Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 07:50

« Poprzedni Następny »


Czy Biały Dom walczy z terroryzmem?


Z materiałów MEMRI 2015-02-27

\
"Wojna z terrorem" („Al-Watan”, Arabia Saudyjska, 6 lutego 2015)

Kilku członków Bractwa Muzułmańskiego (BM) poinformowało niedawno na swoich kontach społecznościowych, że delegacja BM odwiedziła Departament Stanu USA 27 stycznia 2015 r. i spotkała się z pracownikami Departamentu Stanu i Białego Domu, jak również z członkami Kongresu i przedstawicielami amerykańskich instytutów badawczych. Według doniesień BM celem spotkania było zdobycie poparcia dla ich opozycji przeciwko reżimowi Abd Al-Fattaha Al-Sisiego w Egipcie" [1].

Ze swej strony administracja amerykańska była zażenowana opublikowaniem informacji o  wizycie, ale przyznała się, że taka wizyta miała miejsce. Rzeczniczka Departamentu Stanu, Jen Psaki, powiedziała, że członkowie BM byli częścią większej delegacji, w skład której wchodzili między innymi byli posłowie do parlamentu egipskiego i że obecnie nie działają oni aktywnie w tym ruchu. Dodała, że spotkania Departamentu Stanu z rozmaitymi kręgami politycznymi są rutynowe. Oburzony tą wizytą rząd egipski, oskarżył administrację USA o nie respektowanie prawa egipskiego, które definiuje BM jako organizację terrorystyczną, i o lekceważenie woli narodu egipskiego. Twierdził także, że to zachowanie pozostaje w jawnej sprzeczności z polityką USA, która promuje walkę przeciwko globalnemu terroryzmowi. Krytykę USA wyraziła także oficjalna prasa egipska i prasa saudyjska. Fakt, że doniesienia o tej wizycie zbiegły się z zamachem terrorystycznym na dużą skalę (31 stycznia) na Al-Arisz, w którym zginęło 31osób i który rząd egipski przypisuje BM, tylko wzmocnił wściekłość wobec USA. Niektóre artykuły wręcz oskarżały USA o stanie za samym zamachem.


Niniejszy raport stanowi przegląd doniesień o wizycie członków BM w USA


Członkowie BM informują na swoich stronach na Facebooku o wizycie w Departamencie Stanu


W skład delegacji, która oficjalnie reprezentowała Egipską Radę Rewolucyjną - organ aktywistów i zwolenników BM - wchodzili Waleed Szaraby, pro-BM sędzia egipski; dr Gamal Heszmat, który był posłem do parlamentu w czasie prezydentury Mursiego i został niedawno wybrany na przewodniczącego parlamentu BM na wygnaniu z siedzibą w Turcji; dr Abd Al-Mawgood Dardery, członek partii BM Wolność i Sprawiedliwość, który także był członkiem parlamentu w epoce Mursiego; Tharwat Nafea, były parlamentarzysta z czasów Mursiego i jeden z przywódców parlamentu BM na wygnaniu; i Maha Azzam, była badaczka politycznego islamu w brytyjskim instytucie badawczym Chatham House i szefowa Egipskiej Rady Rewolucyjnej [2].


Według Szaraby’ego, delegacja Egipskiej Rady Rewolucyjnej odwiedziła ostatnio ponad 27 krajów [3]. W okresie poprzedzającym czwartą rocznicę rewolucji, która obaliła Mubaraka 25 stycznia, Rada wysłała także listy do 19 ministerstw spraw zagranicznych i do przewodniczących organizacji międzynarodowych w próbie przekonania ich, by zaprzestali popierać “reżim wojskowego zamachu stanu w Egipcie" [4].


Jak powiedziano powyżej, członkowie delegacji informowali na swoich stronach Facebooka o przeprowadzonych spotkaniach, a także zamieścili swoje fotografie w budynku Departamentu Stanu. Niektóre z tych zdjęć przedstawiają członków delegacji podnoszących cztery palce w znaku “Rabaa”, który jest kojarzony z BM i jego zwolennikami.


Ze strony Facebooka Waleeda Szaraby'ego: \
Ze strony Facebooka Waleeda Szaraby'ego: "Obecnie w Kongresie Amerykańskim" (od lewej do prawej: Maha Azzam, Abd Al-Mawgood Dardery, Tharwat Nafea, Gamal Heszmat, Waleed Szaraby) Facebook.com/waleed.sharaby, 28 stycznia 2015)

 

 


Inny post na Facebooku Szaraby’ego: \
Inny post na Facebooku Szaraby’ego: "Obecnie w amerykańskim Departamencie Stanu" (Facebook.com/waleed.sharaby, 26 stycznia 2015)


 


Post na Facebooku członka delegacji Gamala Heszmata: \
Post na Facebooku członka delegacji Gamala Heszmata: "Spotkanie z amerykańskim Departamentem Stanu, przedstawicielem Białego Domu, członkami Kongresu i instytutów badawczych, które bardzo pozytywnie wpływają na politykę amerykańską..." (Facebook.com/Dr.GamalHeshmat1, 29 stycznia 2015)

Administracja USA wyjaśnia


Wizyta tej delegacji w Departamencie Stanu dostała się do wiadomości publicznej dopiero, kiedy te zdjęcia zostały zamieszczone na Facebooku - co postawiło administrację USA w kłopotliwej sytuacji. Wydaje się, że to zażenowanie było także powodem opóźnienia reakcji administracji na pytania dziennikarzy w tej sprawie. Zapytana po raz pierwszy o tę sprawę 27 stycznia 2015 r., rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki powiedziała, że nie ma żadnych informacji o tej wizycie. Dopiero dwa dni później, kiedy znowu otrzymała pytanie, Psaki potwierdziła wizytę, ale podkreśliła, że nie była to delegacja BM, lecz raczej delegacja obejmująca byłych parlamentarzystów egipskich, a niektórzy z nich byli z partii BM Wolność i Sprawiedliwość. Psaki powiedziała: „Przedstawiciele Departamentu Stanu spotkali się z grupą byłych parlamentarzystów egipskich, których wizytę w Stanach Zjednoczonych zorganizował i finansował Georgetown University. Te spotkania są dość rutynowe. Ta grupa obejmowała kilku byłych członków partii Wolność i Sprawiedliwość, między innymi…” Psaki wspomniała, że delegacja spotkała się z zastępcą asystenta sekretarza Biura Demokracji, Praw Człowieka i Pracy, między innymi, i że temat obalenia prezydenta Mursiego nie był omawiany.


Zapytana, czy członkowie delegacji złamali protokół przez umieszczenie zdjęć z wizyty w Departamencie Stanu na mediach społecznościowych, Psaki powiedziała, że wielu gości robi zdjęcia i że nie sądzi, by stanowiło to naruszenie albo było problemem. Kiedy dziennikarz wskazał, że te zdjęcia zostały użyte do pokazania, iż Departament Stanu popiera BM, Psaki powtórzyła, że spotkanie było z mieszaną delegacją, w skład której wchodzili byli członkowie partii Wolność i Sprawiedliwość. Zapytana o niedawny post na stronie internetowej BM, który wzywa do „długiego i bezkompromisowego dżihadu” i do czerpania inspiracji z dawnego skrzydła militarnego BM [5] Psaki powiedziała, że tego nie zna i że zapozna się z tym [6].  


30 stycznia 2015 r., tego samego dnia, w którym administracja przyznała, że spotkanie miało miejsce, Egipska Rada Rewolucyjna także wydała oświadczenie o wizycie delegacji w USA. Według tego oświadczenia delegacja spotkała się z przedstawicielami Białego Domu i Departamentu Stanu, jak również członkami Kongresu i pewnymi amerykańskimi instytutami badawczymi, w celu przekazania szeregu informacji: że wydarzenia w Egipcie w 30 czerwca 2013 r. były wojskowym zamachem stanu przeciwko legalnemu, demokratycznie wybranemu reżimowi Mursiego i że administracja amerykańska powinna przestać popierać „niestabilny i nie do utrzymania” reżim Al-Sisiego; że sądownictwo egipskie prześladuje przeciwników politycznych reżimu wojskowego; i że armia egipska powinna wrócić do koszar i trzymać się z dala od polityki egipskiej. Według oświadczenia Rady, rozmaite organy, które zostały niedawno ustanowione i rozmaite akcje, które zostały przeprowadzone, są odpowiedzią na zbrodnie reżimu wojskowego: na terroryzm, aresztowania i tortury dokonywane przez siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowo protestującym i że system sprawiedliwości nie jest neutralny. Wreszcie, oświadczenie mówi, że spotkania były pozytywne i kończy rekomendacją dalszych spotkań w przyszłości [7].


Al-Sisi: BM jest najbardziej niebezpieczną tajną organizacja terrorystyczną na świecie


31 stycznia 2015 r., dzień po potwierdzeniu przez administrację wizyty tej delegacji, w oświadczeniu dla prasy na zakończenie szczytu Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, prezydent egipski powstrzymał się przed poruszenie sprawy wizyty delegacji w Departamencie Stanu, ale powiedział, że BM jest „najbardziej niebezpieczną tajną organizacją terrorystyczną na świecie” i że „ma potajemne skrzydła i tajne plany i narzędzia… i dlatego Egipcjanie powstali przeciwko niemu..." [8]


Egipski minister spraw zagranicznych wyraził oburzenie na Departament Stanu USA goszczący delegację BM. Pod koniec szczytu Unii Afrykańskiej egipski minister spraw zagranicznych Sameh Szoukry zajął się wyjaśnieniem Departamentu Stanu i powiedział: „Nie rozumiem twierdzeń [Departamentu Stanu]. Nie rozumiemy istnienia takich więzi z elementami, który są zaangażowane w działalność terrorystyczną mającą na celu terroryzowanie Egipcjan”. Dodał: „Ruch BM nie jest partią polityczną. Prawo egipskie - które powinno być respektowane, tak samo jak my respektujemy prawa innych - definiuje je jako organizację terrorystyczną w oparciu o dowody i świadectwa, jakie mamy, które wskazują na ich udział w akcjach terrorystycznych, których celem jest szkodzenie życiu Egipcjan, terroryzowanie ich i zagrażanie ich bezpieczeństwu”. Szoukry powiedział następnie: „Gdybyśmy chcieli ukryć głowy w piasku, żeby nie widzieć rzeczywistości, sprawy byłyby inne. Ale widzimy bardzo dobrze”. Według niego „terroryzm to nie jest tylko ISIS lub Boko Haram, ale raczej wszystkie grupy terrorystyczne, niezależnie od nazwy, jakiej używają, ponieważ wszystkie propagują tę samą ideologię i te same idee, które prowadzą do śmierci i zniszczenia..." [9]


Komunikat egipskiego ministerstwa spraw zagranicznych z 1 lutego 2015 r. stwierdza, że Egipska Rada Rewolucyjna i parlament BM na wygnaniu systematycznie podżegają do przemocy i terroryzmu, szerzą kłamstwa za granicą w kwestii sytuacji w Egipcie i nie reprezentują woli narodu egipskiego. Co więcej, niektórzy ich członkowie są poszukiwani przez władze egipskie i dlatego utrzymywanie kontaktów z tymi „nielegalnymi organizacjami lekceważy wolę Egipcjan i nadaje prawowitość tym, którzy go atakują”. W komunikacie czytamy następnie: „Kontakty, jakie niektóre kraje utrzymują z tymi jednostkami terrorystycznymi, umożliwiają im szerzenie swoich idei, które podżegają do przemocy i terroryzmu. Te kraje zaprzeczają również domniemanemu oddaniu walce przeciwko terroryzmowi i ekstremizmowi..." [10]


Publicyści egipscy krytykują hipokryzję amerykańskiej wojny z terrorem


Również prasa egipska ostro krytykowała administrację USA za goszczenie członków BM. Kilka artykułów oskarżyło USA o hipokryzję i podwójne standardy w kwestii terroryzmu, pisząc, że USA, które wzywają do zwalczania globalnego terroryzmu, w rzeczywistości wspierają organizację-matkę globalnego terroryzmu - BM. Niektóre artykuły wiązały także atak na Al-Arisz z wizytą członków BM w USA i oskarżały USA o hodowanie terroryzmu w Egipcie.


Redaktor naczelny “Al-Ahram”: Egipt powinien zbojkotować waszyngtoński szczyt o anty-terroryzmie w lutym 2015 r.


W artykule z 6 lutego 2015 r. redaktor naczelny “Al-Ahram”, Muhammad Abd Al-Hadi Allam oskarżył administrację amerykańską o dwulicowość w sprawie terroryzmu i wezwał Egipt do zbojkotowania waszyngtońskiego szczytu anty-terrorystycznego w połowie lutego (egipski minister spraw zagranicznych nie posłuchał tego wezwania). Allam napisał: „Po wydarzeniach w ’Charlie Hebdo’ w Paryżu… Biały Dom wydał surowe oświadczenie wzywające do zwołania międzynarodowego szczytu w Waszyngtonie 18 lutego 2015 r., by zająć się niebezpieczeństwem organizacji terrorystycznych… Ale obecna postawa Amerykanów prowadzi do pytania w sprawie ich niejasnej polityki, która tylko wzmaga dezorientację wobec wydarzeń w regionie arabskim. Jak może supermocarstwo, które mówi o zwalczaniu grup terrorystycznych, argumentować równocześnie, że ich organizacja-matka - BM - nie zagraża interesom krajów, które są jego przyjaciółmi i sojusznikami, mimo stosowanych przez BM  metod przemocy i sabotażu?... W zeszłym tygodniu ujawniono w Waszyngtonie nowe szczegóły dotyczące związków władz USA z BM po tym, jak Departament Stanu został zmuszony do przyznania, że odbył specjalne spotkanie z delegacją przywódców globalnej organizacji BM, uciekinierów przed sprawiedliwością, którzy przybyli do stolicy Ameryki…


Wydaje się, że administracja amerykańska chce bezsensownego ‘szczytu public relations’, który nie dąży do jasnych rozwiązań w uporaniu się z organizacjami ekstremistycznymi, głównie BM, które naród egipski wyrzucił spomiędzy siebie i które siostrzane rządy arabskie także zdelegalizowały wraz z innymi organizacjami, nie mniej niebezpiecznymi. [...]

Przyszłe pokolenia będą widzieć USA jako jedyny kraj, który do końca trwał przy ekstremizmie i terroryzmie, zamiast zmienić swój wybór i uznać, że narody mają prawo do życia i do nowoczesnych państw, które zapewniają każdemu prawa bez dyskryminacji i które usuwają kurz ignorancji, nienawiści i sekciarstwa..." [11]

Artykułowi towarzyszyła następująca karykatura:

 


USA wzywają do “powstrzymania terroryzmu ISIS”, podczas gdy ignorują i chronią “terroryzm BM w Egipcie”
USA wzywają do “powstrzymania terroryzmu ISIS”, podczas gdy ignorują i chronią “terroryzm BM w Egipcie”

Muhammad Abu Al-Fadel, publicysta w rządowej gazecie egipskiej “Al-Ahram” pisał w podobnym duchu: „Waszyngtońscy oficjele nie potrafili uzasadnić gorącego przyjęcia, jakiego udzielili postaciom z [BM], którzy na oczach całego świata otwarcie zachęcają do przemocy i wiwatują razem z innymi sobie podobnym, kiedy tylko zabity zostaje egipski żołnierz lub policjant. Używając bezpodstawnych pretekstów Waszyngton powiedział jedynie, że przyjął tych przywódców w ramach swojej otwartości dla różnych sił politycznych. O jakich siłach mówią USA, kiedy sami głoszą hasło zwalczania terroryzmu na świecie, a równocześnie robią gesty popierające go?...


Ci, którzy widzą radość na twarzach członków BM goszczonych przez Departament Stanu… tak wyraźną na zdjęciach, które zamieścili na swoich stronach internetowych, mają poczucie, że wygrali oni kolejną rundę. Po raz tysięczny Waszyngton dowodzi, że nie ma dobrych intencji wobec Egiptu i że pozostaje zdecydowany nie zmienić swego błędnego postrzegania sytuacji, dając zwolennikom przemocy eliksir życia za każdym razem, kiedy stoją oni przed natychmiastowa porażką polityczną..."[12]


Członek BM do członka ISIS na schodach Białego Domu: “Gorąco przyjęli mnie, co znaczy, że przyjmują ciebie, a więc ten dom jest twoim domem\
Członek BM do członka ISIS na schodach Białego Domu: “Gorąco przyjęli mnie, co znaczy, że przyjmują ciebie, a więc ten dom jest twoim domem" („Al-Yawm Al-Sabi”, Egipt, 6 lutego 2015)

Gazeta saudyjska: Administracja USA nie pojmuje zasięgu opozycji wobec BM na Bliskim Wschodzie


Artykuł redakcyjny z 3 lutego 2015 r. w gazecie saudyjskiej “Al-Watan”, zatytułowany “Ameryka i BM - powtarzanie błędu”, także zajmował się wizytą działaczy BM w Departamencie Stanu: „Goszczenie delegacji terrorystycznego ruchu BM przez Departament Stanu wywołało rozległą krytykę ze strony niektórych analityków amerykańskich, ponieważ Departament Stanu, a ogólnie administracja Obamy, muszą dopiero pojąć zasięg szerokiej, powszechnej opozycji wobec ruchu BM na całym Bliskim Wschodzie. - szczególnie w następstwie masowych protestów 30 czerwca 2013 r., jakich nigdy przedtem nie widziano w Egipcie…

[13]


Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Ikhwanweb.com, 31 stycznia 2015.

[2] Facebook.com/ercegypt1, 24 stycznia 2015.
[3] Fj-p.com, 27 stycznia 2015.
[4] Facebook.com/ercegypt1, 24stycznia 2015.
[5] Ikhwanonline.com, 27 stycznia 2015.
[6] State.gov, 30 stycznia, 2015.
[7] Ikhwanweb.com, 31 stycznia 2015.
[8] Al-Ahram (Egypt), 31 stycznia 2015; Youtube.com/watch?v=CT5nejGeE7A.
[9] Al-Shurouq (Egypt), 31 stycznia 2015.
[10] Al-Quds Al-Arabi (Londyn), 1 lutego 2015.
[11] Al-Ahram (Egipt), 6 lutego 2015.
[12] Al-Ahram (Egipt), 1 lutego 2015.
[13] Al-Watan (Arabia Saudyjska), 3 lutego 2015.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk