Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 19:44

« Poprzedni Następny »


Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru


Uzay Bulut 2018-09-08

Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)
Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)

Şener Levent, redaktor naczelny tureckojęzycznej gazety ”Afrika” na Cyprze , jest postawiony w stan oskarżenia przez tureckich prokuratorów w Ankarze. Oskarżenia dotyczą publikacji z 21 stycznia, która zawierała krytykę inwazji Turcji na syryjskie miasto Afrin, jak również artykułu Leventa o akcji agresywnego tłumu  w dniu 22 stycznia 2018 przeciwko jego gazecie.


Dziennik ”Afrika”, który jest politycznie na lewicy, ma swoją redakcję w okupowanej części Nikozji i zajmuje się informacjami z Cypru, Turcji i szerszego regionu. Poprzednią wersją gazety ”Afrika” była gazeta ”Avrupa” ("Europa"), założona w 1997 i wychodząca przez 4 lata zanim zastąpiła ją „Afrika”.


Gazeta jest szczególnie krytyczna wobec tureckiej okupacji wyspy i przestępstw, jakie popełniła tam armia turecka. 


W wyniku tureckiej inwazji w 1974 r. Nikozja, stolica Republiki Cypru, pozostaje podzielona, z północną częścią okupowaną i kontrolowaną przez „Turecką Republikę Północnego Cypru” (TRNC) uznawaną tylko przez Turcję. Wolna, południowa część miasta jest pod rządami Republiki Cypru. Te dwie części oddziela „strefa buforowa”, zdemilitaryzowana i patrolowana przez ONZ.


”Afrika” przyzwyczaiła się do ataków i zastraszania ze strony protureckiej tłuszczy i otrzymała dziesiątki pozwów sądowych od tureckich władz Cypru. Poprzednie wezwania były od władz okupowanego przez Turcję Cypru; te ostatnie są wystawiona na rozkaz tureckiego rządu w Ankarze. Levent był także uwięziony za rzekome podważanie władz w okupowanym przez Turcję Cyprze i uwolniony po protestach.


Po tureckim konstytucyjnym referendum w 2017 r., które oficjalnie wzmocniło władzę prezydenta Erdogana w połączeniu z ponownym wyborem Erdogana na prezydenta 24 czerwca i coraz bardziej agresywną polityką zagraniczną Turcji, naciski na Leventa i jego gazetę nasiliły się. W wywiadzie dla Gatestone Levent powiedział:

"Po raz pierwszy w naszej historii Ankara stawia nas przed sądem. Nie jestem obywatelem Turcji. Ale policja przyszła do mojego biura w imieniu Ankary, by poinformować mnie o oskarżeniach przeciwko mnie i zbliżającym się procesie i powiedziano mi, że mam załatwić sobie adwokata. Powiedziałem, że tego nie zrobię, bo nie popełniłem przestępstwa. I odrzuciłem oskarżenia”.

Tureckie władze nazywają brutalną inwazję turecką na Cypr w 1974 r. „operacją pokojową” i nazwały militarną interwencję Turcji w Afrin w 2018 r. "Operacją Gałąź Oliwna”. „Afrika” jednak potępiła ofensywę na Afrin na czołówce, nazywając ją „turecką inwazją”. Levent napisał także artykuł przeprowadzający paralelę między inwazją Turcji na Afrin, a inwazją Turcji na Cypr.


Oburzony artykułami w ”Afrika” turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaatakował gazetę jako "podłą" i wezwał "braci z północnego Cypru… by dali jej należytą odpowiedź”.


22 stycznia zwolennicy Erdogana na Cyprze zaatakowali budynek gazety. Usunęli i zniszczyli logo gazety i zastąpili je turecką flagą, a następnie włamali się do budynku i splądrowali biura.


Levent napisał inny artykuł 1 lutego, zwracając się do tych, którzy napadli na jego gazetę. Napisał, między innymi:

"Moje pióro jest uparte. Nawet ja nie mogę go zatrzymać. Czy myślicie, że wasze kamienie, wasz sułtan lub wasze okrzyki  takbir [Allah jest większy] potrafią to? Jesteście wrodzy. Wrodzy wobec wszystkiego, co dobre, piękne i słuszne.


Nie jesteście uczestnikami protestu. Jesteście terrorystami. Jesteście jak Ku Klux Klan w Mississippi, Boko Haram w Nigerii i dżihadystyczni bandyci, którzy obcinają głowy w Syrii.


Przybyliście tutaj w 1974 r. Nadal nie  jesteśmy w stanie znaleźć naszych brakujących ludzi [Cypryjczyków] po tym, jak obcięliście im uszy i wrzuciliście ich do studni. Kobiety i młode dziewczyny, które zgwałciliście, żyją ze wstydem [z powodu tego, co im zrobiliście]… Z jakiego piekła wyszliście i jak dostaliście się do mojego kraju [Cypru], który pachnie jaśminem i cytryną? Wynoście się. Wracajcie! Wracajcie tam, skąd przyszliście”.  

Rezultat: sprawy karne wniesione przez prokuratorów w Ankarze  przeciwko Leventowi i dyrektorowi gazety, Alemu Osmanowi, o ”przestępstwa obejmujące spisek w celu popełnienia szkody oraz obrazę i upokarzanie Turcji”, powiedział Levent.  

"Jesteśmy także sądzeni za karykaturę o Erdoganie opublikowaną w naszej gazecie. Nawet nie wiem, kto jest karykaturzystą. Znalazłem ją w mediach społecznościowych i opublikowałem z podpisem ‘bez komentarza’. Ale o to też jesteśmy oskarżeni”.

Pierwsza rozprawa sądowa przeciwko Leventowi odbyła się w Nikozji w czerwcu, a druga jest zaplanowana na 20 września. Powiedział, że około 30 do 40 „biegłych sądowych” będzie zeznawać przeciwko niemu w sądzie.


Fizyczne groźby wobec gazety ”Afrika” także nie są niczym nowym. „Dwa razy były zamachy bombowe na naszą drukarnię – 2000 i 2001 r.” – powiedział Levent w rozmowie z Gatestone. "Sprawcy nie zostali jak dotąd znalezieni. Jacyś bandyci z Turcji dwukrotnie ostrzelali także budynek redakcji w 2001 r.”.


Levent powiedział, że niedawno wniósł powództwo przeciwko Erdoganowi za "podżeganie do przemocy wobec ‘Afrika’", jeszcze przed atakiem tłumu 22 stycznia.  

"Przez ostatnie 20 lat wniesiono przeciwko mnie setki spraw sądowych z powodu tego, co piszę. W tych sprawach żądano  dla mnie w sumie do 5 tysięcy lat więzienia.


Większość z nich została oddalona z powodu braku podstaw. Kilka wygrałem, ale w kilku innych zostałem skazany. Na przykład, w 2002 r. zostałem skazany na 6 miesięcy więzienia i odsiedziałem dwa. Potem Sąd Najwyższy zdecydował, że powinienem zostać uwolniony, orzekając, że w procesach przeciw mediom należy stosować raczej grzywny niż karę więzienia. Są także inne sprawy, które nadal toczą się. 


Byłem narażony na wszystkie rodzaje nacisków i przemocy. Jedyną rzeczą, jakiej jeszcze nie zrobili, jest zabicie mnie”.

Levent, jako obywatel Republiki Cypru, mówi, że będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. i że instytucje UE oraz greko-cypryjscy dziennikarze na Cyprze okazują wiele wsparcia jego gazecie.


W reakcji na naciski rząd w nieokupowanej części Cypru zwrócił się do Unii Europejskiej i do Organization for Security and Co-operation w Europie (OSCE) prosząc ich o interwencję w obronie wolności słowa i wolności prasy. Rzecznik rządu cypryjskiego, Prodromos Prodromou napisał w oświadczeniu, że Parlament Europejski „”ściśle monitoruje sprawę”. Komisja Europejska - powiedział cypryjskiej agencji informacyjnej - jest świadoma, że postępowanie sądowe zostało zainicjowane w Turcji przeciwko Leventowi, Osmanowi i „Afrika”.


Tymczasem Przedstawiciel OSCE ds. Wolności w Mediach, Harlem Désir, zalecił władzom tureckim odstąpienie od sprawy przeciwko Leventowi i Osmanowi:

"Przedstawiciel przypomniał, że mieszcząca się w Nikozji  gazeta ’Afrika’ od długiego czasu jest pod silnymi naciskami … i podkreślił, że przemoc i zastraszanie dziennikarzy są nie do przyjęcia”.

Jak dotąd nie ma odpowiedzi rządu Erdogana.


Cyprus Federation of America opisała działania tureckiej armii na Cyprze podczas i po inwazji 1974 r.:  

"Potworności popełnione przez armię turecką obejmują masowe i wielokrotne gwałcenie kobiet, systematyczne tortury, brutalne i upokarzające traktowanie setek ludzi, włącznie z dziećmi, kobietami i emerytami podczas ich internowania przez siły tureckie, jak również grabieże i rabunki na wielką skalę dokonywane przez tureckich żołnierzy i tureckich Cypryjczyków”.

Od 1974 r. w próbie zmiany struktury demograficznej wyspy, sprowadzono z Turcji tysiące nielegalnych osadników do okupowanej części Cypru i stacjonuje tam około 43 tysiące żołnierzy okupacyjnej armii.


W XXI wieku Cypr, państwo członkowskie  Unii Europejskiej, nadal jest okupowane przez członka NATO i kandydata do Unii Europejskiej, Turcję, która nie chce, by którakolwiek z jej zbrodni na tej wyspie została ujawniona – szczególnie przez tureckich Cypryjczyków.


Wydaje się, że tym, w co raz jeszcze jest wycelowana akcja przeciwko gazecie ”Afrika”, jest nie tylko dziennikarstwo Leventa, ale także wolność i suwerenność Cypru.


Ankara Tries Turkish Cypriot Journalist for Criticizing Turkey

Gatestone Institute, 26 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka dziennikarka z Ankary, która obecnie przebywa w USA.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk