Prawda

Piątek, 21 wrzesnia 2018 - 13:54

« Poprzedni Następny »


NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja


Gerald M. Steinberg 2018-06-18

Izraelczycy protestują przeciwko prawu o NGO przed domem minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked (Zdjęcie: Motti Kimchi)
Izraelczycy protestują przeciwko prawu o NGO przed domem minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked (Zdjęcie: Motti Kimchi)

Zacząłem badania nad władzą polityczną organizacji pozarządowych (NGO), szczególnie tych, które są aktywne w dziedzinie praw człowieka i prawa międzynarodowego, w 2001 r. po niesławnym Forum NGO na konferencji ONZ w Durbanie, które rozpoczęło kampanię BDS i demonizacji Izraela.  

 

Jako akademika zaskoczyło mnie, że właściwie nie było krytycznych badań lub analiz tego problemu. Dyskusje tych grup w przeważającej mierze akceptowały własne samodefiniowanie się jako politycznie neutralnych orędowników liberalnych norm demokratycznych, robiących wyłącznie dobre rzeczy. Ten „efekt aureoli” działał na ofiarodawców, którzy dostarczając zasobów między innymi organizacjom takim jak Human Rights Watch i Amnesty International, byli fetowani jako dobrzy i wielcy tego świata.


Choć niedawny artykuł  Ronalda Krebsa i Jamesa Rona (Why Israelis Should Welcome Funding of Their NGOs) wpisuje się w ten „efekt aureoli”, rzeczywistość jest zupełnie inna. 

 

Coraz częściej zaczynamy rozumieć, że te grupy są potężnymi graczami politycznymi, którzy działają bez ponoszenia odpowiedzialności. W Izraelu, jak pokazały badania NGO Monitor, 30 NGO ze skrajnie lewego skrzydła politycznego, otrzymało przez ostatnie pięć lat 500 milionów szekli (około150 milionów dolarów). Dwie trzecie tej sumy wpłynęło z zagranicznego finansowania NGO (które nie ma paraleli w żadnym innym demokratycznym społeczeństwie) i pochodzi z Unii Europejskiej oraz od rządów Europy Zachodniej. A wiele NGO, które otrzymują te pieniądze, używa ich do demonizowania Izraela, włącznie z BDS i oskarżeniami o „zbrodnie wojenne” i apartheid, co podsyca antysemityzm na całym świecie.

 

Budżet 500 milionów szekli jest olbrzymi, jeśli weźmie się pod uwagę brak odpowiedzialności, mechanizmów równowagi i kontroli i brak przejrzystości. Fundusze dostarczane są w imię demokracji, ale otrzymujące je NGO cierpią na deficyt demokratycznej kontroli. W dodatku z funduszy dostarczanych przez rządy europejskie B’Tselem, Breaking the Silence, Yesh Din i inne NGO w tej ściśle powiązanej sieci lobbują polityków, płacą firmom PR za szerokie nagłośnienie medialne i zalewają sądy politycznymi sprawami, tworząc w ten sposób jeszcze więcej uwagi medialnej dla swoich agend.

 

Podczas gdy zasady suwerenności i nieingerencji w demokratyczne procesy innych krajów są centralne w stosunkach między państwami, są one łamane, kiedy rządy europejskie stają się największymi finansjerami izraelskich politycznych NGO. Wielu polityków izraelskich prowokacyjnie proponowało finansowanie polaryzujących NGO, zaangażowanych w różne europejskie ruchy separatystyczne. Jak zareagowaliby, pytają, gdyby finansowanie tego typu NGO działo się na ich podwórku?

 

W niewielu wypadkach, kiedy rządy zagraniczne finansowały polityczne NGO w USA (sprzeciwiające się karze śmierci) i Kanadzie (w kwestiach środowiskowych) odpór był ostry i granty nie zostały ponowione. W Irlandii prawo daje rządowi możliwość zmuszenia do zwrotu zagranicznego finansowania NGO przeznaczonego „na cele polityczne”. To istotnie zdarzyło się podczas niedawnego referendum o aborcji, kiedy zakazano donacji od Open Society Foundation (George Soros) dla NGO orędujących za aborcją.

 

Izraelscy krytycy notują także zakres, w jakim te finansowane przez Europę NGO podróżują po świecie, propagując swoją prywatną politykę zagraniczną pod przykrywką praw człowieka i prawa międzynarodowego. Grupy takie jak Breaking the Silence i B’Tselem występują przed wpływową publicznością w ONZ i ICC, w parlamentach, kościołach, uniwersytetach i na platformach medialnych.

 

Cytując oskarżenia tych NGO kadra uniwersytecka europejskich uniwersytetów zakazuje wstępu Izraelczykom (włącznie z kilkoma moimi byłymi studentami), zrzuca z półek sklepowych izraelskie produkty, używa etykietek „zbrodniarze wojenni” i „apartheid”. Większość Izraelczyków, którzy stanowczo odrzucają te narracje, nie ma możliwości przedstawienia sprawy z tych samych zagranicznych platform – nie mają pieniędzy na takie podróże polityczne ani takiego dostępu do tych platform.  

 

 

Ten rodzaj zewnętrznej manipulacji wzmacnia naciski na izraelskie reakcje polityczne. Izraelskie prawo, krytykowane we wspomnianym artykule Krebsa i Rona, wymaga, by NGO, które otrzymują większość swojego budżetu od zagranicznych rządów, jasno to pokazywało – doprawdy nie jest to drakońskie i jest zgodne z prawem obywateli do informacji.

 

W kategoriach amerykańskich ta sytuacja jest podobna do reakcji wielu ludzi na decyzję Sadu Najwyższego, która w pewnym stopniu otworzyła drzwi do finasowania wyborów przez korporacje. Ale w Izraelu to finansowanie z zagranicznych źródeł trafia  do tak zwanych postępowych grup na krańcu ideologicznego spektrum, więc reakcje są inne a skutki poważniejsze.  

 

Przyglądając się szczegółom, warto spojrzeć na program Norwegian Refugee Council’s Information Counseling and Legal Assistance (ICLA), finansowany także przez między innymi rząd Wielkiej Brytanii. Budżet ICLA za rok 2016 wynoszący 7,5 miliona dolarów został rozdzielony między te co zwykle NGO, by wniosły setki spraw politycznych do izraelskich sądów. (Pewien prawnik jednego z NGO mówił o kampanii „zalania izraelskich sądów”.)  

 

Równocześnie NRC, UE i inni fundatorzy kierują West Bank Protection Consortium, które przekazuje dodatkowe sumy tym samym NGO. A cała ta działalność, która jest tylko małą częścią ogólnego obrazu zagranicznego finansowania NGO, odbywa się bez jakiejkolwiek przejrzystości. Prośby w Wielkiej Brytanii i UE z powołaniem się na swobodę informacji, dotyczące wypłat dla różnych NGO, zostały odrzucone, najpierw pod technicznym pretekstem (zbyt wiele dokumentów, za długi okres itd.), a wreszcie powołując się na rzekome względy bezpieczeństwa narodowego. Jeśli zawiodły próby działania kanałami dyplomatycznymi (lub ich nie próbowano), politycy izraelscy prawdopodobnie zwrócą się do restrykcyjnej legislacji.     

 

Z wszystkich tych powodów europejskie wzmacnianie polaryzujących grup, które są w stanie wojny z większością społeczeństwa izraelskiego, dalekie są od sloganów takich jak „dać głos tym, co głosu nie mają”, „siłę dla bezsilnych” i „wzmocnić demokrację”, powtarzanych przez  Krebsa i Rona. Olbrzymie zewnętrzne finansowanie bardzo wąskiej grupy nieodpowiadających przed nikim i polaryzujących NGO w rzeczywistości niszczy demokratyczne zasady, w imię których roszczą sobie pretensje do mówienia.

 

Foreign-funded NGOs, political power and democratic legitimacy

Ynet News, 6 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg

 

Urodzony w Wielkiej Brytanii. Studiował fizykę oraz historię Bliskiego Wschodu na uniwersytecie w Kalifornii, doktoryzował się z teorii zarządzania na Cornell University. Wykłada nauki polityczne na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor (instytutu badającego działania NGO ukieronkowanych na działania polityczne.)     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wraże NGO's w EU MEF 2018-06-18


Notatki

Znalezionych 1127 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk