Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 17:05

« Poprzedni Następny »


Dlaczego budują osiedla?


Noru Tsalic 2017-03-21

Izraelskie osiedle Bani Hever, w poboliżu Hebronu.
Izraelskie osiedle Bani Hever, w poboliżu Hebronu.

Wielu przeciwników Izraela zawsze mówi o cywilnej obecności żydowskiej za Zieloną Linią jako o „nielegalnych osiedlach izraelskich”. Często zastanawiałem się, dlaczego odczuwają potrzebę podkreślania atrybutu „nielegalne”. Być może, antyizraelscy aktywiści próbują przekonać sami siebie – i innych – że osiedla istotnie są nielegalne. Bo wcale nie jest to oczywiste.

Także jednak wśród tych, którzy ogólnie popierają Izrael, osiedla są kontrowersyjne. Niedawno, przy stole obiadowym, przyjaciel (który jest oddanym zwolennikiem Izraela) wyraził ostrą krytykę najnowszej rundy „budowy osiedli” rządu izraelskiego.

 

No tak, nawet jeśli są legalne, czy budowanie osiedli jest mądre? Czy są „dobre dla Żydów”? Po co osiedla?

Dla niektórych odpowiedź jest trywialna: Netanjahu albo sam jest ekstremistą, albo jest tylko zakładnikiem politycznym ekstremistycznych elementów w koalicji rządzącej. Na nieszczęście dla propagatorów tej łatwej odpowiedzi, nie trzyma się ona kupy przy bliższym oglądzie. W rzeczywistości każdy rząd izraelski w przeszłości (lewicowy, prawicowy i centrowy) rozbudowywał osiedla. I to nie z powodu „nacisków ruchu osadników”. Prawdę mówiąc, ten ruch jest daleki od posiadania władzy politycznej, jaką przypisują mu niektórzy „liberałowie”. Ci samozwańczy liberałowie często podają liczbę „600 tysięcy osadników”. Brzmi to jak ogromna liczba, jeśli człowiek nie wie, że obejmuje każdego, komu zdarza się mieszkać za Zieloną Linią: nie-syjonistycznych haredim, zwykłe rodziny szukające osiągalnego mieszkania w którymś z przedmieść Jerozolimy, lewicowi farmerzy z doliny Jordanu… 600 tysięcy to mniej niż 7% populacji Izraela, a „ideologiczni osadnicy” stanowią tego ułamek. Chcecie wiedzieć, jak potężny jest w rzeczywistości ruch osadników? Spójrzcie tylko na jego całkowitą bezsilność, kiedy chodziło o zapobieżenie ewakuacji osiedli: na Synaju w 1982, w Gazie w 2005, na Zachodnim Brzegu w 2017

Dla chodzących z głową w chmurach “internacjonałów”, którzy patrzą na “Palestynę”  jak na jakiś rodzaj pierwotnego, sielskiego Śródziemia, powodem „osiedli” jest jawna „grabież ziemi” napędzana przez typowo żydowską chciwość (ciicho – nie mów tak, powiedz „syjonistyczną chciwość”!)  Państwo żydowskie po prostu chce więcej ziemi. Ale – pozbądźmy się danych nieuczciwych „NGO”, które świadomie wprowadzają w błąd w zamian za hojne „granty” – w rzeczywistości osiedla zajmują (po 50 latach „kolonizacji”) mniej niż 2% Zachodniego Brzegu. Hola, to musi być najbardziej niekompetentna grabież ziemi w historii! No cóż, to jest niespodzianka tylko dla ignorantów i głupców. Pewnie, Judea i Samaria są kolebkami cywilizacji żydowskiej; nazwy takie jak Hebron głęboko rezonują w świadomości żydowskiej. Ale większość Izraelczyków nigdy nie postawiła stopy na Zachodnim Brzegu i niezbyt tego pragną. Kosowo może być kolebką nacjonalizmu serbskiego i chrześcijaństwa Słowian południowych; ale dzisiaj zamieszkują tam głównie muzułmańscy Albańczycy!

 

Dlaczego więc nie “zamrozić” osiedli? Po co kontynuować budowę domów na Zachodnim Brzegu (lub „osiedli” lub „jednostek osiedlowych”, jak to lubi nazywać tłumek antyizraelski) w obliczu międzynarodowego potępienia?

No cóż, odpowiedź jest naprawdę łatwa – choć niełatwo się do niej przyznać żadnemu rządzącemu politykowi. Prawda jest taka, że słowne potępienie Izraela stało się obowiązkowym rytuałem w polityce międzynarodowej. „Świat arabski” (niemal 400 milionów ludzi i posiadacz większość globalnych rezerw ropy naftowej i gazu) tego żąda; “Świat muzułmański” (niemal jedna czwarta populacji globalnej, ponad jedna czwarta głosów w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ) tego oczekuje.

Dla wielu dyktatorów trzeciego świata, którzy – tak się składa – są Arabami lub muzułmanami, „Palestyna” przedstawia okazję zesłaną z nieba, by skierować nagromadzoną frustrację swoich populacji w innym kierunku niż ich własne, obszerne siedzenie umieszczone na wystawnym tronie; dla wielu polityków w pozostałym świecie potępienie Izraela jest kluczem do przychylności arabskiej i spokoju wśród rosnącej mniejszości muzułmańskiej w kraju. Osiedla są propozycją debaty bez przegranych zarówno dla arabskich/muzułmańskich despotów, jak dla mniej lub bardziej demokratycznych polityków: ci pierwsi mogą wskazywać na „uniwersalne potępienie…” jako na osiągnięcie, dowód żarliwości i siły; ci drudzy mogą obyć się tanim poświęceniem potępiania „osiedli”, kultywując równocześnie wszystko inne, co Izrael ma do zaofiarowania.

Ale dlaczego Izrael miałby kolaborować w tej farsie? Dlaczego odgrywa rolę w tej tragikomedii i dlaczego dostarcza paliwa do ognia? Oto, dlaczego: gdyby nie „osiedla” coś innego „izraelskiego” musiałoby być potępiane. Prawda może być przygnębiająca, ale nadal jest prawdą: tym, czemu sprzeciwiają się szerokie kręgi populacji arabskiej i muzułmańskiej (dopingowane przez uporczywe podżeganie religijne) nie jest w rzeczywistości „okupacja, która zaczęła się w 1967 r.”, ale „okupacja i kolonizacja ziemi muzułmańskiej”, która zaczęła się w XIX wieku i kulminowała ustanowieniem państwa żydowskiego na tym, co – mówiąc doktrynalnie – jest Dar al-Islam. Dlatego potrzeba rytualnego potępienia Izraela nie zmniejszyła się, kiedy Izrael wycofał się z Synaju i z Gazy. Dlatego nie zmniejszy się, jeśli Izrael zatrzyma „osiedlanie” całkowicie, ani gdyby nawet ewakuował osadników z Zachodniego Brzegu co do ostatniego. Po prostu trzeba by było potępić cos innego – a to coś innego byłoby prawdopodobnie bardziej szkodliwe, bardziej toksyczne w praktycznych kategoriach politycznych dla pozycji międzynarodowej państwa żydowskiego.

Osiedla nie są tylko sytuacją, w której nie ma przegranych. Są sytuacją, w której jest potrójna wygrana. Z izraelskiego punktu widzenia odgrywają rolę piorunochronu; są stosunkowo małą ofiarą na ołtarzu hipokryzji międzynarodowej. Osiedle w Hebronie może być bolesnym punktem w wizerunku publicznym Izraela; ale utrzymuje ono mocno Tel Awiw, Hajfę, Galileę i Negew w sferze konsensusu międzynarodowego.

Tak, jest to nieuczciwa farsa – ale czy nie jest nią wszystko w polityce międzynarodowej? Zatrzymać budowę osiedli? O Boże, nie, to byłaby katastrofa! Izrael będzie nadal „osiedlał” – w powolnym, odmierzonym tempie, ale z wielką pompą. Osiedla będą nadal punktem ściągającym mnóstwo świętego oburzenia ze strony świętoszkowatych imbecyli. Pokój – ze wszystkim, co za sobą pociąga – przyjdzie w końcu, kiedy świat arabski pozbędzie się raz na zawsze swoich prawdziwych ciemiężców i ich toksycznego dziedzictwa. Tymczasem Izrael będzie się rozwijał i prosperował. Bardzo proszę – krytykujcie „osiedla”! A oto starożytna mądrość bliskowschodnia: „psy szczekają, a karawana jedzie dalej”.


Why settlements

Politically Incorect Politics, 12 marca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. islamskie osiedla w Europie mieczysławski 2017-03-25
2. Zwolennicy nie są ograniczeni do Arabów MEF 2017-03-21
1. Osiedla są strategią nie taktyką MEF 2017-03-21


Syjonizm

Znalezionych 172 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk