Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 04:34

« Poprzedni Następny »


ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno


Jeff Jacoby 2023-10-05

Z tajwańskim paszportem podróżni mogą swobodnie wjechać do 145 krajów. Jeśli jednak pojawią się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, prawdopodobnie nie zostaną wpuszczeni.
Z tajwańskim paszportem podróżni mogą swobodnie wjechać do 145 krajów. Jeśli jednak pojawią się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, prawdopodobnie nie zostaną wpuszczeni.

AMINA MOHAMMED, nigeryjska polityczka i dyplomatka, od 2017 r. jest zastępczynią sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na początku tego miesiąca popełniła straszną gafę: niechcący powiedziała prawdę.


Na konferencji prasowej Jimmy Quinn z „National Review” zapytał Mohammed o rażącą politykę tej organizacji polegającą na dyskryminowaniu mieszkańców Tajwanu. Od lat każdy odwiedzający z tajwańskim paszportem ma zakaz wstępu do budynków ONZ w dowolnym miejscu na świecie. Quinn zapytał: Czy to wykluczenie osób z Tajwanu nie powstrzymuje wysiłków ONZ na rzecz osiągnięcia jej najważniejszych deklarowanych celów, a mianowicie pokoju, dobrobytu, postępu i zrównoważonego rozwoju?


„Myślę, że wykluczenie kogokolwiek utrudnia osiągnięcie celów” – odpowiedziała natychmiast Mohammed. „Powiedzieliśmy, że nie pozostawiamy nikogo w tyle i myślę, że państwa członkowskie muszą znaleźć sposób, aby upewnić się, że nie będziemy w sytuacji, w której wykluczamy ludzi. Każda osoba ma znaczenie, niezależnie od tego, czy pochodzi z Tajwanu, czy nie, i myślę, że znalezienie rozwiązania tego problemu jest naprawdę ważne dla państw członkowskich”.


Jednak ledwie druga najwyższa osoba w tej organizacji wypowiedziała te uczciwe słowa, biurokracja ONZ rzuciła się, by je zamazać. Kiedy rzecznik ONZ, Farhan Haq, zapytano wprost, jak w świetle słów zastępczyni sekretarza generalnego ONZ może usprawiedliwić „wykluczenie Tajwańczyków poprzez niewpuszczanie ich do siedziby ONZ”, jego zagmatwana i wyjąkana odpowiedź polegała na udawaniu, że zapytano go o Chiny. Nawet nie odważył się na użycie nazwy Tajwanu.


„My — nie mamy zamiaru pozostawiać żadnego narodu chińskiego w tyle i wspieramy cały naród chiński, ale — ale — ale trzymamy się polityki jednych Chin, jak — jak zdecydowało Zgromadzenie Ogólne” – wybełkotał.


Tyle że Zgromadzenie Ogólne nigdy nie zdecydowało, że 24 miliony obywateli Tajwanu należy uważać za osoby pozbawione praw. Początki „polityki jednych Chin” sięgają rezolucji z 1971 r., zgodnie z którą Chiny będą odtąd reprezentowane w Organizacji Narodów Zjednoczonych przez komunistyczny rząd w Pekinie, zastępując tajwański rząd w Tajpej. Od tego czasu Tajwan przekształcił się w nowoczesną, liberalną demokrację, aktywnie prowadzącą handel ze światem. Jego mieszkańcy w przeważającej mierze uważają swoją narodowość za tajwańską, a nie chińską. Jednak Chiny mają czelność twierdzić, że Tajwan nie jest prawdziwym krajem, a jedynie chińską prowincją-renegatem. Jest to całkowicie niedorzeczne twierdzenie, zwłaszcza dlatego, że Komunistyczna Partia Chin nigdy nie rządziła Tajwanem.


Niemniej urzędnicy ONZ zgadzają się z twierdzeniami Pekinu. Odmawiają Tajwanowi, jednemu z najbardziej wolnych i najbardziej rozwiniętych krajów Azji, miejsca na forach światowych. Co gorsza, personel ONZ traktuje poszczególnych obywateli Tajwanu jak pariasów. Posiadacze zwykłego tajwańskiego paszportu mogą podróżować bez wiz do 145 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Izraela i większości krajów Europy. Ale jeśli pojawią się w ONZ i przedstawią swój tajwański paszport jako dowód tożsamości, zamyka się im drzwi przed nosem.


W zeszłym tygodniu rozmawiałem z Lennonem Changiem tajwańskim profesorem kryminologii na australijskim Uniwersytecie Monash. Opisał, jak wygląda takie traktowanie. Pewnego razu, przybywając na spotkanie naukowców do Centrum Konferencyjnego ONZ w Bangkoku, przedstawił tajwański paszport i odmówiono mu wejścia. Dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości, w którym nie widniała nazwa jego kraju, pozwolono mu dołączyć do kolegów.


Przy innej okazji Chang współpracował z agencją ONZ przy projekcie częściowo gwarantowanym przez rząd australijski. Będąc pod wrażeniem jego umiejętności, urzędnicy agencji zaproponowali mu współpracę nad kolejnym projektem. Kiedy jednak dowiedzieli się, że jest Tajwańczykiem (wcześniej ta sprawa nie pojawiła się), nagle wycofali ofertę.


Takie stronnicze traktowanie jest rutynowo stosowane wobec tajwańskich reporterów, studentów i turystów, którzy są winni jedynie tego, że są obywatelami kraju, do którego rości sobie pretensje najpotężniejsza dyktatura na świecie. To tak, jakby Moskwa upierała się, że Ukraina jest Rosją i że Ukraińcom należy zabronić wstępu na wszelkie fora i teren obiektów ONZ.


Warto powtórzyć: żadna uchwała ONZ nie wymaga wykluczenia Tajwanu. Samo koncepcja jest absurdalna: ONZ została utworzona, zgodnie ze zdaniem początkowym swojej Karty, by stać na straży „godności i wartości osoby ludzkiej [oraz] równych praw… dużych i małych narodów”. Nie należy ulegać skandalicznemu żądaniu Chin, aby Tajwan był traktowany jak międzynarodowy trędowaty. Należy to zdecydowanie odrzucić.


Niejednokrotnie Pekin groził rozpoczęciem wojny w celu podboju Tajwanu. Ostatnią rzeczą, jaką powinna robić Ameryka i jej sojusznicy, jest próba udobruchania tak groźnego tyranaZa każdym razem, gdy Chinom pozwala się nakłonić ONZ do upokorzenia ich małego sąsiada, wojna staje się o wiele bardziej prawdopodobna. Oczernianie demokratycznego Tajwanu jest zarówno złe, jak i niebezpieczne. Dlaczego wolny świat to toleruje?


Link do oryginału: https://jeffjacoby.com/27234/the-un-blackball-of-taiwan-must-stop-before-it

Pundicity, 27 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Jeff Jacoby
amerykański prawnik i wieloletni publicysta “Boston Globe”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk