Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 04:56

« Poprzedni Następny »


W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają


Liat Collins 2017-12-27

Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)
Palestyńska kobieta w sprzeczce z żołnierzami izraelskiej armii na punkcie kontrolnym w obozie uchodźców Al-Fawwar na Zachodnim Brzegu na południe od Hebronu (zdjęcie: REUTERS/MUSSA QAWASMA)

Dobrze, że nie czekałam z wstrzymanym oddechem. ONZ potępiła w tym tygodniu niemal wszystko w Izraelu, z grubsza, od jego istnienia do wyboru jego stolicy i piekielnej hucpy kontynuowania samoobrony. Niemniej, kiedy rakieta uderzyła w szkołę UNRWA w Gazie, ten międzynarodowy organ milczał. To była palestyńska rakieta, która miała uderzyć w cel izraelski, taki jak przedszkole w Sderot, uszkodzone tydzień temu. Spadła za wcześnie, uderzając zamiast tego w Gazie. Nie było żadnego oburzenia w ONZ o zniszczeniach spowodowanych tą rakietą. Jeśli nie można winić Żydów, to nie ma o czym mówić.

Ten incydent był kolejnym przypomnieniem podwójnych standardów i obsesji tego organu światowego w kwestii Izraela.


Prawdziwym polem bitwy w tym tygodniu nie była jednak ONZ. Chodziło o inny rodzaj strzelania. Nazwijmy to “wojną kamer”. Na początku tygodnia dowiedziałam się o istnieniu serii wideo i twierdzeniach, że pokazują one “systematyczną dyskryminację nieletnich Palestyńczyków”. Wyprodukowała je  AJ+ (przyjazna dla mediów społecznościowych Al-Dżazira), były dobrze zrobione i stosowały klasyczną taktykę propagandową, łącząc wpadające w ucho melodie z dramatycznymi zdjęciami. Nie jest łatwo je oglądać.

Chodzi o to, żeby strzelać, by zabić – żeby obrazem zabić reputację.

Jeszcze gorsze miało nadejść. W niedzielę film zrobiony dwa dni wcześniej rozszedł się jak ogień po prerii. Gwiazdą była 16 letnia Ahed Tamimi [w rzeczywistości ma już 18 lat - przyp. tłum.], której bujne loki i często filmowany zwyczaj prowokowania żołnierzy IDF zarobiły jej w Izraelu przydomek Shirley Temper. Tym razem sfilmowano ją wraz z koleżankami, jak uderza w twarz izraelskiego oficera, który nie zareagował na tę prowokację.

Kilka lat temu filmowano ją, jak gryzła w rękę żołnierza, który próbował zaaresztować jej rzucającego kamieniami brata. W nagrodę za okazywaną agresję zorganizowano jej spotkanie z głową Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem i przywódcą tureckim, Recepem Tayyip Erdoganem, którzy chwalili jej odwagę.

Rodzina Tamimi jest jednorodzinną machiną propagandową i Ahed odgrywa w niej kluczową rolę.  Zwycięstwo tak czy inaczej. Wyślij śliczną, niebieskooką dziewczynkę z włosami blond, by zaatakowała żołnierza, upewniając się, że będziesz to miał na filmie: jeśli zareaguje, wynikiem będzie więcej palestyńskich „dowodów” na izraelską brutalność. Jeśli żołnierz oprze się impulsowi oddania jej uderzenia, scena przedstawia odważną palestyńską dziewczynkę, która pobiła ubranego w izraelski mundur Goliata. A według „narracji” jest to opór bez przemocy. Społeczeństwo obywatelskie tu w jego najbardziej barbarzyńskiej postaci.

Dom klanu Tamimi, wieś Nabi Saleh w pobliżu Ramallah, jest częstym miejscem takich zdarzeń. I nie jest to przypadek. Prowokacje to rodzinny biznes. Są fetowani przez grupy praw człowieka, a ojciec Ahed, Bassem Tamimi, był także na zagranicznych objazdach z wykładami. W Izraelu nazwisko Tamimi kojarzy się źle. Należąca do tego klanu Ahlam Tamimi nigdy nie okazała skruchy za swoją rolę w wysadzeniu w powietrze w 2001 r. pizzerii Sbarro, kiedy zabito 15 ludzi, w tym wiele dzieci.

Prawdziwe maltretowanie palestyńskich dzieci nie odbywa się z rąk izraelskich żołnierzy. Robią to ich rodzice i przywódcy. Palestyński system edukacji i media wychowują do kultury męczeństwa. W kalendarzu często mają „Dni wściekłości”. Nietrudno zrozumieć, jakie będą tego wyniki.

Męczennicy mają obiecaną nie tylko sławę, ale także majątek dla rodziny, w większości dzięki podatnikom z krajów-donatorów o dobrych intencjach. Rodziny więźniów i szahidów [męczenników] mają gwarantowany stały dochód. Kolejne bodźce do okaleczania i zabijania.

To nie pomaga w zbudowaniu przyszłego państwa palestyńskiego, w którym warto żyć.

Film z Palestyńczykiem, który namawia swojego małego synka, by rzucał kamieniami w żołnierzy w nadziei, że żołnierze go zastrzelą, jest bardzo przygnębiający, jak zawsze przygnębiający jest widok znęcania się nad dzieckiem.

 

 

 

Palestyńscy “aktywiści” chcą krwi – i nie dbają o to, czyja to krew, jeśli tylko jest jej dużo i można ją filmować.

Dr Ron Schleifer, ekspert wojny psychologicznej, który stoi na czele Ośrodka Badania Obrony i Komunikacji Ariel i uczy na uniwersytecie Ariel, postrzega kamerę jako broń.

“Na działalność rodziny Tamimi powinno się patrzeć w kontekście działalności Autonomii Palestyńskiej – powiedział mi kilka dni temu. – OWP przez 40 lat udało się przedstawiać Palestyńczyków jako ofiary. Wojna psychologiczna napędza intifady i wojny. Celem jest przedstawienie Palestyńczyków jako ofiary i najchętniej złapanie tego wizualnie. Jest to technika zaczerpnięta z PR, która oferuje za każdym razem inny punkt widzenia na to samo wydarzenie, by trzymać je w świadomości społecznej. Z tego powodu jest ta wielka operacja z aktorami, statystami, kamerzystami, reżyserami i wsparciem logistycznym”.

Uderzenie oficera IDF w twarz przez Ahed Tamimi rozbrzmiało szeroko, bo doskonale pasuje do celów propagandy.

“W wojnie psychologicznej używa się słabych punktów wroga przeciwko niemu” – powiedział Schleifer, a w tym wypadku użyto przeciwko IDF samej moralności tej armii. Palestyńczycy mają zagwarantowane PR-owe zwycięstwo, niezależnie od wyniku.

Podpułkownik (w stanie spoczynku) Peter Lerner, były rzecznik IDF, napisał 19 grudnia na Facebooku, że wideo z Nabi Saleh było tylko kolejną „wściekle popularnym produktem Tamimi Production Inc. Oficer i żołnierz nie weszli na pole minowe, pozostali spokojni i opanowani, i zachowali postawę, jaką niektórzy w Izraelu uważają za upokarzającą”.

Lerner podkreślił, że dowódca podjął taktyczną decyzję nie aresztowania przed kamerą Tamimi, która niewątpliwie gryzłaby, krzyczała i biła. „Wiedział, że jego misją było zapobieżenie ingerencji większej liczby ludzi w wydarzeniach we wsi i rozprawianie się z wrzeszczącą dziewczyną nie przyczyniłoby się do spełnienia tej misji” – powiedział Lerner. – Jednak, chociaż świadomie nie wkroczył na pole minowe, przez brak działania i czekanie, aż pojawi się wideo, IDF wpadła w zasadzkę.

Oczywiście pozostaje pytanie, dlaczego armia czekała do poniedziałku wieczorem, po publikacji wideo by ją aresztować? Jeśli wojsko rozumiało, że było to pole minowe, dlaczego nie zapobiec zasadzce? Aresztowanie jej zanim wideo zdobyło popularność, dałoby IDF jakąś wiarygodność, że nie jest to areszt z powodu upokarzającego wideo, dałoby armii możliwość zachowania jakiejś kontroli nad sytuacją…”

Wiele z tych ukochanych przez antysemitów wideo podkreśla, że nieletnich Palestyńczyków zatrzymuje się za rzucanie kamieniami.

W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają. Nie należy jednak zapominać, że kamienie i głazy także mogą być śmiertelne: zapytajcie rodziny Aszera Palmera, który został zabity wraz ze swoim rocznym synem Jonatanem, kiedy stracił panowanie nad kierownicą, kiedy w jego samochód uderzył kamień; zapytajcie rodziny Adeli Biton, która umarła w wieku czterech lat, po tym jak została zraniona w podobnym incydencie dwa lata wcześniej; lub rodziny Alexandra Lewlowicza, zabitego po tym, jak kamień uderzył w jego samochód, kiedy wracał z świątecznego obiadu w żydowski Nowy Rok w 2015 r.

Zatrzymanie “zespołu Pallywood” mogłoby zapobiec stracie życia zarówno Palestyńczyków, jak Izraelczyków. Trzeba podjąć starania, by przekonać tych, którzy finansują tę propagandową sztukę, że nie jest to kwestia obrony praw Palestyńczyków. Rodzina Tamimi i inni im podobni nauczyli się, że prowokacja jest siłą. Nie czyni to niczego dla pokojowego rozwiązania konfliktu. W żadnym razie.

 

Photo-Finish and Psychological Warfare

Jerusalem Post, 21 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
 

 

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Od Redakcji

W 2012 roku zachodni antysemicki  świat uwielbiał film z tą samą bohaterką, o pięć lat młodszą Ahed Tamimi, dzielnie atakującą izraelskich żołnierzy. Wideo z polskimi napisami, zdobyło niezwykłą popularność wśród polskiej publiczności i jak dotąd obejrzało go 1 455 693 osób i miał ponad tysiąc udostępnień.

     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk