Prawda

Niedziela, 10 grudnia 2023 - 23:37

« Poprzedni Następny »


Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir


Uzay Bulut 2023-06-27

<span>Meczet w Srinagar (Źródł zdjęcia: Wikipedia)</span>
Meczet w Srinagar (Źródł zdjęcia: Wikipedia)

Kiedy Indie gościły kluczową konferencję G20 w Srinagar, stolicy Terytorium Związku Dżammu i Kaszmiru w Indiach, w dniach 22 i 23 maja, dowiedzieliśmy się że w konferencji uczestniczyło około 122 delegatów, w tym 60 obcokrajowców. Konferencja została jednak zbojkotowana przez Pakistan, jak też przez jego długoletnich sojuszników, Chiny i Turcję.


Pakistan nazwał spotkanie „nielegalnym”. Dżammu i Kaszmir są integralną częścią Indii, ale Pakistan ma do tej prowincji roszczenia, wcześniej brutalnie zaatakował region za pośrednictwem grup terrorystycznych. W dodatku setki ludzi zgromadziły się w okupowanym przez Pakistan obszarze Kaszmiru, aby zaprotestować przeciwko spotkaniu.


Trzy kraje członkowskie G20 (Chiny, Arabia Saudyjska i Turcja) oraz dwa kraje zaproszone przez Indie (Egipt i Oman) znalazły się wśród tych, które nie wysłały delegacji. Jednak w spotkaniu uczestniczyły trzy kraje muzułmańskie: Indonezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bangladesz.


Podczas spotkania Indie prezentowały swoje prace rozwojowe w regionie, a także potencjał turystyczny Dżammu i Kaszmiru. Międzynarodowe Centrum Studiów nad Pokojem w New Delhi informowało, że jeszcze przed konferencją Pakistan próbował uniemożliwić to wydarzenie:

„Od maja secesjoniści wspierani przez Pakistan nieustannie starają się osłabić zbliżające się spotkanie G-20. W rejonie przygranicznym Poonch w Dżammu uzbrojone osoby, wykonujące instrukcje zza granicy, od ponad dwóch tygodni stanowią zagrożenie dla pokoju w regionie.


Atak terrorystyczny w Poonch spowodował śmierć pięciu żołnierzy, jednego terrorystę zneutralizowano, a inni nadal są ścigani. Ponadto siły bezpieczeństwa zatrzymały kilku lokalnych sympatyków”.

Kaszmir, historycznie, był hinduski i buddyjski. Przez tysiące lat, aż do XIV wieku, kiedy władzę przejęli islamscy najeźdźcy z Azji Środkowej, była tu większość hindusów i buddystów. Dziś jest to obszar w większości muzułmański. Historia islamizacji rdzennych niemuzułmańskich populacji Kaszmiru jest podobna do historii Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: rdzenni nie-muzułmanie zostali najpierw podbici przez armie islamskie, a następnie poddani dyskryminacji i prześladowaniom, które doprowadziły do śmierci, przejścia na islam lub wyjazdu/ucieczki.


Jak pisze Hindu American Foundation:

„Starożytny Kaszmir był znany jako centrum nauki hinduskiej i buddyjskiej i był rządzony przez hinduskich królów aż do 1339 roku. Hindusi, rdzenni mieszkańcy Doliny Kaszmiru, znani jako Kaszmirscy Pandici, są pierwotnymi mieszkańcami Kaszmiru i mają wyjątkową kulturę etniczno-religijną, która sięga ponad 5000 lat wstecz.


Po falach islamskich inwazji, liczni muzułmańscy władcy obcego pochodzenia okupowali Kaszmir do 1819 roku. Pod panowaniem muzułmańskim hindusi stali w obliczu okresów prześladowań, które doprowadziły do kilku masowych migracji z Kaszmiru. Sikhowie przejęli kontrolę nad regionem w 1819 roku i rządzili Kaszmirem do 1846 roku, a następnie Hindu Dogra (grupa etniczna pochodząca z regionu Dżammu) panowała od 1846 do 1947 roku”.

Kiedy Brytyjczycy podzielili Indie na dwa kraje, Indie i Pakistan, w 1947 roku, państwa książęce, takie jak Kaszmir, miały możliwość wyboru przyłączenia się do świeckich Indii lub islamskiego Pakistanu. Po inwazji sił zbrojnych Pakistanu na Kaszmir w 1947 r. książęce państwo Kaszmir, rządzone przez króla Dogra Hari Singha w czasie podziału, przystąpiło do Unii Indyjskiej


W 2019 roku rząd Indii uchylił artykuły 370 i 35A konstytucji Indii, dzieląc w ten sposób Dżammu i Kaszmir na dwa nowe Terytoria Unii (UT): jedno dla Dżammu i Kaszmiru, a drugie dla Ladakhu. Pakistan i Chiny okupują pozostałe części Kaszmiru.


Obecna populacja Dżammu i Kaszmiru wynosi ponad 12 milionów, a Ladakhu ponad 270 tysięcy. Okupowany przez Pakistan Kaszmir (w tym Gilgit-Baltistan) ma szacunkową populację 6 milionów ludzi. Z powodu zabójstw i przymusowych nawróceń w okupowanym przez Pakistan Kaszmirze nie ma już hindusów, chociaż nadal znajdują się tam starożytne hinduskie miejsca święte.


Przemoc wobec hindusów osiągnęła punkt kulminacyjny w latach 1989-1990, kiedy sponsorowani przez Pakistan powstańcy przeprowadzili kampanie czystek etnicznych wobec około 95% hindusów mieszkających w Dolinie Kaszmiru.

„Tysiące hindusów zostało zabitych, ponad 30 tysięcy domów, firm i miejsc kultu zostało zniszczonych lub zajętych. Około 350 tysięcy hindusów zostało zmuszonych do opuszczenia regionu pod groźbą śmierci. Do dziś nie są w stanie wrócić do swoich domów”.

W listopadzie 1998 r. Shri C.L Gadoo, przewodniczący Kashmiri Samiti, wygłosił przemówienie w brytyjskiej Izbie Gmin w Londynie na temat Kaszmiru, odnotowując upadek populacji rdzennych hindusów w wyniku muzułmańskiego ekstremizmu wspieranego przez Pakistan. Mówił:

„Jesteśmy członkami społeczności Kaszmirskich Panditów, która jest mikroskopijną mniejszością etniczną w stanie Dżammu i Kaszmir… Terroryści dążą do całkowitego zniszczenia naszego etosu, kultury i dziedzictwa, przy materialnej i moralnej pomocy Pakistanu…


Ta społeczność została zredukowana do maleńkiej mniejszości przez agresje kulturowe w przeszłości i dlatego w 1947 roku, według danych ze spisu ludności, populacja tej społeczności wynosiła 15%, w 1981 5%, w 1991 0,01%, a dzisiaj całe 99,9 % tej społeczności (około 350 tysięcy) zostało zmuszonych do ucieczki z Kaszmiru. Tych 350 tysięcy kaszmirskich panditów żyje w okropnych/przerażających warunkach, „jako uchodźcy", w obozach w Dżammu i Delhi. Po tym masowym exodusie z 1990 r. nastąpił ciągły terror, gwałty, morderstwa, grabieże i porwania...


W wyniku tej starannie opracowanej strategii i planu etniczno-religijnej czystki Kaszmirskich Panditów przez uzbrojonych powstańców, ta społeczność jest dziś rozproszona, zdewastowana i zdezintegrowana. Żyje w nieludzkich warunkach w ponad 50 obozach dla uchodźców w różnych częściach Indii”.

Uchylenie artykułów 370/35A w 2019 r. przez rząd Indii miało zatem na celu stworzenie warunków do przesiedlenia wysiedlonych kaszmirskich panditów do Kaszmiru, ojczyzny ich przodków, po czystce etnicznej ponad 30 lat temu.


Tymczasem Pakistan pozostaje głównym sponsorem globalnego terroryzmu. Raporty organizacji Counter-Extremism informują:

„Samo państwo pakistańskie również wykorzystało islamski ekstremizm jako narzędzie strategiczne do wspierania swoich interesów w regionie.


Kilka pakistańskich grup ekstremistycznych, w tym Lashkar-e-Taiba (LeT), Jaish-e-Mohammed (JeM), Harakat-ul-Mudżahideen (HuM) i Hizb-il-Mudżahedini (HM), przeprowadza ataki na indyjskie cele w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir, który stanowi 45 procent całego regionu Kaszmiru.


Lashkar-e-Taiba (LeT) to sunnicka grupa terrorystyczna, która została założona w 1990 r. w afgańskiej prowincji Kunar i obecnie ma siedzibę w pobliżu Lahore w Pakistanie. LeT stara się obalić suwerenność Indii w Dżammu i Kaszmirze… i rozszerzyć panowanie islamu do części Indii i innych regionów otaczających Pakistan. Działa w Kaszmirze, Czeczenii i w innych częściach Azji Środkowej. Lider LeT, Hafiz Muhammad Saeed, oświadczył, że uważa Indie, Izrael i Stany Zjednoczone za swoich głównych wrogów, i groził atakami na interesy USA”.

Niemniej wielu umiarkowanych muzułmanów Kaszmiru dąży do deradykalizacji ekstremistycznych jednostek swojego społeczeństwa i pokojowego współistnienia z hindusami i innymi nie-muzułmanami.


Yana Mir, redaktor naczelna „The Real Kashmir News” i wiceprezeska All Jammu and Kashmir Youth Society, powiedziała:

„Rząd indyjski odniósł w dużym stopniu sukces w powstrzymaniu Kaszmiru przed przekształceniem się w kolejny Afganistan, w którym kobiety są represjonowane za domaganie się prawa do poślubienia kogo zechcą i gdzie mniejszości wyznające inne religie niż islam są nękane, strzela się do nich lub linczuje. Rząd Indii skutecznie powstrzymał Kaszmir przed staniem się kolejnym Pakistanem, w którym dziewczęta ze społeczności mniejszościowych są zmuszane do poślubienia starszych muzułmanów lub gdzie jedna sekta muzułmanów, a mianowicie sunnici, może brutalnie atakować inne podsekty muzułmanów, takie jak szyici, hazarowie i muzułmanie Ahmadi ”.

Aditya Raj Kaul, dziennikarz z Delhi, dodał:

„Tutaj jest silny konsensus wśród tych kaszmirskich działaczy muzułmańskich, że inkluzywny, demokratyczny Kaszmir będzie wymagał wykorzenienia radykalnych ideologii, które infiltrowały dolinę w ciągu ostatnich 30-40 lat, jak również bezpiecznego powrotu kaszmirskich hindusów, którzy żyją na wygnaniu”.

Dżihad jest globalnym zagrożeniem skierowanym przeciwko całej społeczności międzynarodowej. Dla bezpieczeństwa i stabilności regionu i poza nim kluczowe znaczenie ma niedopuszczenie do sukcesu dżihadu. Suwerenność Indii nad Kaszmirem i wsparcie społeczności międzynarodowej dla organizowania tam międzynarodowych spotkań, a także turystyki w Kaszmirze, mają kluczowe znaczenie dla globalnej walki z terroryzmem. Jest to również korzystne dla mieszkańców Kaszmiru – zwłaszcza kobiet, pokojowo nastawionych muzułmanów, rdzennych hindusów i innych mniejszości niemuzułmańskich.


Te kraje, które sprzeciwiają się Kaszmirowi jako części Indii i próbują odwieść od organizowania tam międzynarodowych spotkań, takich jak konferencja G20 w celu promocji turystyki, raczej nie opowiadają się za ustanowieniem świeckiej, pluralistycznej demokracji w Kaszmirze.


Ich celem jest stworzenie islamistycznego państwa w Kaszmirze, gdzie kobiety, mniejszości religijne i umiarkowani muzułmanie będą prześladowani – tak jak w każdym innym miejscu przejętym przez islamską teokrację.


Takie państwo byłoby również centrum terroryzmu i niestabilności w szerszym regionie. Cywilizowany świat musi wspierać suwerenność Indii w Kaszmirze przeciwko zagranicznej ingerencji ze strony opresyjnych państw – takich jak Chiny, Turcja i Pakistan.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19723/kashmir-china-pakistan-turkey

Gatestone Institute, 13 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Uzay Bulut


Turecka publicystka, mieszkająca od kilku lat na Zachodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk