Prawda

Sobota, 26 listopada 2022 - 23:56

« Poprzedni Następny »


Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?


Daled Amos 2022-09-02

Don Stevens, przywódca Nulhegan Abenaki Tribe przemawia w Dniu Ludów Rdzennych 11 października 2021r. w Kearsarge Mountain Indian Museum. Photo/Geoff Forester
Don Stevens, przywódca Nulhegan Abenaki Tribe przemawia w Dniu Ludów Rdzennych 11 października 2021r. w Kearsarge Mountain Indian Museum. Photo/Geoff Forester

Abenakowie i Żydzi mają więcej wspólnego niż tylko lody Ben & Jerry


Ben & Jerry ponownie pojawili się w wiadomościach w tym tygodniu
, ponieważ sędzia federalny odrzucił ich próbę uniemożliwienia ich firmie macierzystej, Unilever, zezwolenia na sprzedaż ich lodów w Judei i Samarii – lub jak wolą to nazywać Ben & Jerry: „Okupowanym Terytorium Palestyny”.


Nieco ponad rok temu formalnie dołączyli do ruchu BDS, gdy firma ogłosiła, że nie będzie już sprzedawać swoich lodów na Zachodnim Brzegu.
W zeszłym miesiącu Ben & Jerry zostali oskarżeni o hipokryzję za twierdzenie, że sprzedaż ich lodów „na okupowanej ziemi” jest niezgodna z ich wartościami, podczas gdy sami mają swoją siedzibę na indiańskich ziemiach plemiennych – według listu podpisanego przez ponad tysiąc izraelskich studentów i naukowców zrzeszonych w Students for Justice in America, przy wsparciu organizacji Shurat HaDin.

New York Post opisał tę historię: Izraelscy studenci oskarżają Ben & Jerry o okupowanie ziemi plemiennej:

Izraelscy studenci twierdzą, że producent lodów Ben & Jerry „nielegalnie” okupuje ziemię w stanie Vermont, która kiedyś należała do rdzennych Amerykanów plemienia Abenaki, i powinna praktykować to, co głosi, i natychmiast opuścić nieruchomości.

...„Doszliśmy do wniosku, że okupacja ziemi Abenaków przez waszą firmę jest nielegalna i uważamy, że jest to całkowicie niezgodne z określonymi wartościami, które firma Ben & Jerry rzekomo wyznaje. Jak na ironię, w lipcu ubiegłego roku ogłosiliście, że zaprzestaniecie sprzedawać swoje produkty w Izraelu, ponieważ sprzeciwiacie się rzekomej okupacji przez państwo żydowskie terytoriów palestyńskich” – czytamy w liście do prezes B&J, Anuradhy Mittal.

Ten podwójny standard zauważył w kilka zaledwie dni po pierwotnym oświadczeniu Ben & Jerry w zeszłym roku prawnik Stephen Flatow:

Słyszałeś kiedyś o plemieniu Abenaki?

Ja też nie, dopóki w tym tygodniu firma lodów Ben & Jerry nie zaczęła oskarżać Żydów o nielegalne okupowanie terytoriów innych ludzi i ciekawiło mnie, czyje terytorium zajmuje Ben & Jerry.

W końcu, jeśli masz zamiar nazywać innych „okupantami”, to lepiej sam nie bądź „okupantem”, prawda? Chodzi mi o to, czy nie byłoby to szczytem hipokryzji?

Ben Cohen i Jerry Greenfield rozpoczęli swoje imperium biznesowe w 1978 roku, otwierając lodziarnię w Burlington w stanie Vermont. Dziś siedziba ich wielomiliardowego przedsiębiorstwa znajduje się w South Burlington.

Można się założyć, że ani Ben, ani Jerry nigdy nie prosili o pozwolenie pierwotnych mieszkańców tego terytorium. Jak większość białych, imperialistycznych, kolonialnych osadników, po prostu wprowadzili się i robili, co chcieli, a tubylcy niech idą do diabła.

Tubylcami w tym przypadku byli Abenakowie, dumna, spokojna grupa rdzennych plemion, która od zawsze żyła w tej części kraju… [podkreślenie dodane]

Jednak nie wszyscy zignorowali kwestię prawowitego miejsca Abenaków na ziemi. Legal Insurrection zauważa, że zaledwie 3 mile od siedziby Ben & Jerry w Burlington w stanie Vermont, University of Vermont posiada na swojej stronie potwierdzenie ziemskie, które - w przeciwieństwie do firmy Ben & Jerry - formalnie uznaje historię Abenaków i ich historyczny związek z ziemią:

Program UVM HESA przyznaje, że Uniwersytet Vermont mieści się na tradycyjnym terytorium pierwotnych mieszkańców tej ziemi – ludu Abenaki – a stan Vermont zajmuje teraz ziemie plemion Mahican i Pennacook. Przyznajemy, że rdzenni mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia Vermont w 1600 roku, a plemiona wschodnie zostały wysiedlone przez ekspansję kolonialną.

Uniwersytet odnotowuje zapisy wskazujące, że oprócz wysiłków mających na celu zmuszenie ich do opuszczenia ziemi, na początku XX wieku Abenakowie byli również poddawani przymusowym przerywaniu ciąży, a ponad 3400 z nich zostało wysterylizowanych. Mieli do czynienia z próbami fizycznego zmniejszenia ich liczby, poprzez fizyczne zagrożenia, z jakimi Żydzi również borykali się w swojej historii.


Jeff Benay w 2010 roku, podczas zeznań o uznanie Abenaków przez stan Vermont mówił:

Jak zauważył National Trust for Historic Preservation, „The Vermont Eugenics Survey z 1925 r. i ustawa o sterylizacji z 1931 r., które miały na celu zanglicyzowanie populacji stanu, zidentyfikowały Abenaków jako niepożądanych – wraz z katolikami, takimi jak francuscy Kanadyjczycy, Irlandczycy, i Włosi; Żydzi, biedni; chorzy psychicznie; i przestępcy”.

Co ciekawe, Benay zauważa, że choć plemię zostało uznane przez gubernatora stanowego w 1976 r., zostało to odwołane w następnym roku przez kolejnego gubernatora.


Powód?


Nowy gubernator powiedział, że nie może przyznać uznania „suwerennemu narodowi w suwerennym państwie” – problem, który Żydzi od wieków znają bardzo dobrze, gdy mówiono im, że nie mogą być w pełni zaakceptowani, ponieważ stanowią „naród w narodzie".


Inną paralelą między Abenakami i Żydami jest próba ograbienia jednych i drugich z ich historii. Jedną z przeszkód postawionych na drodze Abenaków było spełnienie federalnej definicji „plemienia”, zanim mogli zostać uznani za rdzennych. Według rządu federalnego musieli udowodnić, że byli autonomicznym i istniejącym bytem do czasów kolonialnych – test, którego Abenakowie nie mogli przejść w sposób zadowalający rząd.


Jak ujął to działacz Abenaków, Fred Wiseman
:

Powiedzieli, że Abenakowie to genetyczne, polityczne i kulturowe fałszerstwo.

Jak często widzieliśmy antysemickie ataki oskarżające Żydów o coś podobnego – o pochodzenie od Chazarów lub o brak historycznego i kulturowego związku z ziemią Izraela? 

Najwyraźniej podczas rewolucji amerykańskiej Abenakowie wycofali się na północ do Quebecu, a ci, którzy pozostali wtopili się do tego stopnia, że 2 wieki później „byli nie do odróżnienia od ogólnej populacji Vermontu”. Innymi słowy, ich kolor skóry był biały. Nie tylko nie mogli być wizualnie identyfikowani jako Indianie, ale także ukryli swoją indiańską tożsamość przed Biurem Spisu Ludności.


Znowu punkt porównania
:

Zdarzyło się to wcześniej. W XV-wiecznej Hiszpanii Żydzi nawrócili się, aby uniknąć spalenia na stosie, żyli zewnętrznie chrześcijańskim życiem, ale potajemnie przestrzegali żydowskich rytuałów w domu.

Wiseman podsumowuje sytuację, w jakiej znajdują się Abenakowie:

Cokolwiek się stanie, Abenakowie ponownie zostaną zdefiniowani przez innych. Indianie nie mają prawa do samoidentyfikacji. Musimy być uznani przez białych ludzi.

To znowu sytuacja, którą Żydzi znają bardzo dobrze, gdzie inni mogą definiować, co można uznać za antysemityzm, antysemici pouczają nas o tym, czym jest syjonizm, a agencje międzynarodowe decydują o przekazywaniu innym naszego dziedzictwa kulturowego.

W ostatecznym rachunku tym, co łączy Abenaków i Żydów, jest to, że jedni i drudzy są rdzennymi ludami, odradzającymi się na swoich ziemiach, z historycznymi i kulturowymi powiązaniami z nimi.

I jedni, i drudzy walczyli o powrót do swojej ziemi i o uznanie ich związku z tą ziemią.

Żydzi odnieśli w tej walce nadzwyczajny sukces po tysiącach lat. I dla niektórych stanowi to problem.


Zgodnie z informatorem UNHCR dotyczącym przesiedleń

Grupy tubylcze są potomkami ludów, które zamieszkiwały ziemię lub terytorium przed kolonizacją lub ustanowieniem granic państwowych. Często wykazują silne przywiązanie do ziem i zasobów naturalnych swoich przodków, co jest atrybutem odróżniającym ich od innych grup mniejszościowych. Mogą również różnić się systemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi, językami, kulturą i wierzeniami. Ich prawo do samostanowienia było często ograniczane przez późniejszą migrację innych grup etnicznych na terytorium, na którym zamieszkują.

Po części definiuje się rdzenność w kontekście kolonizacji. To może być pomocne dla Abenaków, ale w przypadku ponownego założenia Izraela wrogowie państwa żydowskiego oskarżają Żydów o to, że są kolonistami. Jednak odrębne systemy społeczne, polityczne, językowe, kulturowe i wierzenia Arabów palestyńskich wywodzą się z Arabii – i nie są rdzenne dla Judei.

Ponieważ jednak definicja rdzenności jest tworzona w kontekście ofiar europejskiego kolonializmu, zapomina się o historii arabskiej inwazji i podboju tej ziemi, i w obliczu powrotu Żydów na swoją ziemię, za rdzenną ludność uważa się lud najeźdźczy.

Świat po prostu nie jest gotowy na rdzenną populację, która z powodzeniem odbuduje swój dom.

Ben i Jerry potrafią gładko wyjaśniać dziennikarce słuszność powodów odmowy sprzedaży lodów w Judei i Samarii, ale gdy zapytała ich, dlaczego sprzedają lody na obszarach w USA, gdzie występują problemy z prawami człowieka... obaj, osłupiali, całkowicie się pogubili.Wydaje się prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości firma Ben & Jerry nie uzna rdzennych praw ani Abenaków, ani Żydów.


The Abenaki And Jews Have More In Common Than Just Ben & Jerry's Ice Cream

Elder of Ziyon, 26 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

* Daled Amos
(Bennet Ruda) 

Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk