Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:28

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Dlaczego BBC ignorowało Holokaust


Stephen Ward 2015-04-17


Antysemityzm wśród najwyższych rangą urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i BBC w czasie II wojny światowej doprowadził do polityki wyciszania wiadomości o niemieckich próbach eksterminacji Żydów europejskich. Potwierdzają to nowe badania (artykuł jest z 1993 roku).


Ta postawa została wzmocniona przez przekonanie, że ludność Wielkiej Brytanii była antysemicka, a antyniemiecka propaganda na temat zbrodni podczas pierwszej wojny światowej, która była często fikcją, spowodowała publiczny sceptycyzm wobec mediów. Na początku wojny rząd i BBC zgodzili się, że tym razem brytyjska propaganda będzie kontrastowała z nazistowskimi „kłamstwami” brytyjską prawdomównością i „dobrą, czystą walką.”

 

Dowody na takie wyciszanie znajdują się w dokumentach z archiwów BBC i w dokumentach rządowych, które zostały znalezione w Publicznym Biurze Danych podczas badań prowadzonych do nowej serii dokumentalnej Radia 4. Pierwszy program traktuje o relacjach pomiędzy MSZ i BBC w latach 1939 - 1945.

 

Dokumenty wraz z wywiadami z niektórymi osobami, które dożyły do naszych czasów, pokazują, że zarówno urzędnicy MSZ, jak i BBC mieli negatywny stosunek do Żydów, i wierzyli, że podobne postawy były podzielane przez społeczeństwo.

 

Uznali, że ratowanie milionów Żydów nie byłoby postrzegane przez Brytyjczyków jako pożądany cel wojenny. Uzasadniali również ukrywanie szczegółów zbrodni, twierdząc, że i tak nikt w to nie uwierzy.

 

Doniesienia mogły być przekazywane tylko wtedy, gdy, w opinii BBC i MSZ, pochodziły z wiarygodnych źródeł. Jeśli źródłem byli Żydzi, zwykle się im nie wierzyło.

 

Patrząc z perspektywy czasu, MSZ był zadziwiająco sceptyczny w kwestii niemieckich okrucieństw. Nawet 27 sierpnia 1944, Victor Cavendish Bentinck, podsekretarz stanu, nadal wątpił w istnienie komór gazowych. „Myślę, że publiczne dawanie wiary opowieściom o zbrodniach, na które nie mamy dowodów, osłabi naszą sprawę przeciwko Niemcom”.

 

„Te masowe egzekucje w komorach gazowych przypominają mi historię wykorzystywania ludzkich zwłok do produkcji tłuszczu w czasie ostatniej wojny (1914-18), co było groteskowym kłamstwem i doprowadziło do traktowania prawdziwych opowieści o potwornych niemieckich zbrodniach jak zwykłej propagandy”.

 

Inny urzędnik MSZ, Roger Allen, zauważa: „To prawda, że były odniesienia o komorach gazowych w innych sprawozdaniach; ale te odniesienia były zazwyczaj, choć nie zawsze, równie niejasne, a ponieważ dotyczyły eksterminacji Żydów, zazwyczaj pochodziły ze źródeł żydowskich”. Następnie dodaje: „Osobiście nigdy tak naprawdę nie rozumiałem przewagi komory gazowej nad zwykłym karabinem maszynowym, czy równie prostej metody zagłodzenia”.

 

Postawa w kierownictwie BBC na początku wojny została przedstawiona we wspomnieniach w programie dokumentalnym Harmana Grisewooda, zastępcy szefa sekcji europejskiej BBC w 1939 roku. Tuż przed wybuchem wojny odwiedził on Niemcy i był świadkiem segregacji rasowej i ucisku Żydów. Po powrocie poszedł zobaczyć się z dyrektorem generalnym BBC, Frederickiem Ogilvim (który zmarł w 1942 roku).

 

Grisewood wspomina: „To, co mówił było przerażające; nadal pamiętam to słowo w słowo. Mówił: ‘Wiesz, Niemcy są bardzo sentymentalni’. Powiedziałem: ‘Tak często się tak mówi’. Następnie powiedział: ‘Więc zrobimy transmisję śpiewu słowika dla Niemców. Wiolonczelistka Beatrice Harrison pojedzie do lasu niedaleko Oksfordu i będzie grać na wiolonczeli. Słowik będzie śpiewał, a my będziemy to transmitować dla Niemców’. Uznałem, że dalsza rozmowa naprawdę nie miała sensu”.

 

Niektóre doniesienia o systematycznej eksterminacji Żydów zostały opublikowane w prasie. 25 czerwca 1942 roku „Daily Telegraph” poinformował, że 700 tysięcy polskich Żydów zostało zamordowanych, niektórzy w mobilnych komorach gazowych. Większość gazet przed końcem czerwca pisała o ponad milionie zamordowanych i planowanej przez Hitlera eksterminacji wszystkich Żydów.

 

Ale większość ludności Wielkiej Brytanii, jak również duża część Europy i Imperium Brytyjskiego, traktowała BBC za najbardziej wiarygodne źródło informacji. Wojna dała korporacji platformę startową - reputację, którą cieszy się do dzisiaj.

 

BBC wspomniała masową eksterminację Żydów, kiedy nadała sprawozdanie  z przemówienia Anthony Edena, ministra spraw zagranicznych, wygłoszonego w Izbie Gmin, w dniu 17 grudnia 1942 roku, w którym oświadczył on, że Niemcy „obecnie wprowadzają w życie często powtarzany przez Hitlera zamiar eksterminacji Żydów w Europie”.

 

Ale polityka BBC nie zmieniła się. Rozmowa pomiędzy Grisewoodem i Ogilvielem przedstawia bezgraniczną naiwność; inne postawy, ujawnione w protokołach z archiwum BBC w Caversham, wyglądają bardziej cyniczne. W kwietniu 1943 roku, Trevor Blewitt z redakcji wiadomości BBC sugerował, że wieczorna audycja niedzielna na „temat Żydów” może być prowadzona przez „Żyda niezwiązanego ze światem biznesu, tłumaczącego, że nie wspiera szczególnie Żydów, ale nie wstydzi się, że jest jednym z nich”. Sugerował on artystę Ronalda Frankau „który nie jest znany z uwikłania w jakiekolwiek przekręty... który jest człowiekiem głęboko sympatyzującym z wszystkim co brytyjskie, z brytyjskim wychowaniem i edukacją”. Propozycja została odrzucona. C.V. Salmon, zastępca dyrektora wiadomości napisał: „Zgodziliśmy się na odrzucenie sugestii audycji prowadzonej przez Żyda, ale mimo to chcielibyśmy złożyć wniosek o audycję na temat nienawiści rasowej, której przykładem może być niemiecki stosunek do Żydów, ale temat ma być podjęty z dość abstrakcyjnego punktu widzenia”. Zaproponował na prowadzącego audycję  Juliana Huxleya i sprawa została skierowana do zarządu BBC.

 

9 lutego 1943 roku, dyrektor redakcji wiadomości, G.R. Barnes, narzekał na treść wywiadu, który zszedł na zakazany temat – dyskusję o antysemityzmie: „Osobiście nie chcę zajmować się tym tematem, z wyjątkiem odniesień w rozmowach o innych sprawach”, napisał.

W innych sytuacjach za postawą BBC wydaje się stać paternalizm. W sierpniu 1942 roku, Barnes sprzeciwił się sugestii, żeby Lord Vansittart, były doradca MSZ do spraw dyplomacji, puścił wyjątkową transmisję, w której ubolewano nad sposobem traktowania Żydów w okupowanych przez Niemców krajach. Barnes był wściekły na Vansittarta z powodu jego przemowy: „Z pewnością przesada jest negacją sztuki”, napisał. „Jaki jest sens w epatowaniu opowieściami o okrucieństwach? Dla mnie one przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, i rozumiem, że Ministerstwo Informacji podało, że społeczeństwo brytyjskie prawie na pewno nie wierzy w opowieści o tych zbrodniach”.

 

Kiedy indziej sugerowano, że wzmianki o losie Żydów w Europie będą tylko rozpalały uczucia antyżydowskie w Wielkiej Brytanii, choć Eden zauważył na posiedzeniu komitetu Rady Ministrów ds. uchodźców w 1944 roku, że głównym skutkiem jego oświadczenia w Izbie Gmin na temat żydowskich masakr w grudniu 1942 była wzmożona ilość skarg, że rząd nie robi wystarczająco dużo, aby pomóc ofiarom nazistowskiego reżimu.

 

BBC przyjmowała bezkrytycznie opinie Ministerstwa Informacji, że antysemityzm jest rozpowszechniony w Wielkiej Brytanii, i kierownictwo uważało, że nie jest jego rolą wpływanie na zmianę tych postaw. W dniu 17 listopada 1943 roku Dyrektor Generalny Robert Foot, wydał zarządzenie... „że nie będziemy sami promować i akceptować żadnej propagandy podczas rozmów, dyskusji oraz innych programów, których celem są próby korygowania niewątpliwego antysemityzmu obecnego w dużym stopniu w całym kraju”.

 

Korporacja powinna ograniczyć się do sprawozdawczości w biuletynach o „faktach jakie są zgłaszane od czasu do czasu na temat prześladowań Żydów, jak również o wszelkich szczególnych osiągnięciach Żydów, w szczególności związanych z działaniami wojennymi (np. niedawny przypadek żołnierza żydowskiego, który otrzymał odznaczenie Victoria Cross)”.

 

W czerwcu 1943 roku Foot odrzucił kolejne proponowane pro-żydowskie audycje  komentarzem, który dobrze pokazuje stosunek do Żydów w kierownictwie BBC. Powiedział, że emisja „prawdopodobnie tylko pogorszyłaby sprawy, ponieważ antysemici zażądaliby prawa do odpowiedzi, której trudno byłoby im odmówić”.

 

Pod sam koniec wojny, Richard Dimbleby przeprowadził swoje historyczne transmisje z obozu koncentracyjnego w Belsen. W świetle polityki wojennej BBC, nie dziwi wcale, że te transmisje wspomniały tylko mimochodem, że ofiary były Żydami, że  nie mówiono o istnieniu komór gazowych w Belsen, a sama liczba zamordowanych w nich ludzi tak zszokowała redakcję BBC, że nikt nie chciał używać raportów Dimbleby’ego, dopóki nie ich potwierdziła prasa.

 

Why the BBC ignored the Holocaust

Independent, 22 sierpnia 1993 r.

Tłumaczenie: Magdalena Donajko


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. tradycja antysemityzmu mieczysławski 2015-04-17


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk