Prawda

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 - 17:03

« Poprzedni Następny »


Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru


Uzay Bulut 2018-09-08

Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)
Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)

Şener Levent, redaktor naczelny tureckojęzycznej gazety ”Afrika” na Cyprze , jest postawiony w stan oskarżenia przez tureckich prokuratorów w Ankarze. Oskarżenia dotyczą publikacji z 21 stycznia, która zawierała krytykę inwazji Turcji na syryjskie miasto Afrin, jak również artykułu Leventa o akcji agresywnego tłumu  w dniu 22 stycznia 2018 przeciwko jego gazecie.


Dziennik ”Afrika”, który jest politycznie na lewicy, ma swoją redakcję w okupowanej części Nikozji i zajmuje się informacjami z Cypru, Turcji i szerszego regionu. Poprzednią wersją gazety ”Afrika” była gazeta ”Avrupa” ("Europa"), założona w 1997 i wychodząca przez 4 lata zanim zastąpiła ją „Afrika”.


Gazeta jest szczególnie krytyczna wobec tureckiej okupacji wyspy i przestępstw, jakie popełniła tam armia turecka. 


W wyniku tureckiej inwazji w 1974 r. Nikozja, stolica Republiki Cypru, pozostaje podzielona, z północną częścią okupowaną i kontrolowaną przez „Turecką Republikę Północnego Cypru” (TRNC) uznawaną tylko przez Turcję. Wolna, południowa część miasta jest pod rządami Republiki Cypru. Te dwie części oddziela „strefa buforowa”, zdemilitaryzowana i patrolowana przez ONZ.


”Afrika” przyzwyczaiła się do ataków i zastraszania ze strony protureckiej tłuszczy i otrzymała dziesiątki pozwów sądowych od tureckich władz Cypru. Poprzednie wezwania były od władz okupowanego przez Turcję Cypru; te ostatnie są wystawiona na rozkaz tureckiego rządu w Ankarze. Levent był także uwięziony za rzekome podważanie władz w okupowanym przez Turcję Cyprze i uwolniony po protestach.


Po tureckim konstytucyjnym referendum w 2017 r., które oficjalnie wzmocniło władzę prezydenta Erdogana w połączeniu z ponownym wyborem Erdogana na prezydenta 24 czerwca i coraz bardziej agresywną polityką zagraniczną Turcji, naciski na Leventa i jego gazetę nasiliły się. W wywiadzie dla Gatestone Levent powiedział:

"Po raz pierwszy w naszej historii Ankara stawia nas przed sądem. Nie jestem obywatelem Turcji. Ale policja przyszła do mojego biura w imieniu Ankary, by poinformować mnie o oskarżeniach przeciwko mnie i zbliżającym się procesie i powiedziano mi, że mam załatwić sobie adwokata. Powiedziałem, że tego nie zrobię, bo nie popełniłem przestępstwa. I odrzuciłem oskarżenia”.

Tureckie władze nazywają brutalną inwazję turecką na Cypr w 1974 r. „operacją pokojową” i nazwały militarną interwencję Turcji w Afrin w 2018 r. "Operacją Gałąź Oliwna”. „Afrika” jednak potępiła ofensywę na Afrin na czołówce, nazywając ją „turecką inwazją”. Levent napisał także artykuł przeprowadzający paralelę między inwazją Turcji na Afrin, a inwazją Turcji na Cypr.


Oburzony artykułami w ”Afrika” turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaatakował gazetę jako "podłą" i wezwał "braci z północnego Cypru… by dali jej należytą odpowiedź”.


22 stycznia zwolennicy Erdogana na Cyprze zaatakowali budynek gazety. Usunęli i zniszczyli logo gazety i zastąpili je turecką flagą, a następnie włamali się do budynku i splądrowali biura.


Levent napisał inny artykuł 1 lutego, zwracając się do tych, którzy napadli na jego gazetę. Napisał, między innymi:

"Moje pióro jest uparte. Nawet ja nie mogę go zatrzymać. Czy myślicie, że wasze kamienie, wasz sułtan lub wasze okrzyki  takbir [Allah jest większy] potrafią to? Jesteście wrodzy. Wrodzy wobec wszystkiego, co dobre, piękne i słuszne.


Nie jesteście uczestnikami protestu. Jesteście terrorystami. Jesteście jak Ku Klux Klan w Mississippi, Boko Haram w Nigerii i dżihadystyczni bandyci, którzy obcinają głowy w Syrii.


Przybyliście tutaj w 1974 r. Nadal nie  jesteśmy w stanie znaleźć naszych brakujących ludzi [Cypryjczyków] po tym, jak obcięliście im uszy i wrzuciliście ich do studni. Kobiety i młode dziewczyny, które zgwałciliście, żyją ze wstydem [z powodu tego, co im zrobiliście]… Z jakiego piekła wyszliście i jak dostaliście się do mojego kraju [Cypru], który pachnie jaśminem i cytryną? Wynoście się. Wracajcie! Wracajcie tam, skąd przyszliście”.  

Rezultat: sprawy karne wniesione przez prokuratorów w Ankarze  przeciwko Leventowi i dyrektorowi gazety, Alemu Osmanowi, o ”przestępstwa obejmujące spisek w celu popełnienia szkody oraz obrazę i upokarzanie Turcji”, powiedział Levent.  

"Jesteśmy także sądzeni za karykaturę o Erdoganie opublikowaną w naszej gazecie. Nawet nie wiem, kto jest karykaturzystą. Znalazłem ją w mediach społecznościowych i opublikowałem z podpisem ‘bez komentarza’. Ale o to też jesteśmy oskarżeni”.

Pierwsza rozprawa sądowa przeciwko Leventowi odbyła się w Nikozji w czerwcu, a druga jest zaplanowana na 20 września. Powiedział, że około 30 do 40 „biegłych sądowych” będzie zeznawać przeciwko niemu w sądzie.


Fizyczne groźby wobec gazety ”Afrika” także nie są niczym nowym. „Dwa razy były zamachy bombowe na naszą drukarnię – 2000 i 2001 r.” – powiedział Levent w rozmowie z Gatestone. "Sprawcy nie zostali jak dotąd znalezieni. Jacyś bandyci z Turcji dwukrotnie ostrzelali także budynek redakcji w 2001 r.”.


Levent powiedział, że niedawno wniósł powództwo przeciwko Erdoganowi za "podżeganie do przemocy wobec ‘Afrika’", jeszcze przed atakiem tłumu 22 stycznia.  

"Przez ostatnie 20 lat wniesiono przeciwko mnie setki spraw sądowych z powodu tego, co piszę. W tych sprawach żądano  dla mnie w sumie do 5 tysięcy lat więzienia.


Większość z nich została oddalona z powodu braku podstaw. Kilka wygrałem, ale w kilku innych zostałem skazany. Na przykład, w 2002 r. zostałem skazany na 6 miesięcy więzienia i odsiedziałem dwa. Potem Sąd Najwyższy zdecydował, że powinienem zostać uwolniony, orzekając, że w procesach przeciw mediom należy stosować raczej grzywny niż karę więzienia. Są także inne sprawy, które nadal toczą się. 


Byłem narażony na wszystkie rodzaje nacisków i przemocy. Jedyną rzeczą, jakiej jeszcze nie zrobili, jest zabicie mnie”.

Levent, jako obywatel Republiki Cypru, mówi, że będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. i że instytucje UE oraz greko-cypryjscy dziennikarze na Cyprze okazują wiele wsparcia jego gazecie.


W reakcji na naciski rząd w nieokupowanej części Cypru zwrócił się do Unii Europejskiej i do Organization for Security and Co-operation w Europie (OSCE) prosząc ich o interwencję w obronie wolności słowa i wolności prasy. Rzecznik rządu cypryjskiego, Prodromos Prodromou napisał w oświadczeniu, że Parlament Europejski „”ściśle monitoruje sprawę”. Komisja Europejska - powiedział cypryjskiej agencji informacyjnej - jest świadoma, że postępowanie sądowe zostało zainicjowane w Turcji przeciwko Leventowi, Osmanowi i „Afrika”.


Tymczasem Przedstawiciel OSCE ds. Wolności w Mediach, Harlem Désir, zalecił władzom tureckim odstąpienie od sprawy przeciwko Leventowi i Osmanowi:

"Przedstawiciel przypomniał, że mieszcząca się w Nikozji  gazeta ’Afrika’ od długiego czasu jest pod silnymi naciskami … i podkreślił, że przemoc i zastraszanie dziennikarzy są nie do przyjęcia”.

Jak dotąd nie ma odpowiedzi rządu Erdogana.


Cyprus Federation of America opisała działania tureckiej armii na Cyprze podczas i po inwazji 1974 r.:  

"Potworności popełnione przez armię turecką obejmują masowe i wielokrotne gwałcenie kobiet, systematyczne tortury, brutalne i upokarzające traktowanie setek ludzi, włącznie z dziećmi, kobietami i emerytami podczas ich internowania przez siły tureckie, jak również grabieże i rabunki na wielką skalę dokonywane przez tureckich żołnierzy i tureckich Cypryjczyków”.

Od 1974 r. w próbie zmiany struktury demograficznej wyspy, sprowadzono z Turcji tysiące nielegalnych osadników do okupowanej części Cypru i stacjonuje tam około 43 tysiące żołnierzy okupacyjnej armii.


W XXI wieku Cypr, państwo członkowskie  Unii Europejskiej, nadal jest okupowane przez członka NATO i kandydata do Unii Europejskiej, Turcję, która nie chce, by którakolwiek z jej zbrodni na tej wyspie została ujawniona – szczególnie przez tureckich Cypryjczyków.


Wydaje się, że tym, w co raz jeszcze jest wycelowana akcja przeciwko gazecie ”Afrika”, jest nie tylko dziennikarstwo Leventa, ale także wolność i suwerenność Cypru.


Ankara Tries Turkish Cypriot Journalist for Criticizing Turkey

Gatestone Institute, 26 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka dziennikarka z Ankary, która obecnie przebywa w USA.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 667 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk