Prawda

Niedziela, 18 listopada 2018 - 14:02

« Poprzedni Następny »


Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru


Uzay Bulut 2018-09-08

Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)
Stolica Cypru, Nikozja jest podzielona przez patrolowaną przez ONZ, zdemilitaryzowaną „strefę buforową” między wolną, południową częścią, a północną częścią, okupowaną przez turecką armię. (Źródło: Jpatokal/Wikimedia Commons)

Şener Levent, redaktor naczelny tureckojęzycznej gazety ”Afrika” na Cyprze , jest postawiony w stan oskarżenia przez tureckich prokuratorów w Ankarze. Oskarżenia dotyczą publikacji z 21 stycznia, która zawierała krytykę inwazji Turcji na syryjskie miasto Afrin, jak również artykułu Leventa o akcji agresywnego tłumu  w dniu 22 stycznia 2018 przeciwko jego gazecie.


Dziennik ”Afrika”, który jest politycznie na lewicy, ma swoją redakcję w okupowanej części Nikozji i zajmuje się informacjami z Cypru, Turcji i szerszego regionu. Poprzednią wersją gazety ”Afrika” była gazeta ”Avrupa” ("Europa"), założona w 1997 i wychodząca przez 4 lata zanim zastąpiła ją „Afrika”.


Gazeta jest szczególnie krytyczna wobec tureckiej okupacji wyspy i przestępstw, jakie popełniła tam armia turecka. 


W wyniku tureckiej inwazji w 1974 r. Nikozja, stolica Republiki Cypru, pozostaje podzielona, z północną częścią okupowaną i kontrolowaną przez „Turecką Republikę Północnego Cypru” (TRNC) uznawaną tylko przez Turcję. Wolna, południowa część miasta jest pod rządami Republiki Cypru. Te dwie części oddziela „strefa buforowa”, zdemilitaryzowana i patrolowana przez ONZ.


”Afrika” przyzwyczaiła się do ataków i zastraszania ze strony protureckiej tłuszczy i otrzymała dziesiątki pozwów sądowych od tureckich władz Cypru. Poprzednie wezwania były od władz okupowanego przez Turcję Cypru; te ostatnie są wystawiona na rozkaz tureckiego rządu w Ankarze. Levent był także uwięziony za rzekome podważanie władz w okupowanym przez Turcję Cyprze i uwolniony po protestach.


Po tureckim konstytucyjnym referendum w 2017 r., które oficjalnie wzmocniło władzę prezydenta Erdogana w połączeniu z ponownym wyborem Erdogana na prezydenta 24 czerwca i coraz bardziej agresywną polityką zagraniczną Turcji, naciski na Leventa i jego gazetę nasiliły się. W wywiadzie dla Gatestone Levent powiedział:

"Po raz pierwszy w naszej historii Ankara stawia nas przed sądem. Nie jestem obywatelem Turcji. Ale policja przyszła do mojego biura w imieniu Ankary, by poinformować mnie o oskarżeniach przeciwko mnie i zbliżającym się procesie i powiedziano mi, że mam załatwić sobie adwokata. Powiedziałem, że tego nie zrobię, bo nie popełniłem przestępstwa. I odrzuciłem oskarżenia”.

Tureckie władze nazywają brutalną inwazję turecką na Cypr w 1974 r. „operacją pokojową” i nazwały militarną interwencję Turcji w Afrin w 2018 r. "Operacją Gałąź Oliwna”. „Afrika” jednak potępiła ofensywę na Afrin na czołówce, nazywając ją „turecką inwazją”. Levent napisał także artykuł przeprowadzający paralelę między inwazją Turcji na Afrin, a inwazją Turcji na Cypr.


Oburzony artykułami w ”Afrika” turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaatakował gazetę jako "podłą" i wezwał "braci z północnego Cypru… by dali jej należytą odpowiedź”.


22 stycznia zwolennicy Erdogana na Cyprze zaatakowali budynek gazety. Usunęli i zniszczyli logo gazety i zastąpili je turecką flagą, a następnie włamali się do budynku i splądrowali biura.


Levent napisał inny artykuł 1 lutego, zwracając się do tych, którzy napadli na jego gazetę. Napisał, między innymi:

"Moje pióro jest uparte. Nawet ja nie mogę go zatrzymać. Czy myślicie, że wasze kamienie, wasz sułtan lub wasze okrzyki  takbir [Allah jest większy] potrafią to? Jesteście wrodzy. Wrodzy wobec wszystkiego, co dobre, piękne i słuszne.


Nie jesteście uczestnikami protestu. Jesteście terrorystami. Jesteście jak Ku Klux Klan w Mississippi, Boko Haram w Nigerii i dżihadystyczni bandyci, którzy obcinają głowy w Syrii.


Przybyliście tutaj w 1974 r. Nadal nie  jesteśmy w stanie znaleźć naszych brakujących ludzi [Cypryjczyków] po tym, jak obcięliście im uszy i wrzuciliście ich do studni. Kobiety i młode dziewczyny, które zgwałciliście, żyją ze wstydem [z powodu tego, co im zrobiliście]… Z jakiego piekła wyszliście i jak dostaliście się do mojego kraju [Cypru], który pachnie jaśminem i cytryną? Wynoście się. Wracajcie! Wracajcie tam, skąd przyszliście”.  

Rezultat: sprawy karne wniesione przez prokuratorów w Ankarze  przeciwko Leventowi i dyrektorowi gazety, Alemu Osmanowi, o ”przestępstwa obejmujące spisek w celu popełnienia szkody oraz obrazę i upokarzanie Turcji”, powiedział Levent.  

"Jesteśmy także sądzeni za karykaturę o Erdoganie opublikowaną w naszej gazecie. Nawet nie wiem, kto jest karykaturzystą. Znalazłem ją w mediach społecznościowych i opublikowałem z podpisem ‘bez komentarza’. Ale o to też jesteśmy oskarżeni”.

Pierwsza rozprawa sądowa przeciwko Leventowi odbyła się w Nikozji w czerwcu, a druga jest zaplanowana na 20 września. Powiedział, że około 30 do 40 „biegłych sądowych” będzie zeznawać przeciwko niemu w sądzie.


Fizyczne groźby wobec gazety ”Afrika” także nie są niczym nowym. „Dwa razy były zamachy bombowe na naszą drukarnię – 2000 i 2001 r.” – powiedział Levent w rozmowie z Gatestone. "Sprawcy nie zostali jak dotąd znalezieni. Jacyś bandyci z Turcji dwukrotnie ostrzelali także budynek redakcji w 2001 r.”.


Levent powiedział, że niedawno wniósł powództwo przeciwko Erdoganowi za "podżeganie do przemocy wobec ‘Afrika’", jeszcze przed atakiem tłumu 22 stycznia.  

"Przez ostatnie 20 lat wniesiono przeciwko mnie setki spraw sądowych z powodu tego, co piszę. W tych sprawach żądano  dla mnie w sumie do 5 tysięcy lat więzienia.


Większość z nich została oddalona z powodu braku podstaw. Kilka wygrałem, ale w kilku innych zostałem skazany. Na przykład, w 2002 r. zostałem skazany na 6 miesięcy więzienia i odsiedziałem dwa. Potem Sąd Najwyższy zdecydował, że powinienem zostać uwolniony, orzekając, że w procesach przeciw mediom należy stosować raczej grzywny niż karę więzienia. Są także inne sprawy, które nadal toczą się. 


Byłem narażony na wszystkie rodzaje nacisków i przemocy. Jedyną rzeczą, jakiej jeszcze nie zrobili, jest zabicie mnie”.

Levent, jako obywatel Republiki Cypru, mówi, że będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. i że instytucje UE oraz greko-cypryjscy dziennikarze na Cyprze okazują wiele wsparcia jego gazecie.


W reakcji na naciski rząd w nieokupowanej części Cypru zwrócił się do Unii Europejskiej i do Organization for Security and Co-operation w Europie (OSCE) prosząc ich o interwencję w obronie wolności słowa i wolności prasy. Rzecznik rządu cypryjskiego, Prodromos Prodromou napisał w oświadczeniu, że Parlament Europejski „”ściśle monitoruje sprawę”. Komisja Europejska - powiedział cypryjskiej agencji informacyjnej - jest świadoma, że postępowanie sądowe zostało zainicjowane w Turcji przeciwko Leventowi, Osmanowi i „Afrika”.


Tymczasem Przedstawiciel OSCE ds. Wolności w Mediach, Harlem Désir, zalecił władzom tureckim odstąpienie od sprawy przeciwko Leventowi i Osmanowi:

"Przedstawiciel przypomniał, że mieszcząca się w Nikozji  gazeta ’Afrika’ od długiego czasu jest pod silnymi naciskami … i podkreślił, że przemoc i zastraszanie dziennikarzy są nie do przyjęcia”.

Jak dotąd nie ma odpowiedzi rządu Erdogana.


Cyprus Federation of America opisała działania tureckiej armii na Cyprze podczas i po inwazji 1974 r.:  

"Potworności popełnione przez armię turecką obejmują masowe i wielokrotne gwałcenie kobiet, systematyczne tortury, brutalne i upokarzające traktowanie setek ludzi, włącznie z dziećmi, kobietami i emerytami podczas ich internowania przez siły tureckie, jak również grabieże i rabunki na wielką skalę dokonywane przez tureckich żołnierzy i tureckich Cypryjczyków”.

Od 1974 r. w próbie zmiany struktury demograficznej wyspy, sprowadzono z Turcji tysiące nielegalnych osadników do okupowanej części Cypru i stacjonuje tam około 43 tysiące żołnierzy okupacyjnej armii.


W XXI wieku Cypr, państwo członkowskie  Unii Europejskiej, nadal jest okupowane przez członka NATO i kandydata do Unii Europejskiej, Turcję, która nie chce, by którakolwiek z jej zbrodni na tej wyspie została ujawniona – szczególnie przez tureckich Cypryjczyków.


Wydaje się, że tym, w co raz jeszcze jest wycelowana akcja przeciwko gazecie ”Afrika”, jest nie tylko dziennikarstwo Leventa, ale także wolność i suwerenność Cypru.


Ankara Tries Turkish Cypriot Journalist for Criticizing Turkey

Gatestone Institute, 26 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka dziennikarka z Ankary, która obecnie przebywa w USA.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 584 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk