Prawda

Sobota, 25 stycznia 2020 - 22:32

« Poprzedni Następny »


BBC jako pomocnik antysemickiego terroryzmu


Alan Johnson 2015-04-06


Wielu dziennikarzy chciałoby, byście uwierzyli, że wiadomości tworzone są przez rodzaj algorytmu – że jest to mechaniczny, wręcz naukowy proces, w którym wydarzenia są wstawiane, przetwarzane i prezentowane. Oczywiście jednak wiadomości są sprawą niedoskonałą i całkowicie ludzką, wynikiem kontaktu między źródłami, reporterami i redaktorami, którzy wszyscy noszą bagaż swoich doświadczeń i którzy odzwierciedlają, jak to do pewnego stopnia robimy wszyscy, przesądy swojego środowiska.

(…) Przedstawiciele prasy międzynarodowej w Izraelu stali się mniej obserwatorem konfliktu, a bardziej graczem w tym konflikcie. Media odeszły od starannych wyjaśnień i przeszły do politycznego masakrowania obrazu na rzecz strony, którą identyfikują jako tę, która ma rację. Media cenią rodzaj ideologicznego uniformizmu, od którego nie wolno odejść. (…) Głos “pomagierów” jest jeszcze  mniej uczciwy niż głos sprawców, a bardziej niebezpieczny, ponieważ ukrywa się za poprawnym angielskim. Ten głos jest pewien siebie i coraz głośniejszy. To dlatego w 2015 roku wielu Żydów w Europie Zachodniej znowu patrzy na walizki  – Matti Friedman, The ideological roots of media bias against Israel, Fathom, Winter 2015.


1 kwietnia świat mógł obejrzeć propagandowe wideo Hamasu. Miało ono formę ‘wywiadu’ BBC z Chaledem Maszaalem, przywódcą Hamasu i towarzyszącej mu “analizy” redaktora ds. Bliskiego Wschodu w BBC, Jeremy’ego Bowena. Tak bardzo przypominało to miękkiego szczeniaczka Andrex, było to takie wyprane z pytań mizdrzenie się, tak świadomie współwinne w próbie oszukania publiczności zachodniej przez Hamas, że myślałem, iż jest to dowcip na Prima Aprilis. (Nie był to jednak dowcip.)


Kiedy Bowen spotkał Maszaala, przypominał bardziej Susannę Reid niż Jeremy’ego Paxmana.


Tak samo jak zadurzona Reid, Jeremy Bowen rozpoczął od flirtu. “’Chaled Maszaal wygląda na człowieka cieszącego się dobrym zdrowiem’. „Trzymam się w formie, by kontynuować opór”- żartował Maszaal przed wywiadem”, mówi nam Bowen.


(Nic dziwnego, że Maszaal dobrze wyglądał. Prywatna sala gimnastyczna w Katarze, prywatne odrzutowce, luksusowe hotele i osobisty majątek szacowany na 2,6 miliarda dolarów dobrze robią na prezencję. A jeśli Jerusalem Post się nie myli, Maszaal jest także właścicielem 2,5 akra centrum handlowego w Katarze, co może wywoływać dodatkowy uśmiech na jego twarzy.)


Bowen pozwolił następnie Maszaalowi, antysemickiemu terroryście, którego raduje zabijanie Żydów za to, że są Żydami, na wdzięczenie się i pozowanie przed globalną publicznością, z pełnym imprimatur szacownej BBC, jako bohaterski demokrata palestyński, człowiek umiarkowany, zwolennik pokoju i z konieczności Wyzwoliciel w chwalebnej tradycji Nelsona Mandeli i George’a Washingtona.   


Bowen nie zauważył nawet podżegania. “Netanjahu lubi rozlewać krew” – Maszaal wypluł z siebie stary wizerunek Żyda, który ma pewną, żeby tak powiedzieć, długą historię. Bowen nawet nie mrugnął. No cóż, sam też niedawno napluł na Netanjahu: „Raz jeszcze Netanjahu rozgrywa kartę Holocaustu” – tweetował Bowen, kiedy premier Izraela podczas przemówienia w Kongresie USA powiedział, że połączenie reżimu, ideologii i zbrojeń w Teheranie stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Izraela.


Groteskowa wręcz propaganda wylewała się dalej. Bowen pozwolił Maszaalowi na twierdzenie, że Hamas nie jest islamski. „Inni dokonują przemocy w imię dżihadu, co my [Hamas] potępiamy”. Dobry dziennikarz sondowałby: „Dlaczego więc wasza Karta zaczyna się od stwierdzenia: ‘Izrael będzie istniał aż islam go unicestwi’?” Mógłby też zapytać Maszaala o wyjaśnienie tego (całkowicie rutynowego) kazania wygłoszonego przez duchownego Hamasu:


Naszą wiarą w walce z wami [Żydami] jest, że wytępimy was do ostatniego i nie pozostawimy ani jednego z was. Bo jesteście uzurpatorami ziemi, cudzoziemcami, najemnikami teraz i we wszystkich czasach. Spójrzcie na historię, bracia: gdziekolwiek byli Żydzi, tam szerzyli zepsucie… (Koran): “Oni szerzą na ziemi zepsucia, ale Allah nie lubi tych, którzy szerzą zepsucie”. Ich wiara jest destrukcyjna. Ich wiara spełnia proroctwo. Naszą wiarą jest zdobycie naszych praw na naszej ziemi, zaprowadzeni szariatu (prawa islamskiego) pod niebem Allaha. Al-Aqsa TV (kontrolowana przez Hamas), 25 lipca 2014.


Bowen nie tylko pozostawił propagandę Hamasu bez niewygodnych pytań. W rzeczywistości sam głosił propagandę na rzecz Hamasu. „Pan Maszaal powiedział, że on i jego grupa zgodzili się na granice, które istniały przed wojną 1967 r. na Bliskim Wschodzie, jako podstawę dla granic przyszłego państwa palestyńskiego” – pisał Bowen. To jednak nie jest prawdą. To jest, uczciwie mówiąc, propaganda Hamasu w wykonaniu  redaktora ds. Bliskiego Wschodu BBC.


Maszaal publicznie i wielokrotnie przysięgał, że nie zrezygnuje “ani z centymetra” Palestyny, mówiąc że chodzi mu o cały brytyjski mandat Palestyny, nie tylko o tzw. terytoria. Bowen wie o tym. Przedstawił Maszaala jako przyzwoitego zwolennika rozwiązania w postaci dwóch państw, którego powstrzymuje Izrael, ale który ma wspólny język z Ameryką. Przeczytajcie sami tę ordynarną propagandę Bowena: „Pan Maszaal wzywa do suwerennego, niepodległego państwa palestyńskiego i zakończenia okupacji ziemi zajętej w wojnie 1967 r. na Bliskim Wschodzie. To samo zrobił szef sztabu Białego Domu w tym tygodniu”.


Nonsens. Maszaal głosił publicznie swój sprzeciw wobec każdego rozwiązania w postaci dwóch państw: “Palestyna jest nasza, od rzeki do morze i od południa do północy. Nie będzie żadnych ustępstw co do [choćby] centymetra tej ziemi. Nigdy nie uznamy prawomocności okupacji izraelskiej i dlatego nigdy nie uznamy Izraela, niezależnie, jak długo to potrwa”.


Karta Hamasu odrzuca wszelki możliwy kompromis z Izraelem i wszystkie możliwości wynegocjowanego pokoju w następujących słowach: „Nie ma rozwiązania kwestii palestyńskiej poza Dżihadem. Inicjatywy, propozycje i konferencje międzynarodowe są stratą czasu i daremnym przedsięwzięciem”.


Jak wskazał BBC Watch, Maszaal przedstawił wyraźnie swoje prawdziwe stanowisko w wywiadzie dla  BBC w lutym 2013 r.:


Stephen Sackur (BBC): “Chcę tylko ostatecznie ustalić wasze obecne stanowisko w kwestii rozwiązania w postaci dwóch państw, by zapewnić trwały pokój między Izraelem a Palestyńczykami. Gazeta saudyjska ‘Al Sharq” doniosła niedawno, że jesteście teraz gotowi zaakceptować rozwiązanie w postaci dwóch państw. Według gazety, powiedział pan to królowi Abdullahowi i poprosił pan król Abdullaha z Jordanii o przekazanie tej informacji prezydentowi Obamie. Czy to prawda?”


Maszaal: “To nie jest prawda”.


Następnie, w styczniu 2014 r., “Jerusalem Post” poinformowała o całkowicie rutynowym odrzuceniu rozwiązania w postaci dwóch państw przez:


Hamas powiedział, że nigdy nie dawał Abbasowi ani nikomu innemu upoważnienia na zgodę na rozwiązanie w postaci dwóch państw. Ta grupa islamistyczna oznajmiła, że w 2006 r. wszystkie frakcje palestyńskie zgodziły się na ustanowienia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. i powrocie uchodźców palestyńskich do ich domów wewnątrz Izraela „bez uznawania tworu syjonistycznego ani jego prawa do ziemi w Palestynie”. Dodał, że „opór we wszystkich postaciach, przede wszystkim walka zbrojna, pozostanie jedyną skuteczną drogą osiągnięcia celów ludu palestyńskiego i wyzwolenia ich kraju”.


Bowen przeformułował to wszystko, wykonując dla Hamasu public relations. Napisał: „Hamas, dodał Maszaal, jest ‘aktywnym oporem o sprawiedliwą sprawę, walczącym z okupantem’”. Prawdziwy dziennikarz mógłby zapytać Maszaala, co rozumie przez „okupację”. Mógłby sondować: „Czy jest prawdą, że uważacie CAŁĄ historyczną Palestynę za ziemię ‘okupowaną’? Czy Karta Hamasu nie ogłasza CAŁEJ Palestyny za ‘islamski Wakf (Dziedzictwo), poświecone dla przyszłych pokoleń muzułmanów do Dnia Sądu Ostatecznego?’”


Po niedawnych antysemickich morderstwach w Tuluzie, Brukseli, Paryżu, Kopenhadze podczas wywiadu z przywódcą wściekle antysemickiej organizacji na Bliskim Wschodzie dziennikarz BBC nie poruszył nawet kwestii antysemityzmu.


Bowen mógł zapytać Maszaala: “Jeśli wasze cele są tak łagodne i tak umiarkowane, jak pan twierdzi, to dlaczego nie anulujecie tych części Karty Hamasu, która mówi: ‘Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, aż muzułmanie będą walczyć z Żydami (zabijając Żydów), kiedy Żyd schowa się za kamieniami i drzewami, kamienie i drzewa powiedzą: O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go’? Panie Maszaal, dlaczego nie usuniecie tych części Karty, która oskarża Żydów ‘z ich pieniędzmi’ za stanie za „Rewolucją Francuską, rewolucją komunistyczną i większością rewolucji, o jakich słyszeliśmy i słyszymy, tu i tam’”?


Zamiast tego Bowen wybrał przesłodzony styl wywiadu: “Panie Maszaal, czy ma pan przesłanie dla narodu?”. Matti Friedman nazywa to ”atakiem ideologicznym z powodzeniem przebranym za dziennikarstwo”. Wczoraj, świadomie lub nieświadomie, BBC została użyta do przekazania propagandy Hamasu. Wczoraj, ku swojej hańbie, BBC stała się „pomagierem”.


Hey, Khaled, looking-good

Harry’ place, 2 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAlan Johnson


Redaktor magazynu Fathom, poświęconego problemom Izraela i innych krajów Bliskiego Wschodu, analityk w   BICOM (Britain Israel Communications and Research Centre), wykładowca teorii i praktyki demokracji, współpracuje również z magazynem Dissent oraz  z Foreign Policy Centre.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk