Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 12:23

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?


David Collier 2022-01-03


Co naprawdę stało się z milionem Żydów, którzy żyli w krajach arabskich? Niestety, tak wielu ludzi szerzy kłamstwa o tym, co zdarzyło się tym Żydom – głównie jako sposób podpierania fałszywej narracji palestyńskiej – że większość ludzi nie ma pojęcia o prawdzie ani o skali nieszczęścia. Widzą kłamstwa szerzone online, ale po prostu nie mają materiału, by przeciwstawić się tej kampanii dezinformacji.

“Żydowski problem” w arabskich krajach


Prosty fakt: w XX wieku niemal milion Żydów żyło w starożytnych społecznościach żydowskich na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.


Kolejny prosty fakt: pod koniec XX wieku nie pozostał tam niemal nikt.


Co się stało?


U podstaw (choć nie ma jednej przyczyny, która może wyjaśnić historię każdego Żyda we wszystkich krajach arabskich) była to wiara w supremację islamu, rosnący arabski nacjonalizm i islamski antysemityzm, które odegrały główną rolę. Choć jest prawdą, że żydowska historia na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej była nieco lepsza niż historia Żydów w Europie, ale jest to porównywanie dwóch koszmarów.


“Pokojowa koegzystencja” oznaczała podporządkowanie i poniżanie Żydów. Status Żydów jako dhimmi (obywatele drugiej kategorii) znaczył, że życie było nieprzewidywalne; czasami spokojne – czasami pełne przemocy – ale zawsze zależne od kaprysu lokalnych władców.


W XIX wieku nastąpiło częściowe załamanie się Imperium Osmańskiego – a to sygnalizowało mroczne czasy dla Żydów. Pogromy – gwałtowne rozruchy przeciwko Żydom – zaczęły ponownie pojawiać się z alarmującą częstotliwością. Arabska reakcja na próżnię spowodowaną słabością osmańskiego reżimu dała w wyniku walkę o władzę – a zarówno narastający arabski nacjonalizm, jak religijny ekstremizm powodowały, że żydowska krew płynęła ulicami miast. Całe to wrzenie zaczęło się na długo zanim nowoczesny syjonizm pojawił się na scenie.


Trzeba przedstawić kluczowy punkt. Idea, że przed syjonizmem Żydzi żyli w pokoju w krajach arabskich, jest odległym od rzeczywistości mitem. Dla zrozumienia pełnej historii Żydów w świecie arabskim warto przeczytać książkę Lyn Julius, Uprooted.


Potrzeba wybielenia


Na początku XX wieku ataki na te żydowskie społeczności były brutalne. Wiele z tego było inicjowane przez władze, z coraz bardziej antyżydowskimi ustawami pojawiającymi się w całym regionie. Jednak wiele było także antyżydowskiej przemocy na ulicy. Wszystko to wzrosło dramatycznie, kiedy powstał Izrael, ale zaczęło się na długo wcześniej. Narastająca wrogość z czasem doprowadziła do czystki etnicznej wszystkich społeczności żydowskich w krajach arabskich, co doprowadziło do stworzenia niemal miliona żydowskich uchodźców.


Dla tych, którzy szerzą antyizraelską agendę – których cała narracja jest zbudowana wokół braku potrzeby syjonizmu i tragicznego pojawienia się palestyńskich uchodźców, prawdziwa historia żydowskich uchodźców tworzy pięć kluczowych problemów:

 1. Obraz koegzystencji jest mitem
 2. Było więcej żydowskich uchodźców niż arabskich uchodźców
 3. Wartość tego, co zabrano żydowskim uchodźcom, była wielokrotnie większa od tego, co mogą twierdzić arabscy uchodźcy, że stracili
 4. Atak na żydowskie społeczności był niesprowokowany – napadnięto na całkowicie niewinną cywilną populację. Tego samego nie można powiedzieć o znacznej części arabskiej populacji w Mandacie Brytyjskim, z wieloma arabskimi wsiami, których  wybór zbrojnych starć podsycał wojnę w kraju
 5. Czy im się to podoba, czy nie, prawdą jest, że wiele arabskich rodzin na terenie Mandatu przybywało tam w czasie padania Imperium Osmańskiego – lub w miarę tego, jak syjoniści tworzyli możliwości pracy i inwestycji (jeden przykład – „palestyński” bohater lat 1930., Izz ad-Din al-Kassam – urodził się w północnej Syrii.) Tego samego nie można powiedzieć o starożytnych korzeniach żydowskich w miejscach takich jak Egipt, Irak lub Jemen.

Wszystkie te czynniki tworzą olbrzymi problem dla antyizraelskich aktywistów. Patrząc na rzeczywiste kategorie, niesprowokowane zniszczenie żydowskich społeczności na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej było znacznie gorsze niż zniszczenie arabskich społeczności, które zaangażowały się w konflikt wewnętrzny na obszarze Mandatu. 


Inną kluczową różnicą między tymi dwoma wydarzeniami było to, co nastąpiło po odejściu obu populacji. Podczas gdy Izrael zaopiekował się żydowskimi uchodźcami i absorbował ich – a więc dzisiaj żydowskich uchodźców już nie ma – Arabowie haniebnie WYBRALI zmienienie uchodźców w narzędzie wojny z Żydami. Zamiast zaabsorbowania ich, zamknęli ich w obozach i umyślnie przedłużają ich cierpienia. Wielu wnuków i prawnuków tych arabskich uchodźców nadal żyje dzisiaj w obozach, wyłącznie dlatego, że tam chcą ich trzymać państwa arabskie.


Jest tu jeszcze osłupiająca hipokryzja w sposobie traktowania tych ludzi. O Jordańczyku, którego przodkowie uciekli z terenu Mandatu w 1948 roku, nadal mówi się jako o „uchodźcy” – nikomu jednak nie przychodzi do głowy nazwanie uchodźcą Izraelczyka, którego przodków wygnano z Egiptu. Obie te rodziny mają nowe obywatelstwo – ale są traktowane zupełnie inaczej.


Jednak nawet wszystko to nie wystarczało mimo tego, że ONZ, Rada Praw Człowieka, Amnesty International, Human Rights Watch i media takie jak BBC podtrzymują to wielkie oszustwo. Antyizraelska machina propagandowa potrzebowała czegoś więcej.  


Narodziny antysemickiej teorii spiskowej


Antyizraelscy aktywiści zrobili prostą rzecz. Spojrzeli na milion Żydów wymazanych z krajów arabskich i obwinili o to syjonistów (Żydów). Podobnie jak większość tych, którzy nienawidzą Żydów, po prostu ukryli prawdę za antysemicką teorią spiskową. Nie ma dla nich znaczenia, że 50 lat przed powstaniem nowoczesnego syjonizmu Żydzi w regionie błagali Francuzów i Brytyjczyków o obronę przed islamskimi prześladowaniami. Ani nie jest dla nich istotny fakt, że na całym tym terenie uchwalono antyżydowskie prawa.


Rewizjoniści po prostu wyretuszowali to wszystko z historii. Zamiast tego stworzyli świat, w którym Żydzi i muzułmanie żyli sobie spokojnie razem, a potem wskazali na Żydów jako winnych wszelkiego zła. W tym wypaczonym świecie Żydzie nie uciekli sami, ani nie wygnali ich muzułmanie. W tej teorii spiskowej syjoniści “zmusili” Żydów do opuszczenia ich domów i przybycia do Izraela:Powyższy tweet nie jest wyjątkowy. Sprawdźcie konto społecznościowe dowolnego antyizraelskiego aktywisty – wszyscy oni propagują dokładnie ten sam mit. Obejrzyjcie, na przykład, kłamstwa w książceState of Terror Toma Suareza, który mocno opiera się na tych mitach. Jest to zaprzeczenie koszmarnej zbrodni, które obwinia za nią jej ofiary (dzisiaj ponad 50% żydowskiej populacji Izraela – “syjonistów”, których oni atakują – jest ofiarami czystki etnicznej, o którą są oskarżeni).   

 

Klasyczna narracja brzmi następująco: Żydzi żyli w pokoju w arabskich krajach przez tysiąclecia. Potem “biali” europejscy syjoniści, którzy chcieli mieć “nie-białą” tanią siłę roboczą, przybyli i zdestabilizowali arabsko-żydowskie społeczności serią terrorystycznych zamachów pod fałszywą flagą. Teoria spiskowa o kooperacji syjonistów z nazistami jest innym nurtem tej samej kampanii demonizacji. Kluczowym przykładem, jakiego używają antysemici, jest fałszywa historia doświadczeń Żydów w Iraku. Głównie dlatego, że syjonistyczni działacze byli tam aresztowani, torturowani i straceni za „zbrodnie” po fikcyjnym procesie.


Nie jest trudno obalić tę teorię spiskową, ponieważ dowolny dostępny dowód pokazuje, że po prostu nie jest to prawda. W Iraku od dziesięcioleci pełno było antyżydowskiej przemocy. Dokumenty w Archiwum Narodowym w Kew zawierają przykłady zamachów bombowych na żydowskie społeczności na długo przed Farhud (masakra 179 Żydów w 1941 roku). Takich jak zamach na żydowski klub w Bagdadzie w 1938 roku:  W połowie lat 1930. nazistowska ideologia była szeroko rozprzestrzeniona w Iraku (i w znacznej części całego regionu). Pomysł, że Izrael [jeszcze bez państwa] zalany uchodźcami, którzy starali się tam dostać, próbował zwerbować ich jeszcze więcej, nie ma żadnego sensu. Iraccy Żydzi opuścili swoje domy, ponieważ ludność i rząd Iraku zwrócili się przeciwko nim. Kiedy Irak wreszcie dał pozwolenie Żydom na wyjazd w marcu 1950 roku (a musieli zostawić cały swój dobytek), większość Żydów zarejestrowała się do wyjazdu.


Koncepcja, że był to syjonistyczny spisek, jest tylko obwinianiem ofiar przez tworzenie antysemickiej teorii spiskowej.


By móc przeciwstawić się tym kłamstwom, musimy uzbroić się w prawdę. Co więc naprawdę stało się z tymi wszystkimi Żydami z krajów arabskich? Prawdą są nasilające się antyżydowskie pogromy, które objęły cały region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej i doprowadziły do czystki etnicznej żydowskich społeczności od Maroka do Jemenu. Tutaj jest przegląd kraju za krajem:


Prawdziwa historia Żydów w krajach arabskich


Tutaj jest tylko kilka kluczowych wydarzeń w regionie (liczby w przybliżeniu):

 

Libia – żydowska populacja 38 000; dzisiaj 0

 • 1785 Żydzi, którzy odmówili nawrócenia, zostali zmasakrowani
 • 1897 Rabunki żydowskich dzielnic
 • 1938 Włoskie prawa rasowe zastosowane do Żydów w Libii
 • 1942 Naziści okupują Bengazi
 • 1945 Pogrom – 130 Żydów zabitych
 • 1948 Pogrom – 14 Żydów zabitych
 • 1951 Libijski premier mówi, że Żydzi nie mają przyszłości w Libii
 • 1950s Rozmaite antyżydowskie prawa
 • 1961 Odebranie żydowskich majątków 

Algieria – żydowska populacja 140 000; dzisiaj 0

 • 1805 Masakra 500 Żydów
 • 1815 Żydzi paleni na stosach
 • 1830 Masakra Żydów
 • 1929-1933 antyżydowskie rozruchy
 • 1934 25 Żydów zabitych w antyżydowskich rozruchach
 • 1940 Wprowadzenie antyżydowskich praw Vichy
 • 1956 Antyżydowskie ataki
 • 1960 Zdewastowanie Wielkiej Synagogi
 • 1961 Zdewastowanie cmentarza w Oranie
 • 1963 Obywatelstwo tylko dla muzułmanów

Tunezja – żydowska populacja 105 000; dzisiaj 0

 • 1898 Antyżydowskie rozruchy
 • 1917 Antyżydowskie rozruchy
 • 1940 Wprowadzenie antyżydowskich praw Vichy
 • 1942 Nazistowska okupacja
 • 1952 Nacjonalistyczne rozruchy
 • 1958-1960 antyżydowskie prawa
 • 1962 Nacjonalizacja żydowskich firm
 • 1967 Antyżydowskie rozruchy

Egipt – żydowska populacja 90 000; dzisiaj: 5

 • 1929 – Uchwalenie prawa o obywatelstwie – większość Żydów staje się bezpaństwowcami
 • 1945 Antyżydowskie rozruchy
 • 1948 Żydzi internowani – zamachy bombowe na żydowskie instytucje, rozruchy przeciwko Żydom  
 • 1956 Wygnanie 25 000 Żydów

Maroko – żydowska populacja 265 000; dzisiaj 3 000

 • 1790 Sułtan rozkazuje mordowanie i gwałcenie Żydów
 • 1864-1880 wiele pogromów w Marrakesz
 • 1912 Pogrom w Fez
 • 1930s Wzrost nacjonalistycznego antysemityzmu
 • 1937 Pogrom w Meknes
 • 1940 Wprowadzenie praw Vichy
 • 1941 Zakaz pracy Żydów w bankowości, nieruchomościach, prawie
 • 1948 Antyżydowskie rozruchy, 44 Żydów zamordowanych
 • 1954 Masakra Petit Jean

Transjordania (włącznie z Jerozolimą) żydowska populacja? dzisiaj 0

 • 1948 Transjordania wygnała wszystkich Żydów i zburzyła wszystkie synagogi

 Syria i Liban – żydowska populacja 50 000; dzisiaj 15

 • 1840 Oszczerstwo o rytuale krwi w Damaszku – pogrom
 • 1909 Ucieczka Żydów przed osmańskim poborem do wojska
 • 1930s Wprowadzenie antyżydowskich praw
 • 1947 Pogrom w Aleppo
 • 1948 Żydzi mordowani w Bejrucie
 • 1950 Konfiskata żydowskiej własności
 • 1958 Żydzi trzymani jako zakładnicy – uwalniani za okupem 

Iraq – żydowska populacja 135 000; dzisiaj 10

 • 1828 Masakra Żydów w Bagdadzie
 • 1934 Żydzi wyrzuceni z posad państwowych
 • 1935 Szkoły ustalają limit dla uczniów żydowskich  
 • 1936 Żydowskie przedsiębiorstwo musi mieć muzułmańskiego partnera
 • 1936 -1939 Kampania zamachów bombowych na żydowskie cele
 • 1941 Farhud. 179 Żydów zamordowanych
 • 1947 Iracki minister spraw zagranicznych grozi wygnaniem irackich Żydów
 • 1948 1000 Żydów wyrzuconych ze służby publicznej
 • 1948 Proces pokazowy Szafika Adesa, którego publicznie powieszono w Basrze
 • 1948 Antyżydowskie ustawodawstwo
 • 1950-52 Żydzi otrzymują pozwolenie na wyjazd / dobytek skonfiskowany
 • 1963 Żydzi muszą nosić żółte karty tożsamości

 Jemen- żydowska populacja w 1946 r. 55 000; dzisiaj: 0

 • 1881 Żydzi uciekają przed przymusowym nawróceniem
 • 1911 Zaprowadzenie prawa szariatu
 • 1922 Przymusowe nawracanie żydowskich sierot
 • 1947 Antyżydowskie zamieszki w Adenie – 82 Żydów zabitych 

Od Maroka do Jemenu istniały wyraźne, konsekwentne i niewątpliwe prześladowania.


To nie syjonizm zmusił Żydów do ucieczki – wszystko to zrobili sami Arabowie. Na szczęście, syjonizm sprawił, że uciekający Żydzi znaleźli bezpieczne schronienie.   

What really happend to the Jewish people who were living in Arab lands?

28 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier


Brytyjski badacz i bloger śledzący antysemityzm w mediach.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1066 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk