Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 09:21

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Dlaczego BBC ignorowało Holokaust


Stephen Ward 2015-04-17


Antysemityzm wśród najwyższych rangą urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i BBC w czasie II wojny światowej doprowadził do polityki wyciszania wiadomości o niemieckich próbach eksterminacji Żydów europejskich. Potwierdzają to nowe badania (artykuł jest z 1993 roku).


Ta postawa została wzmocniona przez przekonanie, że ludność Wielkiej Brytanii była antysemicka, a antyniemiecka propaganda na temat zbrodni podczas pierwszej wojny światowej, która była często fikcją, spowodowała publiczny sceptycyzm wobec mediów. Na początku wojny rząd i BBC zgodzili się, że tym razem brytyjska propaganda będzie kontrastowała z nazistowskimi „kłamstwami” brytyjską prawdomównością i „dobrą, czystą walką.”

 

Dowody na takie wyciszanie znajdują się w dokumentach z archiwów BBC i w dokumentach rządowych, które zostały znalezione w Publicznym Biurze Danych podczas badań prowadzonych do nowej serii dokumentalnej Radia 4. Pierwszy program traktuje o relacjach pomiędzy MSZ i BBC w latach 1939 - 1945.

 

Dokumenty wraz z wywiadami z niektórymi osobami, które dożyły do naszych czasów, pokazują, że zarówno urzędnicy MSZ, jak i BBC mieli negatywny stosunek do Żydów, i wierzyli, że podobne postawy były podzielane przez społeczeństwo.

 

Uznali, że ratowanie milionów Żydów nie byłoby postrzegane przez Brytyjczyków jako pożądany cel wojenny. Uzasadniali również ukrywanie szczegółów zbrodni, twierdząc, że i tak nikt w to nie uwierzy.

 

Doniesienia mogły być przekazywane tylko wtedy, gdy, w opinii BBC i MSZ, pochodziły z wiarygodnych źródeł. Jeśli źródłem byli Żydzi, zwykle się im nie wierzyło.

 

Patrząc z perspektywy czasu, MSZ był zadziwiająco sceptyczny w kwestii niemieckich okrucieństw. Nawet 27 sierpnia 1944, Victor Cavendish Bentinck, podsekretarz stanu, nadal wątpił w istnienie komór gazowych. „Myślę, że publiczne dawanie wiary opowieściom o zbrodniach, na które nie mamy dowodów, osłabi naszą sprawę przeciwko Niemcom”.

 

„Te masowe egzekucje w komorach gazowych przypominają mi historię wykorzystywania ludzkich zwłok do produkcji tłuszczu w czasie ostatniej wojny (1914-18), co było groteskowym kłamstwem i doprowadziło do traktowania prawdziwych opowieści o potwornych niemieckich zbrodniach jak zwykłej propagandy”.

 

Inny urzędnik MSZ, Roger Allen, zauważa: „To prawda, że były odniesienia o komorach gazowych w innych sprawozdaniach; ale te odniesienia były zazwyczaj, choć nie zawsze, równie niejasne, a ponieważ dotyczyły eksterminacji Żydów, zazwyczaj pochodziły ze źródeł żydowskich”. Następnie dodaje: „Osobiście nigdy tak naprawdę nie rozumiałem przewagi komory gazowej nad zwykłym karabinem maszynowym, czy równie prostej metody zagłodzenia”.

 

Postawa w kierownictwie BBC na początku wojny została przedstawiona we wspomnieniach w programie dokumentalnym Harmana Grisewooda, zastępcy szefa sekcji europejskiej BBC w 1939 roku. Tuż przed wybuchem wojny odwiedził on Niemcy i był świadkiem segregacji rasowej i ucisku Żydów. Po powrocie poszedł zobaczyć się z dyrektorem generalnym BBC, Frederickiem Ogilvim (który zmarł w 1942 roku).

 

Grisewood wspomina: „To, co mówił było przerażające; nadal pamiętam to słowo w słowo. Mówił: ‘Wiesz, Niemcy są bardzo sentymentalni’. Powiedziałem: ‘Tak często się tak mówi’. Następnie powiedział: ‘Więc zrobimy transmisję śpiewu słowika dla Niemców. Wiolonczelistka Beatrice Harrison pojedzie do lasu niedaleko Oksfordu i będzie grać na wiolonczeli. Słowik będzie śpiewał, a my będziemy to transmitować dla Niemców’. Uznałem, że dalsza rozmowa naprawdę nie miała sensu”.

 

Niektóre doniesienia o systematycznej eksterminacji Żydów zostały opublikowane w prasie. 25 czerwca 1942 roku „Daily Telegraph” poinformował, że 700 tysięcy polskich Żydów zostało zamordowanych, niektórzy w mobilnych komorach gazowych. Większość gazet przed końcem czerwca pisała o ponad milionie zamordowanych i planowanej przez Hitlera eksterminacji wszystkich Żydów.

 

Ale większość ludności Wielkiej Brytanii, jak również duża część Europy i Imperium Brytyjskiego, traktowała BBC za najbardziej wiarygodne źródło informacji. Wojna dała korporacji platformę startową - reputację, którą cieszy się do dzisiaj.

 

BBC wspomniała masową eksterminację Żydów, kiedy nadała sprawozdanie  z przemówienia Anthony Edena, ministra spraw zagranicznych, wygłoszonego w Izbie Gmin, w dniu 17 grudnia 1942 roku, w którym oświadczył on, że Niemcy „obecnie wprowadzają w życie często powtarzany przez Hitlera zamiar eksterminacji Żydów w Europie”.

 

Ale polityka BBC nie zmieniła się. Rozmowa pomiędzy Grisewoodem i Ogilvielem przedstawia bezgraniczną naiwność; inne postawy, ujawnione w protokołach z archiwum BBC w Caversham, wyglądają bardziej cyniczne. W kwietniu 1943 roku, Trevor Blewitt z redakcji wiadomości BBC sugerował, że wieczorna audycja niedzielna na „temat Żydów” może być prowadzona przez „Żyda niezwiązanego ze światem biznesu, tłumaczącego, że nie wspiera szczególnie Żydów, ale nie wstydzi się, że jest jednym z nich”. Sugerował on artystę Ronalda Frankau „który nie jest znany z uwikłania w jakiekolwiek przekręty... który jest człowiekiem głęboko sympatyzującym z wszystkim co brytyjskie, z brytyjskim wychowaniem i edukacją”. Propozycja została odrzucona. C.V. Salmon, zastępca dyrektora wiadomości napisał: „Zgodziliśmy się na odrzucenie sugestii audycji prowadzonej przez Żyda, ale mimo to chcielibyśmy złożyć wniosek o audycję na temat nienawiści rasowej, której przykładem może być niemiecki stosunek do Żydów, ale temat ma być podjęty z dość abstrakcyjnego punktu widzenia”. Zaproponował na prowadzącego audycję  Juliana Huxleya i sprawa została skierowana do zarządu BBC.

 

9 lutego 1943 roku, dyrektor redakcji wiadomości, G.R. Barnes, narzekał na treść wywiadu, który zszedł na zakazany temat – dyskusję o antysemityzmie: „Osobiście nie chcę zajmować się tym tematem, z wyjątkiem odniesień w rozmowach o innych sprawach”, napisał.

W innych sytuacjach za postawą BBC wydaje się stać paternalizm. W sierpniu 1942 roku, Barnes sprzeciwił się sugestii, żeby Lord Vansittart, były doradca MSZ do spraw dyplomacji, puścił wyjątkową transmisję, w której ubolewano nad sposobem traktowania Żydów w okupowanych przez Niemców krajach. Barnes był wściekły na Vansittarta z powodu jego przemowy: „Z pewnością przesada jest negacją sztuki”, napisał. „Jaki jest sens w epatowaniu opowieściami o okrucieństwach? Dla mnie one przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, i rozumiem, że Ministerstwo Informacji podało, że społeczeństwo brytyjskie prawie na pewno nie wierzy w opowieści o tych zbrodniach”.

 

Kiedy indziej sugerowano, że wzmianki o losie Żydów w Europie będą tylko rozpalały uczucia antyżydowskie w Wielkiej Brytanii, choć Eden zauważył na posiedzeniu komitetu Rady Ministrów ds. uchodźców w 1944 roku, że głównym skutkiem jego oświadczenia w Izbie Gmin na temat żydowskich masakr w grudniu 1942 była wzmożona ilość skarg, że rząd nie robi wystarczająco dużo, aby pomóc ofiarom nazistowskiego reżimu.

 

BBC przyjmowała bezkrytycznie opinie Ministerstwa Informacji, że antysemityzm jest rozpowszechniony w Wielkiej Brytanii, i kierownictwo uważało, że nie jest jego rolą wpływanie na zmianę tych postaw. W dniu 17 listopada 1943 roku Dyrektor Generalny Robert Foot, wydał zarządzenie... „że nie będziemy sami promować i akceptować żadnej propagandy podczas rozmów, dyskusji oraz innych programów, których celem są próby korygowania niewątpliwego antysemityzmu obecnego w dużym stopniu w całym kraju”.

 

Korporacja powinna ograniczyć się do sprawozdawczości w biuletynach o „faktach jakie są zgłaszane od czasu do czasu na temat prześladowań Żydów, jak również o wszelkich szczególnych osiągnięciach Żydów, w szczególności związanych z działaniami wojennymi (np. niedawny przypadek żołnierza żydowskiego, który otrzymał odznaczenie Victoria Cross)”.

 

W czerwcu 1943 roku Foot odrzucił kolejne proponowane pro-żydowskie audycje  komentarzem, który dobrze pokazuje stosunek do Żydów w kierownictwie BBC. Powiedział, że emisja „prawdopodobnie tylko pogorszyłaby sprawy, ponieważ antysemici zażądaliby prawa do odpowiedzi, której trudno byłoby im odmówić”.

 

Pod sam koniec wojny, Richard Dimbleby przeprowadził swoje historyczne transmisje z obozu koncentracyjnego w Belsen. W świetle polityki wojennej BBC, nie dziwi wcale, że te transmisje wspomniały tylko mimochodem, że ofiary były Żydami, że  nie mówiono o istnieniu komór gazowych w Belsen, a sama liczba zamordowanych w nich ludzi tak zszokowała redakcję BBC, że nikt nie chciał używać raportów Dimbleby’ego, dopóki nie ich potwierdziła prasa.

 

Why the BBC ignored the Holocaust

Independent, 22 sierpnia 1993 r.

Tłumaczenie: Magdalena Donajko


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. tradycja antysemityzmu mieczysławski 2015-04-17


Brunatna fala

Znalezionych 785 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk