Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 02:24

« Poprzedni Następny »


Litwa rzuca rękawicę Chinom


Soeren Kern 2021-12-20

Chiny w odwecie za decyzję Litwy, o otwarciu przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie zablokowały cały import z Litwy i nakazały międzynarodowym firmom zerwanie więzi z tym krajem, Na zdjęciu: Otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie  (Źródło: www.mofa.gov.tw)
Chiny w odwecie za decyzję Litwy, o otwarciu przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie zablokowały cały import z Litwy i nakazały międzynarodowym firmom zerwanie więzi z tym krajem, Na zdjęciu: Otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie  (Źródło: www.mofa.gov.tw)

Chiny zablokowały cały import z Litwy i nakazały międzynarodowym firmom zerwanie więzi z tym krajem bałtyckim pod groźbą wykluczenia z chińskiego rynku.


Sankcje, które są równoznaczne z pełnym bojkotem gospodarczym Litwy, są odwetem za decyzję o umożliwieniu Tajwanowi otwarcia przedstawicielstwa w Wilnie.


Tajwan ma biura w Europie i w Stanach Zjednoczonych, ale używają tylko nazwy swojej stolicy, Tajpej, ze względu na naciski Chin na rządy innych krajów. Pekin twierdzi, że Tajwan jest częścią terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i nie ma prawa do nazywania się państwem.


Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zapowiada, że jego kraj nie skapituluje przed szantażem ze strony Chin i że Litwa będzie broniła zasad i wartości demokracji.


Litwa, która ma mniej niż 3 miliony mieszkańców, odzyskała niepodległość w 1990 roku po prawie półwiecznej okupacji przez Związek Radziecki. Stała się jednym z bastionów demokracji w Unii Europejskiej i NATO.


Dziewiątego grudnia wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomėnas powiedział, że Chiny ostrzegły międzynarodowe firmy, by przestały prowadzić interesy z litewskimi dostawcami:

„Chiny wysyłają listy do międzynarodowych korporacji, że jeśli będą handlować z Litwą, nie będą już mogły sprzedawać ani kupować na rynku chińskim. Już niektóre firmy anulowały umowy z litewskimi dostawcami”.

Litewska Konfederacja Przemysłowców, która reprezentuje tysiące litewskich firm, potwierdziła, że niektóre międzynarodowe firmy, które kupują towary od litewskich dostawców, były szantażowane przez Chiny. W wywiadzie dla Reutersa prezydent Konfederacji Vidmantas Janulevičius powiedział:

„W tym tygodniu po raz pierwszy widzieliśmy bezpośrednią presję Chin na dostawcę, aby zrezygnował z towarów wyprodukowanych na Litwie. Wcześniej mieliśmy tylko groźby, teraz stały się one rzeczywistością.


Dla nas najbardziej bolesne jest to, że jest to firma europejska. Wiele litewskich firm jest dostawcami dla takich firm”.

Bezpośredni handel Litwy z Chinami jest stosunkowo niewielki; w 2020 r. kraj wyeksportował do Chin towary o wartości 300 mln euro, co stanowi mniej niż 1% całkowitego eksportu. Setki litewskich firm sprzedaje swoje produkty  międzynarodowym korporacjom, które handlują z Chinami.


1 grudnia Chiny usunęły Litwę z listy krajów pochodzenia importowanego towaru, co oznacza, że ich towary nie mogą przejść odprawy celnej. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że Chiny skutecznie zablokowały cały import z Litwy.


W wywiadzie udzielonym 3 grudnia Financial  Times Landsbergis potępił „niezapowiedziane” i „bezprecedensowe” sankcje. Powiedział, że Litwa zwróci się o pomoc do Komisji Europejskiej.


Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Arnoldas Pranckevičius, przemawiając na Forum Bezpieczeństwa w Aspen w Waszyngtonie, ostrzegł, że szantaż Chin wobec Litwy powinien być dla Europy „dzwonkiem alarmowym”:

„Chiny próbują zrobić z nas odstraszający przykład, aby inne kraje nie poszły naszą drogą. Dlatego reakcja społeczności, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej powinna być kwestią zasad”.

Podzielona Europa


Pomoc ze strony Komisji Europejskiej raczej nie nadejdzie, ponieważ UE jest głęboko podzielona w sprawie stosunków z Chinami. Większe państwa członkowskie, takie jak Francja i Niemcy, niechętnie narażają swoje więzi gospodarcze z Chinami, podczas gdy mniejsze państwa członkowskie, w tym Litwa, Czechy , Słowacja i Słowenia, wzywają UE do zjednoczenia się przeciwko chińskim naciskom.


8 grudnia Komisja Europejska wydała suche oświadczenie, w którym zapowiedziała, że rozpocznie śledztwo w sprawie naruszenia przez Chiny zasad Światowej Organizacji Handlu:

„UE została poinformowana, że litewskie przesyłki nie są odprawiane przez chińskie służby celne i że wnioski importowe z Litwy są odrzucane. Jesteśmy w bliskim kontakcie z rządem litewskim i zbieramy informacje za pośrednictwem Delegatury UE w Pekinie. Zwróciliśmy się również do władz chińskich, aby szybko wyjaśniły sytuację....


Jeśli otrzymane informacje zostaną potwierdzone, UE oceni zgodność działań Chin z ich zobowiązaniami w ramach Światowej Organizacji Handlu.


Unia Europejska respektuje politykę Jednych Chin i uznaje Chińską Republikę Ludową jako jedyny rząd chiński.  Zgodnie z tą wieloletnią praktyką Unia Europejska będzie kontynuowała współpracę i wymianę z Tajwanem w obszarach wspólnych zainteresowań."

Gazeta „ Global Times” , anglojęzyczny organ Komunistycznej Partii Chin, ostrzegła UE, aby „działała ostrożnie” w rozpatrywaniu skargi przesłanej przez rząd Litwy:

„Chociaż Litwa jest członkiem UE, nie ma powodu, aby handel Chiny-UE  wykoleił się lub został porwany przez bezmyślną prowokację Litwy w kwestii spraw wewnętrznych Chin.


Nie mamy jednak zamiaru zaprzeczać, że współpraca gospodarcza i handlowa między Litwą a Chinami zostanie osłabiona po tym, jak Chiny zdegradują swoje stosunki dyplomatyczne z Litwą do poziomu chargé d'affaires, najniższego stopnia przedstawiciela dyplomatycznego, w związku z naruszeniem przez tę ostatnią zasady jednych Chin.


Nie popełnijcie błędu, każdy kraj, który prowokuje podstawowe interesy Chin, z pewnością znajdzie się na celowniku”.

13 grudnia podczas spotkania 27 ministrów spraw zagranicznych UE kwestia litewsko-chińska podobno nie była nawet omawiana, mimo że wypisała ją na listę pilnych spraw nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Kwestia ta została prawdopodobnie zawetowana przez Francję, która obecnie sprawuje sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję w UE.


Laurence Norman, europejski korespondent Wall Street Journal , napisał na Twitterze :

„Ministrowie spraw zagranicznych UE nie rozmawiali dziś o konflikcie Litwy z Chinami. Nadzwyczajne. Ta cisza będzie bardzo głośna w Pekinie”.

Tymczasem Landsbergis, litewski minister spraw zagranicznych, powiedział, że Litwa nie weźmie udziału w igrzyskach olimpijskich w 2022 r. w Chinach. Francja odpowiedziała, że nie weźmie udziału w żadnym bojkocie. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział, że żadne wspólne stanowisko UE nie zostanie szybko osiągnięte: „Wiesz równie dobrze jak ja, że nie znajdziemy rozwiązania dotyczącego igrzysk olimpijskich dzisiaj ani w tym tygodniu”.


Analityczka Theresa Fallon napisała na Twitterze :

„UE pokazuje po raz kolejny, że o wartościach mówi się tylko na konferencjach… samotna Litwa oświadczyła, że zastosuje dyplomatyczny bojkot olimpijski. Ale Francja, Luksemburg, Węgry wezmą udział w igrzyskach olimpijskich”.

Agencja informacyjna Reuters zauważyła :

„Blok jest rozdarty, czy przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii, decydując się nie wysyłać swoich urzędników rządowych na Zimowe Igrzyska w Pekinie w lutym,  z obawy przed chińskim odwetem, który zaszkodziłby handlowi”.

Wybierz sobie komentarz


Analityk Giovanni Giamello, piszący dla berlińskiego Mercator Institute for China Studies, zauważył, że pogłębianie stosunków Litwy z Tajwanem może być częścią  strategii wzmocnienia relacji ze Stanami Zjednoczonymi:

„Pekin żąda od swoich partnerów handlowych uznania wyłącznie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i traktowania Republiki Chińskiej nie jako niepodległego Tajwanu, ale jako ‘zbuntowanej prowincji’ ChRL. Krok Litwy może być błędnie odczytywany jako lekkomyślny idealizm — jest to jednak zręczny ruch małego państwa na scenie geopolitycznej....


Litwa postrzega Pekin jako zagrożenie bardziej niż inne kraje UE – nie tylko ze względu na stosunki Chin z Rosją…


To był świadomy wybór Wilna, aby podkreślić – i wzmocnić – swoje więzi z USA, ponieważ zagrożenie ze strony Chin postrzegają jako rosnące. Stany Zjednoczone są dla Litwy, podobnie jak dla Tajwanu, najcenniejszym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa Litwy. Pozostałe kraje bałtyckie mają te same obawy, również inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej zaczynają bardziej interesować się Tajwanem....


Wilno podjęło wyraźną decyzję geopolityczną, by stanąć po stronie Tajwanu i po stronie USA… Nadszedł czas, aby inne kraje UE, które są niezadowolone lub nieufne wobec Chin, zajęły podobne stanowisko”.

Londyński, The Economist napisał :

„Rządy w wielu krajach Europy Wschodniej mają swoje korzenie w ruchach antyradzieckich z końca lat 80. i 90. XX wieku. Estonia, Łotwa, Litwa i Słowacja są rządzone przez centrowe lub centroprawicowe koalicje, które są coraz bardziej wojownicze w stosunku do Chin. Wielu dostrzega podobieństwa między rządzącym niegdyś nimi Związkiem Radzieckim, a dzisiejszymi opresyjnymi Chinami.


To nie są tylko historyczne analogie. Na przykład w Czechach opinia publiczna była poruszona, kiedy w 2017 roku, chińscy dziennikarze i politycy podjęli próby ingerowania w czeską politykę poprzez obietnice wielkich inwestycji. W 2018 r. czeskie służby wywiadowcze oznajmiły, że chińskie szpiegostwo było większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju niż rosyjska ingerencja.


Marcin Jerzewski z Taiwan NextGen Foundation, think-tanku z siedzibą w Tajpej, powiedział, że w Europie Środkowej i Wschodniej rośnie świadomość, że Tajwan jest ‘najlepszym partnerem w dzieleniu się najlepszymi praktykami w walce z autorytaryzmem’”.

Gautam Chikermane, wiceprezes Observer Research Foundation, indyjskiego think tanku zajmującego się polityką zagraniczną, zauważył, że otworzenie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie daje UE możliwość przeciwstawienia się chińskiej taktyce zastraszania:

„Pod względem PKB Litwa zajmuje w Unii odległe 22 miejsce. W obliczu ekscesów Chin maleńki naród litewski wyznaczył punkt odniesienia, który reszta Unii Europejskiej powinna wspierać i naśladować. Taki  przykład, w szczególności, kiedy silniejsze kraje, takie jak Niemcy czy Francja, poddają się naciskom, reakcja Litwy wobec bandyckiego państwa powinna być wspierana na całym świecie....


To, co jest zaskakujące, a nawet szokujące, to sposób, w jaki czołowe kraje Unii Europejskiej robią uniki, żeby dostosować się do  oczekiwań Chińskiej Partii Komunistycznej, ignorując kwestie praw człowieka i obozy pracy w Chinach…


Wielka Dwójka [Francja i Niemcy] nadal tworzy atmosferę przychylności dla chińskich hegemonistycznych dążeń, przymykając oczy na stosowanie pracy przymusowej w Sinkiangu i na infiltrację UE, to mniejsze i słabsze kraje, takie jak Litwa, opowiadają się dziś za wartościami, na których powstała UE....


Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga, Chiny mówią światu, że mają siłę gospodarczą i użyją jej, aby stłumić wszystko, stosując różne środki od wykorzystania demokracji i jej instytucjonalnych wad, po kreślenie map podboju i narzucanie architektury państwa nadzoru reszcie świata. Nadszedł czas, aby UE zakończyła współżycie na kocią łapę z autorytarnym reżimem... To, że Chiny stanowią zagrożenie dla demokracji, jest widoczne dla wszystkich poza UE. Istotą Unii Europejskiej są jej wartości, a nie geografia. Tymczasem raz za razem Unia zdradza te wartości.  


Chwilowo wydaje się, że Bruksela chowa głowę i swoje wartości w piasek globalnego handlu. Zamiast tego powinna wykorzystać litewską skargę do wzmocnienia jedności, przejrzeć swoje interesy i zacząć działania odwetowe.


Oszołomiona uległością Unii Europejskiej, Komunistyczna Partia Chin wpada w amok. Litwę uderzyła sankcjami handlowymi, tak jak wcześniej zareagowała gniewnie na: Kanadę, Japonię, Mongolię, Norwegię, Filipiny, Koreą Południową i oczywiście na Tajwan.


Cała ta narracja o konieczności ugłaskiwania ‘chińskiego gniewu’ jest manipulowana przez KPCh, karmiona przez usłużne media i połykana przez twórców polityki. To, że UE gra w tym chórze demokratycznych narodów z handlem o wartości 15 bilionów dolarów, jest haniebne. Unia powinna zrozumieć własną siłę, zarówno ekonomiczną, jak i strategiczną i zapobiec dalszym atakom Chin na swoje państwa członkowskie.


KPCh nie ma skrupułów; nie wierzy w rządy prawa. Kiedy politycy ulegają, Pekin jest bardziej agresywny. To naturalne. Kiedy kłaniasz się tyranom, wzmacniasz tyranię. Gdy małe narody podnoszą poprzeczkę, lękliwe stanowisko UE przynosi wstyd. Dziś uderzyli w Wilno. Myślenie, że ten atak nie dotrze jutro do Berlina i Paryża, jest naiwne — barbarzyńcy z Pekinu prędzej czy później staną u ich bram.


Czas, by UE zaczęła działać jak jeden organizm. A pierwszy krok został zrobiony przez Litwę”.

Jakub Janda, dyrektor mającego siedzibę w Pradze European Values Center for Security, podsumował:

„Chiny jako komunistyczne supermocarstwo tak bardzo boją się 3-milionowej Litwy po drugiej stronie świata. Litwa jest dziś najodważniejszym krajem w Europie. Wszyscy powinniśmy stanąć po stronie Litwy”.

*Artykuł ma również interesujący wielostronicowy aneks, który nie został przetłumaczony, ale który zainteresowanym bardzo polecam.  


Lithuania Stands Up to China

Gatestone Institute, 16 grudniua 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiSoeren Kern

Analityk specjalizujący się w sprawach amerykańskiej polityki zagranicznej, polityki europejskiej oraz w sprawach bezpieczeństwa. Jest stałym członkiem Gatestone Institute.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Widzę analogię Pegaz 2021-12-20


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk