Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 13:16

« Poprzedni Następny »


Blinken ma klapki na oczach


Mitchell Bard 2023-11-22

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wygłasza przemówienie podczas ceremonii zaprzysiężenia dla Prezydenckiej Rady Doradczej ds. Zaangażowania Diaspory Afrykańskiej w Białym Domu, 30 października 2023 r. Źródło: Chuck Kennedy/Departament Stanu USA.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken wygłasza przemówienie podczas ceremonii zaprzysiężenia dla Prezydenckiej Rady Doradczej ds. Zaangażowania Diaspory Afrykańskiej w Białym Domu, 30 października 2023 r. Źródło: Chuck Kennedy/Departament Stanu USA.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie potrafi uczyć się na swoich błędach. Potrzebuje sesji terapeutycznej z doktorem Philem [popularna postać medialna, przyp. tłum.], który może zapytać: „Co ty sobie myślisz?!”


Blinken to Charlie Brown [bohater komiksów „Fistaszek”, przyp. tłum.] dyplomacji, który nieustannie próbuje kopać piłkę, niezależnie od tego, jak często podaje ją Palestyńczykom i Irańczykom.


Jest jak ktoś, kto nie może zrezygnować z polowania na Wielką Stopę. W jego przypadku Yetim jest rozwiązanie w postaci dwóch państw. Nawet po masakrze z 7 października opowiada się za utworzeniem uznanej na arenie międzynarodowej bazy terrorystycznej na granicach Izraela, której mieszkańcy, gdyby mieli szansę, wymordowaliby wszystkich  Izraelczyków.


Gaza jest oddalona od skupisk ludności Izraela, ale w pobliżu granicy zamordowano około 1200 Izraelczyków. Wyobraźcie sobie to samo zagrożenie na Zachodnim Brzegu, niedaleko centrum kraju, zaledwie kilka metrów od stolicy Izraela.


W jakim wszechświecie, według Blinkena, jakikolwiek rozsądny izraelski przywódca zaakceptowałby taki pomysł?


I co jego zdaniem zmieniło się, by uczynić utworzenie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu bardziej wykonalnym? Czy słyszał, by jakikolwiek palestyński przywódca powiedział, że chce żyć w pokoju z państwem żydowskim?


Czy wierzy, że po tym, jak ponad 200 tysięcy Żydów zostało zmuszonych do ewakuacji swoich domów przy dwóch granicach, by znaleźć się poza zasięgiem rakiet terrorystycznych, Izrael będzie bardziej skłonny do wyrzucenia 100 tysięcy lub więcej Żydów z ich domów w Judei i Samarii, aby umożliwić stworzenie Hamastanu na trzeciej granicy?


Formuła „ziemia za pokój” to sprawdzona farsa. Od 2005 roku w Gazie nie mieszkał ani jeden Izraelczyk, a przecież rzekoma okupacja miała usprawiedliwiać masakrę i międzynarodowe uznanie dla bestialstwa. Wycofanie się Izraela z 40% Zachodniego Brzegu zwiększyło palestyński terror.


Co daje Palestyńczykom większe prawo do państwowości w swojej „ojczyźnie” niż Baskom w Hiszpanii, Kurdom w Iraku lub rdzennym Amerykanom w USA? Nie słyszę, żeby Blinken występował w ich imieniu. I Panie Sekretarzu Stanu, dlaczego Palestyńczycy nagle nabyli to „prawo” po 1967 r., skoro ani Palestyńczycy, ani Departament Stanu nie domagali się go, gdy Jordania i Egipt okupowały Zachodni Brzeg i Gazę przez 19 lat?


Za każdym razem, gdy Blinken poucza Izraelczyków na temat ochrony ludności cywilnej, izraelski premier Benjamin Netanjahu powinien pokazywać zdjęcie Hiroszimy, jak również  przypominać mu, jak Departament Stanu zapobiegł ratowaniu europejskiego żydostwa.


Izraelowi mówi się, żeby wyciągał wnioski z lekcji amerykańskich walk z terrorystami, ignorując fakt, że Hamas i OWP są u progu Izraela, podczas gdy ISIS jest o tysiące kilometrów oddalone od Ameryki.


Izraelczyków ostrzega się, że ich kampania doprowadzi do powstania większej liczby terrorystów. Być może niektórzy Gazańczycy będą szukać zemsty. Może będą nazywać siebie Synami Hamasu. To nie sprawia, że wymazanie Hamasu z mapy jest mniej konieczne. Stany Zjednoczone nie pozwoliły, by ofiary cywilne lub perspektywa zmotywowania większej liczby ludzi do tego by zostali terrorystami powstrzymały je od użycia wszelkich środków niezbędnych do zniszczenia Al-Kaidy i ISIS. Hezbollah, Iran i inni dżihadyści nie dbają o to, ilu Palestyńczyków zginie.


Wielu Gazańczyków sympatyzuje z poglądami Hamasu. Przyjrzyj się zdjęciom przedstawiającym tłumy na wiecach. Poza tym wystarczyło 3000 terrorystów, aby zabić około 1200 Żydów. Czy Blinken wierzy, że nie ma co najmniej kolejnych 3000 mieszkańców Gazy, którzy z radością dokonywaliby kolejnych masakr? Czy nie widział, jak „cywile” pędzą przez rozbity płot graniczny, by przyłączyć się do rzezi, a w samej Gazie by świętować masowe morderstwa i tortury?


Czy Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu są inni?


Palestinian Media Watch udokumentował, że rządząca partia Fatah przechwalała się swoim udziałem w okrucieństwach, przechwalała się, że pomogła Hamasowi i nazywała morderców „źródłem dumy, bohaterstwa i honoru narodu palestyńskiego”.


Dlaczego Izrael miałby zgodzić się na zezwolenie OWP na przejęcie Gazy, skoro jedyną różnicą w jej celu jest to, że jest gotowa realizować swój cel, którym jest zniszczenie  Izraela stopniowo?


Na długo przed 7 października Palestyńczycy (nie tylko Hamasowcy), wierzyli, że czas działa na ich korzyść. Mówią, że pokonanie krzyżowców zajęło 200 lat, ale udało im się. To samo myślą o syjonistach.


Wybielając palestyński terroryzm, Departament Stanu przyczynił się do niepowodzenia Porozumień z Oslo. Blinken kontynuuje tę tradycję. W tym roku terroryści z Zachodniego Brzegu zamordowali ponad 30 Izraelczyków, a liczba ofiar byłaby znacznie wyższa, gdyby Szin Bet nie udaremnił setek prób ataków.


Zamiast oburzyć się śmiercią tych cywilów, Blinken chce zwiększyć fundusze dla Palestyńczyków, skutecznie subwencjonując mordowanie Izraelczyków, w tym Amerykanów.


Czy Blinken myśli, że ludzie, którzy byli wychowywani na stałej diecie antysemickiej przez swoich rodziców, imamów, nauczycieli i opiekunów obozowych, nagle po zakończeniu wojny z Hamasem zaakceptują współistnienie z Izraelem? Jak entuzjastycznie będą jego zdaniem nastawieni Gazańczycy, którzy zostali wysiedleni i których rodziny zginęły z powodu Hamasu, do koncepcji życia w pokoju ze swoimi sąsiadami?


Apologeci terroru twierdzą, że Palestyńczycy nie mają innego wyboru niż terroryzm. Dlaczego? 


Nikt nie mówi o arabskich chrześcijanach, którzy żyją w takich samych warunkach jak muzułmanie (niektórzy w gorszych z powodu muzułmanów), a mimo to nie stają się terrorystami.


Palestyńczycy nie wierzą w dyplomację. Według wrześniowego sondażu PSR mniej niż jedna trzecia Palestyńczyków popiera rozwiązanie Blinkena w postaci dwóch państw, tylko 19% Gazańczyków aprobuje negocjacje, a 51% wybiera „walkę zbrojną”.


Blinken mówi nam, że ludzie nie wspierają Hamasu, jednak badania konsekwentnie pokazują, że przywódca Hamasu Ismail Hanija jest bardziej popularny niż ulubiony Palestyńczyk Blinkena, Mahmoud Abbas. Obecnie preferuje go 64% w porównaniu do 33% popierających Abbasa.


A kto jest jeszcze bardziej popularny?


Marwan Barghouti, człowiek odsiadujący pięć wyroków dożywocia i 40 lat więzienia za ataki terrorystyczne, w których zginęło pięciu Izraelczyków.


Dlaczego Blinken rozmawia z człowiekiem, który 18 lat temu został wybrany na urząd prezydenta na okres czterech lat? Abbas odrzucił wszelkie oferty państwowości i nadal, za cichą zgodą Blinkena, podżega do przemocy i płaci Palestyńczykom za zabijanie Żydów oraz nagradza rodziny zamachowców-samobójców i więzionych morderców. Czy Blinken nie pamięta antysemickiej tyrady Abbasa we wrześniu?


Blinken chce, aby Izrael przekazał Gazę Abbasowi, podczas gdy 78% Palestyńczyków chce  rezygnacji Abbasa, nie dlatego, że nie odpowiada im jego poparcie dla terroryzmu, ale dlatego, że jest tak skorumpowany. Abbas, podobnie jak Hamas, odmówił Palestyńczykom wszelkich praw obywatelskich i politycznych. Jak polepszy się życie Palestyńczyków, jeśli AP zostanie nagle nazwana państwem, a mieszkańcy Gazy będą zniewoleni przez OWP a nie przez Hamas?


Abbas ma 88 lat i jest w złym stanie zdrowia. Czy Izrael ma zawierać układ z kimś, kogo dni są policzone i którego następcy będą prawdopodobnie gorsi?


Czy Blinken wie, że projekt konstytucji
 Palestyńczyków przewiduje, że będzie to państwo muzułmańskie? Palestyńczycy i ich zwolennicy utrzymują, że istnienie jednego państwa żydowskiego (z pełną swobodą wyznania), jest niedopuszczalne, mimo to Blinken popiera utworzenie 28. państwa muzułmańskiego.


Izrael będzie musiał okupować północną Gazę, dopóki jakaś nieterrorystyczna władza nie przejmie na siebie odpowiedzialności (jeśli to w ogóle jest możliwe). Następnie Izrael będzie musiał mieć taką samą swobodę działania, aby zapewnić tam bezpieczeństwo, jak ma to miejsce na Zachodnim Brzegu. Blinken uważa, że jest to nie do zaakceptowania.


Przepraszam, Panie Sekretarzu Stanu, ale nie mieszka pan w pobliżu Gazy; terroryści nie zagrażają pana rodzinie. Nie do pana należy mówienie Izraelowi, jak zabezpieczyć swoje granicę.


Gdyby Blinken był poważnie zainteresowany poprawą sytuacji, nalegałby na położenie kresu korupcji w Palestynie, zaprzestanie podżegania w mediach, meczetach i na obozach letnich oraz zażądałby, aby podręczniki usunęły antysemickie treści i demonizację Izraela. Zamiast nadal nagradzać ich złe zachowanie, zawiesiłby pomoc USA do czasu zaprzestania płacenia za morderstwa oraz rozpoczęcia zapobiegania terroryzmowi i karania za terroryzm, a nie gloryfikowanie go.


To nie uczyniłoby jego złudzeń o dwóch państwach bardziej wiarygodnymi. Islamiści nie porzucą swojej wiary, że cały Izrael jest ziemią muzułmańską, a OWP będzie w dalszym ciągu dążyć do państwa Judenrein od rzeki do morza (przy wsparciu tego hasła przez antysemitów na całym świecie).


Blinken będzie musiał pogodzić się z faktem, że Izraelczycy nie mają skłonności samobójczych.


Zamiast wracać do taktyki Departamentu Stanu (która jak dotąd przynosiła jedynie porażki) i oczekiwać, że Izrael pójdzie na ustępstwa wobec ludzi pragnących ich eksterminacji, Blinken powinien skupić się na palestyńskim odrzuceniu pokoju. Kiedy rozwiąże ten problem, będzie mógł rozmawiać z premierem Izraela o tym, czy są już warunki do pokoju.


Link do oryginału: https://www.jns.org/blinkens-blinders/?_se=ZmVkZXJpY28uYmVudHNpa0B0aW4uaXQ%3D&;utm_campaign=Evening+Syndicate+Wednesday+11152023&utm_medium=email&utm_source=brevo

JNS Org., 15 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.  

 

 

Dół formularza

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk