Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 13:27

« Poprzedni Następny »


Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm


David Collier 2016-08-17

Mohammed Emwazi, absolwent University of Westminster, znany również jako Dżihadi John.
Mohammed Emwazi, absolwent University of Westminster, znany również jako Dżihadi John.

Kampus University of Westminster w Harrow, zachodni Londyn. 8 sierpnia 2016 r. Norman Finkelstein omawia ‘”Przemysł Holocaustu”. Ta dyskusja i książka Finkelsteina o tym samym tytule opierają się na przesłance, że syjonizm “doi” kasę za ludobójstwo, jakiego doświadczył naród żydowski.

Mam już doświadczenia z tym uniwersytetem. W maju byłem na kampusie Marylebone, gdzie miałem wątpliwą “przyjemność” słuchania Haima Bresheetha, który oświadczył, że:


“wszystko w dzisiejszym Izraelu musi zniknąć. Syjonizm musi zniknąć… JNF, agencja żydowska, każdy urząd, każda instytucja są syjonistyczne...”

Widziałem tam także Illana Pappe wciskającego swój unikatowy gatunek “fikcji historycznej”. Nie jest to jednak zaskakujące. Ten uniwersytet ma długą historię politycznej aktywności. W 2012 r. zaprosili członka Hizb-ut-Tahrir, Jamala Harwooda, który podczas spotkania na kampusie odmówił potępienia wypowiedzi, z jaką go wiązano:

“O armie muzułmańskie! Dajcie Żydom lekcję, po której nie będą potrzebowali więcej lekcji.. Pomaszerujcie na walkę z nimi, zetrzyjcie ten twór z powierzchni ziemi i oczyśćcie ziemię z ich plugastwa”.

Zaproszono tam także Haithama al-Haddada, co wywołało protest społeczności LGBT. Niezależny raport o „włączaniu” na kampusie stwierdził, że Stowarzyszenie Islamskie w Westminster jest „zdominowane przez twardogłowych, ultrakonserwatywnych wierzących”. Ten sam raport ujawnił, że administracja nie robi niczego ze strachu przed oskarżeniem o islamofobię. Dżihadi John tam właśnie został zradykalizowany.


Syjonizm jest jedynym na świecie ruchem samostanowienia, któremu nie dana jest swoboda przemawiania na tym kampusie brytyjskim. Sam rozmawiałem z Izraelczykami studiującymi obecnie na tym uniwersytecie, którzy ukrywają swoją tożsamość przed swoimi kolegami-studentami. Rozmawiałem także z Żydami brytyjskimi, którzy boją się przyznać do swojej żydowskości. Dla Żydów kampus University of Westminster jest miejscem, gdzie najlepiej pozostawić swoją tożsamość schowaną.


Nic więc dziwnego, że antysemicka retoryka zawsze czuje się tam jak w domu.


Komunizm na kampusie Westminster


Dzisiejsze spotkanie było częścią “Komunistyczny Uniwersytet 2016”, całego tygodnia debat i dyskusji o wszystkich sprawach ważnych dzisiaj dla komunizmu. A przynajmniej założyłem logicznie, że tak układali swój program.


Osobiście nie mam zbyt wiele cierpliwości dla komunizmu. Nie chodzi o to, że nie widzę tego ładnego obrazka, jaki malują. Widzę. Ale komunizm jest porażką zrozumienia wewnętrznej słabości teoretycznej utopii. Mój osąd: ładna idea, ale nie, dziękuję.


Wyobrażam sobie, że komunizm stoi dzisiaj przed wieloma wyzwaniami. Wraz ze zwycięstwem i ekspansją „rynku”, świat poszedł naprzód od lat 1980. A z pewnością jest wiele do przedyskutowania w sprawie doprowadzenia do “rewolucyjnej transformacji społeczeństwa” i “zakończenia istniejącego kapitalistycznego systemu wyzysku”.


I dlatego program tego “Komunistycznego Uniwersytetu 2016” był tak niepokojący.


Antysemityzm na kampusie Westminster


Zdecydowali, że wśród wszystkich wyzwań stojących przed komunizmem w 2016 r., jedną z najważniejszych kwestii do omówienia jest syjonizm. I, oczywiście, wszystko co jest związane z syjonizmem. W tym celu mają dyskusje o “antysyjonizmie i antysemityzmie”, o “przyszłości Palestyny” i, oczywiście, o “przemyśle Holocaustu”.  


Żydzi stanowią 0,02% populacji świata. W 2015 r. konflikt Izrael-Arabowie odpowiadał za mniej niż 0,02% śmierci poniesionych w konfliktach na całym świecie. W istocie od 1948 r. cały konflikt arabsko-izraelski, co obejmuje wszystkich poległych we wszystkich wojnach i wszystkich zaangażowanych armiach, odpowiada za w przybliżeniu 0,01% śmierci poniesionych w tym czasie w wojnach na świecie.


Poza syjonizmem i Izraelem ta konferencja zajmuje się jeszcze jedną arena militarną, jedną krótką dyskusję przeznaczono na konflikty na szeroko pojętym Bliskim Wschodzie. W tych konfliktach zginęły miliony ludzi.


Problemem jest fakt, że syjonizm widziany jest jako “wróg”. Zrównanie syjonizmu z neokonserwatywną myślą, pieniędzmi, władzą. Tak działa antysemityzm. Niezależnie od tego, w jakiej jesteś grupie, gdzie znajdujesz się na mapie politycznej, ludzie wokół ciebie obwiniają Żydów za to, że są niewidzialną siłą stojącą za opozycją. Żydzi są komunistami, kapitalistami, są siłą dzielącą, wichrzycielami. Antysemityzm w tym sensie jest wyraźną i wyjątkowo ohydną formą rasizmu. Przekształca się i zmienia wraz z czasami.


Trzeba więc przyznać, że program konferencji wygląda na wyjątkowo wypaczony. Organizowanie imprezy, na której przedstawia się Żydów, którzy są na krańcach marginesu skali poglądów, by ukryli i „legitymizowali” atak na Żydów na całym świecie, jest czynem antysemickim.


Nie możesz używać “tych” Żydów


Dlaczego mówię “Żydzi na całym świecie”, skoro niektórzy Żydzi są antysyjonistami? Ponieważ są oni nieistotni. Niedawne badania pokazują, że 93% Żydów brytyjskich uważa. że Izrael stanowi część ich tożsamości jako Żydów. 90% popiera prawo Izraela do istnienia jako „państwo żydowskie”. Stanowią oni nie tylko przeważającą większość, ale większość absolutną. Około 93% Żydów w Wielkiej Brytanii jest syjonistami. Syjonizm i bycie Żydem są ściśle związane.


A więc 7% nie jest znaczącą grupą? No cóż, nie całkiem, to jest raczej zniekształcenie. Chociaż mamy do czynienia z nieliczną mniejszością, nie jest to spójna opozycja. Są tam dwie odrębne i całkowicie inne grupy. Jedną są ultraortodoksi i ich nie-syjonizm (lub anty-syjonizm) wynika z religijnych dogmatów.Co znaczy, że szukający rozgłosu antysyjoniści, tacy jak Max Blumenthal, Tony Greenstein, Illan Pappe, Ronnie Barkan i Miko Peled wszyscy pochodzą z jednej strony już drobnej  mniejszości. Gdyby istniał tylko jeden kraniec tego testu, ci ludzi wpadliby w statystyczną nieistotność.


Dlaczego więc jest to antysemityzmem w Westminster?


Sprawa kryje się nie w podaży, a w popycie. Teoretycznie na każde przemówienie antysyjonistycznego Żyda powinny być dziesiątki syjonistycznych Żydów, ustawiających się w kolejce, by odpowiedzieć. W takiej sytuacji zapewne nigdy nie usłyszelibyśmy o tych żydowskich antysyjonistach. Są nic nie znaczącymi wyjątkami od normy, a ich istnienie dostrzegliby tylko socjolodzy i statystycy, zanim wrzuciliby ich do rubryki „inni”. Być może w jakimś jednym lub drugim badaniu analizowano by ich i próbowano znaleźć korelujące zmienne, które mogłyby przyczynić się do powstania teorii o samym ich istnieniu. Zastraszanie w szkole? Trauma dzieci ludzi, którzy ocaleli z Holocaustu? Jestem pewien, że da się stworzyć pomysłową listę.


Niemniej, jeśli ci ludzie zostają wybrani w konkretnym celu atakowania tego, co dla absolutnej większości oznacza bycie Żydem, to mamy do czynienia z problemem. Nie można chować się za antysyjonistycznymi Żydami, by odpierać oskarżenia o antysemityzm, bo sam akt zamiany nic nie znaczących w broń przeciwko Żydom jest aktem antysemickim.


Słyszałem ludzi mówiących, że osoby takie jak Blumenthal są same antysemitami. To jest błąd. Ludzie tacy jak Blumenthal są po prostu osobliwościami. Garstką ludzi głoszących dziwaczne i niejasne myśli. Kiedy widzisz ich nazwiska w druku, widzisz antysemityzm w działaniu. Kiedy słyszysz ich przemówienia, kiedy widzisz ich wśród uczestników programu, kiedy widzisz, jak cytuje się ich, rozpowszechnia i retweetuje – to wszystko jest antysemityzm.


A więc ktoś w Stanach Zjednoczonych ma taki mętlik w głowie, że wierzy, iż można wyolbrzymić Holocaust.  Finkelstein, syn ludzi, którzy przeżyli Holocaust, datuje rodzącą się świadomość swojego fikcyjnego przemysłu na rok 1967. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z procesem Eichmanna z 1962 r., kiedy wreszcie świat usłyszał o prawdzie tego koszmaru.  Ani też nic wspólnego z traumą ludobójstwa. To chodzi o pieniądze, o władzę, a w końcu nie zapominajcie, że mówimy o Żydach.


Antysemityzm nie jest ciągiem myśli, jest w tych, którzy biorą ten absurd i nagradzają go, wyszukują go i oklaskują go. Antysemityzm jest tłumem wielbiącym wiejskiego przygłupa.


A więc tak, pojawienie się dwóch antysyjonistycznych błaznów na jednej konferencji na University of Westminster, który poświęcił tak dużo czasu syjonizmowi, Izraelowi i Żydom, jest czynem antysemickim. Pora, by wszyscy zaczęli zdawać sobie z tego sprawę.


Norman Finkelstein, the University of Westminster and antisemitism

Beyond the Great Divide, 8 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Autor blogu Beyond the great devide


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 159 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk