Prawda

Piątek, 9 grudnia 2022 - 04:38

« Poprzedni Następny »


Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga


Amir Taheri 2022-09-16

Z perspektywy czasu wydaje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin opracował staranny plan przetestowania granicy tolerancji mocarstw zachodnich, przechodząc od jednego łajdactwa do drugiego. Na zdjęciu: Putin przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa 21 lutego 2022  (Źródło zdjęcia: Oficjalna strona Prezydenta Rosji)

Z perspektywy czasu wydaje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin opracował staranny plan przetestowania granicy tolerancji mocarstw zachodnich, przechodząc od jednego łajdactwa do drugiego. Na zdjęciu: Putin przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa 21 lutego 2022  (Źródło zdjęcia: Oficjalna strona Prezydenta Rosji)„Można by pomyśleć, że car wrócił!” Tak komentował kolega relacjonujący szczyt G8 w Sankt Petersburgu w lipcu 2006 roku po wizycie prezydenta Władimira Putina w obiektach przeznaczonych dla dziennikarzy relacjonujących to „historyczne wydarzenie”. Historyczne, bo po raz pierwszy gospodarzem szczytu była Rosja, przyjęta w 1997 roku jako pełnoprawny członek klubu „wielkich mocarstw”.


Putin miał swój zwykły pogardliwy uśmieszek, jak człowiek, który rozbił bank w Monte Carlo.


Aby pokazać, że Rosja wróciła, Putin wybrał Pałac Konstantinowski jako miejsce szczytu G8. Budowę eleganckiego zamku rozpoczął w 1714 roku Piotr Wielki jako rosyjską odpowiedź na Pałac Wersalski we Francji.


Jednak, podobnie jak wiele innych ambitnych planów Piotra Wielkiego, pałac został opuszczony na dziesięciolecia, a dokończono go kilkadziesiąt lat później jako rezydencję księcia Konstantina. Ale to za Putina częściowo opuszczona konstrukcja została przywrócona jako architektoniczny klejnot, odzwierciedlający status Rosji jako wielkiego mocarstwa. Nic dziwnego, że miejsce to nazywa się teraz Pałacem Putina.


W czasie szczytu dziennikarze relacjonujący wydarzenie uważali, że wybór miejsca przez Putina wskazywał na jego chęć zrealizowania ambicji Borysa Jelcyna, by uczynić Rosję pełnoprawnym członkiem tak zwanej „zachodniej” rodziny nowoczesnych narodów kapitalistycznych.


Gdy sowiecki „koszmar” się skończył, Putin zdawał się zapraszać Zachód do pomocy w budowie nowej Rosji, jakiej chciał, podobnie jak francuscy i włoscy architekci pomagali budować kolejne wersje Pałacu Konstantinowskiego.


Przez lata wydawało się, że przywódcy zachodni byli bardziej niż gotowi pomóc Putinowi osiągnąć to, o czym podobno miał marzyć Jelcyn.


Prezydent USA George W. Bush traktował Putina jako specjalnego gościa, zapewniając, że może „ufać” rosyjskiemu przywódcy.


Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair polecił urzędnikom, aby nie przyglądali się zbyt uważnie zalewowi rosyjskich pieniędzy napływających do londyńskich banków na konta „oligarchów” powiązanych z Putinem.


Kanclerz Niemiec Angela Merkel sfinalizowała wieloletni plan uczynienia z Rosji największego źródła energii dla Republiki Federalnej.


Prezydent Francji Jacques Chirac zgodził się na żądanie Putina zbudowania w Paryżu gigantycznej rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Zerwał także starą umowę gazową z Algierią, aby zamiast tego uzależnić Francję od Rosji w zakresie 20% jej zapotrzebowania na gaz ziemny.


Mocarstwa zachodnie zaoferowały Putinowi inne gesty przyjaźni, m.in. zniesienie wiz, zniesienie restrykcji w inwestycjach w Rosji czy specjalne uzgodnienia dotyczące transferu technologii. Zachodnie media podziwiały „silne przywództwo” i „wizję” Putina.


Chociaż pojawiły się wczesne oznaki, że Putin może nie być wzorowym harcerzem, jak myśleli zachodni przywódcy, nie zaczęli postrzegać go jako potencjalnego wroga aż do inwazji na Ukrainę w 2022 roku.


Kilka miesięcy po petersburskim festiwalu miłości agenci Putina użyli radioaktywnych izotopów, by zabić Aleksandra Litwinienkę, byłego agenta KGB ubiegającego się o azyl w Londynie.


W szerszej perspektywie Putin zaczął blokować plany NATO dotyczące uzyskania obecności w Azji Środkowej i na Zakaukaziu. Moskwa pomogła obalić prozachodni reżim w Kirgistanie, załatwiła sobie bazy wojskowe w Armenii i Tadżykistanie oraz zawarła umowę o wartości 4 miliardów dolarów na dostawę broni do Iraku.


W tym samym czasie Putin uzbroił secesjonistów w Mołdawii i wschodniej Ukrainie, a w sierpniu 2008 roku najechał Gruzję, aby zaanektować Abchazję i Osetię Południową. Stany Zjednoczone zareagowały wysłaniem okrętu wojennego na krótką wycieczkę po Morzu Czarnym.


Z perspektywy czasu wydaje się, że Putin opracował staranny plan przetestowania granic tolerancji mocarstw zachodnich, przechodząc od jednego łajdactwa do drugiego.


Prowadził wyjątkowo brutalną wojnę w Czeczenii, by zdławić bunt, którego Jelcynowi nie udało się poskromić. Nie było prawie żadnej reakcji Zachodu.


W 2010 roku agenci Putina zamordowali jego najwybitniejszą rosyjską opozycjonistkę, Annę Politkowską, 7 października, co zbiegło się z urodzinami Putina.


W 2012 roku Putin zaczął angażować się w syryjską wojnę domową po stronie prezydenta Baszara al-Assada, wspieranego przez Teheran. Po przetestowaniu wód, Putin również ustawił się w roli wielkiego gracza w Libii, mając nadzieję, że dostanie kawałek, kiedy i jeśli zostanie rozbita na kawałki.


W 2015 roku przed Kremlem zamordowano Borysa Niemcowa, uważanego przez mocarstwa zachodnie za potencjalnego rywala Putina.


W 2018 roku rosyjscy agenci otruli w angielskim mieście Salisbury Julię, córkę Siergieja Skripala, byłego agenta KGB.


W międzyczasie prezydent Francji Emmanuel Macron gościł Putina na wystawnym bankiecie w Pałacu Wersalskim i wychwalał „historyczną przyjaźń” Francji i Rosji.


Za każdym razem, gdy Putin popełniał zbrodnię, mocarstwa zachodnie reagowały mdłymi oświadczeniami, wydaleniem kilku dyplomatów i wyrazami współczucia dla Aleksieja Nawalnego, jednego z bardziej barwnych krytyków cara Władimira. Tymczasem Putin zbudował zaplecze polityczne na Zachodzie, finansując kilka partii zarówno lewicowych, jak i prawicowych.


Putin początkowo przejął kontrolę nad częściami ukraińskiego Doniecka i Ługańska, a przekonany, że nikt go nie powstrzyma, w 2014 roku poszedł dalej i anektował cały Półwysep Krymski. Uzyskał także bazę w Syrii, przywracając rosyjską obecność wojskową na Morzu Śródziemnym po raz pierwszy od upadku imperium sowieckiego. Jego kolejnym krokiem było przekształcenie Morza Kaspijskiego w rosyjskie jezioro, z wyłączeniem „outsiderów”, czyli mocarstw zachodnich.


Trudno powiedzieć, co się dzieje w umyśle Putina. Ale jego ulubiony „filozof”, Aleksander Dugin, odrzucił przywódców zachodnich demokracji jako bandę tchórzliwych mięczaków, zainteresowanych wyłącznie pieniędzmi i popisywaniem się.


Pogląd Dugina został częściowo potwierdzony przez sukces Rosji w zatrudnianiu czołowych zachodnich polityków z ogromnymi pensjami na fikcyjnych stanowiskach. Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, były premier Francji François Fillon i co najmniej 12 innych premierów i ministrów z Austrii, Finlandii i Włoch byli jednymi z pierwszych, którzy rzucili się, by zarabiać rosyjskie kokosy. Jeden z nich, niech pozostanie bez imienia, powiedział nam, że nie żałuje pracy dla Putina. – Czy Wolter nie pracował dla cesarzowej Katarzyny Wielkiej? zażartował.


Zachodnie pieniądze, technologia, a przede wszystkim chciwość pomogły Putinowi stać się, według słów sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena, zagrożeniem dla pokoju na świecie.


Przez dwadzieścia lat mocarstwa zachodnie przeznaczały miliardy na ożywienie podupadającej rosyjskiej gospodarki, czyniąc Rosję drugim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie i pomagając Putinowi zbudować skarbiec wojenny o wartości 600 miliardów dolarów przed rozpoczęciem „operacji specjalnych” w lutym ubiegłego roku.


Zachód grał Pigmaliona, ale Putin nie okazał się piękną Galateą, którą sobie wyobrażał, ale „potworem”, jakiego stworzył dr Frankenstein.


How the West Built a Russian Enemy

Gatestone Institute, 11 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk