Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 00:17

« Poprzedni Następny »


Boko Haram: plaga Nigerii


Heather Hastie 2015-04-21


Minął nieco ponad rok od porwania 219 dziewczynek ze szkoły w Chibok w stanie Borno w Nigerii przez Boko Haram. Ta potworność wywołała kampanię #BringBackOurGirls. Dziewczynek nadal nie ma w ich domach, chociaż były jakieś doniesienia, że kilka z nich widziano w Gwoza zaledwie trzy tygodnie temu.

Uprowadzenia z Chibok nie były pierwszymi przeprowadzonymi przez Boko Haram i nie były także ostatnimi. Amnesty International informuje, że od stycznia 2014 r. Boko Haram uprowadziła co najmniej dwa tysiące kobiet i dziewcząt. Setki innych uczniów i studentów zamordowano, szczególnie chłopców i dorosłych chrześcijan, jak również tysiące innych cywilów – według oceny Amnesty International, co najmniej 5,5 tysiąca od stycznia 2014 r.


Grupa Boko Haram (co znaczy “zachodnia edukacja jest zabroniona” w języku hausa) znana jest także jako Dżama’atu Ahlissunnah Lidda’awati wal Dżihad (Lud oddany propagowaniu nauczania Proroka i dżihadu) niszczy życie ludności Nigerii, szczególnie na północnym wschodzie, od czasu, kiedy organizacja ta została założona w 2002 r. przez Muhammada Jusufa. Wcześnie otrzymali przydomek „talibów nigeryjskich” i założyli enklawę w północnej Nigerii w 2003 r., którą nazwali „Afganistan” – zlikwidowaną później przez siły bezpieczeństwa po skargach miejscowej ludności.  


Reszta świata dowiedziała się o Boko Haram po nieudanej próbie osiągnięcia ich celu zamiany Nigerii w kalifat islamski 26 lipca 2009 r. Rozpoczęli powstanie w czterech miastach w czterech różnych stanach: Bauchi (Bauchi), Maiduguri (Borno), Potiskum (Yobe) i Wudil (Kano). Były także ataki na kwatery główne policji i ONZ w stolicy kraju Abudża. Kiedy przemoc skończyła się, nie żyło 10 tysięcy ludzi, a przywódca Boko Haram, Jusuf, był w niewoli. Późnie został zabity na posterunku policyjnym.


Według Wikipedii, lokalni przywódcy muzułmańscy wielokrotnie ostrzegali władze przed tą grupą, a władze wojskowe informowały o niej swoich przełożonych, ale te ostrzeżenia były ignorowane. Trwa spór o to, czy pochodzenie tej przemocy jest polityczne, czy religijne, ale są zeznania naocznych świadków o zabiciu wielu ludzi, ponieważ odmówili przejścia na islam. Timothy Ola z „Nairaland Forum” w Maiduguri rozmawiał z anonimowym świadkiem zamordowania trzech pastorów chrześcijańskich. Ola podał zeznania świadka:


“Pastorom i jednemu mężczyźnie [z plemienia] Ibo powiedzieli, żeby zmienili wiarę na islam, jak to robili z innymi ludźmi wziętymi na zakładników. Myślę, że jeden z pastorów sprzeciwił się, co dało pozostałym trochę pewności siebie i także opierali się przed przyjęciem islamu.

Ludziom Jusufija, którzy byli uzbrojeni w to wtorkowe popołudnie, nie było wygodnie z pastorami i zabrali jednego z nich do przywódcy sekty do jego pokoju wewnątrz. Wyszli później na podwórze i obcięli im głowy, jednemu po drugim, a potem krzyczeli  Allah akbar [sic] w dzikim świętowaniu, któremu towarzyszyło strzelanie na wiwat”.


Źródło: National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism (START)

Źródło: National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism (START)Abubakar Muhammad Shekau, były student teologii o ejdetycznej pamięci, przejął kierownictwo Boko Haram po śmierci Jusufa. Niektórzy za wzrost przemocy Boko Haram od tego momentu obwiniają zabicie Jusufa przez policję. Chociaż początkowo mogła to być przyczyna, uważam wzmożone barbarzyństwo tej grupy za wynik bezpośredniego wpływu przywództwa Shekau. Zarówno Shekau, jak Jusuf są inspirowani pismami czternastowiecznego fundamentalistycznego uczonego islamskiego  Ibn Taymijjah.  Ibn Taymijjyah był gorącym orędownikiem dżihadu i pisał:


W dżihadzie można żyć i umierać w ostatecznej szczęśliwości, zarówno na tym świecie, jak na następnym. Porzucenie go oznacza całkowitą lub częściową utratę obu rodzajów szczęśliwości.


Także BBC informuje, że od 2009 r. grupa stała się “… bardziej radykalna i przeprowadza więcej zabójstw”.


Piszą też o niektórych taktykach samego Shekau w kierowaniu Boko Haram:

Kiedy Muhammad Jusuf został zabity, Shekau podobno ożenił się z jedną z jego czterech żon i adoptował ich dzieci – być może, jak mówią źródła, które chcą pozostać anonimowe, by zachować spójność lub “czystość” Boko Haram.

Shekau nie kontaktuje się bezpośrednio z szeregowymi żołnierzami grupy – mówi się, że rządzi poprzez kilku wybranych przywódców komórek, ale nawet z nimi kontakt jest minimalny.


… Shekau wypowiedział mrożące krew w żyłach słowa podczas jednego ze swoich nielicznych wystąpień – i dostarczają one wglądu w to, co przyniesie jego przywództwo grupy.


Lubię zabijanie każdego, kogo Bóg nakazuje mi zabić – tak jak lubię zabijanie kur i  baranów” powiedział na wideo opublikowanym po tym, jak grupa Boko Haram przeprowadziła w styczniu 2012 r. swój najbardziej śmiercionośny atak, zabijając ponad 180 ludzi w Kano, największym mieście na północy Nigerii.


Abubakar Shekau (Źródło: independent.co.uk)
Abubakar Shekau (Źródło: independent.co.uk)

Grupa Boko Haram przeprowadziła także wiele napadów na więzienia w celu uwolnienia swoich towarzyszy. Od 2009 r. te napady doprowadziły do ucieczki ponad dwóch tysięcy więźniów, w tym 500 podczas jednego napadu na więzienie w Maiduguri w 2009 r.


Celem Boko Haram zawsze było ustanowienie kalifatu islamskiego. Armia nigeryjska jest jednak zbyt silna i sama Nigeria zbyt dobrze zakorzeniona, by to się zdarzyło. W zeszłym roku jednak Boko Haram odniosła znacznie większy sukces.Sytuacja zmieniła się w kwietniu 2014 r., w miesiącu, w którym porwano dziewczynki z Chibok. Wtedy to, zdaniem różnych think tank, takich jak Red24, Boko Haram zaczęła zmieniać taktykę. Wydaje się, że wyciągnęli naukę z sukcesów DAESH (ISIS), tak jak i my wszyscy, kiedy DAESH nagle stał się najbardziej znaną organizacją terrorystyczną na świecie. (W wideo opublikowanym w lipcu 2014, Boko Haram wyraziła poparcie dla DAESH i dla celu ogólnoświatowego państwa islamskiego.)


Od czasu porażki powstania w 2009 r. Boko Haram atakowała cele, a następnie wycofywała się do buszu z łupem. Od kwietnia 2014 r. zaczęli działać bardziej jak tradycyjna armia najeźdźcza, nie tylko atakując, ale też zajmując terytorium. Ataki wydają się też bardziej strategiczne, jak gdyby mieli konkretny cel i chociaż nadal są aktywni w całej Nigerii, szczególnie na północy i na wschodzie, skupiają się bardziej na stanie Borno.  


14 sierpnia reporter południowoafrykański Simon Allison zakończył analizę sytuacji w owym czasie następującymi słowami:

Idąc w ślady Państwa Islamskiego Iraku i Syrii [DAESH], Boko Haram niemal z pewnością przygotowuje się do ogłoszenia swojego  państwa islamskiego.

Dziesięć dni później Abubakar Shekau opublikował 52-minutowe wideo, które zawierało następująca wypowiedź:  

“Dzięki Allahowi, który dał zwycięstwo naszym braciom w [mieście] Gwoza i uczynił je częścią kalifatu islamskiego”.


Stan Borno, wrzesień 2014 (Źródło: BBC)
Stan Borno, wrzesień 2014 (Źródło: BBC)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Boko Haram dokonało udanych ataków w północnej i wschodniej części Borno i obecnie zajmuje kilka miast. Na początku września Centrum Badań Al-Dżaziry wydało raport , w którym ocenione, że w wyniku działań Boko Haram zginęło ponad 3,5 tysiąca ludzi, a dziesiątki tysięcy wysiedlono. BBC opublikowała mapę, która opisuje sytuację.


Na tym etapie stolica stanu, Maiduguri, była zalana uchodźcami i politycy rozpaczliwie oczekiwali pomocy od rządu krajowego. Ich obawą, która wydaje się rozsądna, biorąc pod uwagę sposób przeprowadzania ataków przez Boko Haram, było to, że będą kolejnym celem. Gdyby to się zdarzyło, dwumilionowa populacja Maiduguri, zwiększona ostatnio przez napływ uchodźców, zostałaby odcięta od reszty Nigerii. W owym czasie było wiele informacji o tym, że armia nigeryjska uciekała przed terrorystami, nawet do Kamerunu, a niektórzy odmawiali walki, bo bali się śmierci z rąk często lepiej uzbrojonych przeciwników. (Według Terrorism Research and Analysis Consortium (TRAC) w “… 2010 r. Abu Musab Abd al-Wadoud, przywódca AQIM, powiedział Al-Dżazirze, że jego grupa dostarcza Boko Haram wsparcia i broni, by zbudować strategiczną głębię w Afryce”.)


Wyglądało na to, że prezydent Goodluck Jonathan nie był w stanie powstrzymać trwających sukcesów Boko Haram i ucierpiała na tym jego popularność. Opóźniał wybory prezydenckie do czasu, kiedy mógłby dać społeczeństwu jakieś dowody swoich sukcesów. W końcu dał większe wsparcie armii, która otrzymała dalsze wsparcie od partnerów międzynarodowych. Armii udało się zwyciężyć kilka razy i prezydent nabrał wystarczającej pewności siebie, by ogłosić wybory w marcu.


Na tydzień przed wyborami armia odebrała Boko Haram miasto Gwoza. Nie wystarczyło to jednak, by odzyskać zaufanie Nigeryjczyków i Jonathan 31 marca uznał przegraną na rzecz Muhammadu Buhariego. Buhari ma przeszłość wojskowego i rządził krajem już wcześniej (1983-85), kiedy armia przejęła władzę w wyniku coup d’etat, choć obecnie określa siebie jako „nawróconego demokratę”. W przeszłości wyrażał on także pragnienie, by prawem nigeryjskim był szariat, chociaż podczas kampanii wyborczej stał na platformie wolności religijnej i oznajmił, że miał zawsze takie poglądy. Jako były wojskowy prawdopodobnie nie będzie tolerował jakiegokolwiek kwestionowania swojej władzy i wydaje się, że ma zaufanie armii, sądzę więc, że możemy od niego oczekiwać kontynuowania, a prawdopodobnie także rozszerzenia obecnej kampanii przeciwko Boko Haram.


Trzy tygodnie później armia nadal znajduje sie w Gwoza, ale nadal nie ma śladu po dziewczynkach z Chibok, które widziano tam tuż przed wyzwoleniem miasta, ani też po żadnej z niemal 2 tysięcy kobiet i dziewcząt porwanych przez Boko Haram. Jest jednak jedna dziewczyna, która od nich uciekła i Amnesty International nagrała krótkie wideo w oparciu o jej zeznania:

 


Działalność fundamentalistycznych terrorystów religijnych w Afryce środkowej, takich jak Boko Haram, al-Szabaab, Armia Bożego Oporu i wiele innych, nie jest w wystarczającym stopniu pokazywana w mediach zachodnich. Słyszymy o wielkich potwornościach, które przez kilka dni lub tygodni dominują w mediach, a potem znowu znikają. Tymczasem dosłownie miliony Afrykańczyków, którzy już mają wystarczająco trudne warunki, walcząc o przeżycie z dnia na dzień, cierpią w prawdziwie straszliwy sposób. Nie ma w Afryce dosyć dziennikarzy, by informować o wszystkim, co się tam dzieje, a kontynent i tak nie jest wystarczająco bogaty, by ściągać uwagę świata. Nie wiem, jak moglibyśmy to zmienić, ale nadal mam nadzieję, że więcej ludzi to zauważy. W bieżącym stuleciu w Afryce nastąpi olbrzymi wzrost zarówno majątku, jak populacji i to zmusi resztę świata, by jednak zauważyła co tam się dzieje.

 

Inne źródła:

National Consortium for the Study of Terrorism and the Response to Terrorism: Background Report, Boko Haram, May 2014

Nigeria Security Network

Boko Haram: the scourge of Nigeria

15 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHeather Hastie


Jak pisze sama o sobie, jest ateistką-feministką z Nowej Zelandii, od lat z powodu choroby ma ograniczone możliwości poruszani się, co nadrabia ruychliwością w sieci, udzielając się na Twitterze i prowadząc blog. Dlaczego? „Na ogół nie ma w pobliżu nikogo, z kim mogłabym rozmawiać, a jeśli jest, to nie ma ochoty na moje wzniosłe uwagi o ateizmie (lub o którejkolwiek ze spraw, które mnie poruszają), szczególnie jeśli ich dzieci są demoralizowane przez religię. (A dzieci przychodzą zazwyczaj również, ponieważ ciocia Heather ma mnóstwo klocków lego.) [...] Z zachwycającej Nowej Zelandii mogę sobie komentować wszytko co chcę, bez lęków  łaski.”   

http://www.heatherhastie.com/

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk