwarcie, że są przeciwni procesowi pokojowemu z Izraelem. Mówią, że nie uznają prawa Izraela do istnienia. Jako część porozumienia podpisanego przez obie strony przewodniczący OWP, Jaser Arafat, napisał list do ówczesnego izraelskiego premiera, Icchaka Rabina, w którym twierdził, że OWP “uznaje prawo Izraela do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie”.


Wyniki sondażu, który obejmował 1215 dorosłych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, pokazują, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, większość Palestyńczyków nie głosowałaby na Abbasa ani na żadnego z lojalnych wobec niego ludzi.


Sondaż pokazał, że większość Palestyńczyków głosowałaby na Hamas i na krytyka Abbasa, Marwana Barghoutiego, wysokiego rangą przywódcę Fatahu, który jest w izraelskim więzieniu z wyrokiem pięciokrotnego dożywocia za jego rolę w zamordowaniu pięciorga Izraelczyków podczas drugiej intifady (2000-2005).


"W wyborze miedzy dziesięcioma listami, lista, na której czele znajduje się Marwan Barghouti, otrzymuje najwyższe poparcie (28%), a następna jest lista Hamasu, na której czele jest Jahja Sinwar (19%)", według wyników sondażu. Lista popierana przez Abbasa otrzymała zaledwie 15%.


Wybory do palestyńskiego parlamentu miały się odbyć 22 maja, a na urząd prezydenta 30 lipca 2021 roku. Jednak Abbas odwołał wybory pod koniec kwietnia, widocznie po tym, jak zorientował się, że on i jego zwolennicy przegraliby z Hamasem i innymi politycznymi rywalami.


Sondaż
 pokazał także, że Hamas nadal cieszy się rosnącą popularnością wśród Palestyńczyków, szczególnie po ich 11-dniowej wojnie z Izraelem w maju. Hamas i inne zbrojne grupy wyszły z tego jako najwięksi zwycięscy, z 72% oceniającymi ich stanowisko/działanie jako „pozytywne”. Tylko 11% ocenia stanowisko Abbasa jako “pozytywne”.  


Siedemdziesiąt cztery procent respondentów wierzy, że Palestyńczycy wyszli “zwycięsko” z wojny w maju z Izraelem.


Zasadniczo Palestyńczycy chwalą Hamas i działające w Gazie inne grupy terrorystyczne za wystrzelenie tysięcy rakiet i pocisków na Izrael. Olbrzymia większość (80%) wierzy, że Hamas wyszedł z wojny silniejszy w kategoriach popularności wśród Palestyńczyków, podczas gdy 4% wierzy, że Palestyński Islamski Dżihad (druga największa grupa terrorystyczna w Gazie) była zwycięzcą.


Inną kluczową sprawą, którą administracja Bidena powinna wziąć pod uwagę – kiedy kontynuuje rozmowy o swoim “silnym oddaniu rozwiązaniu w postaci dwóch państw jako najlepszej drodze do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego zakończeniu izraelsko-palestyńskiego konfliktu” – jest to, że 60% respondentów w tym sondażu sprzeciwia się zasadzie dwóch państw. Mając wybór, ten sam procent (60%) popiera "zjednoczone palestyńskie państwo w historycznej Palestynie”. To znaczy, że większość badanych wierzy, że Izrael nie ma prawa do istnienia i powinien być zastąpiony palestyńskim państwem od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego.  


To jest w rzeczywistości zatwierdzenie Karty Hamasu, która stanowi:

"... ziemia Palestyny jest od pokoleń islamskim Wakf i będzie do Dnia Zmartwychwstania; nikt nie może zrzec się jej ani jej części, ani porzucić jej, ani jej części… Wyzwolenie tej ziemi jest osobistym obowiązkiem wiążącym wszystkich muzułmanów… Kiedy nasi wrogowie uzurpują sobie islamskie ziemie, dżihad [święta wojna] staje się obowiązkiem wiążącym wszystkich muzułmanów. W celu przeciwstawienia się zawłaszczeniu Palestyny przez Żydów, nie mamy ucieczki przed podniesieniem sztandaru Dżihadu. Musimy szerzyć ducha Dżihadu w islamskim narodzie, ścierać się z wrogami i dołączyć do szeregów wojowników Dżihadu”.  

Podczas gdy administracja Bidena mówi o potrzebie kroków budujących zaufanie między Palestyńczykami a Izraelem i o możliwości ponownego podjęcia znajdujących się w impasie negocjacji pokojowych, wynik sondażu pokazuje, że 54% respondentów sprzeciwia się ponowieniu negocjacji z Izraelem. Kolejne 53 procent mówi, że sprzeciwiają się ekonomicznym i handlowym stosunkom z Izraelem.


Wyniki tego sondażu nie zaskakują tych, którzy znają wewnętrzne funkcjonowanie AP i antyizraelskie i antyamerykańskie uczucia palestyńskiej ulicy.


Finansowa pomoc USA może na krótką metę podtrzymać AP i pozwolić Abbasowi i jego zespołowi na utrzymanie się przy władzy jeszcze przez pewien czas.  


Na długą metę jednak amerykańskie dolary nie przywrócą zaufania Palestyńczyków do Abbasa i do przywódców AP. Pieniądze amerykańskiego podatnika nie skłonią Palestyńczyków, by zaakceptowali prawo Izraela do istnienia. To samo dotyczy izraelskich gestów, które nie osiągną tego, na co ma nadzieję administracja Bidena, czyli wzmocnienia pozycji AP i posunięcia do przodu „rozwiązania w postaci dwóch państw”.


Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości: wielu Palestyńczyków zostało radykalizowanych z takim powodzeniem przez swoich przywódców, że chcą zobaczyć usunięcie Izraela z powierzchni ziemi. Nienawiść została wpojona z takim powodzeniem, że wolą widzieć cierpienia i śmierć swoich ludzi niż zaakceptować jakiekolwiek porozumienie z Izraelem.  


Te nastroje są bezpośrednim rezultatem dziesięcioleci krwawego podżegania przeciwko Izraelowi wśród Palestyńczyków i większej części świata arabskiego. Jedynym sposobem zmiany tej brutalnej rzeczywistości jest zatrzymanie potoku nienawiści i delegitymizacji Izraela. Dopóki to się nie stanie, Palestyńczycy będą nadal zgarniać pieniądze od USA i innych zachodnich darczyńców, a równocześnie przybliżać się do Hamasu i oddalać od jakiegokolwiek pokoju z Izraelem.  


Palestinians: Why Biden’s Aid Will Not Bring Peace

Gatestone Institute, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk