Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 18:23

« Poprzedni Następny »


Boko Haram: plaga Nigerii


Heather Hastie 2015-04-21


Minął nieco ponad rok od porwania 219 dziewczynek ze szkoły w Chibok w stanie Borno w Nigerii przez Boko Haram. Ta potworność wywołała kampanię #BringBackOurGirls. Dziewczynek nadal nie ma w ich domach, chociaż były jakieś doniesienia, że kilka z nich widziano w Gwoza zaledwie trzy tygodnie temu.

Uprowadzenia z Chibok nie były pierwszymi przeprowadzonymi przez Boko Haram i nie były także ostatnimi. Amnesty International informuje, że od stycznia 2014 r. Boko Haram uprowadziła co najmniej dwa tysiące kobiet i dziewcząt. Setki innych uczniów i studentów zamordowano, szczególnie chłopców i dorosłych chrześcijan, jak również tysiące innych cywilów – według oceny Amnesty International, co najmniej 5,5 tysiąca od stycznia 2014 r.


Grupa Boko Haram (co znaczy “zachodnia edukacja jest zabroniona” w języku hausa) znana jest także jako Dżama’atu Ahlissunnah Lidda’awati wal Dżihad (Lud oddany propagowaniu nauczania Proroka i dżihadu) niszczy życie ludności Nigerii, szczególnie na północnym wschodzie, od czasu, kiedy organizacja ta została założona w 2002 r. przez Muhammada Jusufa. Wcześnie otrzymali przydomek „talibów nigeryjskich” i założyli enklawę w północnej Nigerii w 2003 r., którą nazwali „Afganistan” – zlikwidowaną później przez siły bezpieczeństwa po skargach miejscowej ludności.  


Reszta świata dowiedziała się o Boko Haram po nieudanej próbie osiągnięcia ich celu zamiany Nigerii w kalifat islamski 26 lipca 2009 r. Rozpoczęli powstanie w czterech miastach w czterech różnych stanach: Bauchi (Bauchi), Maiduguri (Borno), Potiskum (Yobe) i Wudil (Kano). Były także ataki na kwatery główne policji i ONZ w stolicy kraju Abudża. Kiedy przemoc skończyła się, nie żyło 10 tysięcy ludzi, a przywódca Boko Haram, Jusuf, był w niewoli. Późnie został zabity na posterunku policyjnym.


Według Wikipedii, lokalni przywódcy muzułmańscy wielokrotnie ostrzegali władze przed tą grupą, a władze wojskowe informowały o niej swoich przełożonych, ale te ostrzeżenia były ignorowane. Trwa spór o to, czy pochodzenie tej przemocy jest polityczne, czy religijne, ale są zeznania naocznych świadków o zabiciu wielu ludzi, ponieważ odmówili przejścia na islam. Timothy Ola z „Nairaland Forum” w Maiduguri rozmawiał z anonimowym świadkiem zamordowania trzech pastorów chrześcijańskich. Ola podał zeznania świadka:


“Pastorom i jednemu mężczyźnie [z plemienia] Ibo powiedzieli, żeby zmienili wiarę na islam, jak to robili z innymi ludźmi wziętymi na zakładników. Myślę, że jeden z pastorów sprzeciwił się, co dało pozostałym trochę pewności siebie i także opierali się przed przyjęciem islamu.

Ludziom Jusufija, którzy byli uzbrojeni w to wtorkowe popołudnie, nie było wygodnie z pastorami i zabrali jednego z nich do przywódcy sekty do jego pokoju wewnątrz. Wyszli później na podwórze i obcięli im głowy, jednemu po drugim, a potem krzyczeli  Allah akbar [sic] w dzikim świętowaniu, któremu towarzyszyło strzelanie na wiwat”.


Źródło: National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism (START)

Źródło: National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism (START)Abubakar Muhammad Shekau, były student teologii o ejdetycznej pamięci, przejął kierownictwo Boko Haram po śmierci Jusufa. Niektórzy za wzrost przemocy Boko Haram od tego momentu obwiniają zabicie Jusufa przez policję. Chociaż początkowo mogła to być przyczyna, uważam wzmożone barbarzyństwo tej grupy za wynik bezpośredniego wpływu przywództwa Shekau. Zarówno Shekau, jak Jusuf są inspirowani pismami czternastowiecznego fundamentalistycznego uczonego islamskiego  Ibn Taymijjah.  Ibn Taymijjyah był gorącym orędownikiem dżihadu i pisał:


W dżihadzie można żyć i umierać w ostatecznej szczęśliwości, zarówno na tym świecie, jak na następnym. Porzucenie go oznacza całkowitą lub częściową utratę obu rodzajów szczęśliwości.


Także BBC informuje, że od 2009 r. grupa stała się “… bardziej radykalna i przeprowadza więcej zabójstw”.


Piszą też o niektórych taktykach samego Shekau w kierowaniu Boko Haram:

Kiedy Muhammad Jusuf został zabity, Shekau podobno ożenił się z jedną z jego czterech żon i adoptował ich dzieci – być może, jak mówią źródła, które chcą pozostać anonimowe, by zachować spójność lub “czystość” Boko Haram.

Shekau nie kontaktuje się bezpośrednio z szeregowymi żołnierzami grupy – mówi się, że rządzi poprzez kilku wybranych przywódców komórek, ale nawet z nimi kontakt jest minimalny.


… Shekau wypowiedział mrożące krew w żyłach słowa podczas jednego ze swoich nielicznych wystąpień – i dostarczają one wglądu w to, co przyniesie jego przywództwo grupy.


Lubię zabijanie każdego, kogo Bóg nakazuje mi zabić – tak jak lubię zabijanie kur i  baranów” powiedział na wideo opublikowanym po tym, jak grupa Boko Haram przeprowadziła w styczniu 2012 r. swój najbardziej śmiercionośny atak, zabijając ponad 180 ludzi w Kano, największym mieście na północy Nigerii.


Abubakar Shekau (Źródło: independent.co.uk)
Abubakar Shekau (Źródło: independent.co.uk)

Grupa Boko Haram przeprowadziła także wiele napadów na więzienia w celu uwolnienia swoich towarzyszy. Od 2009 r. te napady doprowadziły do ucieczki ponad dwóch tysięcy więźniów, w tym 500 podczas jednego napadu na więzienie w Maiduguri w 2009 r.


Celem Boko Haram zawsze było ustanowienie kalifatu islamskiego. Armia nigeryjska jest jednak zbyt silna i sama Nigeria zbyt dobrze zakorzeniona, by to się zdarzyło. W zeszłym roku jednak Boko Haram odniosła znacznie większy sukces.Sytuacja zmieniła się w kwietniu 2014 r., w miesiącu, w którym porwano dziewczynki z Chibok. Wtedy to, zdaniem różnych think tank, takich jak Red24, Boko Haram zaczęła zmieniać taktykę. Wydaje się, że wyciągnęli naukę z sukcesów DAESH (ISIS), tak jak i my wszyscy, kiedy DAESH nagle stał się najbardziej znaną organizacją terrorystyczną na świecie. (W wideo opublikowanym w lipcu 2014, Boko Haram wyraziła poparcie dla DAESH i dla celu ogólnoświatowego państwa islamskiego.)


Od czasu porażki powstania w 2009 r. Boko Haram atakowała cele, a następnie wycofywała się do buszu z łupem. Od kwietnia 2014 r. zaczęli działać bardziej jak tradycyjna armia najeźdźcza, nie tylko atakując, ale też zajmując terytorium. Ataki wydają się też bardziej strategiczne, jak gdyby mieli konkretny cel i chociaż nadal są aktywni w całej Nigerii, szczególnie na północy i na wschodzie, skupiają się bardziej na stanie Borno.  


14 sierpnia reporter południowoafrykański Simon Allison zakończył analizę sytuacji w owym czasie następującymi słowami:

Idąc w ślady Państwa Islamskiego Iraku i Syrii [DAESH], Boko Haram niemal z pewnością przygotowuje się do ogłoszenia swojego  państwa islamskiego.

Dziesięć dni później Abubakar Shekau opublikował 52-minutowe wideo, które zawierało następująca wypowiedź:  

“Dzięki Allahowi, który dał zwycięstwo naszym braciom w [mieście] Gwoza i uczynił je częścią kalifatu islamskiego”.


Stan Borno, wrzesień 2014 (Źródło: BBC)
Stan Borno, wrzesień 2014 (Źródło: BBC)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Boko Haram dokonało udanych ataków w północnej i wschodniej części Borno i obecnie zajmuje kilka miast. Na początku września Centrum Badań Al-Dżaziry wydało raport , w którym ocenione, że w wyniku działań Boko Haram zginęło ponad 3,5 tysiąca ludzi, a dziesiątki tysięcy wysiedlono. BBC opublikowała mapę, która opisuje sytuację.


Na tym etapie stolica stanu, Maiduguri, była zalana uchodźcami i politycy rozpaczliwie oczekiwali pomocy od rządu krajowego. Ich obawą, która wydaje się rozsądna, biorąc pod uwagę sposób przeprowadzania ataków przez Boko Haram, było to, że będą kolejnym celem. Gdyby to się zdarzyło, dwumilionowa populacja Maiduguri, zwiększona ostatnio przez napływ uchodźców, zostałaby odcięta od reszty Nigerii. W owym czasie było wiele informacji o tym, że armia nigeryjska uciekała przed terrorystami, nawet do Kamerunu, a niektórzy odmawiali walki, bo bali się śmierci z rąk często lepiej uzbrojonych przeciwników. (Według Terrorism Research and Analysis Consortium (TRAC) w “… 2010 r. Abu Musab Abd al-Wadoud, przywódca AQIM, powiedział Al-Dżazirze, że jego grupa dostarcza Boko Haram wsparcia i broni, by zbudować strategiczną głębię w Afryce”.)


Wyglądało na to, że prezydent Goodluck Jonathan nie był w stanie powstrzymać trwających sukcesów Boko Haram i ucierpiała na tym jego popularność. Opóźniał wybory prezydenckie do czasu, kiedy mógłby dać społeczeństwu jakieś dowody swoich sukcesów. W końcu dał większe wsparcie armii, która otrzymała dalsze wsparcie od partnerów międzynarodowych. Armii udało się zwyciężyć kilka razy i prezydent nabrał wystarczającej pewności siebie, by ogłosić wybory w marcu.


Na tydzień przed wyborami armia odebrała Boko Haram miasto Gwoza. Nie wystarczyło to jednak, by odzyskać zaufanie Nigeryjczyków i Jonathan 31 marca uznał przegraną na rzecz Muhammadu Buhariego. Buhari ma przeszłość wojskowego i rządził krajem już wcześniej (1983-85), kiedy armia przejęła władzę w wyniku coup d’etat, choć obecnie określa siebie jako „nawróconego demokratę”. W przeszłości wyrażał on także pragnienie, by prawem nigeryjskim był szariat, chociaż podczas kampanii wyborczej stał na platformie wolności religijnej i oznajmił, że miał zawsze takie poglądy. Jako były wojskowy prawdopodobnie nie będzie tolerował jakiegokolwiek kwestionowania swojej władzy i wydaje się, że ma zaufanie armii, sądzę więc, że możemy od niego oczekiwać kontynuowania, a prawdopodobnie także rozszerzenia obecnej kampanii przeciwko Boko Haram.


Trzy tygodnie później armia nadal znajduje sie w Gwoza, ale nadal nie ma śladu po dziewczynkach z Chibok, które widziano tam tuż przed wyzwoleniem miasta, ani też po żadnej z niemal 2 tysięcy kobiet i dziewcząt porwanych przez Boko Haram. Jest jednak jedna dziewczyna, która od nich uciekła i Amnesty International nagrała krótkie wideo w oparciu o jej zeznania:

 


Działalność fundamentalistycznych terrorystów religijnych w Afryce środkowej, takich jak Boko Haram, al-Szabaab, Armia Bożego Oporu i wiele innych, nie jest w wystarczającym stopniu pokazywana w mediach zachodnich. Słyszymy o wielkich potwornościach, które przez kilka dni lub tygodni dominują w mediach, a potem znowu znikają. Tymczasem dosłownie miliony Afrykańczyków, którzy już mają wystarczająco trudne warunki, walcząc o przeżycie z dnia na dzień, cierpią w prawdziwie straszliwy sposób. Nie ma w Afryce dosyć dziennikarzy, by informować o wszystkim, co się tam dzieje, a kontynent i tak nie jest wystarczająco bogaty, by ściągać uwagę świata. Nie wiem, jak moglibyśmy to zmienić, ale nadal mam nadzieję, że więcej ludzi to zauważy. W bieżącym stuleciu w Afryce nastąpi olbrzymi wzrost zarówno majątku, jak populacji i to zmusi resztę świata, by jednak zauważyła co tam się dzieje.

 

Inne źródła:

National Consortium for the Study of Terrorism and the Response to Terrorism: Background Report, Boko Haram, May 2014

Nigeria Security Network

Boko Haram: the scourge of Nigeria

15 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHeather Hastie


Jak pisze sama o sobie, jest ateistką-feministką z Nowej Zelandii, od lat z powodu choroby ma ograniczone możliwości poruszani się, co nadrabia ruychliwością w sieci, udzielając się na Twitterze i prowadząc blog. Dlaczego? „Na ogół nie ma w pobliżu nikogo, z kim mogłabym rozmawiać, a jeśli jest, to nie ma ochoty na moje wzniosłe uwagi o ateizmie (lub o którejkolwiek ze spraw, które mnie poruszają), szczególnie jeśli ich dzieci są demoralizowane przez religię. (A dzieci przychodzą zazwyczaj również, ponieważ ciocia Heather ma mnóstwo klocków lego.) [...] Z zachwycającej Nowej Zelandii mogę sobie komentować wszytko co chcę, bez lęków  łaski.”   

http://www.heatherhastie.com/

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 779 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk