Prawda

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 - 01:07

« Poprzedni Następny »


Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami


Nervana Mahmoud 2020-12-03

Mohamed Ramadan(w środku, Omar Adam po lewej, a po prawej dziennikarz ZEA, Hamad Al Mazrouel) Twitter.
Mohamed Ramadan(w środku, Omar Adam po lewej, a po prawej dziennikarz ZEA, Hamad Al Mazrouel) Twitter.

Podobnie jak większość Egipcjan, nigdy nie spotkałam Żyda zanim nie przeniosłam się do Wielkiej Brytanii.

 

Po raz pierwszy stało się to, kiedy byłam na stażu lekarskim w dzielnicy z dużym odsetkiem żydowskiej populacji i oczywiście nie trwało długo zanim zgłosiła się do mnie pierwsza żydowska pacjentka z religijnej, ortodoksyjnej społeczności.

 

Zamarłam, kiedy ją zobaczyłam i przypomniały mi się wszystkie egipskie seriale telewizyjne o Żydach, poczynając od “Łzy w bezwstydnych oczach” do "Raafat Al-Hagan". Przez moment bałam się, że stoję przed izraelskim Mosadem, który śledzi mnie jako Egipcjankę.


Szybko jednak wyrwał mnie z tego urojenia głos pacjentki, która miała silne bóle, i jej męża, który próbował ją uspokoić.

 

W jego oczach odczytałam lęk przede mną, może zgadywał, że jestem Arabką, ale słuchał mnie uważnie i zgodził się, choć z lękiem, na mój plan leczenia.

 

Następnego dnia zobaczyłam go, jak biegł w moim kierunku, kiedy szłam schodami szpitala. Po raz drugi przeszły mi przez głowę wszystkie negatywne obsesje i wyobrażałam sobie, że ten Żyd z jego długą brodą i wielką energią, będzie próbował mnie zaatakować, ale zaskoczył mnie jego uśmiech i uprzejme podziękowania za leczenie jego żony i złagodzenie jej bólu.

 

Minęły lata, awansowałam w pracy i byłam wyznaczana do komisji kwalifikujących lekarzy na staż. W jednej z takich komisji moim kolegą był ortodoksyjny Żyd, który pracował w tej samej dzielnicy co ja, ale w innym szpitalu.  

 

Jak zwykle zaczęłam myśleć jak każdy Egipcjanin i nie spodziewałam się, że odda sprawiedliwość jakiemukolwiek muzułmańskiemu lekarzowi czy lekarce. Umyślnie nie ujawniłam mojego egipskiego pochodzenia, żeby zobaczyć, jak będzie postępował z kandydatami, szczególnie tymi, którzy mieli muzułmańskie nazwiska.

 

Istotnie, weszła muzułmańska lekarka indyjskiego pochodzenia i byłam zaskoczona, że mój żydowski kolega dał jej wyższą ocenę niż ja jej dałam.

 

Zapytałam go potem, dlaczego był tak szczodry w ocenie, mimo że dziewczyna niezbyt dobrze odpowiedziała na kilka zadanych jej pytań. Uśmiechnął się i powiedział, że zawsze chce pomagać młodym lekarzom, bo mają przed sobą długą i trudną drogę.

 

Stopniowo nauczyłam się nie sądzić nikogo w oparciu o religię lub rasę. 

 

A więc Żydzi, czy są izraelskimi obywatelami, czy nie, są jak inni ludzie, włącznie z dobrymi i złymi, uprzejmymi i nieuprzejmymi, kochającymi pokój i takimi, którzy go odrzucają. Osobiste cechy każdego Żyda nie są związane z jego narodowością ani obywatelstwem izraelskim lub innym.

 

Są Żydzi, którzy bronią Izraela, nawet jeśli tam nie mieszkają, i są także Żydzi, którzy krytykują Izrael codziennie, mimo że są jego mieszkańcami.  

 

Kultura odrzucenia normalizacji stosunków i demonizacji Żydów kwitła w Egipcie za czasów byłego prezydenta, Mubaraka, mimo zdecydowania reżimu Mubaraka na zachowanie porozumienia pokojowego między Egiptem i Izraelem za zwrot całego Synaju przez Izrael.  

 

Odrzucenie normalizacji stosunków stało się nie tylko polityczną kwestią poparcia dla narodu palestyńskiego, ale środkiem do przelicytowania każdego przeciwnika oraz śmiertelną bronią moralnej egzekucji i niszczenia reputacji. 

 

Ci w Egipcie, którzy odrzucają normalizację stosunków, twierdzą, że istnieje różnica między porozumieniem pokojowym podpisanym przez rząd, a normalizacją stosunków między narodami. Aparat państwowy ma prawo do kontaktów z Izraelem na podstawie porozumienia podpisanego między dwoma państwami, ale żaden Egipcjanin nie ma prawa naśladować polityki państwa wobec Izraela i Izraelczyków.

 

Sprawa egipskiego aktora, Mohameda Ramadana, który został ostatnio zawieszony w pracy przez jego agencję z powodu oskarżenia o normalizację, jest najlepszym przykładem tej anomalii.

 

Media społecznościowe pełne są zdjęć Mohameda Ramadana, jak obejmuje znanego izraelskiego piosenkarza, Omara Adama, w Dubaju.

 

Egipcjanie wylewali swój gniew na egipskiego aktora pod pretekstem, że zdjęcie z Izraelczykiem i występowanie na koncercie, na którym byli Izraelczycy, jest straszliwą zdradą sprawy palestyńskiej. Reprezentująca aktorów agencja pospiesznie zawiesiła go w pracy, jak gdyby niedopuszczenie go do występowania miało wyzwolić Jerozolimę i założyć palestyńskie państwo.

 

Zabawne jest to, że większość Egipcjan, którzy są wściekli na Muhammada Ramadana, okazuje wyrozumiałość dla Sadata i chwalą jego  przemyślność, a także popierają decyzję państwa o zamknięciu przejścia granicznego Rafah i zniszczeniu tuneli między Egiptem a Gazą, argumentując, że pokój jest strategicznym wyborem, a narodowe bezpieczeństwo jest priorytetem dla wszystkich Egipcjan.

 

Egipski naród wybiera realizm wobec rzeczywistości bezpieczeństwa i polityki, ale wybiera demagogiczny populizm wobec osobistych i społecznych sytuacji – a to jest po prostu absurdalne. 

 

Najbardziej niebezpieczną rzeczą jest to, że ten absurd nie dotyczy tylko kontaktów z Izraele, ale także z krajami Zatoki, z braćmi, takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Królestwo Bahrajnu, które stały u boku Egiptu w trudnych czasach.  

 

Jest wiele pytań, na które nie odpowiadają ci, którzy są rozgniewani z powodu normalizacji stosunków:

 

Jak będą zachowywać się Egipcjanie żyjący w ZEA i Bahrajnie wobec odwiedzających lub pracujących tam obywateli izraelskich po podpisaniu Porozumień Abrahamowych?  

 

Czy naród egipski będzie podnosił raban za każdym razem, gdy zdjęcie egipskiego obywatela z Izraelczykiem ukaże się w Dubaju lub Manamie? Czy też miecz zawieszenia w pracy i kary jest tylko dla dobrze znanych ludzi, których trzeba moralnie wykończyć? 

 

Czy odrzucenie normalizacji stosunków rzeczywiście ma na celu poparcie sprawy palestyńskiej, czy też jest to absurdalna broń dla zaspokojenia egipskiej dumy i ukrycia naszych wad?

 

Niestety, żyjemy jak jaskiniowcy, więźniowie starych przekonań i pojęć, które są sprzeczne z rzeczywistością, w jakiej żyjemy. 

 

Rzeczywistość mówi nam, że Żydzi są ludźmi, czy mają izraelskie obywatelstwo, czy nie, takimi samymi jak inni ludzie, włącznie z dobrymi i złymi, uprzejmymi i nieuprzejmymi, tymi, którzy kochają pokój, i tymi, którzy go odrzucają. I że osobiste cechy każdego Żyda nie mają związku z jego narodowością i tym, czy jest Izraelczykiem, czy nie.

 

Egipskie urojenie, z drugiej strony, nalega na demonizowanie Żydów i przesadzanie znaczenia i wpływu egipskiego odrzucenia normalizacji stosunków, chociaż to jest najmniejszą troską Izraelczyków, szczególnie po przełomie w stosunkach z wieloma państwami Zatoki.

 

Mam nadzieję, że Egipcjanie zobaczą, jak ludzie w Emiratach działają z dojrzałością i rozsądkiem w sprawie pokoju z Izraelem i jak ich mądre kierownictwo pozostawiło poszczególnym ludziom wolność kontaktów z Izraelczykami, lub unikania ich, jeśli tego chcą.

 

Naród egipski nie jest stadem owiec, które idą za swoim przewodnikiem.

 

Naród egipski składa się z jednostek, z których każda ma prawo zgodzić się lub nie, według własnych przekonań, jak długo nie szkodzi to interesom narodu.

 

Artykuł z “Al-Hurra”:

 

An Arab writes about the stupidity of not normalizing with Jews

Elder of Ziyon, 25 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Nervana Mahmoud

 

Egipska lekarka, komentatorka i publicystka. Na swoim blogu prezentuje cotygodniowe informacje z Egiptu, pisze artykuły o liberalnym islamie, o prawach kobiet, o muzułmańskim radykalizmie i ogólnie, o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jej artykuły publikowane są w prasie arabskiej, ale również w prasie brytyjskiej.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1747 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk