Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 21:27

« Poprzedni Następny »


W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają


Liat Collins 2017-12-27

Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)
Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)

Dobrze, że nie czekałam z wstrzymanym oddechem. ONZ potępiła w tym tygodniu niemal wszystko w Izraelu, z grubsza, od jego istnienia do wyboru jego stolicy i piekielnej hucpy kontynuowania samoobrony. Niemniej, kiedy rakieta uderzyła w szkołę UNRWA w Gazie, ten międzynarodowy organ milczał. To była palestyńska rakieta, która miała uderzyć w cel izraelski, taki jak przedszkole w Sderot, uszkodzone tydzień temu. Spadła za wcześnie, uderzając zamiast tego w Gazie. Nie było żadnego oburzenia w ONZ o zniszczeniach spowodowanych tą rakietą. Jeśli nie można winić Żydów, to nie ma o czym mówić.

Ten incydent był kolejnym przypomnieniem podwójnych standardów i obsesji tego organu światowego w kwestii Izraela.


Prawdziwym polem bitwy w tym tygodniu nie była jednak ONZ. Chodziło o inny rodzaj strzelania. Nazwijmy to “wojną kamer”. Na początku tygodnia dowiedziałam się o istnieniu serii wideo i twierdzeniach, że pokazują one “systematyczną dyskryminację nieletnich Palestyńczyków”. Wyprodukowała je  AJ+ (przyjazna dla mediów społecznościowych Al-Dżazira), były dobrze zrobione i stosowały klasyczną taktykę propagandową, łącząc wpadające w ucho melodie z dramatycznymi zdjęciami. Nie jest łatwo je oglądać.

Chodzi o to, żeby strzelać, by zabić – żeby obrazem zabić reputację.

Jeszcze gorsze miało nadejść. W niedzielę film zrobiony dwa dni wcześniej rozszedł się jak ogień po prerii. Gwiazdą była 16 letnia Ahed Tamimi [w rzeczywistości ma już 18 lat - przyp. tłum.], której bujne loki i często filmowany zwyczaj prowokowania żołnierzy IDF zarobiły jej w Izraelu przydomek Shirley Temper. Tym razem sfilmowano ją wraz z koleżankami, jak uderza w twarz izraelskiego oficera, który nie zareagował na tę prowokację.

Kilka lat temu filmowano ją, jak gryzła w rękę żołnierza, który próbował zaaresztować jej rzucającego kamieniami brata. W nagrodę za okazywaną agresję zorganizowano jej spotkanie z głową Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem i przywódcą tureckim, Recepem Tayyip Erdoganem, którzy chwalili jej odwagę.

Rodzina Tamimi jest jednorodzinną machiną propagandową i Ahed odgrywa w niej kluczową rolę.  Zwycięstwo tak czy inaczej. Wyślij śliczną, niebieskooką dziewczynkę z włosami blond, by zaatakowała żołnierza, upewniając się, że będziesz to miał na filmie: jeśli zareaguje, wynikiem będzie więcej palestyńskich „dowodów” na izraelską brutalność. Jeśli żołnierz oprze się impulsowi oddania jej uderzenia, scena przedstawia odważną palestyńską dziewczynkę, która pobiła ubranego w izraelski mundur Goliata. A według „narracji” jest to opór bez przemocy. Społeczeństwo obywatelskie tu w jego najbardziej barbarzyńskiej postaci.

Dom klanu Tamimi, wieś Nabi Saleh w pobliżu Ramallah, jest częstym miejscem takich zdarzeń. I nie jest to przypadek. Prowokacje to rodzinny biznes. Są fetowani przez grupy praw człowieka, a ojciec Ahed, Bassem Tamimi, był także na zagranicznych objazdach z wykładami. W Izraelu nazwisko Tamimi kojarzy się źle. Należąca do tego klanu Ahlam Tamimi nigdy nie okazała skruchy za swoją rolę w wysadzeniu w powietrze w 2001 r. pizzerii Sbarro, kiedy zabito 15 ludzi, w tym wiele dzieci.

Prawdziwe maltretowanie palestyńskich dzieci nie odbywa się z rąk izraelskich żołnierzy. Robią to ich rodzice i przywódcy. Palestyński system edukacji i media wychowują do kultury męczeństwa. W kalendarzu często mają „Dni wściekłości”. Nietrudno zrozumieć, jakie będą tego wyniki.

Męczennicy mają obiecaną nie tylko sławę, ale także majątek dla rodziny, w większości dzięki podatnikom z krajów-donatorów o dobrych intencjach. Rodziny więźniów i szahidów [męczenników] mają gwarantowany stały dochód. Kolejne bodźce do okaleczania i zabijania.

To nie pomaga w zbudowaniu przyszłego państwa palestyńskiego, w którym warto żyć.

Film z Palestyńczykiem, który namawia swojego małego synka, by rzucał kamieniami w żołnierzy w nadziei, że żołnierze go zastrzelą, jest bardzo przygnębiający, jak zawsze przygnębiający jest widok znęcania się nad dzieckiem.

 

 

 

Palestyńscy “aktywiści” chcą krwi – i nie dbają o to, czyja to krew, jeśli tylko jest jej dużo i można ją filmować.

Dr Ron Schleifer, ekspert wojny psychologicznej, który stoi na czele Ośrodka Badania Obrony i Komunikacji Ariel i uczy na uniwersytecie Ariel, postrzega kamerę jako broń.

“Na działalność rodziny Tamimi powinno się patrzeć w kontekście działalności Autonomii Palestyńskiej – powiedział mi kilka dni temu. – OWP przez 40 lat udało się przedstawiać Palestyńczyków jako ofiary. Wojna psychologiczna napędza intifady i wojny. Celem jest przedstawienie Palestyńczyków jako ofiary i najchętniej złapanie tego wizualnie. Jest to technika zaczerpnięta z PR, która oferuje za każdym razem inny punkt widzenia na to samo wydarzenie, by trzymać je w świadomości społecznej. Z tego powodu jest ta wielka operacja z aktorami, statystami, kamerzystami, reżyserami i wsparciem logistycznym”.

Uderzenie oficera IDF w twarz przez Ahed Tamimi rozbrzmiało szeroko, bo doskonale pasuje do celów propagandy.

“W wojnie psychologicznej używa się słabych punktów wroga przeciwko niemu” – powiedział Schleifer, a w tym wypadku użyto przeciwko IDF samej moralności tej armii. Palestyńczycy mają zagwarantowane PR-owe zwycięstwo, niezależnie od wyniku.

Podpułkownik (w stanie spoczynku) Peter Lerner, były rzecznik IDF, napisał 19 grudnia na Facebooku, że wideo z Nabi Saleh było tylko kolejną „wściekle popularnym produktem Tamimi Production Inc. Oficer i żołnierz nie weszli na pole minowe, pozostali spokojni i opanowani, i zachowali postawę, jaką niektórzy w Izraelu uważają za upokarzającą”.

Lerner podkreślił, że dowódca podjął taktyczną decyzję nie aresztowania przed kamerą Tamimi, która niewątpliwie gryzłaby, krzyczała i biła. „Wiedział, że jego misją było zapobieżenie ingerencji większej liczby ludzi w wydarzeniach we wsi i rozprawianie się z wrzeszczącą dziewczyną nie przyczyniłoby się do spełnienia tej misji” – powiedział Lerner. – Jednak, chociaż świadomie nie wkroczył na pole minowe, przez brak działania i czekanie, aż pojawi się wideo, IDF wpadła w zasadzkę.

Oczywiście pozostaje pytanie, dlaczego armia czekała do poniedziałku wieczorem, po publikacji wideo by ją aresztować? Jeśli wojsko rozumiało, że było to pole minowe, dlaczego nie zapobiec zasadzce? Aresztowanie jej zanim wideo zdobyło popularność, dałoby IDF jakąś wiarygodność, że nie jest to areszt z powodu upokarzającego wideo, dałoby armii możliwość zachowania jakiejś kontroli nad sytuacją…”

Wiele z tych ukochanych przez antysemitów wideo podkreśla, że nieletnich Palestyńczyków zatrzymuje się za rzucanie kamieniami.

W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają. Nie należy jednak zapominać, że kamienie i głazy także mogą być śmiertelne: zapytajcie rodziny Aszera Palmera, który został zabity wraz ze swoim rocznym synem Jonatanem, kiedy stracił panowanie nad kierownicą, kiedy w jego samochód uderzył kamień; zapytajcie rodziny Adeli Biton, która umarła w wieku czterech lat, po tym jak została zraniona w podobnym incydencie dwa lata wcześniej; lub rodziny Alexandra Lewlowicza, zabitego po tym, jak kamień uderzył w jego samochód, kiedy wracał z świątecznego obiadu w żydowski Nowy Rok w 2015 r.

Zatrzymanie “zespołu Pallywood” mogłoby zapobiec stracie życia zarówno Palestyńczyków, jak Izraelczyków. Trzeba podjąć starania, by przekonać tych, którzy finansują tę propagandową sztukę, że nie jest to kwestia obrony praw Palestyńczyków. Rodzina Tamimi i inni im podobni nauczyli się, że prowokacja jest siłą. Nie czyni to niczego dla pokojowego rozwiązania konfliktu. W żadnym razie.

 

Photo-Finish and Psychological Warfare

Jerusalem Post, 21 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
 

 

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Od Redakcji

W 2012 roku zachodni antysemicki  świat uwielbiał film z tą samą bohaterką, o pięć lat młodszą Ahed Tamimi, dzielnie atakującą izraelskich żołnierzy. Wideo z polskimi napisami, zdobyło niezwykłą popularność wśród polskiej publiczności i jak dotąd obejrzało go 1 455 693 osób i miał ponad tysiąc udostępnień.

     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 591 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk