Prawda

Poniedziałek, 15 października 2018 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?


Andrzej Koraszewski 2018-01-17

 Pracownica OCHA biura ONZ do spraw koordynacji pomocy humanitarnej, Khulood Badawi, wysłała tweet ze zdjęciem zakrwawionego dziecka i podpisem „Kolejne dziecko zabite przez Izrael”. Sześć lat wcześniej w 2006 roku to samo zdjęcie było opublikowane przez agencję Reutersa z podpisem, że dziewczynka spadła z huśtawki. W odpowiedzi na zarzuty, przełożony pracownicy OCHA odpowiedział, że Badawi opublikowała zdjęcie na prywatnym koncie, a jej aktywność nie była związana z pracą dla ONZ.

 

Pracownica OCHA biura ONZ do spraw koordynacji pomocy humanitarnej, Khulood Badawi, wysłała tweet ze zdjęciem zakrwawionego dziecka i podpisem „Kolejne dziecko zabite przez Izrael”. Sześć lat wcześniej w 2006 roku to samo zdjęcie było opublikowane przez agencję Reutersa z podpisem, że dziewczynka spadła z huśtawki. W odpowiedzi na zarzuty, przełożony pracownicy OCHA odpowiedział, że Badawi opublikowała zdjęcie na prywatnym koncie, a jej aktywność nie była związana z pracą dla ONZ.Dawno temu, na początku lat siedemdziesiątych,  pewien znajomy Polak, nawiasem mówiąc doktor praw, stwierdził, że jeśli przez tyle stuleci wszyscy nienawidzą Żydów, to w tym coś musi być. Przypomniałem sobie tamtą rozmowę czytając cytat z wypowiedzi byłego prezydenta Iranu Ahmadinedżada, który  powiedział, że jeśli Izrael ma tylu wrogów, to znaczy, że jest czarnym charakterem. Argument, że jeśli wszyscy nie lubią Żydów, to coś w tym jest, słyszałem jeszcze w dzieciństwie, a towarzyszyły mu opowieści o chrześcijańskich dzieciach zabijanych na macę, o przekłuwaniu hostii, o oszustach i zdrajcach. Dość wcześnie zostałem również ostrzeżony, że najokropniejszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić, to dołączyć do tłumu ludzi podłych.

W czasach Zagłady niektórzy europejscy antysemici odkryli, że antysemityzm jest jednak nieludzki. Nie było ich wielu. Natychmiast po zakończeniu wojny, nie tylko osławieni „żołnierze wyklęci” zajmowali się mordowaniem Żydów, w wielu miejscach wybuchły pogromy, z których najsłynniejszy był pogrom kielecki. Zginęło 37 osób, a kilka osób zmarło później w szpitalu z powodu odniesionych ran. Kościół nauczał, że Żydzi zabijają chrześcijańskie dzieci, że są dzieciobójcami, więc wierni ochoczo i bez wyrzutów sumienia zabijali starców, kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci z powodu kłamstwa, że Żydzi znów porwali jakieś chrześcijańskie dziecko . Ta trwająca przez wieki nauka o Żydach zabijających dzieci na macę nosi nazwę „legendy krwi”, większość średniowiecznych pogromów rozpoczynała się od plotki o porwaniu i zabiciu chrześcijańskiego dziecka, dziś ten chrześcijański mit pokutuje nadal, ale jest żywszy w muzułmańskim świecie. Wielu pokochało przeróbkę  tej chrześcijańskiej tradycji na mit o izraelskiej armii jako mordercach dzieci.


Ben-Dror Yemini w książce Industry of Lies (Przemysł kłamstw), o której pisałem tu już trzykrotnie (tu, tu oraz tu), ma krótki rozdział pod tytułem „Mordercy dzieci”. Ten rozdział zaczyna się od historii Mohammada al-Dury. 30 września 2000 roku francuska telewizja nadała krótki film pokazujący jak podczas wymiany ognia między Palestyńczykami a izraelską armią ojciec i syn kryją się za beczką, w pewnym momencie kula trafia i zabija dziecko. Film przekazany został przez Palestyńczyka, Talala Abu Rahmę, francuskiemu dziennikarzowi donoszącemu z Jerozolimy, Charlesowi Enderlinowi. Francuski dziennikarz skrócił 20 minutowe nagranie do 58 sekund, dodając komentarz o śmierci dziecka od izraelskiej kuli. Z filmu nie wynikało, że chłopiec zginął od izraelskiej kuli, ale po siedmiu latach procesów, kiedy w końcu dziennikarz został zmuszony do pokazania całego materiału, który praktycznie wykluczał możliwości postrzelenia dziecka ze strony izraelskiej, francuski dziennikarz, na pytanie dlaczego obwinił izraelskich żołnierzy za śmierć dziecka odpowiedział:

 

.                 „Co powiedzieliby w Gazie, gdybym nie powiedział, że zabili go Izraelczycy?”


Wtedy, w 2000 roku, to trwające niepełną minutę wideo błyskawicznie dotarło do dziesiątków milionów ludzi. W tym samym czasie setki dzieci ginęły w innych miejscach, ale ten minutowy film był na ustach wszystkich, posłużył jak stara, zawsze skuteczna plotka, o chrześcijańskim (w tym przypadku muzułmańskim) dziecku zabitym przez Żydów na macę.   


Mohammad al-Dura stał się symbolem. Jego imieniem nazywano place i ulice, ukazały się znaczki pocztowe z jego wizerunkiem, poeci pisali o nim wiersze, laureaci nagród Nobla porównywali Izrael do nazistowskich morderców dzieci.


Kłamstwo o spowodowanej przez Żydów śmierci al-Dury, podobnie jak setki tego typu kłamstw w przeszłości, wywołało falę nienawiści i mordów. Z tym kłamstwem wiąże się wybuch Drugiej Intifady. Jak pisze Ben-Dror Yemini, tym razem w rozpowszechnieniu tego kłamstwa pomagała zachodnia nowoczesna nauka, Internet, media, uniwersytety i politycy. Francja jest tu szczególnym przypadkiem. Zachodnia demokracja, której rząd używa i nadużywa retoryki o demokracji i humanitaryzmie, jest to kraj, w którym jest stosunkowo najwięcej antysemickich incydentów i którego media są zarówno skrajnie antyizraelskie, jak i skrajnie oszczędne w pokazywaniu zbrodni takich organizacji jak Hamas czy Hezbollah. Mohammad al-Dura był na ustach prezydenta Clintona i Osamy Bin Ladena, Clinton mówił o współczuciu, bin Laden o globalnym dżihadzie.  


Wielu ludzi, w tym niektórzy dziennikarze izraelscy, wzruszali ramionami na dowody, że al-Dura nie mógł być zabity przez izraelską kulę, ponieważ, jak twierdzili, izraelska armia obronna zabija setki palestyńskich dzieci. Nigdzie nie ma dowodów, że jakiekolwiek palestyńskie dziecko zostało umyślnie zabite przez żołnierzy izraelskiej armii. Nikogo nie przekonują argumenty i dowody na to, że armia izraelska podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby ograniczyć cywilne ofiary podczas walk nieodmiennie sprowokowanych przez stronę palestyńską. Hamas szkoli dzieci na zamachowców samobójców od przedszkola, dzieci używane są do kopania terrorystycznych tuneli, gdzie wiele z nich zginęło, dzieci używane są jako żywe tarcze. Szkoły połączone są z szkoleniem wojskowym, a młodzi chłopcy są nie tylko zachęcani do ataków terrorystycznych, ale i do służby w jednostkach bojowych. Na listach zabitych bojowników Hamasu są również kilkunastoletni chłopcy.


Świat zachodni świadomie i z premedytacją powrócił do legendy krwi. Brytyjski „Independent” nazwał w swoim redakcyjnym artykule Izraelczyków „społeczeństwem morderców dzieci”. Tylko w Iraku w 2003 roku zabito ponad 100 tysięcy ludzi z tego 46 procent stanowiły dzieci poniżej 15 roku życia. W statystykach zachodnich armii wszystkie cywilne ofiary powyżej 15 roku życia zaliczane są do dorosłych. Izraelczycy nazywani są „mordercami dzieci” kiedy giną młodociani terroryści, kiedy giną dzieci-żołnierze, kiedy giną palestyńskie dzieci od rakiet Hamsu, które nie doleciały do celu, jakim były izraelskie przedszkola, a wreszcie dziesiątki razy Izraelczycy nazywani byli „mordercami dzieci” kiedy zachodni dziennikarze, a nawet pracownicy ONZ rozsyłali zdjęcia dzieci zabitych w Syrii jako ofiar zabitych przez Izraelczyków.


Wytworny antysemityzm zachodnich liberałów skrywany za rzekomą „krytyką Izraela”, uzupełnia
szczery i bezpośredni antysemityzm ich palestyńskich przyjaciół. W artykule opublikowanym 4 sierpnia 2017 r. w omańskiej gazecie “Al-Watan” mieszkający w Jordanii palestyński dziennikarz, Dżawad Al-Basziti, pisał:  

“Według wszystkich kryteriów ludzkiego rozwoju i postępu kulturalnego, etycznego i naukowego, szczególnie w XXI wieku, nie ma nic gorszego niż oddanie w teorii i w praktyce religii żydowskiej – Torze i Talmudowi – i nie ma nic gorszego, niż kiedy to oddanie przybiera syjonistyczną i polityczną postać… Judaizm – legendy i baśnie, które przyjął, rości sobie dla siebie, stworzył i rozwinął – jest religią nienawiści do całej ludzkości. I chociaż w swej syjonistycznej odmianie kieruje gros swojej nienawiści na Palestyńczyków i Arabów, faktem jest, że judaizm reprezentuje 3000 lat wrogości i nienawiści do wszystkich nie-Żydów, innymi słowy, do ludzkości jako całości […] Jeśli te fałszywe urojenia Żydów pozostają „żywe”  w umysłach i sercach nowych Izraelczyków, wystarczy to, by nazizm wydawał jak kroplą w oceanie talmudycznego bestialstwa”

Informacja o tym artykule pochodzi z MEMRI, z instytutu, o którym szlachetni zachodni liberałowie piszą, że to „izraelska organizacja propagandowa”.


Brytyjski „Economist”, równie niechętnych Izraelowi jak „Guardian” lub „Independent”, niespodziewanie, w jednym ze swoich dodatków opublikował inny tekst o Izraelu”

„Przyszłość należy do tych, którzy tworzą innowacje – czytamy w tym artykule – Izrael objął przyszłość. Z populacją o wielkości ośmiu i pół miliona mieszkańców ma więcej przedsiębiorstw na NASDAQ niż jakikolwiek inny kraj poza USA, znajduje się na trzeciej pozycji w indeksie World Economic Forum najbardziej innowacyjnych krajów. Izraelskie start-upy ściągają 20 procent prywatnych inwestycji w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Izrael przetwarza 87 procent ścieków wodnych, pięciokrotnie więcej niż inne najbardziej zaawansowane kraje. Izraelskie krowy produkują więcej mleka, niż krowy w jakimkolwiek innym kraju.


Ludzie na całym świecie korzystają z izraelskich innowacji w swoich telefonach komórkowych, w systemach nawigacji, w ratujących życie lekach, w sprzęcie medycznym. Również izraelskie systemy wywiadowcze pozwoliły na zapobieżenie dziesiątkom ataków terrorystycznych w dziesiątkach krajów. Te sukcesy są możliwe dzięki światowej klasy uniwersytetom i instytutom badawczym takim  jak Technion, Instytut Weizmana czy Volcani Agriculture Institute.”

Ben-Dror Yemini poświęca jeden z rozdziałów wodzie, oskarżeniom o nieludzkim pozbawianiu Palestyńczyków wody. Woda jest podstawą życia, więc kłamstwa o zatruwaniu wody przez Żydów były od stuleci obok legendy krwi używane do podjudzania ludzi do pogromów. Żydzi mordują dzieci i zatruwają studnie, te prawdy były wbijane w mózgi od dziesiątków pokoleń. Jednym z takich kłamstw było oświadczenie „prezydenta” Abbasa na forum Parlamentu Europejskiego (w czerwcu 2016), że rabini wzywają osadników do zatruwania palestyńskiej wody. Nikt nie protestował, przeciwnie „prezydent” otrzymał owację na stojąco. Przyzwyczajeni do odwiecznego mitu politycy uznali, że to musi być prawda. Kiedy w kilka dni później Abbas przyznał, że miał „złe informacje”, nikt z dziennikarskiej braci do tej sprawy nie wracał, a politycy, którzy oklaskiwali kłamstwo, jakoś nie poczuli się zawstydzeni, a przynajmniej woleli o tym głośno nie mówić.


Oskarżenia o bezprawnym zabieraniu Palestyńczykom wody powracają nieustannie w zachodnich mediach, informacje o faktach goszczą w tych mediach  niezwykle rzadko. Przed wojną sześciodniową – pisze Yemini – zaledwie cztery miasta z 708 palestyńskich miast i wsi na Zachodnim Brzegu były skanalizowane i mieszkańcy mieli dostęp do bieżącej wody. Izrael wprowadził nowoczesną gospodarkę wodną budując nowoczesną infrastrukturę. W okresie od 1967 roku do 1995 zużycie wody przez populację palestyńską na Zachodnim Brzegu wzrosło z 65  milionów metrów sześciennych do 120 milionów metrów sześciennych na rok. W roku 2008 konsumpcja wody wzrosła do 200 milionów metrów sześciennych. W latach 70 i 80 większość palestyńskich miast i wsi została skanalizowana, w 2004 roku 96 procent domów miało bieżącą wodę.


Ponieważ problematyką wody interesuję się od lat, rzadko mi się zdarza czytać jakieś zdanie trzy razy, patrzeć na nie z niedowierzaniem i pospiesznie sprawdzać jego prawdziwość w innych źródłach. W 1967 roku, pod koniec jordańskiej okupacji, Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu zużywali 98 metrów sześciennych wody na głowę – pisze Yemini – w porównaniu do 508 metrów sześciennych przypadających na mieszkańca Izraela.

„Do roku 2006 w Izraelu miał miejsce dramatyczny spadek konsumpcji wody na głowę mieszkańca, co zostało osiągnięte dzięki kampaniom edukacyjnym, odzyskiwaniu zużytej wody, wprowadzeniu oszczędzających wodę technologii dla wszystkich  jej użytkowników, obcięciu kwot dostarczanej wody, wzrost cen wody dla mieszkańców i dla gmin i, co szczególnie ważne, dla sektora rolniczego. Te kroki wprowadzane były w życie w kolejnych latach suszy i w związku ze zmianą charakteru opadów deszczu związaną z globalnym ociepleniem, co spowodowało zagrożenie istniejących zasobów wodnych. W rezultacie roczna konsumpcja wody w Izraelu  spadła z 508 metrów sześciennych rocznie w 1967r. do 170 w 2006 roku.”

Wielokrotnie czytałem o drastycznym zmniejszaniu się konsumpcji wody w Izraelu Nie zdawałem sobie jednak sprawy z rozmiarów tej rewolucji. Tymczasem spożycie wody przez Palestyńczyków wzrosło do 129 metrów sześciennych na głowę, czyli różnica w konsumpcji wody nieprawdopodobnie zmalała. Izraelska konsumpcja jest wyższa, ale Izraelczycy korzystają nie tylko z tradycyjnych zbiorników wodnych, ale w znacznym stopniu korzystają z odsalanej wody morskiej. Tak więc, odciążenie dzielonych zasobów wody z rzeki Jordan, jeziora Galilejskiego i wód gruntowych jest wręcz z korzyścią dla populacji palestyńskiej.


Palestyńczycy – pisze Yemini są dziś powyżej minimalnych norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia dzięki budowie infrastruktury kanalizacyjnej w okresie izraelskiego panowania nad terytoriami palestyńskimi i Gazą, mają również wyższą konsumpcję wody niż sąsiednia Jordania, Syria czy Egipt.


Zgodnie z Drugim Porozumieniem w Oslo z 1995 roku Izrael zobowiązał się do zwiększenia o 26 milionów metrów sześciennych wody rocznie w pierwszym etapie i o dodatkowe 70 milionów metrów sześciennych w ramach ostatecznej realizacji porozumienia. Do realizacji porozumień nie doszło, ale izraelskie zobowiązania zostały w tym zakresie zrealizowane.


Woda stanowi jednak nieustający temat zadrażnień ze względu na fakt, że nadzorujące gospodarkę wodną władze izraelskie prowadzą rygorystyczną politykę ze względu na niesłychanie wrażliwy charakter wodnego ekosystemu. Coraz to nowe studnie wiercone na terenach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską naruszają równowagę warstwy wodonośnej dzielonej z Autonomią. Izraelczycy próbują nakłonić Palestyńczyków do bardziej racjonalnej gospodarki wodnej, co teoretycznie leży w interesie obydwu populacji. Podobny jest problem z Gazą, gdzie rabunkowa gospodarka wodna doprowadziła już do poważnego kryzysu. Unia Europejska zaoferowała się do pokrycia znacznej części kosztów budowy przedsiębiorstwa do odsalania wody morskiej. Izrael gotów jest udostępnić technologię. Władze Gazy konsekwentnie odmawiają. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się brutalna. Palestyńczycy dobrze wiedzą, że mieszkańcy Zachodu niemal przez dwa tysiąclecia uczeni byli, że mają kojarzyć Żydów z tymi, którzy zabijają dzieci na macę i zatruwają studnie. Woda i oskarżenia o zabijanie dzieci to potężna i dobrze działająca broń propagandowa, znacznie skuteczniejsza niż wpychane w ręce własnych dzieci noże.  
      

                                     

 

                      

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Jeszcze więcej MEF 2018-01-17


Brunatna fala

Znalezionych 575 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk