Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 21:41

« Poprzedni Następny »


NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja


Gerald M. Steinberg 2018-06-18

Izraelczycy protestują przeciwko prawu o NGO przed domem minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked (Zdjęcie: Motti Kimchi)
Izraelczycy protestują przeciwko prawu o NGO przed domem minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked (Zdjęcie: Motti Kimchi)

Zacząłem badania nad władzą polityczną organizacji pozarządowych (NGO), szczególnie tych, które są aktywne w dziedzinie praw człowieka i prawa międzynarodowego, w 2001 r. po niesławnym Forum NGO na konferencji ONZ w Durbanie, które rozpoczęło kampanię BDS i demonizacji Izraela.  

 

Jako akademika zaskoczyło mnie, że właściwie nie było krytycznych badań lub analiz tego problemu. Dyskusje tych grup w przeważającej mierze akceptowały własne samodefiniowanie się jako politycznie neutralnych orędowników liberalnych norm demokratycznych, robiących wyłącznie dobre rzeczy. Ten „efekt aureoli” działał na ofiarodawców, którzy dostarczając zasobów między innymi organizacjom takim jak Human Rights Watch i Amnesty International, byli fetowani jako dobrzy i wielcy tego świata.


Choć niedawny artykuł  Ronalda Krebsa i Jamesa Rona (Why Israelis Should Welcome Funding of Their NGOs) wpisuje się w ten „efekt aureoli”, rzeczywistość jest zupełnie inna. 

 

Coraz częściej zaczynamy rozumieć, że te grupy są potężnymi graczami politycznymi, którzy działają bez ponoszenia odpowiedzialności. W Izraelu, jak pokazały badania NGO Monitor, 30 NGO ze skrajnie lewego skrzydła politycznego, otrzymało przez ostatnie pięć lat 500 milionów szekli (około150 milionów dolarów). Dwie trzecie tej sumy wpłynęło z zagranicznego finansowania NGO (które nie ma paraleli w żadnym innym demokratycznym społeczeństwie) i pochodzi z Unii Europejskiej oraz od rządów Europy Zachodniej. A wiele NGO, które otrzymują te pieniądze, używa ich do demonizowania Izraela, włącznie z BDS i oskarżeniami o „zbrodnie wojenne” i apartheid, co podsyca antysemityzm na całym świecie.

 

Budżet 500 milionów szekli jest olbrzymi, jeśli weźmie się pod uwagę brak odpowiedzialności, mechanizmów równowagi i kontroli i brak przejrzystości. Fundusze dostarczane są w imię demokracji, ale otrzymujące je NGO cierpią na deficyt demokratycznej kontroli. W dodatku z funduszy dostarczanych przez rządy europejskie B’Tselem, Breaking the Silence, Yesh Din i inne NGO w tej ściśle powiązanej sieci lobbują polityków, płacą firmom PR za szerokie nagłośnienie medialne i zalewają sądy politycznymi sprawami, tworząc w ten sposób jeszcze więcej uwagi medialnej dla swoich agend.

 

Podczas gdy zasady suwerenności i nieingerencji w demokratyczne procesy innych krajów są centralne w stosunkach między państwami, są one łamane, kiedy rządy europejskie stają się największymi finansjerami izraelskich politycznych NGO. Wielu polityków izraelskich prowokacyjnie proponowało finansowanie polaryzujących NGO, zaangażowanych w różne europejskie ruchy separatystyczne. Jak zareagowaliby, pytają, gdyby finansowanie tego typu NGO działo się na ich podwórku?

 

W niewielu wypadkach, kiedy rządy zagraniczne finansowały polityczne NGO w USA (sprzeciwiające się karze śmierci) i Kanadzie (w kwestiach środowiskowych) odpór był ostry i granty nie zostały ponowione. W Irlandii prawo daje rządowi możliwość zmuszenia do zwrotu zagranicznego finansowania NGO przeznaczonego „na cele polityczne”. To istotnie zdarzyło się podczas niedawnego referendum o aborcji, kiedy zakazano donacji od Open Society Foundation (George Soros) dla NGO orędujących za aborcją.

 

Izraelscy krytycy notują także zakres, w jakim te finansowane przez Europę NGO podróżują po świecie, propagując swoją prywatną politykę zagraniczną pod przykrywką praw człowieka i prawa międzynarodowego. Grupy takie jak Breaking the Silence i B’Tselem występują przed wpływową publicznością w ONZ i ICC, w parlamentach, kościołach, uniwersytetach i na platformach medialnych.

 

Cytując oskarżenia tych NGO kadra uniwersytecka europejskich uniwersytetów zakazuje wstępu Izraelczykom (włącznie z kilkoma moimi byłymi studentami), zrzuca z półek sklepowych izraelskie produkty, używa etykietek „zbrodniarze wojenni” i „apartheid”. Większość Izraelczyków, którzy stanowczo odrzucają te narracje, nie ma możliwości przedstawienia sprawy z tych samych zagranicznych platform – nie mają pieniędzy na takie podróże polityczne ani takiego dostępu do tych platform.  

 

 

Ten rodzaj zewnętrznej manipulacji wzmacnia naciski na izraelskie reakcje polityczne. Izraelskie prawo, krytykowane we wspomnianym artykule Krebsa i Rona, wymaga, by NGO, które otrzymują większość swojego budżetu od zagranicznych rządów, jasno to pokazywało – doprawdy nie jest to drakońskie i jest zgodne z prawem obywateli do informacji.

 

W kategoriach amerykańskich ta sytuacja jest podobna do reakcji wielu ludzi na decyzję Sadu Najwyższego, która w pewnym stopniu otworzyła drzwi do finasowania wyborów przez korporacje. Ale w Izraelu to finansowanie z zagranicznych źródeł trafia  do tak zwanych postępowych grup na krańcu ideologicznego spektrum, więc reakcje są inne a skutki poważniejsze.  

 

Przyglądając się szczegółom, warto spojrzeć na program Norwegian Refugee Council’s Information Counseling and Legal Assistance (ICLA), finansowany także przez między innymi rząd Wielkiej Brytanii. Budżet ICLA za rok 2016 wynoszący 7,5 miliona dolarów został rozdzielony między te co zwykle NGO, by wniosły setki spraw politycznych do izraelskich sądów. (Pewien prawnik jednego z NGO mówił o kampanii „zalania izraelskich sądów”.)  

 

Równocześnie NRC, UE i inni fundatorzy kierują West Bank Protection Consortium, które przekazuje dodatkowe sumy tym samym NGO. A cała ta działalność, która jest tylko małą częścią ogólnego obrazu zagranicznego finansowania NGO, odbywa się bez jakiejkolwiek przejrzystości. Prośby w Wielkiej Brytanii i UE z powołaniem się na swobodę informacji, dotyczące wypłat dla różnych NGO, zostały odrzucone, najpierw pod technicznym pretekstem (zbyt wiele dokumentów, za długi okres itd.), a wreszcie powołując się na rzekome względy bezpieczeństwa narodowego. Jeśli zawiodły próby działania kanałami dyplomatycznymi (lub ich nie próbowano), politycy izraelscy prawdopodobnie zwrócą się do restrykcyjnej legislacji.     

 

Z wszystkich tych powodów europejskie wzmacnianie polaryzujących grup, które są w stanie wojny z większością społeczeństwa izraelskiego, dalekie są od sloganów takich jak „dać głos tym, co głosu nie mają”, „siłę dla bezsilnych” i „wzmocnić demokrację”, powtarzanych przez  Krebsa i Rona. Olbrzymie zewnętrzne finansowanie bardzo wąskiej grupy nieodpowiadających przed nikim i polaryzujących NGO w rzeczywistości niszczy demokratyczne zasady, w imię których roszczą sobie pretensje do mówienia.

 

Foreign-funded NGOs, political power and democratic legitimacy

Ynet News, 6 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg

 

Urodzony w Wielkiej Brytanii. Studiował fizykę oraz historię Bliskiego Wschodu na uniwersytecie w Kalifornii, doktoryzował się z teorii zarządzania na Cornell University. Wykłada nauki polityczne na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor (instytutu badającego działania NGO ukieronkowanych na działania polityczne.)     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wraże NGO's w EU MEF 2018-06-18


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk