Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:29

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Hamas zacieśnia stosunki z Iranem


Z materiałów MEMRI 2017-10-25

Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)
Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)


Dwunastego października 2017 r. Fatah i Hamas podpisali w Kairze porozumienie o pojednaniu. Według tego porozumienia Autonomia Palestyńska (AP) ma przejąć pełną kontrolę nad Gazą, włącznie z przejściami granicznymi. Złożone sprawy, takie jak broń Hamasu, odroczono na później.  

 

Równocześnie z dążeniem do pojednania przywódcy Hamasu głosili, że dżihad i opór przeciwko Izraelowi będą trwały zarówno w Gazie, jak na Zachodnim Brzegu i że Hamas nie rozbroi się w ramach porozumienia z Fatahem. Szef biura politycznego Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział także wyraźnie, że celem jego ruchu jest “wymazanie Izraela z mapy”. 

 

Ponadto, 20 października 2017 r. delegacja Hamasu o wysokiej randze przybyła do Iranu z trzydniową wizytą. Podczas tej wizyty oficjele Hamasu podkreślali, że ruch ma zamiar kontynuować opór i wzmocnić stosunki z Iranem, który Sinwar nazwał „głównym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam [militarne skrzydło Hamasu]”.

 

Poniżej podajemy wybór niedawnych wypowiedzi oficjeli Hamasu:


Jahya Sinwar, szef biura politycznego Hamasu w Gazie, powiedział 19 października 2017 r. na spotkaniu z gazańskimi nastolatkami: "Era mówienia o uznaniu Izraela przez Hamas minęła i nikt nie może dłużej dyskutować o uznaniu Izraela, bo naszym celem jest wymazanie go z mapy"[1]. Dodał, że dowódca Brygad Al-Kassam, Muhammad Deif, powiedział mu kiedyś, że “jeśli wróg chce zrobić głupi czyn przeciwko naszemu ludowi i naszym miejscom świętym, zmiażdżymy jego armię tak, że dłużej nie będzie istniała”. Sinwar powiedział, że “jeśli [Deif] to powiedział, to wiedział, co mówi"[2].


Podobne groźby wypowiadał przywódca Hamasu za granicą, Maher Salah, na konferencji w Stambule 20 października 2017 r.: "Mówię do Netanjahu, nie wysilaj się, twoje państwo przestanie istnieć. Twoje królestwo zostanie zniszczone i obiecuję ci, że nie będziesz obchodził stulecia jego założenia… Opieramy się syjonistycznemu przedsięwzięciu w dzień i w nocy, prowadząc szeroki i wszechstronny opór od wewnątrz i od zewnątrz kraju. Ruch oporu w Gazie podwoił swój potencjał od końca wojny w 2014 r. Przygotowuje się na nową rundę walk, jakie może rozpocząć okupant i damy mu bolesną nauczkę. Zachodni Brzeg budzi się teraz i będzie opierał się okupacji całą swoją siłą, mimo ubóstwa zasobów. Zaskakuje nas codziennie pomysłowymi, nowymi sposobami oporu…”


Sala dodał: “Mówię wam, że niektórzy spośród obecnych tutaj będą świadkami zdobycia Jerozolimy i wyzwolenia Al-Aksy i będą może także modlić się tam... Palestyna, Jerozolima i Al-Aksa jednoczą naród i jest obowiązkiem narodu wyzwolenie ich. Jesteśmy na czele błogosławionego programu dżihadu… Ktokolwiek myśli, że Hamas i lud palestyński zrezygnują z oporu, łudzi się… Opór jest częścią nazwy Hamasu… Jak długo istnieje okupacja, musi istnieć opór i dżihad – aż osiągniemy zwycięstwo, wyzwolenie i powrót do ojczyzny"[3].


Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)
Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)

Przywódcy Hamasu podkreślili, że kwestia rozbrojenia Hamasu nie będzie omawiana jako część pojednania z Fatahem i że jego broń ma być użyta przeciwko Izraelowi. Podczas spotkania z nastolatkami w Gazie Sinwar powiedział: „Rozbrojenie Hamasu jest fałszywą nadzieją, tak jak Szatan marzy o wejściu do raju. Nabieramy siły i gromadzimy broń dzień i noc. Jeśli prezydent Abbas chce polegać na naszej sile militarnej w swoich negocjacjach z Izraelem, jesteśmy gotowi go poprzeć. W ten sposób osiągniemy znacznie więcej i pozycja sprawy palestyńskiej będzie optymalna"[4].


Salah Al-'Arouri, zastępca szefa biura politycznego, powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Iranu w Teheranie: „Hamas nie zrezygnuje z opcji obrony ludu palestyńskiego. Pojednanie z Fatahem nie wpłynie na broń palestyńskiego ruchu oporu… Mamy własne pozycje. Wierzymy, że musimy odłożyć na bok nasze różnice z Fatahem, ale nie zrezygnujemy z naszych pozycji, które są za oporem przeciwko tworowi syjonistycznemu… Nie ulega wątpliwości, że ruch oporu zawsze zatrzymuje swoją broń i nigdy jej nie składa"[5].


Oficjel Hamasu, Moussa Abu Marzouk, powiedział w wywiadzie dla wychodzącej w Londynie gazety, “Al-Arabi Al-Jadid”, że kwestia broni Hamasu nie była i nie będzie dyskutowana: „Opór wobec okupacji jest legalnym prawem ludu palestyńskiego i Hamas nigdy nie zrezygnuje z tej opcji, w żadnych okolicznościach. Jak długo istnieje okupacja, tak długo musi istnieć opór… Żadna siła na świecie nie powstrzyma ludu palestyńskiego od oporu wobec okupacji i od wyboru tej opcji, aż odzyska on wszystkie swoje prawa"[6].


Członek biura politycznego Hamasu, Rawhi Musztaha, przeprowadził rozróżnienie między funkcją broni Hamasu, a funkcją broni AP: “Jak długo istnieje okupacja, broń ruchu oporu jest wyraźnie uprawniona i nikt nie powinien tego kwestionować, także instytucje międzynarodowe. Broń ruchu oporu jest święta i szlachetna, i będzie użyta przeciwko wrogowi… Broń AP jest przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa, życia i własności ludzi, tak jak w każdym społeczeństwie i nie ma sprzeczności między tymi dwoma rodzajami broni. Kiedy będzie niepodległe państwo palestyńskie, naturalnie będziemy mieć jeden rząd, jedną administrację i jedną siłę militarną… Wszyscy wiedzą, że lud palestyński ma prawo użycia broni przeciwko wrogowi"[7].


Ekstremistycznym wypowiedziom przywódców Hamasu z pochwałami dla zbrojnego oporu przeciwko Izraelowi towarzyszyły wypowiedzi popierające przywrócenie więzi ruchu z Iranem. Sinwar powiedział w tym kontekście: „Ktokolwiek myśli, że zerwiemy nasze więzi z jakimkolwiek innym krajem, łudzi się, bo Iran jest największym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam"[8]. Zbliżenie między tymi dwiema stronami odzwierciedlała wizyta delegacji Hamasu w Iranie 20 października. Na czele delegacji stał Salah Al-'Arouri i obejmowała ona przedstawicieli Hamasu takich jak 'Izzat Al-Riszk, Muhammad Nasser, Zaher Dżabarin, Osama Hamdan, Sami Abu Zuhri i Chaled Al-Kaddoumi. Delegaci spotkali się z przewodniczącym irańskiego Madżlisu, Ali Laridżanim i z doradcą ds. zagranicznych najwyższego przywódcy Chameneiego, Alim Akbar Velajatim[9].


Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)
Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)

Mówiąc o celu wizyty, przewodniczący delegacji Hamasu, Salah Al-'Arouri opisał ją jako "praktyczną odpowiedź na żądanie, by Hamas zerwał swoje stosunki z Iranem"[10]. Inny członek delegacji, Sami Abu Zuhri, powiedział: "Różnice zdań między Hamasem i Iranem są sprawą przeszłości i stosunki między nimi są z powrotem na właściwej drodze… Wizyta w Iranie wyraża pragnienie ruchu do utrzymywania stosunków z tym krajem i wzmocnienia programu oporu"[11]. Członek Hamasu, Taher Al-Nounou powiedział: "Hamas chce ścisłych stosunków z Iranem i nigdy nie zrezygnuje ze swoich przyjaciół i sojuszników. Przeszliśmy daleką drogę we wzmacnianiu naszych strategicznych stosunków z Iranem"[12].


Iran, ze swej strony, wyraził uznanie dla oddania Hamasu wobec zbrojnego oporu. Doradca Chameniego, Velajati, powiedział: „Gratulujemy wam waszego zadeklarowanego stanowiska odmowy oddania waszej broni, co jest dla was czerwoną linią. Problem palestyński jest najważniejszą sprawą narodu muzułmańskiego i chociaż minęło wiele czasu i niektórzy przywódcy w regionie poczynili kompromisy, wy pozostajecie oddani zasadzie opierania się syjonistom i mimo wszystkich nacisków nadal trzymacie się tej zasady. Opór palestyński w końcu zatriumfuje"[13]. Dodał: “Podejmujemy każdą okazję do spotkania z naszymi towarzyszami w obozie oporu, a szczególnie z Hamasem, i chwalimy stanowisko tego ruchu, który odmawia rezygnacji ze swojej broni i oporu”[14].

 


[1] Amad.ps, October 19, 2017.

[2] Amad.ps, October 19, 2017.

[3] Palinfo.com, October 21, 2017.

[4] Amad.ps, October 19, 2017.

[5] Palinfo.com, October 21, 2017.

[6] Al-Arabi Al-Jadid (London), October 19, 2017.

[7] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), October 15, 2017.

[8] Amad.ps, October 19, 2017.

[9] Palinfo.com, October 21, 2017.

[10] Samanews.ps, October 21, 2017.

[11] Almayadeen.net, October 21, 2017.

[12] Almanar.com, October 21, 2017.

[13] Palinfo.com, October 21, 2017.

[14] Amad.ps, October 21, 2017.

 

Poniżej boży człowiek mówi kim są źli ludzie i co Allah im uczyni. Były minister Hamasu d/s religijnych Ismail Radhwan wygłosił kazanie piątkowe przekazane 13 poaździernika 2017 przez libańską Al-Quds TV, w którym mówił m.in., że ludzie, którzy współpracują z Izraelem i mówią o noramalizacji spotkają się w ogniu piekielnym z małpami i świniami. To są źli ludzie, o których mówił Mahomed. Ziemia ich wypluje, ogień piekielny ich spali.  

 

 

MEMRI: Specjalny komunikat Nr 7144, 23 października 2017                                                   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 980 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk