Prawda

Wtorek, 26 stycznia 2021 - 09:41

« Poprzedni Następny »


Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?


Manfred Gerstenfeld 2020-10-15

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via Twitter

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via TwitterPrzez dziesięciolecia płynął nieustanny strumień skarg w sprawie antyizraelskich uprzedzeń BBC. Niemniej, poza publiczną krytyką BBC, niewiele można było zrobić. Być może, to się zmieniło. W czerwcu 2020 roku Tim Davie został nowym dyrektorem generalnym BBC. Davie chce, żeby relacje BBC były bezstronne. To byłaby dobra okazja do opublikowania tajnego raportu Malcolma Balena z 2004 roku o relacjonowaniu przez BBC konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Były izraelski ambasador w Wielkiej Brytanii, Zvi Sztauber, powiedział mi w wywiadzie w 2005 roku:

BBC jest problemem sama w sobie. Przez lata prowadziłem z nimi niekończące się dyskusje. Każdy widz, który szuka w BBC informacji o Izraelu, systematycznie otrzymuje wypaczony obraz. Nie wynika to z jednej audycji tu lub tam. Wynika to z metody informowania przez BBC. Kiedy relacjonują z Izraela, zazwyczaj pokazując w tle Wzgórze Świątynne [z Kopułą na Skale], co daje widzowi wrażenie, że Jerozolima jest głównie muzułmańska.   

Sztauber podsumował swoje uwagi mówiąc, że niemal codziennie musiał reagować na wypaczenia informacji o Izraelu w BBC.


Przez dziesięciolecia trwał ciągły strumień skarg na anyizraelskie uprzedzenia BBC – wypełniłyby one niejedną książkę. Camera UK prowadzi specjalną witrynę skupioną wyłącznie  na tych uprzedzeniach BBC.


Oto kilka niedawnych przykładów. Producentka BBC, Rosie Garthwaite, pracuje nad nowym filmem dokumentalnym krytycznym wobec działań Izraela we wschodniej Jerozolimie. Przyznała, że publikowała niezgodną z faktami, propalestyńską propagandę w mediach społecznościowych. Usunęła ze swojego konta Twittera fałszywą mapę, która niesłychanie wyolbrzymiała rzekomą palestyńską utratę ziemi na rzecz Izraela i była oskarżona o zamieszczanie innych fałszywych lub mocno nieścisłych twierdzeń o Izraelu w mediach społecznościowych. Garthwaite pisała także błędnie, że Gaza ma tylko jedną granicę i że ta jedyna granica jest kontrolowana przez Izrael. To jest tylko przykład jej antyizraelskiej propagandy.


Dziennikarz BBC, Nimesh Thaker, używał swojego konta Twittera, @notthatbothered do umniejszania antysemityzmu. Promuje ekstremistów takich jak Jackie Walker, która została wyrzucona z Labour Party jeszcze za czasów Jeremy’ego Corbyna z powodu jej antysemityzmu. Thaker używał także anonimowego konta w mediach społecznościowych do popierania tekstu przeciwko prezenterce żydowskiego pochodzenia, Emmie Barnett, kiedy mówiła o wpływie antysemityzmu na jej osobiste życie.  


Brytyjski działacz, David Collier, napisał, że nie ma powodu do zdziwienia, że lewicowa, marginalna grupa, Jewish Voice for Labour, tak często występuje na antenie BBC. Napisał, że ludzie tacy jak Thaker piszą wiadomości, które miliony ludzi czytają codziennie. Zakończył stwierdzeniem, że nikt w Wielkiej Brytanii nie ponosi większej odpowiedzialności za szerzenie fałszywej, antyizraelskiej narracji niż BBC.


Można to ciągnąć bez końca. Jak powiedział ambasador Sztauber: “Wiele kluczowych stanowisk w BBC zajmują skrajni lewicowcy”. Dodał, że BBC publikuje ogłoszenia o naborze personelu w lewicowej gazecie „Guardian”.  

 

Przy tak wielu stronniczych dziennikarzach nie dziwi, że jest wiele wypadków jednostronności – także takich, które nie są związane z Żydami ani z Izraelem. Niemniej jak dotąd niewiele można było zrobić poza publicznym krytykowaniem BBC.


Poprzednie konserwatywne rządy ignorowały problem stronniczości BBC, ale sytuacja może się teraz zmienić. W czerwcu brytyjski rząd mianował Tima Daviego na stanowisko dyrektora generalnego tej korporacji. Davie krytykował brak bezstronności w BBC w podobnych terminach jak wielu innych krytyków. Na spotkaniu personelu BBC na początku września Davie wygłosił zaskakujące słowa: „Jeśli chcesz być zadufanym, nieznoszącym sprzeciwu, zaangażowanym publicystą lub orędownikiem jakiejś sprawy w mediach społecznościowych, to jest to twój uprawniony wybór, ale nie powinieneś pracować w BBC”.

 


Pytanie do jakiego stopnia dyrektor generalny może zamienić instytucję tak pełną stronniczych dziennikarzy jak BBC w bezstronną.


Brytyjski prawnik, Trevor Asserson, który obecnie mieszka w Izraelu, zainwestował własne pieniądze w latach 2000-2004 w cztery dobrze udokumentowane badania, pokazujące systematyczne uprzedzenia BBC przeciwko Izraelowi. Wniosek z tych badań: relacjonowanie BBC z Bliskiego Wschodu jest skażone przez silną antypatię do tego kraju. To wypaczone relacjonowanie tworzy atmosferę, w której rozkwita antysemityzm.


Asserson napisał, że monopol BBC wynika z prawnie wiążącego kontraktu z brytyjskim rządem. Zdefiniował 15 prawnych obowiązków BBC zapisanych w statucie tej korporacji i pokazał sytuację, w których BBC łamała większość tych obowiązków.  


W swoim pierwszym raporcie Asserson napisal, że w BBC “jadowite komentarze i nieprzypisane cytaty są częścią opisu faktów”. Zanalizował dwa skrajnie skrzywione portrety Szarona i Arafata, które pojawiły się na witrynie BBC, pisząc: “Nieprzypisana żadnemu autorowi uwaga sugerowała, że Szaron używa niepohamowanej przemocy” (oskarżenie, które Asserson zdemaskował jako kłamstwo). Arafata witryna BBC opisywała jako bohatera, bezinteresownie oddanego publicznej służbie, ciężko pracującego i jako charyzmatycznego przywódcę. Nie zauważono dziesięcioleci działalności terrorystycznej Arafata.


Po tym, jak Asserson opublikował swój raport, oba portrety usunięto z witryny BBC.


W drugim raporcie Asserson dostarczył dowodów, że BBC zawiodła w prezentacji zjawisk i wydarzeń pokazujących negatywny obraz Palestyńczyków.


W trzecim raporcie Asserson porównał relacjonowanie BBC o brytyjskich żołnierzach w Iraku i izraelskich żołnierzach w konflikcie z Palestyńczykami. Napisał, że w Iraku “Wojska koalicji opisane są w ciepłych i entuzjastycznych słowach z sympatią zarówno do nich jako jednostek, jak i dla ich trudnej sytuacji militarnej. W odróżnieniu od tego, izraelscy żołnierze przedstawiani są jako anonimowi, bezwzględni i brutalni zabójcy”. On i jego współautor prezentując wiele konkretnych przykładów pokazali, jak silnie obecne w programach BBC są antyizraelskie uprzedzenia.


Raporty Assersona odniosły pewien skutek. W listopadzie 2003 roku BBC stworzyła wysokie stanowisko redaktorskie do udzielania porad w sprawie relacji z Bliskiego Wschodu. Były redaktor 9:00 News BBC, Malcolm Balen, został mianowany na to stanowisko. Ówczesny szef BBC News, Richard Sambrook, powiedział Assersonowi, że jego raporty przyczyniły się do decyzji utworzenia tego stanowiska.  


W 2004 roku Balen podjął się wewnętrznego dochodzenia w sprawie relacji BBC z palestyńsko-izraelskiego konfliktu. Ten raport nigdy nie został opublikowany, co doprowadziło do serii batalii sądowych. Po ośmiu latach Sąd Najwyższy zdecydował, że raport Balena nie podlega Ustawie o Swobodzie Informacji. BBC musiała jednak ujawnić swoje koszty sądowe w tej sprawie, które wówczas wynosiły około pół miliona dolarów. Można się zastanawiać dlaczego, jeśli dochodzenie stwierdzało, że relacjonowanie było bezstronne, BBC wydała tak wiele pieniędzy, by utrzymać je w tajemnicy.  


Byłoby pomocne, gdyby nowy dyrektor generalny zapoznał się z całym materiałem Asssersona. Mogłoby to oszczędzić mu wiele czasu w próbach zrozumienia manipulacji ze strony części personelu BBC.


Honest Reporting była jedną z tych organizacji, które w swoim czasie dokonywały bezskutecznych prób doprowadzenia do publikacji raportu Balena. Mogłaby teraz zasugerować panu Daviemu, by wydobył ten raport z sejfu BBC i wreszcie go opublikował. Mogłoby to pokazać, że szefowie BBC wiedzieli już ponad 15 lat temu, że ich firma jest stronnicza w relacjonowaniu z Bliskiego Wschodu.  


BESA Center Perspectives Paper No. 1,771, October 7, 2020


Is It Possible to Curb the Extreme Bias of the BBC?

Besa Center, 7 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Manfred Gerstenfeld 

Były przewodniczący Steering Committee of the Jerusalem Center for Public Affairs. Założył i kierował Center's Post-Holocaust and Anti-Semitism program. W swojej najnowszej książce "The War of a Million Cuts" analizuje jak Izrael oraz Żydzi są demonizowani i jak można walczyc z próbami delegitimizacji.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk