Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 13:45

« Poprzedni Następny »


Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?


Manfred Gerstenfeld 2020-10-15

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via Twitter

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via TwitterPrzez dziesięciolecia płynął nieustanny strumień skarg w sprawie antyizraelskich uprzedzeń BBC. Niemniej, poza publiczną krytyką BBC, niewiele można było zrobić. Być może, to się zmieniło. W czerwcu 2020 roku Tim Davie został nowym dyrektorem generalnym BBC. Davie chce, żeby relacje BBC były bezstronne. To byłaby dobra okazja do opublikowania tajnego raportu Malcolma Balena z 2004 roku o relacjonowaniu przez BBC konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Były izraelski ambasador w Wielkiej Brytanii, Zvi Sztauber, powiedział mi w wywiadzie w 2005 roku:

BBC jest problemem sama w sobie. Przez lata prowadziłem z nimi niekończące się dyskusje. Każdy widz, który szuka w BBC informacji o Izraelu, systematycznie otrzymuje wypaczony obraz. Nie wynika to z jednej audycji tu lub tam. Wynika to z metody informowania przez BBC. Kiedy relacjonują z Izraela, zazwyczaj pokazując w tle Wzgórze Świątynne [z Kopułą na Skale], co daje widzowi wrażenie, że Jerozolima jest głównie muzułmańska.   

Sztauber podsumował swoje uwagi mówiąc, że niemal codziennie musiał reagować na wypaczenia informacji o Izraelu w BBC.


Przez dziesięciolecia trwał ciągły strumień skarg na anyizraelskie uprzedzenia BBC – wypełniłyby one niejedną książkę. Camera UK prowadzi specjalną witrynę skupioną wyłącznie  na tych uprzedzeniach BBC.


Oto kilka niedawnych przykładów. Producentka BBC, Rosie Garthwaite, pracuje nad nowym filmem dokumentalnym krytycznym wobec działań Izraela we wschodniej Jerozolimie. Przyznała, że publikowała niezgodną z faktami, propalestyńską propagandę w mediach społecznościowych. Usunęła ze swojego konta Twittera fałszywą mapę, która niesłychanie wyolbrzymiała rzekomą palestyńską utratę ziemi na rzecz Izraela i była oskarżona o zamieszczanie innych fałszywych lub mocno nieścisłych twierdzeń o Izraelu w mediach społecznościowych. Garthwaite pisała także błędnie, że Gaza ma tylko jedną granicę i że ta jedyna granica jest kontrolowana przez Izrael. To jest tylko przykład jej antyizraelskiej propagandy.


Dziennikarz BBC, Nimesh Thaker, używał swojego konta Twittera, @notthatbothered do umniejszania antysemityzmu. Promuje ekstremistów takich jak Jackie Walker, która została wyrzucona z Labour Party jeszcze za czasów Jeremy’ego Corbyna z powodu jej antysemityzmu. Thaker używał także anonimowego konta w mediach społecznościowych do popierania tekstu przeciwko prezenterce żydowskiego pochodzenia, Emmie Barnett, kiedy mówiła o wpływie antysemityzmu na jej osobiste życie.  


Brytyjski działacz, David Collier, napisał, że nie ma powodu do zdziwienia, że lewicowa, marginalna grupa, Jewish Voice for Labour, tak często występuje na antenie BBC. Napisał, że ludzie tacy jak Thaker piszą wiadomości, które miliony ludzi czytają codziennie. Zakończył stwierdzeniem, że nikt w Wielkiej Brytanii nie ponosi większej odpowiedzialności za szerzenie fałszywej, antyizraelskiej narracji niż BBC.


Można to ciągnąć bez końca. Jak powiedział ambasador Sztauber: “Wiele kluczowych stanowisk w BBC zajmują skrajni lewicowcy”. Dodał, że BBC publikuje ogłoszenia o naborze personelu w lewicowej gazecie „Guardian”.  

 

Przy tak wielu stronniczych dziennikarzach nie dziwi, że jest wiele wypadków jednostronności – także takich, które nie są związane z Żydami ani z Izraelem. Niemniej jak dotąd niewiele można było zrobić poza publicznym krytykowaniem BBC.


Poprzednie konserwatywne rządy ignorowały problem stronniczości BBC, ale sytuacja może się teraz zmienić. W czerwcu brytyjski rząd mianował Tima Daviego na stanowisko dyrektora generalnego tej korporacji. Davie krytykował brak bezstronności w BBC w podobnych terminach jak wielu innych krytyków. Na spotkaniu personelu BBC na początku września Davie wygłosił zaskakujące słowa: „Jeśli chcesz być zadufanym, nieznoszącym sprzeciwu, zaangażowanym publicystą lub orędownikiem jakiejś sprawy w mediach społecznościowych, to jest to twój uprawniony wybór, ale nie powinieneś pracować w BBC”.

 


Pytanie do jakiego stopnia dyrektor generalny może zamienić instytucję tak pełną stronniczych dziennikarzy jak BBC w bezstronną.


Brytyjski prawnik, Trevor Asserson, który obecnie mieszka w Izraelu, zainwestował własne pieniądze w latach 2000-2004 w cztery dobrze udokumentowane badania, pokazujące systematyczne uprzedzenia BBC przeciwko Izraelowi. Wniosek z tych badań: relacjonowanie BBC z Bliskiego Wschodu jest skażone przez silną antypatię do tego kraju. To wypaczone relacjonowanie tworzy atmosferę, w której rozkwita antysemityzm.


Asserson napisał, że monopol BBC wynika z prawnie wiążącego kontraktu z brytyjskim rządem. Zdefiniował 15 prawnych obowiązków BBC zapisanych w statucie tej korporacji i pokazał sytuację, w których BBC łamała większość tych obowiązków.  


W swoim pierwszym raporcie Asserson napisal, że w BBC “jadowite komentarze i nieprzypisane cytaty są częścią opisu faktów”. Zanalizował dwa skrajnie skrzywione portrety Szarona i Arafata, które pojawiły się na witrynie BBC, pisząc: “Nieprzypisana żadnemu autorowi uwaga sugerowała, że Szaron używa niepohamowanej przemocy” (oskarżenie, które Asserson zdemaskował jako kłamstwo). Arafata witryna BBC opisywała jako bohatera, bezinteresownie oddanego publicznej służbie, ciężko pracującego i jako charyzmatycznego przywódcę. Nie zauważono dziesięcioleci działalności terrorystycznej Arafata.


Po tym, jak Asserson opublikował swój raport, oba portrety usunięto z witryny BBC.


W drugim raporcie Asserson dostarczył dowodów, że BBC zawiodła w prezentacji zjawisk i wydarzeń pokazujących negatywny obraz Palestyńczyków.


W trzecim raporcie Asserson porównał relacjonowanie BBC o brytyjskich żołnierzach w Iraku i izraelskich żołnierzach w konflikcie z Palestyńczykami. Napisał, że w Iraku “Wojska koalicji opisane są w ciepłych i entuzjastycznych słowach z sympatią zarówno do nich jako jednostek, jak i dla ich trudnej sytuacji militarnej. W odróżnieniu od tego, izraelscy żołnierze przedstawiani są jako anonimowi, bezwzględni i brutalni zabójcy”. On i jego współautor prezentując wiele konkretnych przykładów pokazali, jak silnie obecne w programach BBC są antyizraelskie uprzedzenia.


Raporty Assersona odniosły pewien skutek. W listopadzie 2003 roku BBC stworzyła wysokie stanowisko redaktorskie do udzielania porad w sprawie relacji z Bliskiego Wschodu. Były redaktor 9:00 News BBC, Malcolm Balen, został mianowany na to stanowisko. Ówczesny szef BBC News, Richard Sambrook, powiedział Assersonowi, że jego raporty przyczyniły się do decyzji utworzenia tego stanowiska.  


W 2004 roku Balen podjął się wewnętrznego dochodzenia w sprawie relacji BBC z palestyńsko-izraelskiego konfliktu. Ten raport nigdy nie został opublikowany, co doprowadziło do serii batalii sądowych. Po ośmiu latach Sąd Najwyższy zdecydował, że raport Balena nie podlega Ustawie o Swobodzie Informacji. BBC musiała jednak ujawnić swoje koszty sądowe w tej sprawie, które wówczas wynosiły około pół miliona dolarów. Można się zastanawiać dlaczego, jeśli dochodzenie stwierdzało, że relacjonowanie było bezstronne, BBC wydała tak wiele pieniędzy, by utrzymać je w tajemnicy.  


Byłoby pomocne, gdyby nowy dyrektor generalny zapoznał się z całym materiałem Asssersona. Mogłoby to oszczędzić mu wiele czasu w próbach zrozumienia manipulacji ze strony części personelu BBC.


Honest Reporting była jedną z tych organizacji, które w swoim czasie dokonywały bezskutecznych prób doprowadzenia do publikacji raportu Balena. Mogłaby teraz zasugerować panu Daviemu, by wydobył ten raport z sejfu BBC i wreszcie go opublikował. Mogłoby to pokazać, że szefowie BBC wiedzieli już ponad 15 lat temu, że ich firma jest stronnicza w relacjonowaniu z Bliskiego Wschodu.  


BESA Center Perspectives Paper No. 1,771, October 7, 2020


Is It Possible to Curb the Extreme Bias of the BBC?

Besa Center, 7 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Manfred Gerstenfeld 

Były przewodniczący Steering Committee of the Jerusalem Center for Public Affairs. Założył i kierował Center's Post-Holocaust and Anti-Semitism program. W swojej najnowszej książce "The War of a Million Cuts" analizuje jak Izrael oraz Żydzi są demonizowani i jak można walczyc z próbami delegitimizacji.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk