Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:20

« Poprzedni Następny »


Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?


Daled Amos 2022-09-02

Don Stevens, przywódca Nulhegan Abenaki Tribe przemawia w Dniu Ludów Rdzennych 11 października 2021r. w Kearsarge Mountain Indian Museum. Photo/Geoff Forester
Don Stevens, przywódca Nulhegan Abenaki Tribe przemawia w Dniu Ludów Rdzennych 11 października 2021r. w Kearsarge Mountain Indian Museum. Photo/Geoff Forester

Abenakowie i Żydzi mają więcej wspólnego niż tylko lody Ben & Jerry


Ben & Jerry ponownie pojawili się w wiadomościach w tym tygodniu
, ponieważ sędzia federalny odrzucił ich próbę uniemożliwienia ich firmie macierzystej, Unilever, zezwolenia na sprzedaż ich lodów w Judei i Samarii – lub jak wolą to nazywać Ben & Jerry: „Okupowanym Terytorium Palestyny”.


Nieco ponad rok temu formalnie dołączyli do ruchu BDS, gdy firma ogłosiła, że nie będzie już sprzedawać swoich lodów na Zachodnim Brzegu.
W zeszłym miesiącu Ben & Jerry zostali oskarżeni o hipokryzję za twierdzenie, że sprzedaż ich lodów „na okupowanej ziemi” jest niezgodna z ich wartościami, podczas gdy sami mają swoją siedzibę na indiańskich ziemiach plemiennych – według listu podpisanego przez ponad tysiąc izraelskich studentów i naukowców zrzeszonych w Students for Justice in America, przy wsparciu organizacji Shurat HaDin.

New York Post opisał tę historię: Izraelscy studenci oskarżają Ben & Jerry o okupowanie ziemi plemiennej:

Izraelscy studenci twierdzą, że producent lodów Ben & Jerry „nielegalnie” okupuje ziemię w stanie Vermont, która kiedyś należała do rdzennych Amerykanów plemienia Abenaki, i powinna praktykować to, co głosi, i natychmiast opuścić nieruchomości.

...„Doszliśmy do wniosku, że okupacja ziemi Abenaków przez waszą firmę jest nielegalna i uważamy, że jest to całkowicie niezgodne z określonymi wartościami, które firma Ben & Jerry rzekomo wyznaje. Jak na ironię, w lipcu ubiegłego roku ogłosiliście, że zaprzestaniecie sprzedawać swoje produkty w Izraelu, ponieważ sprzeciwiacie się rzekomej okupacji przez państwo żydowskie terytoriów palestyńskich” – czytamy w liście do prezes B&J, Anuradhy Mittal.

Ten podwójny standard zauważył w kilka zaledwie dni po pierwotnym oświadczeniu Ben & Jerry w zeszłym roku prawnik Stephen Flatow:

Słyszałeś kiedyś o plemieniu Abenaki?

Ja też nie, dopóki w tym tygodniu firma lodów Ben & Jerry nie zaczęła oskarżać Żydów o nielegalne okupowanie terytoriów innych ludzi i ciekawiło mnie, czyje terytorium zajmuje Ben & Jerry.

W końcu, jeśli masz zamiar nazywać innych „okupantami”, to lepiej sam nie bądź „okupantem”, prawda? Chodzi mi o to, czy nie byłoby to szczytem hipokryzji?

Ben Cohen i Jerry Greenfield rozpoczęli swoje imperium biznesowe w 1978 roku, otwierając lodziarnię w Burlington w stanie Vermont. Dziś siedziba ich wielomiliardowego przedsiębiorstwa znajduje się w South Burlington.

Można się założyć, że ani Ben, ani Jerry nigdy nie prosili o pozwolenie pierwotnych mieszkańców tego terytorium. Jak większość białych, imperialistycznych, kolonialnych osadników, po prostu wprowadzili się i robili, co chcieli, a tubylcy niech idą do diabła.

Tubylcami w tym przypadku byli Abenakowie, dumna, spokojna grupa rdzennych plemion, która od zawsze żyła w tej części kraju… [podkreślenie dodane]

Jednak nie wszyscy zignorowali kwestię prawowitego miejsca Abenaków na ziemi. Legal Insurrection zauważa, że zaledwie 3 mile od siedziby Ben & Jerry w Burlington w stanie Vermont, University of Vermont posiada na swojej stronie potwierdzenie ziemskie, które - w przeciwieństwie do firmy Ben & Jerry - formalnie uznaje historię Abenaków i ich historyczny związek z ziemią:

Program UVM HESA przyznaje, że Uniwersytet Vermont mieści się na tradycyjnym terytorium pierwotnych mieszkańców tej ziemi – ludu Abenaki – a stan Vermont zajmuje teraz ziemie plemion Mahican i Pennacook. Przyznajemy, że rdzenni mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia Vermont w 1600 roku, a plemiona wschodnie zostały wysiedlone przez ekspansję kolonialną.

Uniwersytet odnotowuje zapisy wskazujące, że oprócz wysiłków mających na celu zmuszenie ich do opuszczenia ziemi, na początku XX wieku Abenakowie byli również poddawani przymusowym przerywaniu ciąży, a ponad 3400 z nich zostało wysterylizowanych. Mieli do czynienia z próbami fizycznego zmniejszenia ich liczby, poprzez fizyczne zagrożenia, z jakimi Żydzi również borykali się w swojej historii.


Jeff Benay w 2010 roku, podczas zeznań o uznanie Abenaków przez stan Vermont mówił:

Jak zauważył National Trust for Historic Preservation, „The Vermont Eugenics Survey z 1925 r. i ustawa o sterylizacji z 1931 r., które miały na celu zanglicyzowanie populacji stanu, zidentyfikowały Abenaków jako niepożądanych – wraz z katolikami, takimi jak francuscy Kanadyjczycy, Irlandczycy, i Włosi; Żydzi, biedni; chorzy psychicznie; i przestępcy”.

Co ciekawe, Benay zauważa, że choć plemię zostało uznane przez gubernatora stanowego w 1976 r., zostało to odwołane w następnym roku przez kolejnego gubernatora.


Powód?


Nowy gubernator powiedział, że nie może przyznać uznania „suwerennemu narodowi w suwerennym państwie” – problem, który Żydzi od wieków znają bardzo dobrze, gdy mówiono im, że nie mogą być w pełni zaakceptowani, ponieważ stanowią „naród w narodzie".


Inną paralelą między Abenakami i Żydami jest próba ograbienia jednych i drugich z ich historii. Jedną z przeszkód postawionych na drodze Abenaków było spełnienie federalnej definicji „plemienia”, zanim mogli zostać uznani za rdzennych. Według rządu federalnego musieli udowodnić, że byli autonomicznym i istniejącym bytem do czasów kolonialnych – test, którego Abenakowie nie mogli przejść w sposób zadowalający rząd.


Jak ujął to działacz Abenaków, Fred Wiseman
:

Powiedzieli, że Abenakowie to genetyczne, polityczne i kulturowe fałszerstwo.

Jak często widzieliśmy antysemickie ataki oskarżające Żydów o coś podobnego – o pochodzenie od Chazarów lub o brak historycznego i kulturowego związku z ziemią Izraela? 

Najwyraźniej podczas rewolucji amerykańskiej Abenakowie wycofali się na północ do Quebecu, a ci, którzy pozostali wtopili się do tego stopnia, że 2 wieki później „byli nie do odróżnienia od ogólnej populacji Vermontu”. Innymi słowy, ich kolor skóry był biały. Nie tylko nie mogli być wizualnie identyfikowani jako Indianie, ale także ukryli swoją indiańską tożsamość przed Biurem Spisu Ludności.


Znowu punkt porównania
:

Zdarzyło się to wcześniej. W XV-wiecznej Hiszpanii Żydzi nawrócili się, aby uniknąć spalenia na stosie, żyli zewnętrznie chrześcijańskim życiem, ale potajemnie przestrzegali żydowskich rytuałów w domu.

Wiseman podsumowuje sytuację, w jakiej znajdują się Abenakowie:

Cokolwiek się stanie, Abenakowie ponownie zostaną zdefiniowani przez innych. Indianie nie mają prawa do samoidentyfikacji. Musimy być uznani przez białych ludzi.

To znowu sytuacja, którą Żydzi znają bardzo dobrze, gdzie inni mogą definiować, co można uznać za antysemityzm, antysemici pouczają nas o tym, czym jest syjonizm, a agencje międzynarodowe decydują o przekazywaniu innym naszego dziedzictwa kulturowego.

W ostatecznym rachunku tym, co łączy Abenaków i Żydów, jest to, że jedni i drudzy są rdzennymi ludami, odradzającymi się na swoich ziemiach, z historycznymi i kulturowymi powiązaniami z nimi.

I jedni, i drudzy walczyli o powrót do swojej ziemi i o uznanie ich związku z tą ziemią.

Żydzi odnieśli w tej walce nadzwyczajny sukces po tysiącach lat. I dla niektórych stanowi to problem.


Zgodnie z informatorem UNHCR dotyczącym przesiedleń

Grupy tubylcze są potomkami ludów, które zamieszkiwały ziemię lub terytorium przed kolonizacją lub ustanowieniem granic państwowych. Często wykazują silne przywiązanie do ziem i zasobów naturalnych swoich przodków, co jest atrybutem odróżniającym ich od innych grup mniejszościowych. Mogą również różnić się systemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi, językami, kulturą i wierzeniami. Ich prawo do samostanowienia było często ograniczane przez późniejszą migrację innych grup etnicznych na terytorium, na którym zamieszkują.

Po części definiuje się rdzenność w kontekście kolonizacji. To może być pomocne dla Abenaków, ale w przypadku ponownego założenia Izraela wrogowie państwa żydowskiego oskarżają Żydów o to, że są kolonistami. Jednak odrębne systemy społeczne, polityczne, językowe, kulturowe i wierzenia Arabów palestyńskich wywodzą się z Arabii – i nie są rdzenne dla Judei.

Ponieważ jednak definicja rdzenności jest tworzona w kontekście ofiar europejskiego kolonializmu, zapomina się o historii arabskiej inwazji i podboju tej ziemi, i w obliczu powrotu Żydów na swoją ziemię, za rdzenną ludność uważa się lud najeźdźczy.

Świat po prostu nie jest gotowy na rdzenną populację, która z powodzeniem odbuduje swój dom.

Ben i Jerry potrafią gładko wyjaśniać dziennikarce słuszność powodów odmowy sprzedaży lodów w Judei i Samarii, ale gdy zapytała ich, dlaczego sprzedają lody na obszarach w USA, gdzie występują problemy z prawami człowieka... obaj, osłupiali, całkowicie się pogubili.Wydaje się prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości firma Ben & Jerry nie uzna rdzennych praw ani Abenaków, ani Żydów.


The Abenaki And Jews Have More In Common Than Just Ben & Jerry's Ice Cream

Elder of Ziyon, 26 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

* Daled Amos
(Bennet Ruda) 

Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk