Prawda

Czwartek, 18 stycznia 2018 - 16:56

« Poprzedni Następny »


W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają


Liat Collins 2017-12-27

Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)
Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)

Dobrze, że nie czekałam z wstrzymanym oddechem. ONZ potępiła w tym tygodniu niemal wszystko w Izraelu, z grubsza, od jego istnienia do wyboru jego stolicy i piekielnej hucpy kontynuowania samoobrony. Niemniej, kiedy rakieta uderzyła w szkołę UNRWA w Gazie, ten międzynarodowy organ milczał. To była palestyńska rakieta, która miała uderzyć w cel izraelski, taki jak przedszkole w Sderot, uszkodzone tydzień temu. Spadła za wcześnie, uderzając zamiast tego w Gazie. Nie było żadnego oburzenia w ONZ o zniszczeniach spowodowanych tą rakietą. Jeśli nie można winić Żydów, to nie ma o czym mówić.

Ten incydent był kolejnym przypomnieniem podwójnych standardów i obsesji tego organu światowego w kwestii Izraela.


Prawdziwym polem bitwy w tym tygodniu nie była jednak ONZ. Chodziło o inny rodzaj strzelania. Nazwijmy to “wojną kamer”. Na początku tygodnia dowiedziałam się o istnieniu serii wideo i twierdzeniach, że pokazują one “systematyczną dyskryminację nieletnich Palestyńczyków”. Wyprodukowała je  AJ+ (przyjazna dla mediów społecznościowych Al-Dżazira), były dobrze zrobione i stosowały klasyczną taktykę propagandową, łącząc wpadające w ucho melodie z dramatycznymi zdjęciami. Nie jest łatwo je oglądać.

Chodzi o to, żeby strzelać, by zabić – żeby obrazem zabić reputację.

Jeszcze gorsze miało nadejść. W niedzielę film zrobiony dwa dni wcześniej rozszedł się jak ogień po prerii. Gwiazdą była 16 letnia Ahed Tamimi [w rzeczywistości ma już 18 lat - przyp. tłum.], której bujne loki i często filmowany zwyczaj prowokowania żołnierzy IDF zarobiły jej w Izraelu przydomek Shirley Temper. Tym razem sfilmowano ją wraz z koleżankami, jak uderza w twarz izraelskiego oficera, który nie zareagował na tę prowokację.

Kilka lat temu filmowano ją, jak gryzła w rękę żołnierza, który próbował zaaresztować jej rzucającego kamieniami brata. W nagrodę za okazywaną agresję zorganizowano jej spotkanie z głową Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem i przywódcą tureckim, Recepem Tayyip Erdoganem, którzy chwalili jej odwagę.

Rodzina Tamimi jest jednorodzinną machiną propagandową i Ahed odgrywa w niej kluczową rolę.  Zwycięstwo tak czy inaczej. Wyślij śliczną, niebieskooką dziewczynkę z włosami blond, by zaatakowała żołnierza, upewniając się, że będziesz to miał na filmie: jeśli zareaguje, wynikiem będzie więcej palestyńskich „dowodów” na izraelską brutalność. Jeśli żołnierz oprze się impulsowi oddania jej uderzenia, scena przedstawia odważną palestyńską dziewczynkę, która pobiła ubranego w izraelski mundur Goliata. A według „narracji” jest to opór bez przemocy. Społeczeństwo obywatelskie tu w jego najbardziej barbarzyńskiej postaci.

Dom klanu Tamimi, wieś Nabi Saleh w pobliżu Ramallah, jest częstym miejscem takich zdarzeń. I nie jest to przypadek. Prowokacje to rodzinny biznes. Są fetowani przez grupy praw człowieka, a ojciec Ahed, Bassem Tamimi, był także na zagranicznych objazdach z wykładami. W Izraelu nazwisko Tamimi kojarzy się źle. Należąca do tego klanu Ahlam Tamimi nigdy nie okazała skruchy za swoją rolę w wysadzeniu w powietrze w 2001 r. pizzerii Sbarro, kiedy zabito 15 ludzi, w tym wiele dzieci.

Prawdziwe maltretowanie palestyńskich dzieci nie odbywa się z rąk izraelskich żołnierzy. Robią to ich rodzice i przywódcy. Palestyński system edukacji i media wychowują do kultury męczeństwa. W kalendarzu często mają „Dni wściekłości”. Nietrudno zrozumieć, jakie będą tego wyniki.

Męczennicy mają obiecaną nie tylko sławę, ale także majątek dla rodziny, w większości dzięki podatnikom z krajów-donatorów o dobrych intencjach. Rodziny więźniów i szahidów [męczenników] mają gwarantowany stały dochód. Kolejne bodźce do okaleczania i zabijania.

To nie pomaga w zbudowaniu przyszłego państwa palestyńskiego, w którym warto żyć.

Film z Palestyńczykiem, który namawia swojego małego synka, by rzucał kamieniami w żołnierzy w nadziei, że żołnierze go zastrzelą, jest bardzo przygnębiający, jak zawsze przygnębiający jest widok znęcania się nad dzieckiem.

 

 

 

Palestyńscy “aktywiści” chcą krwi – i nie dbają o to, czyja to krew, jeśli tylko jest jej dużo i można ją filmować.

Dr Ron Schleifer, ekspert wojny psychologicznej, który stoi na czele Ośrodka Badania Obrony i Komunikacji Ariel i uczy na uniwersytecie Ariel, postrzega kamerę jako broń.

“Na działalność rodziny Tamimi powinno się patrzeć w kontekście działalności Autonomii Palestyńskiej – powiedział mi kilka dni temu. – OWP przez 40 lat udało się przedstawiać Palestyńczyków jako ofiary. Wojna psychologiczna napędza intifady i wojny. Celem jest przedstawienie Palestyńczyków jako ofiary i najchętniej złapanie tego wizualnie. Jest to technika zaczerpnięta z PR, która oferuje za każdym razem inny punkt widzenia na to samo wydarzenie, by trzymać je w świadomości społecznej. Z tego powodu jest ta wielka operacja z aktorami, statystami, kamerzystami, reżyserami i wsparciem logistycznym”.

Uderzenie oficera IDF w twarz przez Ahed Tamimi rozbrzmiało szeroko, bo doskonale pasuje do celów propagandy.

“W wojnie psychologicznej używa się słabych punktów wroga przeciwko niemu” – powiedział Schleifer, a w tym wypadku użyto przeciwko IDF samej moralności tej armii. Palestyńczycy mają zagwarantowane PR-owe zwycięstwo, niezależnie od wyniku.

Podpułkownik (w stanie spoczynku) Peter Lerner, były rzecznik IDF, napisał 19 grudnia na Facebooku, że wideo z Nabi Saleh było tylko kolejną „wściekle popularnym produktem Tamimi Production Inc. Oficer i żołnierz nie weszli na pole minowe, pozostali spokojni i opanowani, i zachowali postawę, jaką niektórzy w Izraelu uważają za upokarzającą”.

Lerner podkreślił, że dowódca podjął taktyczną decyzję nie aresztowania przed kamerą Tamimi, która niewątpliwie gryzłaby, krzyczała i biła. „Wiedział, że jego misją było zapobieżenie ingerencji większej liczby ludzi w wydarzeniach we wsi i rozprawianie się z wrzeszczącą dziewczyną nie przyczyniłoby się do spełnienia tej misji” – powiedział Lerner. – Jednak, chociaż świadomie nie wkroczył na pole minowe, przez brak działania i czekanie, aż pojawi się wideo, IDF wpadła w zasadzkę.

Oczywiście pozostaje pytanie, dlaczego armia czekała do poniedziałku wieczorem, po publikacji wideo by ją aresztować? Jeśli wojsko rozumiało, że było to pole minowe, dlaczego nie zapobiec zasadzce? Aresztowanie jej zanim wideo zdobyło popularność, dałoby IDF jakąś wiarygodność, że nie jest to areszt z powodu upokarzającego wideo, dałoby armii możliwość zachowania jakiejś kontroli nad sytuacją…”

Wiele z tych ukochanych przez antysemitów wideo podkreśla, że nieletnich Palestyńczyków zatrzymuje się za rzucanie kamieniami.

W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają. Nie należy jednak zapominać, że kamienie i głazy także mogą być śmiertelne: zapytajcie rodziny Aszera Palmera, który został zabity wraz ze swoim rocznym synem Jonatanem, kiedy stracił panowanie nad kierownicą, kiedy w jego samochód uderzył kamień; zapytajcie rodziny Adeli Biton, która umarła w wieku czterech lat, po tym jak została zraniona w podobnym incydencie dwa lata wcześniej; lub rodziny Alexandra Lewlowicza, zabitego po tym, jak kamień uderzył w jego samochód, kiedy wracał z świątecznego obiadu w żydowski Nowy Rok w 2015 r.

Zatrzymanie “zespołu Pallywood” mogłoby zapobiec stracie życia zarówno Palestyńczyków, jak Izraelczyków. Trzeba podjąć starania, by przekonać tych, którzy finansują tę propagandową sztukę, że nie jest to kwestia obrony praw Palestyńczyków. Rodzina Tamimi i inni im podobni nauczyli się, że prowokacja jest siłą. Nie czyni to niczego dla pokojowego rozwiązania konfliktu. W żadnym razie.

 

Photo-Finish and Psychological Warfare

Jerusalem Post, 21 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
 

 

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Od Redakcji

W 2012 roku zachodni antysemicki  świat uwielbiał film z tą samą bohaterką, o pięć lat młodszą Ahed Tamimi, dzielnie atakującą izraelskich żołnierzy. Wideo z polskimi napisami, zdobyło niezwykłą popularność wśród polskiej publiczności i jak dotąd obejrzało go 1 455 693 osób i miał ponad tysiąc udostępnień.

     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 508 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie   Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11
Żydowski problem w Black Lives Matter jest także problemem czarnych   Valdary   2016-08-10
Kaszmir: Nowe Państwo Islamskie popierane przez „New York Times” i BBC   Uniyal   2016-08-08
Przewodnik po leksykonie palestyńskim   Toameh   2016-08-07
Dobre wiadomości, złe wiadomości   Bekdil   2016-08-05
Orędownik ludobójstwa żydowskich „niemowląt” i „staruszek”   Dershowitz   2016-08-04
Dżihadyści: kogo obierają za cel?   Murray   2016-08-01
Wyjdź za mąż za swojego gwałciciela   Bekdil   2016-07-31
“Żydzi są naszym nieszczęściem” – wydanie XXI wieku   Marquardt-Bigman   2016-07-28
ISIS, nazizm i zniszczenie Iraku   Frantzman   2016-07-27
Państwo Islamskie zmienia strategię   Spyer   2016-07-26
Irański obłęd antysemityzmu     2016-07-23
Turcja: Świat wstrzymał oddech   Koraszewski   2016-07-19
Kogo bigoci obwiniają za strzelaninę w Ameryce? Oczywiście, Izrael!   Dershowitz   2016-07-19
Zabicie dwojga Żydów otrzymało owację na stojąco od UE   Meotti   2016-07-16
Masowa czystka etniczna Żydów jest prawdziwym dziedzictwem XX wieku   Frentzman   2016-07-13
Przerwać finansowanie palestyńskiego terroru   Greenfield   2016-07-11
Antysyjonizm: XXI-wieczne wcielenie najdłuższej nienawiści   Landes   2016-07-06
Walka o pokój trwa   Koraszewski   2016-06-27
Skąd pochodzą pieniądze na trwające dziesięciolecia nieszczęście pod nazwą UNRWA?     2016-06-11
Bangladesz: O nienawiści do Izraela   Bustle   2016-06-08
68 lat arabskiego obwiniania Izraela za swoje nieszczęścia trafiło na żyłę złota we Francji     2016-06-06
Decydenci, pedagodzy i dysydenci   Koraszewski   2016-06-02
Szczęśliwe dzieciństwo w Gazie   Dżihad   2016-06-01
Światowa Organizacja Zdrowia w oparach zbrodniczego absurdu     2016-05-28
Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?   Neuer   2016-05-27
Wizyta w starych i nowych piekłach Europy dostarcza przypomnienia o ważności Izraela   Dershowitz   2016-05-26
Jezus – Palestyńczyk i świat w rękach Chazarów   Koraszewski   2016-05-24
Antysemityzm Iranu   Rafizadeh   2016-05-22
Alchemia narodowości palestyńskiej   Sherman   2016-05-21
Jazydzka dziewczyna opowiada o piekle gwałtów ISIS   Ibrahim   2016-05-20
Turcja? W UE?   Bulut   2016-05-16
Prawdziwa pretensja Arabów do Żydów   Maroun   2016-05-14
Iran planuje sprawowanie kontroli nad państwem palestyńskim   Toameh   2016-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk