Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 14:10

« Poprzedni Następny »


5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”  


Adam Levick 2018-01-18

Brama Jafy
Brama Jafy

Artykuł w “Guardianie” Teofila III, prawosławnego patriarchy Jerozolimy (Christians are at risk of being driven out of the Holy Land [Chrześcijanie są zagrożeni wygnaniem z Ziemi Świętej] z 7 stycznia) jest pełen błędów, kłamstw i wypaczeń:


Kłamstwo #1


istnieje zagrożenie… religijnego status quo, zagrożenie ze strony radykalnych osadników w Jerozolimie i jej okolicy, w sercu chrześcijaństwa”. 


Twierdzenie Teofila, że “radykalni osadnicy” zagrażają religijnemu status quo Jerozolimy, nie jest prawdą, jako że później dowiadujemy się z artykułu, że tymi “radykalnymi osadnikami” są Żydzi, którzy kupują nieruchomości we wschodniej Jerozolimie. Jednak Żydzi kupujący ziemię we (wschodniej) Jerozolimie nie zagrażają „status quo”, przynajmniej jeśli chodzi o to, co to określenie normalnie znaczy: dostęp do miejsc świętych, takich jak Wzgórze Świątynne. (Jeśli nie chodzi mu o status quo w miejscach świętych, przedstawia on moralnie niepokojący argument, że każdy Żyd, który wprowadza się do dzielnicy miasta, z której Żydzi zostali etnicznie wyczyszczeni i zakazano im mieszkać za czasów władzy Jordanii, jest sam w sobie złamaniem „status quo”.)


Należy także zauważyć, że określa Jerozolimę jako “serce chrześcijaństwa”, ale nie wspomina – ani w tym akapicie, ani gdziekolwiek w całym artykule o związkach Żydów z tym miastem.


Kłamstwo #2


Ochrona i dostępność miejsc świętych
jest ustalona przez zestaw reguł zwanych “status quo”, których przez wieki przestrzegały wszystkie władze religijne i rządowe w regionie.


Wbrew temu twierdzeniu ochrona i dostępność miejsc świętych NIE była “przez wieki przestrzegana przez wszystkie władze religijne i rządowe w regionie”. Przez setki lat za rządów osmańskich nie-muzułmanie mieli zakaz wchodzenia na Wzgórze Świątynne. Kiedy Jordania panowała na wschodnią Jerozolimą, Żydzi zostali „etnicznie wyczyszczeni” z tej części miasta i odwiedzanie przez nich ich miejsc świętych było zabronione.   


W odróżnieniu od tego od 1967 r. Izrael daje wszystkim wyznaniom dostęp do wszystkich miejsc świętych.


Kłamstwo #3


Obecnie rozmaite strony chcą zgłaszać roszczenia do Ziemi Świętej, włącznie z Jerozolimą, jako wyłączną własnością tylko jednego narodu. To wyraża pogardę dla mechanizmu, który przez pokolenia zachowywał pokój i nasz wieloreligijny krajobraz.  


Jego twierdzenie, że “rozmaite strony chcą zgłaszać roszczenia do Ziemi Świętej, włącznie z Jerozolimą, jako wyłączną własnością tylko jednego narodu” wprowadza w błąd. Tylko Palestyńczycy prowadzili kampanie na międzynarodowych forach, takich jak UNESCO, na rzecz wymazania żydowskich związków z Jerozolimą i miejscami świętymi w tym mieście. Izrael niczego podobnego nie robił. Nawet jeśli patriarsze chodzi wyłącznie o pogląd, podzielany przez większość Izraelczyków, że cała Jerozolima powinna zostać uznana za stolicę państwa żydowskiego i że miasto nigdy więcej nie powinno zostać podzielone, nie jest jasne, jak miałoby to podważyć “mechanizm, który zachowywał pokój” i “wieloreligijny krajobraz” miasta.   


Kłamstwo #4


jednym z największych zagrożeń dla chrześcijan w Ziemi Świętej jest niedająca się zaakceptować działalność  grup radykalnych osadników, którzy próbują ustanowić kontrolę nad nieruchomościami wokół Bramy Jafy. Nieruchomości, o które chodzi, leżą w sercu chrześcijańskiej dzielnicy Jerozolimy, siedziby wszystkich patriarchatów i siedziby kościołów, mniej niż 500 metrów od Bazyliki Grobu Świetego... Patriarchat wniósł apelację do izraelskiego Najwyższego Sądu, ale jeśli nasze starania nie powiodą się, wynikiem będzie olbrzymia szkoda dla integralności Starego Miasta.  


Co niezwykłe, Teofil nie ujawnia, że nieruchomości wokół Bramy Jafy, nad którymi “grupy radykalnych osadników próbują ustanowić kontrolę”, w rzeczywistości już zostały sprzedane  grupie Żydów przez poprzedniego prawosławnego patriarchę, Ireneusza I. Teofil poszedł do sądu, by poprosić o anulowanie tej sprzedaży, ponieważ – jak argumentują jego adwokaci – sprzedaż była „częścią korupcyjnych działań poprzedniego patriarchy i jego skarbnika”. (Szerszy kontekst, zignorowany w tym artykule, to fakt, że kościół jest drugim największym właścicielem ziemi w Izraelu i od lat sprzedaje ziemię prywatnym deweloperom w całym Izraelu, ponieważ jest bardzo zadłużony.) 


Kłamstwo #5


Gdyby grupy osadników miały zdobyć kontrolę nad tymi nieruchomościami, byłyby w stanie prowadzić agresywną kampanię usuwania nie-Żydów z miasta i z tych strategicznych ośrodków w sercu chrześcijańskiej dzielnicy, zagrażając samej obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.


Twierdzenie Teofila, że grupy osadników prowadzą „kampanię usuwania nie-Żydów z miasta” – sugerując czystkę etniczną – jest po prostu absurdalne. Grupy takie jak Ateret Cohanim są istotnie zaangażowane w kampanię legalnego kupowania nieruchomości we wschodniej Jerozolimie i zachęcania Żydów do przeprowadzania się do nich, ale z pewnością nie próbują wrzucać nie-Żydów z miasta i, oczywiście, nie mają żadnych takich możliwości.  Wreszcie, jego sugestia, że sprzedaż – przez jego poprzednika – kilku nieruchomości w lub wokół dzielnicy chrześcijańskiej Żydom zagraża „samej obecności chrześcijan w Ziemi Świętej” jest czystym szaleństwem. 


Jak pisał dla CAMERA Dexter Van Zile, analityk mediów chrześcijańskich: “między 1949 a 2015 r. populacja chrześcijan w Izraelu wzrosła o 282 procent”. “Żaden inny kraj na Bliskim Wschodzie - zauważa Zile – nie doświadczył podobnego wzrostu populacji chrześcijan”. Istotnie, wszędzie indziej w regionie chrześcijańskie społeczności doznały w tym samym czasie katastrofalnych strat


Jest po prostu niezaprzeczalne, że Izrael jest jedyną, prawdziwie „bezpieczną przestrzenią” dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.


Chociaż jesteśmy, oczywiście, przyzwyczajeni do błędów, wypaczeń i pomijania faktów w artykułach dotyczących Izraela w “Guardianie”, ten artykuł prawosławnego patriarchy, sugerując jakiś rodzaj złowrogiego spisku żydowskiego, by dokonać czystki etnicznej chrześcijan z Ziemi Świętej, podnosi się na zupełnie nowy poziom nieuczciwości. 

 

5 lies in Guardian op-ed claiming ‘Christians being driven out of the Holy Land’

UK MediaWatch, 7 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "CiF Watch" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Viva korupcja MEF 2018-01-18


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk