Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 14:14

« Poprzedni Następny »


Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem


Amir Taheri 2023-05-20

<span>Po czterech kolejnych latach ujemnego wzrostu połączonego z dramatycznym spadkiem wartości narodowej waluty irańska gospodarka przypomina na wpół rozbity statek bez kapitana na wzburzonym morzu. (Ilustracja: Bazar w Teheranie, Źródło: Britannica.)</span>
Po czterech kolejnych latach ujemnego wzrostu połączonego z dramatycznym spadkiem wartości narodowej waluty irańska gospodarka przypomina na wpół rozbity statek bez kapitana na wzburzonym morzu. (Ilustracja: Bazar w Teheranie, Źródło: Britannica.)

Czy Bill Clinton zastępuje ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego jako „wzór do naśladowania” (marja'a taqlid) dla przywództwa w Teheranie? Pytanie zadane przez irańskiego satyryka nie może być odrzucone jako żart na temat nowego dyskursu opracowanego przez chomeinistyczny establishment.


W lipcu 1980 roku nieżyjący już ajatollah, który założył Islamską Republikę, powiedział grupie profesorów uniwersyteckich, że nowy rewolucyjny reżim nie powinien tracić czasu na kwestie gospodarcze. „Nie oddaliśmy tak dużo krwi ze względów ekonomicznych – chwalił się. - Ekonomia interesuje tylko dupków”.


Jednak obecnie to główne hasło wyborcze Clintona: „Ekonomia, głupcze!” w różnych formach krąży w kręgach rządzących Teheranem.


Najwyższy Przewodnik Ali Chamenei poprowadził chór, określając bieżący rok irański (kończący się w marcu 2024 r.) jako „Rok Produkcji”, podkreślając, że osiągnięcie wzrostu gospodarczego jest jego najwyższym priorytetem.


„Musimy skupić się na wyzwaniach gospodarczych, przed którymi stoimy” – powiedział na niedawnym spotkaniu czołowych decydentów.


W artykule redakcyjnym z zeszłego poniedziałku w gazecie „Kayhan”, którą uważa się za odzwierciedlenie poglądów „Najwyższego Przewodnika”, stwierdzono, że teraz, gdy Republika Islamska pokonała amerykańskiego „Wielkiego Szatana” na Bliskim Wschodzie, musi zająć się hiperinflacją jako „największym zagrożeniem dla naszej rewolucji”.


Nowy ton może być częściowo podyktowany chęcią pokazania, że obecne ogólnokrajowe protesty są zakorzenione w problemach ekonomicznych, a nie są wyrazem odrzucenia systemu jako całości.


Jednak może to być również postrzegane jako przyznanie Chameneiego, że jego kampania na rzecz „gospodarki oporu”, rozpoczęta 10 lat temu, zakończyła się niepowodzeniem. Ta kampania była inspirowana północnokoreańską doktryną „Dżucze” (samowystarczalności), opracowaną przez Kim Il-sunga w latach 60.


Po czterech kolejnych latach ujemnego wzrostu połączonego z dramatycznym spadkiem wartości narodowej waluty irańska gospodarka przypomina na wpół rozbity statek bez kapitana na wzburzonym morzu. W ostatni „Czarny poniedziałek” giełda w Teheranie odnotowała historyczny spadek wartości akcji, niszcząc część oszczędności około 2,5 miliona małych i średnich inwestorów.


Wcześniej oficjalne statystyki wskazywały na niewielki spadek rocznej stopy inflacji, oscylującej blisko 50 proc. Niemniej niektórzy ekonomiści, w tym Hashem Pesaran, doświadczony analityk irańskiej gospodarki, ostrzegają, że Iran może zmierzać w kierunku hiperinflacji, jakiej doświadczają Argentyna, Wenezuela i Zimbabwe.


Najnowsze dane dostarczają innych powodów do niepokoju. Chociaż wydaje się, że ogólna stopa inflacji ustabilizowała się, ceny masowych dóbr konsumpcyjnych, zwłaszcza żywności, nadal rosną szybciej niż średnia.


Ujemny wzrost oznacza rosnące niedobory po stronie podaży, co jest główną przyczyną inflacji. Obecnie ponad 5000 projektów sektora publicznego i prywatnego „wstrzymano” z powodu braku funduszy lub wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie szacuje się, że cała gospodarka traci średnio ponad tysiąc miejsc pracy każdego dnia. Częściowo wynika to z dwustronnej umowy handlowej z Chinami, na mocy której Pekin kupuje irańską ropę z 44-procentową zniżką za baryłkę i płaci cenę w juanach, co oznacza masowy import z Chin – import, który niszczy lokalny przemysł produkujący podobne towary.


Równocześnie Chiny stanowczo odmawiają inwestowania w irańską gospodarkę. Pakiet inwestycyjny o wartości 37 milionów dolarów na budowę gazociągu w północno-wschodnim Iranie został wycofany w zeszłym tygodniu do „dalszych badań”. Kolejny „duży projekt”, który ma przyciągnąć pakiet inwestycyjny Omanu o wartości 200 milionów dolarów, był wielokrotnie zamykany i otwierany. Oficjalne media zastanawiają się teraz nad możliwymi „masowymi inwestycjami” z Arabii Saudyjskiej.


Seminarium zorganizowane w zeszłym miesiącu przez ekonomistów zbliżonych do establishmentu ostrzegało, że jeśli obecny trend nie zostanie odwrócony, Iran może stanąć w obliczu zamieszek związanych z chlebem w rodzaju tych, które towarzyszą mniej rozwiniętym krajom „Trzeciego Świata”.


W ciągu ostatnich dwóch, trzech miesięcy władze zorganizowały lub wsparły liczne seminaria w nadziei na znalezienie cudownego rozwiązania.


Pomijając najwyższy szczebel podejmowania decyzji gospodarczych, który składa się z kumpli reżimu, Iran ma wielu uczonych ekonomistów. Produkują niezliczone analizy, artykuły naukowe i wytyczne polityczne, których decydenci albo odmawiają przeczytania, albo, jeśli przeczytają, nie zrozumieją.


Nawet wtedy, świadomie lub nie, nasi uczeni ekonomiści są pod wpływem metod, które były modne aż do lat 80. Jedną z takich metod była metoda marksistowska, według której gospodarka reprezentuje infrastrukturę społeczeństwa, a polityka nadbudowę. Druga metoda znana jest jako „ekonomia polityczna” propagowana przez amerykańskiego ekonomistę Johna Kennetha Galbraitha, autora m.in. The Affluent Society, zgodnie z którym ekonomia musi służyć „postępowym” celom politycznym.


Problem z obiema metodami polega na tym, że każda z własnych przyczyn ignoruje status ekonomii jako niezależnej nauki z własną wewnętrzną logiką. Uniemożliwiają tym samym rozwój rekomendacji politycznych oferujących środki stricte ekonomiczne, które decydenci polityczni, uznając prymat polityki, mogą przyjąć, odrzucić lub zmodyfikować.


W Iranie mamy dodatkową komplikację, przymiotnik „islamski”, który jest używany do modyfikacji każdego rzeczownika. Tak więc, tak jak mamy „islamską fizykę” i „islamską medycynę”, mamy również „islamską ekonomię”.


Ponieważ podstawowa przyczyna przedłużającego się kryzysu w Iranie jest polityczna, próba radzenia sobie z jego ekonomicznymi skutkami w izolacji jest w najlepszym razie daremnym dążeniem, a w najgorszym oszustwem.


Obecny system sprawia, że podejmowanie sensownych decyzji ekonomicznych jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ to, co dotyczy rządu w Iranie, jest w rzeczywistości mozaiką władz kontrolujących różne części gospodarki.


Wybitny irański ekonomista, Hassan Mansoor, mówi, że w Iranie rząd jest „jednym z kilku graczy” na polu gospodarczym, z których każdy „realizuje własny program i chroni własne interesy”.


Niektórzy z tych graczy sprzedają różne utopie, zwiększając w ten sposób zamieszanie. W ostatnich miesiącach niektóre z tych utopii były w odwrocie, wciąż strojąc zwodnicze miny. Jednak nie jest jasne, czy ten odwrót nie jest czymś innym niż taktycznym posunięciem mającym na celu przeprawy przez paskudny odcinek drogi do „Wielkiej Nowej Cywilizacji Islamskiej” Chameneiego.


Nadal uważam, że zarówno Chomeini, jak i Clinton byli w błędzie.


Ekonomia nie jest dla dupków i nie chodzi o hasło „ekonomia, głupcze!”.


Porażka gospodarcza jest konsekwencją złej polityki.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19644/iran-khomeini-clinton

Gatestone Institute, 14 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2449 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk