Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 02:52

« Poprzedni Następny »


Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze


Andrzej Koraszewski 2022-01-07

Pomnik Johna Harvarda na dziedzińcu uniwersytetu.
Pomnik Johna Harvarda na dziedzińcu uniwersytetu.

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował 21 grudnia 2021r., że ława przysięgłych uznała jednego z czołowych amerykańskich chemików, doktora Charlesa Liebera, za winnego zatajenia uczestnictwa w chińskim programie Tysiąca Talentów, uchylenia się od podatku za wynagrodzenie od chińskiego pracodawcy, nie poinformowania urzędu podatkowego o posiadaniu konta w chińskim banku. Były dziekan Wydziału Chemii na Harvard University bez wiedzy administracji uniwersytetu pracował dla Uniwersytetu Technologii w Wuhan w charakterze swego rodzaju łowcy talentów i otrzymywał za swoją pracę dla chińskiego zleceniodawcy 50 tysięcy dolarów miesięcznie.

Sprawa jest ciekawa i zdaniem wielu dość kontrowersyjna. Grzechy podatkowe są oczywiste, natomiast moralna ocena łowcy głów dla obcego (i wrogiego) państwa wcale nie jest taka prosta. Jedni mówią o zdradzie państwa, inni gotowi są uznać to za normalną współpracę naukową. Sukcesy amerykańskiej nauki są w niemałym stopniu efektem ściągania najlepszych umysłów z całego świata. Połączenie wolności politycznej, polityki edukacyjnej, swobody badań oraz zasad finansowania nauki przez dziesiątki lat stanowiło magnes dla ludzi nauki z całego świata. Chiny wolności politycznej nie oferują, jednak od czasu porzucenia komunistycznej gospodarki chińscy naukowcy mają dużą swobodę badań, a pieniądze na finansowanie badań naukowych płyną zarówno ze źródeł państwowych, jak i prywatnych.


Jeśli w początkowym okresie zmian po 1979 roku chiński przemysł głównie kradł własność intelektualną i kopiował zachodnie produkty, dziś jesteśmy świadkami poważnego wkładu chińskiej nauki praktycznie we wszystkich dziedzinach (co nawiasem mówiąc widać po ilości cytowań chińskich naukowców w badaniach podstawowych). Nie jest to jednak wyłącznie szlachetna rywalizacja. To jest również nieustająca wojna, starcie interesów narodowych, walka nie tylko o żółtą koszulkę lidera, ale walka o dominację, jak również nieustające dążenie do zdobycia dominacji na polu militarnym.


Od dawna wiemy, że żadne bogactwa naturalne nie są tak cenne jak ludzki potencjał intelektualny. Kraje, które są magnesem dla utalentowanych ludzi z całego świata, stają się motorem cywilizacji, kraje, z których talenty uciekają, zaczynają odpadać od czołówki i jeśli nie mają strategii zatrzymania ludzkiego potencjału, a przynajmniej skuszenia tych, którzy wyjechali, żeby zachowali kontakt z krajowymi ośrodkami naukowymi, mogą nawet wydawać sporo pieniędzy na kształcenie, jednak często okazuje się, że kształcą dla innych, zaś ich własny rozwój albo jest minimalny, albo kraj wręcz się cofa.


W krajach najbardziej rozwiniętych uważne patrzenie, co dzieje się w nauce konkurentów, to część wyścigu zbrojeń. Wywiady nieustannie próbują się dobrać do projektów nowej broni, ale nie wszystkie rządy są świadome, że liczą się wszystkie dziedziny nauki. W czołówce na ogół nie oszczędza się pieniędzy na podkupienie naukowców konkurentów i faktycznie Chiny pakują w ten interes miliardy dolarów.


Techniki działania są tu różne. Związek Radziecki próbował przede wszystkim znaleźć wśród zachodnich naukowców ludzi skłonnych do działalności szpiegowskiej za pieniądze bądź z motywacją ideologiczną. Inwestowano ogromne pieniądze w partie komunistyczne, w komunistyczną prasę, w różnego rodzaju ruchy pokojowe, które w efekcie były w dużym stopniu zdominowane przez radzieckich agentów. Dla Chińczyków, jak się wydaje, zdecydowanie ważniejsze od kradzieży wyników prac naukowych jest uczenie się nowych procedur i dotarcie do pełnej konkurencyjności na polu naukowym, dziś dla wielu zdolnych ludzi praca na chińskim uniwersytecie okazuje się coraz częściej interesującą opcją.


Oczywiście nie jest to tylko ściąganie zachodnich talentów do Chin. Chiny inwestują w zachodnie uniwersytety, wysyłają swoich najlepszych studentów na studia na najlepszych uniwersytetach zachodnich, jeśli mogą, to kupują również duże pakiety akcji zachodnich przedsiębiorstw, które ich szczególnie interesują.      


Ciekawe jest tu porównanie inwestycji w krajach zachodnich bogatych krajów arabskich. Również te kraje masowo wysyłają młodych ludzi na studia na zachodnich uniwersytetach, ale tu nie są to najzdolniejsi studenci, a raczej dzieci elit politycznych i ekonomicznych.        


W październiku 2020r. amerykański Departament Edukacji opublikował obszerny raport  na temat jawnych i mniej jawnych inwestycji zagranicznych w amerykańskie uniwersytety.  W latach 2014-2020 z ponad 20 miliardów dolarów „darów” i kontraktów ponad jedna trzecia nigdy nie została przez administracje tych uniwersytetów ujawniona. Wśród największych zagranicznych  „sponsorów” amerykańskiej nauki był związany z Bractwem Muzułmańskim Katar, Arabia Saudyjska oraz Chiny. Arabskie dotacje związane są głównie z promocją islamu, z wydziałami historii Bliskiego Wschodu, jak również z promowaniem działalności antyizraelskiej.        


Departament Edukacji wyrażał zaniepokojenie w tym raporcie, że uniwersytety zatajają hojne „dary”, ponieważ boją się utraty subsydiów rządowych i stanowych. Jednak te „darowizny” nie są nigdy bezwarunkowe, czasami towarzyszą im nie do odrzucenia propozycje kadrowe, czasami oczekiwania dotyczące programu nauczania, oczekiwania, które mogą być sprzeczne z amerykańskimi interesami, jak i z zasadami uprawiania nauki.     

 

Również w Wielkiej Brytanii zaczęto zauważać, że brytyjska nauka znalazła się na garnuszku zagranicznych darczyńców. Tu sumy są nieco mniejsze, jednak niektóre pozycje zdumiewają.   

 

Jak pisał niedawno włoski dziennikarz Giulio Meotti, w końcu ubiegłego roku uniwersytet w Oxfordzie otrzymał donację 155 milionów funtów od wietnamskiego koncernu, natomiast  Imperial College w Londynie dostał 14,5 miliona funtów od chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.

 

Według znanego brytyjskiego specjalisty od spraw bezpieczeństwa, profesora Anthony’ego Gleesa, tylko osiem brytyjskich uniwersytetów otrzymało ponad 233 milionów funtów od islamskich reżimów. Chodzi tu o University of Oxford, Cambridge, Durham, University College London, London School of Economics, Exeter University in Davon, Dundee University w Szkocji i City University w Londynie.   

 

Cele chińskich i islamskich inwestycji w zachodnie instytucje naukowe są całkowicie odmienne. Chińczycy nie ukrywają, że dążą do zdobycia prymatu w nauce. We wrześniu 2021r, na konferencji poświęconej technologicznej niezależności, prezydent Xi mówił otwarcie, iż Chiny dołożą wszelkich starań i środków, żeby ściągnąć talenty z całego świata. Zapowiedział, że w ciągu dwudziestu lat Chiny osiągną w nauce przewagę nad Zachodem. Mówił, że to właśnie nauka jest głównym polem bitwy o zwycięstwo w gospodarce i wyraźnie nie miał na myśli nauki podporządkowanej ideologii.

 

Islamskie dyktatury mają inną wizję wojny z Ameryką i resztą Zachodu. Kopiują raczej techniki radzieckiej propagandy, walczą o rząd dusz, starają się wpływać na postawy i poglądy przyszłych zachodnich elit. Można powiedzieć, że są to dwa fronty tej samej wojny i można się zastanawiać, nad pytaniem, kto i gdzie próbuje stawiać opór przeciw tym atakom.          


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk