Prawda

Poniedziałek, 18 stycznia 2021 - 04:45

« Poprzedni Następny »


Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach


Seth J. Frantzman 2021-01-07

Europa jest oburzona. Dlaczego Izrael nie zaszczepił najpierw prezydenta Abbasa? Pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem (19 grudnia 2020) był premier Netanjahu. Milionowym był Muhammad Abd al-Wahhab Jabarin w dniu 1 stycznia 2021.
Europa jest oburzona. Dlaczego Izrael nie zaszczepił najpierw prezydenta Abbasa? Pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem (19 grudnia 2020) był premier Netanjahu. Milionowym był Muhammad Abd al-Wahhab Jabarin w dniu 1 stycznia 2021.

 

2 stycznia na stronie internetowej BBC opublikowano nadzwyczajną wiadomość. „Izrael prowadzi wyścig szczepień przeciwko wirusowi z 12%, którzy otrzymali zastrzyk”. W artykule zanotowano, że przy “ponad jednym milionie zaszczepionych ludzi Izrael ma bez porównania najwyższy poziom zaszczepień na świecie”. To była pozytywna wiadomość i to właśnie było niezwykłe. Jednak, zamiast zainteresować się, jak Izrael tego dokonał i jakie konsekwencje może to mieć dla innych kampanii szczepień od Londynu do Ammanu, uruchomiono antyizraelski porządek dnia, by wynaleźć opowieść o Izraelu, który nie szczepi Palestyńczyków. 


Twierdzenie, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest całkowicie zmyśloną historią, opartą na dezinformacji. „Guardian” donosił, że “Palestyńczycy na okupowanych przez Izrael Zachodnim Brzegu i w Gazie mogą tylko patrzeć i czekać”. W artykule zaznaczono, że Izrael “transportuje partie szczepionek Pfizer/BioNTech w głąb Zachodniego Brzegu. Rozdziela je jednak tylko między żydowskich osadników, nie zaś wśród z grubsza 2,7 miliona Palestyńczyków, którzy żyją wokół nich”.

 

Artykuł, który był tak zatytułowany, by dawać wrażenie, że Palestyńczycy są “wykluczeni”, zawiera fakty, które przeczą temu tytułowi. Nic w artykule nie pokazuje, że Palestyńczycy, którzy chcieli być zaszczepieni, zostali wykluczenie. Faktycznie mówi, że “odczuwająca brak gotówki Autonomia Palestyńska, która sprawuje ograniczone rządy na tych terytoriach, stara się o szczepionki. Jeden urzędnik państwowy mówił, może optymistycznie, że szczepionki powinny przybyć w ciągu następnych dwóch tygodni”. Ali Abed Rabbi, dyrektor generalny palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, ocenia że kampania odbędzie się w lutym. W artykule, którego tytuł mówi o “wykluczeniu” Palestyńczyków, jest również informacja, że palestyński rząd nawet „nie prosił oficjalnie Izraela o pomoc”.  

 

Palestyńczycy rządzą na wpół autonomicznym regionem na Zachodnim Brzegu, a terrorystyczna grupa, Hamas, rządzi Strefą Gazy od 2006 roku. 139 krajów uznaje Palestynę jako kraj. Jest członkiem wielu organizacji ONZ. Fakt, że Autonomia Palestyńska będzie czekać ze szczepieniami, był znany od połowy grudnia, ponieważ „Washington Post” informował, że podczas gdy Izrael przygotowuje kampanię szczepień, Palestyńczycy czekali z tym.

 

Fakty są jasne. Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu nie są obywatelami Izraela ani członkami izraelskiego systemu opieki zdrowotnej, który składa się z kilku dużych, kontrolowanych przez państwo, półprywatnych dostarczycieli opieki zdrowotnej. Władze odpowiedzialne za zdrowie w Izraelu wykonują wzorowo pracę, szczepiąc każdego, kogo mogą, Żydów i Arabów, bez żadnej dyskryminacji. Zaszczepili nawet nie-obywateli, którzy żyją w Izraelu, włącznie z arabskimi mieszkańcami Jerozolimy. W ostatnich dniach rozmawiałem z kilkoma takimi ludźmi.

 

Większość Palestyńczyków żyje jednak pod rządami Autonomii Palestyńskiej.

 

Izrael od dziesięcioleci nie jest odpowiedzialny za opiekę zdrowotną Palestyńczyków w Gazie ani na Zachodnim Brzegu. Izrael opuścił Strefę Gazy w 2005 roku. Jednak pojawiły się głosy żądające, by Izrael prowadził program szczepień w Gazie, twierdząc, że Strefa Gazy jest „okupowana” przez Izrael. Oszukańczo używają tego określenia, próbując zmusić Izrael do dostarczania opieki zdrowotnej regionowi rządzonemu przez grupę uzbrojonych terrorystów, nad którymi – o czym ci komentatorzy wiedzą doskonale – Izrael nie sprawuje żadnej kontroli.

 

Twierdzenie, że to jest przykład “apartheidu” i że Izrael zawiódł i nie “dostarczył szczepionek na Zachodni Brzeg i do Gazy”, retweetował szef biura “New York Times” w Jerozolimie i był za to krytykowany online. Ken Roth, szef Human Rights Watch także twierdził, że istnieje “dyskryminacyjne traktowanie przez Izrael Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie”. Posłużył się zdjęciem państwowego medium Turcji, TRT, by napaść na Izrael „jako okupujące państwo, które nie zaszczepiło ani jednego Palestyńczyka. To znaczy, że mieszkańcy nielegalnych osiedli są zaszczepieni, ale nie Palestyńczycy tuż obok”. Posłużenie się państwowymi mediami Turcji, by napadać na Izrael, wygląda na hipokryzję, biorąc pod uwagę fakt, że Turcja nielegalnie okupuje Afrin w północnej Syrii, kurdyjski obszar, na którym Turcja przeprowadziła czystkę etniczną. Roth nie krytykował Turcji za dyskryminację ludzi na obszarach, które okupuje. Co szczególnie interesujące w tym kontekście, od żadnego innego „okupującego” państwa nie żąda się w ten sposób dostarczania opieki zdrowotnej i szczepionek.

  

W przeszłości Roth twierdził, że arabscy mieszkańcy Jerozolimy są Palestyńczykami. W sierpniu 2017 roku tweetował o cofnięciu statusu rezydenta “tysiącom Palestyńczyków” w Jerozolimie. W 2015 roku tweetował, że groźby wyburzenia domów mogą dotyczyć Palestyńczyków we wschodniej Jerozolimie. Istnieje sprzeczność między jego twierdzeniem, że Izrael nie zaszczepił “ani jednego” Palestyńczyka, a mówieniem o mieszkańcach wschodniej Jerozolimy jako Palestyńczykach, skoro ci ludzie mają dostęp do izraelskich szczepień. Sprawdziłem to bardzo starannie. Ludzie we wschodniej Jerozolimie byli szczepieni i mogą być szczepieni. Ponadto sprawdziłem z kimś, kto nie jest obywatelem Izraela, ale mieszka w Beit Jala, za Zieloną Linią, który był także zaszczepiony, mimo że nie ma karty ubezpieczenia zdrowotnego. Pokazuje to, że władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w Izraelu robią wszystko, co mogą, by zaszczepić tak wielu ludzi, jak to możliwe, niezależnie od tego czy są Arabami, czy Żydami.  

 

Oszczerstwo, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest zbudowane na rozmaitych, wprowadzających w błąd informacjach. Należałoby raczej zapytać, dlaczego społeczność międzynarodowa nie pomogła bardziej Palestyńczykom. Jednak społeczność międzynarodowa ogólnie wykonuje marną robotę w dziedzinie pomocy ze szczepionkami dla  globalnego południa. Wiele bogatych krajów nie potrafi nawet zaszczepić własnej ludności, więc proces jest ogólnie chaotyczny. Izrael jest wyjątkiem, ale także jego szybkie tempo szczepień jest pierwsze i w pewien sposób eksperymentalne, ponieważ Izrael traktuje szczepienia jak wojnę.

 

Autonomia Palestyńska zdecydowała, które grupy będą miały pierwszeństwo, kiedy przybędzie szczepionka. Obejmują one osoby starsze, dziennikarzy i siły bezpieczeństwa. Nie jest więc tak, że nie planowali. Planowali. Dziennikarze powinni przyjrzeć się ich planom. Autonomia Palestyńska pod koniec grudnia zajmowała się próbą aresztowania DJ oskarżonej o zorganizowanie przyjęcia w świątyni o nazwie Nebi Musa, zamiast zajmować się szczepionkami.

  

W tej opowieści oskarżającej Izrael o nieszczepienie Palestyńczyków jest jeszcze jedna warstwa hipokryzji. Sąsiednie państwa nie szczepią niemal nikogo. W sprawie dostarczenia szczepień Izrael wykonał wzorową robotę, zapewniając je Arabom i Żydom. Ci, którzy mówią o Arabach w Jerozolimie jako o Palestyńczykach, muszą przyznać, że Izrael szczepi Palestyńczyków. Wymyślono tę sprawę po to, by zaszargać pozytywny obraz, nie po to, by informować o faktach. Izrael nikogo nie “wykluczył ani nie “zawiódł” w zrobieniu czegoś w Gazie lub na Zachodnim Brzegu. Ci sami ludzie, którzy uznają Palestynę jako państwo, są tymi, którzy twierdzą, że Izrael powinien szczepić w tym państwie, a ci sami, którzy nazywają Arabów w Jerozolimie Palestyńczykami, kłamią, że Izrael ich nie szczepi, podczas gdy oczywiście Izrael robi to.

 

Ta pełna hipokryzji postawa wobec Izraela nie ma żadnego odpowiednika, kiedy patrzy się na inne okupowane lub sporne terytoria. Te same głosy nie zadały pytania, kto zaszczepi mieszkańców prowincji Idlib w Syrii, Palestyńczyków w Libanie, lub kto będzie szczepił w północnym Cyprze, Abchazji, na Krymie lub w Donbasie.

 

Opieka zdrowotna jest prawem obywateli, nie jest jednak jasne, czego wymaga się od państwa w stosunku do nie-obywateli. Na ogół władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną często nie dyskryminują i próbują dostarczać ratującej życie opieki zdrowotnej, kiedy jest to potrzebne. Tak powinna działać opieka zdrowotna, kiedy pojawia się wirus, który nie rozróżnia obywatela od nie-obywatela. W sytuacjach, kiedy istnieją samorządne obszary, takie jak Strefa Gazy, nagłe twierdzenie, że Izrael powinien przyjąć odpowiedzialność za szczepienia, ale nie za inne dziedziny opieki zdrowotnej, jest wymyślone wyłącznie po to, by oszkalować Izrael obarczając go winą za coś, za co nie jest winny. Gdyby Izrael dostarczył szczepień, byłoby to czymś fenomenalnym; szkalowanie go za niezrobienie tego i próba przekształcenia terenu, który opuścił 15 lat temu, w tereny „okupowane” jest częścią antyizraelskiej agendy.   

 

Nienawidzący Izraela zawsze znajdą sposób, by napadać na Izrael. Zamiast podziwiać osiągnięcie Izraela i uczyć się od niego, celem krytyków jest znalezienie jakiejś nieistniejącej i dezinformującej rzekomej winy w bezprecedensowym programie Izraela. Zamiast powiedzieć, że kraje mogłyby się z tego czegoś nauczyć, a także pomóc Palestyńczykom, celem jest po prostu oczernianie Izraela.

 

How anti-Israel voices made a hypocritical, inaccurate story on vaccines

Jerusalem Post, 4 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk