Prawda

Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 - 06:10

« Poprzedni Następny »


Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy


Elder of Ziyon 2022-05-29


Ostatnio rozważałem napisanie książki o antyizraelskich technikach propagandowych. Wcześniej w tym tygodniu wspomniałem o wariancie „wykraczania poza moment kupna”. Istnieją całe listy takich technik, ale czasami okazuje się, że nienawistnicy wymyślają rzeczy, które nie mają jeszcze nawet nazwy.

 

Tu chcę porozmawiać o trwającym od kilku miesięcy, wielowarstwowym wysiłku, który na pierwszy rzut oka wydaje się być atakiem na „Project Nimbus”, umowę o wartości miliarda dolarów, którą Google i Amazon zawarli, aby zapewnić usługi w chmurze dla izraelskiego rządu.


Podobnie jak BDS, ten wysiłek nie ma szans powodzenia. Jednak nie to jest celem propagandystów.  

 

W zeszłym roku nienawistnikom udało się uzyskać rozgłos, gdy niewielki procent pracowników Google i Amazon napisał „list otwarty” do swoich pracodawców, w którym informowali, że sprzeciwiają się Projektowi Nimbus, mimo że nikt nie zna szczegółów, do czego miałby on zostać wykorzystany. Wystarczy, że Izrael za to płaci, żeby się temu sprzeciwiać.  

 

Mają teraz tysiąc podpisów, co jest mikroskopijnym ułamkiem 1,8 miliona pracowników tych dwóch firm. Istnieje dokładnie zerowa szansa, że Google i Amazon zerwą kontrakt o wartości miliarda dolarów w wyniku niejasnych zastrzeżeń grupki antyizraelskich pracowników.

 

Niemniej „Guardian” opublikował ten list otwarty! Nakłonienie antyizraelskich mediów do wyolbrzymiania mało znaczącej sprawy jest niezwykle skutecznym sposobem na sprawienie, by wydawały się znaczące. 

 

„List otwarty” to jedna z najłatwiejszych metod zdobycia rozgłosu, przynosząca najwyższy zysk z każdej zainwestowanej złotówki. To prawie nic nie kosztuje; wszystko czego potrzebujesz to niewielka liczba podpisów i uwaga mediów. Ludzie, którzy o nim czytają, mają wrażenie, że reprezentuje znacznie większe rzesze społeczeństwa niż robi to w rzeczywistości.

 

Na początku tego miesiąca nienawistnicy próbowali uzyskać większą siłę napędową, inicjując petycję, w której wzywali studentów do „przysięgi”, że nie przyjmą stażu w tych firmach. Tylko 750 studentów – z 20 milionów – podpisało tę „przysięgę” i prawdopodobnie żaden z nich nie studiuje w dziedzinie, której absolwenci są w ogóle brani pod uwagę przez Google lub Amazon przy naborze personelu. 

 

„Setki” podpisujących nie mają znaczenia, gdy całkowita populacja liczy się w milionach. Możesz nakłonić setki ludzi do poparcia czekoladowego hummusu na pizzy ananasowej. Jednak zwykli czytelnicy widząc informacje o  „setkach” i myślą, ojej, to dużo.

 

Na pierwszy rzut oka ta próba była ogromną porażką. Ale przysięga to skuteczna technika prania mózgów studentów – kiedy już podpiszą przysięgę, jest mało prawdopodobne, by się cofnęli. Nikt nie chce być osobą, która łamie swoją uroczystą obietnicę. Nawet jeśli studenci poznają fakty, które zaprzeczają opowiedzianym im kłamstwom, jest mało prawdopodobne, że w ogóle ich wysłuchają – nie mówiąc już o działaniu na ich podstawie – aż do złamania przysięgi. Tak więc próba nakłonienia dziesiątek tysięcy studentów do podpisania takiego zobowiązania mogła się nie powieść – ale pozyskali 750 osób, które do końca życia raczej nie pozwolą, by fakty przesłoniły ich myślenie o Izraelu. 

 

To jest zwycięstwo.

 

Teraz nienawistnicy próbują atakować z innej flanki. Przedstawiają propozycję na zbliżające się spotkanie akcjonariuszy Amazona, która obejmuje żądanie sprawdzenia, czy jego klienci swoimi produktami i usługami naruszają prawa człowieka.

 

Wyczuwając, że sam problem Izraela nie uzyska żadnego rozgłosu, łączą go ze sprzeciwem wobec partnerstwa Amazona z policją, ICE, więzieniami i IDF. Jak zawsze, rzucają słowo Izrael razem z wzbudzającymi emocje tematami, aby poszerzyć swoją bazę, ponieważ liczba Amerykanów, których obchodzi to, co dzieje się w Izraelu, jest dość mała.

 

Ich petycja skierowana do akcjonariuszy Amazona wykracza poza te tematy i obejmuje również bezpieczeństwo pracowników. W ten sposób próbują powiązać kwestię palestyńską w świadomości ludzi z kwestiami bezpieczeństwa w miejscu pracy, mówiąc, że jeśli popierasz jedną sprawę, musisz także wspierać drugą. 

 

To kolejna technika prania mózgu – kojarzenie Izraela z tym, co w dzisiejszych czasach uważane jest za „złe”. I, podobnie jak hasło „Izrael=Apartheid”, z biegiem czasu zaczyna działać. 

 

Podobnie jak w zeszłym roku zwerbowali „Guardiana”, w tym tygodniu zwerbowali Intercept, aby trąbić i wyolbrzymiać tę kampanię, jakby była jakimś „buntem akcjonariuszy”. 

 

 

W artykule wykorzystano jeszcze jedną technikę propagandową, używaną również w przypadku „listu otwartego” i „przysięgi”: wiedzę, że większość ludzi nie rozumie liczb, co oznacza matematyczny analfabetyzm. 

 

W przypadku akcjonariuszy, oto co mówi Intercept:

Nimbus czeka teraz swego rodzaju referendum wśród akcjonariuszy Google i Amazona, którzy w przyszłym miesiącu będą głosować nad dwiema rezolucjami wzywającymi do przejrzenia na koszt  firmy tego i innych projektów, które mogą zaszkodzić prawom człowieka. Według Eda Feigena, udziałowca Google od 2014 roku i głównego autora uchwały, osoby zgłaszające uchwałę Google posiadają łącznie akcje o wartości około 1,8 miliona dolarów. 

1,8 miliona dolarów brzmi równie imponująco, jak „setki sygnatariuszy”. I jest równie bezsensowne. Alphabet, firma macierzysta Google, ma kapitalizację rynkową w wysokości niemal 1,5 biliona dolarów. Te 1,8 miliona dolarów to0,00013% akcji Alphabet. To nie jest żaden „bunt akcjonariuszy”. 


Artykuł opisuje dokładnie zamierzone cele propagandowe: „Zwolennicy tej propozycji pamiętają również o konkretnych lękach [przeciętnego] inwestora z Wall Street, obawiającego się, że zła prasa w sprawie Projektu Nimbus spowoduje, że straci pieniądze?” Cały artykuł ma właśnie być taką bardzo złą prasą - samospełniającą się przepowiednią, jeśli ktoś poważnie traktuje Intercept.


To zabawne, że nawet anonimowi pracownicy Google, których cytują, i którzy podpisali ten list otwarty, mówią, że w Google prawie nikt nie interesuje się tą inicjatywą:

Ten inżynier dodał, że chociaż znaleźli podobnie myślących kolegów, którzy są równie zaniepokojeni perspektywą wykorzystania ich technologii chmury do umocnienia izraelskiej okupacji, aktywność pracowników przeciwko Nimbusowi jest znacznie słabsza od fali protestów kierowanych przez pracowników przeciwko poprzednim kontraktom z Google takich jak Project Maven i Dragonfly, planowana chińska wyszukiwarka. „W tej chwili jesteśmy w kryzysie”, powiedzieli. Podczas gdy ruchy pracowników w przeszłości wywoływały gorące dyskusje na wewnętrznych forach czatowych, powiedzieli: „W sprawie Nimbus czegoś takiego nie mieliśmy, co jest naprawdę niefortunne”.

Antyizraelscy propagandyści są mistrzami w wyolbrzymianiu swoich najbardziej nieskutecznych działań, by wyglądały na wielkie zwycięstwa. Widzimy to często przyglądając się ich triumfalnym wiecom, które przyciągają tylko garstkę ludzi - ale udaje im się uzyskać pewien rozgłos. 


Są bardzo dobrzy w takiej prezentacji, by ich strona wydawała się znacznie potężniejsza niż jest w rzeczywistości. Propagandyści są prawdziwymi ekspertami w walce powyżej swojej kategorii wagowej. To jednak nie działałoby, gdyby nie mieli mediów chętnych do pomocy. 


Jest jeszcze jedna technika, z której korzystają ci eksperci od propagandy: same petycje. Nigdy nie widziałem, żeby faktycznie przedstawiali komukolwiek swoje petycje. Istnienie petycji jest ważniejsze niż liczba podpisów z dwóch powodów: sama petycja jest do pewnego stopnia „wiadomością”, a osoby, które się zarejestrują, są również dodawane do list organizacji antyizraelskich i stają się odbiorcami większej ilości materiałów piorących mózgi. 


Mówią o „hasbarze”. Jednak nikt po stronie proizraelskiej nie robi nic zbliżonego do tego poziomu wysiłku, wyrafinowania i wielopłaszczyznowego orędownictwa, gdzie nawet inicjatywa, która jest kompletną porażką, może się opłacić w przyszłości. 


Problem w tym, że strona proizraelska nie lubi manipulować ludźmi, kłamać, prać mózgów. Nadal naiwnie myślimy, że prawda zwycięży. A w erze, w której marketing jest nauką, jest to bardzo odległe od rzeczywistości.

 

Israel haters really are master propagandists

Elder of Ziyon, 20 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk