Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 04:37

« Poprzedni Następny »


Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu


Jonathan S. Tobin 2022-01-12

Gobliny i wyposażenie filmowe używane w filmach “Harry Potter”. Zdjęcie: Pixabay.
Gobliny i wyposażenie filmowe używane w filmach “Harry Potter”. Zdjęcie: Pixabay.

Jon Stewart mówi nam, że tylko żartował. Ten były gwiazdor “The Daily Show” w Comedy Central, który teraz prowadzi popularny podcast, zajmuje się projektami rozrywkowymi i wspiera różne filantropijne organizacje. Jego wypowiedzi nie są dla nas tak ważkie, jak były podczas jego szesnastoletniej kariery prezentera satyrycznego program informacyjnego, który niemniej był głównym źródłem informacji dla wielu ludzi, dorastających w czasach, kiedy sieciowe programy informacyjne nie dominowały jeszcze nad telewizyjnym dziennikarstwem. Nadal jednak ma moc wpływania na słuchaczy, choć nie tak silny, jak w okresie, kiedy zmieniał naturę amerykańskiego dyskursu politycznego – nadal pomaga przy zmianie tonu publicznego dialogu.

Kiedy więc Stewart, który sam jest Żydem, w podkaście “The Problem With Jon Stewart”, dał wstawkę, w której twierdził, że niektóre postaci w serii powieści i filmów o Harrym Potterze są ożywionymi stereotypami Żydów, wielu ludzi zwróciło na to uwagę. Niebawem wywołało to wielką dyskusję na Twitterze. To z kolei spowodowało ożywioną dyskusję o antysemickich wizerunkach w dodatku do komentarzy online o autorce Harry Pottera, J.K. Rowling, jako rzekomej antysemitce.

 

Stewart obecnie odcina się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za wywołanie tej dyskusji. W kolejnym podkaście powiedział, że jego poprzednie uwagi były żartem i że “żaden rozsądny człowiek” nie uznałby ich za poważne oskarżenie o antysemityzm. Następnie oznajmił, że Rowling nie jest antysemitką i w żaden sposób nie powinna poczuwać się do obowiązku odpowiadania na jego słowa (i bez tego nie odpowiedziała), równocześnie ostro skrytykował “Newsweek” za opublikowanie artkułu o jego podkaście, w którym, jak twierdzi, wyrwano jego słowa z kontekstu, choć w rzeczywistości przytoczono je poprawnie.

 

Dobrze, że Stewart próbuje teraz zagasić pożar, który rozpalił, mimo że jego zapewnienia, że jest niewinny i nie miał żadnego zamiaru oczerniania Rawling, są nieszczere.

 

Satyra Stewarta zawsze polegała na prezentowaniu politycznych i społecznych opinii w żartobliwej formie. Chociaż często udawał, że jest bezstronny i wolny od ideologii, jego celem zawsze było wywołanie śmiechu przez wbijanie szpilek ludziom, partiom i ideom, których nie znosił. Jego monologi były zabawne; ale celem było nie tylko wywołanie śmiechu, rzadko używał swojego humoru do atakowania liberałów lub jakiejkolwiek sprawy, którą popierał. Wręcz przeciwnie, jego program stał się pod jego kierownictwem (i nadal jest w rękach jego następcy, Trevora Noaha) codzienną rzeczową kontrybucją dla partii Demokratycznej. 


Kiedy więc Stewart mówi, że tylko żartował w sprawie Rowling decydującej się na przedstawienie “Żydów” jako odrażających goblinów, którzy są bankierami w jej fikcyjnym świecie, nie jest całkiem uczciwy. Celem jego słów było wpojenie wrażenia, że świat czarowników – dobrych i złych – który od chwili, kiedy powieść pojawiła się w księgarniach cieszył miliony dzieci, w jakiś sposób jest współwinna w utrwalaniu złych myśli o Żydach.  


Powód, dla którego mamy sezon polowań na Rowling, nie jest żadną tajemnicą.


W zasadzie została anulowana (lub tak anulowana, jak można anulować miliarderkę) za obrażenie obecnej ortodoksji “przebudzonych” w sprawie nomenklatury transgender. Mówiąc o swoim poparciu dla tych, którzy ogłaszają, że są transpłciowi, Rowling niemniej upierała się, że używanie określenia “ludzie, którzy menstruują” zamiast „kobiety”, obraża niektórych, a właściwie jest obraźliwe dla całej płci.

 

Za twierdzenie, że płeć i gender mają znaczenie, została głośno potępiona jako bigotka i transfobka, i wyrzekła się jej większość świata rozrywki i mediów, włącznie z młodymi aktorami, którzy zrobili kariery i stali się bogatymi, międzynarodowymi gwiazdami dzięki graniu postaci, które ona stworzyła, w filmach o Harrym Potterze. Rzucała się w oczy jej nieobecność na specjalnej imprezie HBO Max upamiętniającej 20. rocznicę serii filmów na podstawie jej książek.

 

Gotowość tak wielu ludzi do podchwycenia tego tematu jest interesująca, jeśli nie z innego powodu, to dlatego, że pokazuje, jak łatwo można oddzielić dyskusję o nienawiści do Żydów od faktycznych zamiarów tych, którzy używają zwrotów lub wizerunków, jak również od jakiegokolwiek rozumienia ich pochodzenia.


Stewart ma rację, że niskie stworzenia z karykaturalnymi rysami, takimi jak duże nosy, to codzienna strawa antysemickiej propagandy, takiej jak rysunkowe karykatury w organie nazistowskiej propagandy, „Der Stürmer” i w innych podobnych szmatach.  

 

Częściowo powodem, dla którego małe i zdeformowane stworzenia wiąże się z antysemityzmem, są Nibelungowie, karły z czteroczęściowej opery Richarda Wagnera “Pierścień Nibelungów”. Wagner był osławionym antysemitą, było więc naturalne dla wielu, że postaci złych Nibelungów z opery przedstawiały Żydów, chociaż są tam raczej ofiarami niż złoczyńcami.


Wagner jednak zaledwie czerpał z średniowiecznego wiersza, datującego się na XII wiek, który z kolei opierał się na pogańskich opowieściach, które w takiej lub innej postaci znały zarówno starożytne germańskie, jak nordyckie plemiona. Istotnie, gobliny, karły lub elfy – z lub bez magicznych mocy lub jakiegoś powiązania z światem podziemnym – są częścią folkloru w wielu kulturach, włącznie z takimi, które nie miały żadnej wiedzy lub związków z Żydami.  


Co znaczy, że nie tylko można cieszyć się Harrym Potterem bez myślenia o antysemityzmie, prawdopodobnie rozsądniej jest tak robić. W końcu Żydzi są w rzeczywistości ludźmi, a nie goblinami. Teza, że każda taka mityczna rasa nawiązuje do Żydów, jest dla niektórych nieodparta, niemniej nadal jest nonsensem. Na przykład, byli ludzie, włącznie z redaktorami lewicowego, żydowskiego pisma, “Jewish Currents”, którzy byli gotowi twierdzić,  kiedy w 1977 roku pojawiła się seria o gwiezdnych wojnach, że Jawowie – małe, zakapturzone, nomadyczne stworzenia z chorobliwie żółtymi oczyma, które kupują i handlują towarami – były antysemickim stereotypem.

 

Autorzy takich podejrzeń zazwyczaj nie zauważają, że przez próby uznania takich fantazji (które niemal wszystkie są jakimiś odpowiednikami goblinów Rowling), za produkt nienawiści, zazwyczaj ignorują rzeczywisty antysemityzm, - który zarówno używa obrzydliwych karykatur Żydów, jak i demonizuje ich w inny sposób.  


Lewicowy żydowski karykaturzysta, Eli Valley, umyślnie stosuje tradycyjne karykatury Żydów w stylu “Der Stürmera” w swoich rysunkach, w których oskarża Izrael o rytuał krwi i przedstawia jego zwolenników w ten sam właściwie sposób, w jaki naziści próbowali delegitymizować żydowski naród i syjonizm. Używa swojego żydowskiego pochodzenia jako obrony przed potępieniem za swoje nikczemne, naładowane nienawiścią obrazy.

 

Z drugiej strony, jest niemałą ironią, że Stewart pozuje na arbitra tego, co jest, a co nie jest antysemityzmem, tymczasem kongresmenka Ilhan Omar (D-Minn.) – jedna z czołowych i najbardziej niebezpiecznych antysemitek – jest wielbiona w “The Daily Show”, a więc w głównym nurcie, przez Trevora Noaha, gdzie udziela licznych wywiadów i gdzie obsypują ją pochlebstwami, występowała również w programie komediowym CBS, gdzie prezenterem jest Stephen Colbert, który karierę rozpoczął w programie Stewarta.


Jest także ciekawym zbiegiem okoliczności, że w tym samym tygodniu, w którym słowa Stewarta o Rowling rozeszły się jak ogień po prerii, Emma Watson (aktorka, która grała bohaterkę z powieści o Harrym Potterze, Hermione Granger,) pozwoliła, by jej konto na Instagramie użyto do promowania sloganu “Free Palestine”, który jest synonimem unicestwienia jedynego państwa żydowskiego na planecie.

 

Jest to przypomnienie, że w czasie, kiedy antysemityzm szerzy się na całym globie – zakorzeniony w nienawiści do Izraela – mówienie o goblinach w Harrym Potterze nie jest  tylko niewinnym marnowaniem czasu. Jest sposobem ignorowania faktu, że ludźmi nienawidzącymi Żydów nie zawsze są ci, którzy tworzą fantazje o małych stworzeniach. Czasami są to modni i piękni ludzie, którzy popierają przesiąknięte nienawiścią, “przebudzone” trendy, którzy demonizują rzeczywistych, żyjących Żydów. I to oni powinni nas napawać niepokojem.


Harry Potter and the search for fake anti-Semitism

JNS Org., 5 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk