Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 05:19

« Poprzedni Następny »


Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych


Judith Bergman 2023-03-03

<span>Chiny dostarczają ostatnio Rosji znaczącą pomoc wojskową w postaci produktów podwójnego zastosowania, w tym półprzewodników używanych w broni takiej jak myśliwce, helikoptery, drony i pociski kierowane. Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin z prezydentem Xi na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku (Zdjęcie: Wikikpedia)</span>
Chiny dostarczają ostatnio Rosji znaczącą pomoc wojskową w postaci produktów podwójnego zastosowania, w tym półprzewodników używanych w broni takiej jak myśliwce, helikoptery, drony i pociski kierowane. Na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin z prezydentem Xi na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku (Zdjęcie: Wikikpedia)

Od dłuższego czasu wiadomo, że Chiny niweczą zachodnie sankcje wobec Rosji poprzez handel i chińskie umowy długoterminowe na dostawy energii.


Dwadzieścia dni przed inwazją na Ukrainę Rosja i Chiny ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń” i od tego czasu stale zwiększają wymianę handlową – i to we własnych walutach narodowych. Kiedy jednak niedawno ogłoszono, że „Chiny dostarczają technologię potrzebną wojsku Moskwy”, w tym „sprzęt nawigacyjny, technologię zagłuszania i części do myśliwców odrzutowych”, wydaje się, że posunięcie to zaskoczyło administrację Bidena.


Chiny „rozważają” to, co sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał „śmiercionośnym” wsparciem dla Rosji, jak powiedział w wywiadzie dla CBS 19 lutego. Zapytany, co oznacza „śmiercionośne wsparcie”, Blinken odpowiedział: „Broń… Istnieje cała gama rzeczy, które pasują do tej kategorii, od amunicji po samą broń”.


Wydaje się jednak, że Chiny robią o wiele więcej niż tylko „rozważają” śmiercionośne wsparcie dla Rosji. Chiny zapewniły już znaczną pomoc wojskową w postaci produktów podwójnego zastosowania, które mają zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe, w tym półprzewodników używanych w szerokim wachlarzu broni, w tym w myśliwcach, helikopterach, dronach i pociskach kierowanych. Według Marii Shaginy z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych:

„Istnieją dowody na to, że Chiny są największym eksporterem półprzewodników – często za pośrednictwem firm fasadowych w Hongkongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – do Rosji. Niektóre chińskie firmy dostarczają również cywilne drony, wykorzystując szarą przestrzeń między celami wojskowymi i cywilnymi”.


Już w lipcu 2022 roku pojawiły się informacje, że chiński eksport półprzewodników do Rosji wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu zaledwie pierwszych pięciu miesięcy roku, podczas gdy chińskie dostawy tritlenku diglinu, wykorzystywanego do produkcji aluminium niezbędnego do produkcji broni, były 400 razy wyższe niż w poprzednim roku.


Niedawny raport „Wall Street Journal” wykazał, że oprócz eksportu półprzewodników chińskie państwowe firmy zbrojeniowe dostarczają sprzęt nawigacyjny dla rosyjskich wojskowych śmigłowców transportowych M-17 oraz części do rosyjskich myśliwców odrzutowych Su-35 o wartości 1,2 miliona dolarów. Chiny wysłały również Rosjanom drony, których używali do lokalizowania sił ukraińskich do ostrzału artylerią.


Według
 Naomi Garcia, analityczki w Center for Advanced Defence Studies, amerykańskiej organizacji non-profit, która specjalizuje się w identyfikowaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego:

„Mimo protokołów kontroli międzynarodowej i sankcji, wiarygodne dane dotyczące handlu światowego pokazują, że chińskie państwowe firmy zbrojeniowe nadal wysyłają części do zastosowań wojskowych do objętych sankcjami rosyjskich firm zbrojeniowych. Wykazano, że te rosyjskie firmy używają tych samych rodzajów części bezpośrednio w rosyjskiej wojnie w Ukraina."

Blinken poruszył kwestię śmiercionośnego poparcia Komunistycznej Partii Chin dla Rosji, kiedy spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem, Wang Yi, na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w połowie lutego.


„Sekretarz był dość dosadny, ostrzegając przed implikacjami i konsekwencjami udzielania przez Chiny wsparcia materialnego Rosji lub pomagania Rosji w systematycznym uchylaniu się od sankcji” – skomentował spotkanie wysoki urzędnik Departamentu Stanu.


Ambasadorka USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, wyraziła się jeszcze bardziej wprost: jeśli Chiny udzielą Rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, to przekroczą „czerwoną linię”.


Na tym etapie jest wysoce wątpliwe, czy Chińczycy zwrócą uwagę na ostrzeżenia Blinkena lub Thomasa-Greenfield: w marcu 2022 r. administracja Bidena przekazała Chinom podobnie sformułowane groźby – że pomoc Rosji w uniknięciu sankcji doprowadzi do „konsekwencji”. Chiny zrobiły dokładnie to; rok później „konsekwencji” jeszcze nie widać.


Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. Bezpieczeństwa narodowego, powiedział w marcu 2022 r.:

„Komunikujemy Pekinowi bezpośrednio i prywatnie, że absolutnie będą konsekwencje prób uchylania się od sankcji na dużą skalę lub wsparcia dla Rosji, by uzupełnić braki [spowodowane sankcjami]. Nie pozwolimy, by to się rozpoczęło i by była lina ratunkowa dla Rosji przed tymi ekonomicznymi sankcjami z jakiegokolwiek kraju, gdziekolwiek na świecie”.

We wrześniu 2022 r. Chiny i Rosja uzgodniły „dalszą współpracę wojskową z naciskiem na wspólne ćwiczenia i patrole, a także na wzmocnienie kontaktów między Sztabami Generalnymi”.


W grudniu chiński prezydent Xi Jinping wydał polecenie wzmocnienia więzi gospodarczych z Rosją. Chiny współpracują również z Rosją w ramach ćwiczeń wojskowych na dużą skalę. W grudniu oba kraje przeprowadziły wspólne manewry morskie, znane jako Współpraca morska 2022 – coroczne wydarzenie od 2012 r. – na Morzu Wschodniochińskim.


14 lutego fregata Marynarki Wojennej Rosji Admirał Gorszkow, podobno uzbrojona w pociski hipersoniczne Zircon, przybyła do Kapsztadu w RPA na 10-dniowe wspólne manewry wojskowe. Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS, Admirał Gorszkow „przeprowadzi treningowy start hipersonicznego pocisku Zircon podczas wspólnych ćwiczeń z marynarką wojenną Republiki Południowej Afryki i Chin”.


Na poziomie politycznym chiński dyplomata Wang Yi przybył do Moskwy w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji, 21 lutego, w ramach poparcia dla Rosji. Wang spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem i z prezydentem Władimirem Putinem, mówiąc, że Chiny będą nadal pracować nad „wzmocnieniem i pogłębieniem przyjaźni chińsko-rosyjskiej”.

„Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, Chiny były i nadal są chętne do utrzymania pozytywnego trendu z Rosją w budowaniu nowego typu współpracy między głównymi mocarstwami…


Stosunki chińsko-rosyjskie są dojrzałe i solidne jak skała i przetrwają próbę zmieniającej się sytuacji międzynarodowej…


Jesteśmy gotowi wraz ze stroną rosyjską, zgodnie z porozumieniami na najwyższym szczeblu, zdecydowanie bronić interesów i godności narodowej oraz promować obopólnie korzystną współpracę we wszystkich dziedzinach”.

Oczekuje się, że prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi Putina w nadchodzących miesiącach.


Nie powinno dziwić, że oprócz całej tej niezwykle publicznej współpracy, Chiny potajemnie eksportowały również komponenty wojskowe dla rosyjskich działań wojennych na Ukrainie – zwłaszcza od czasu, gdy groźby USA o „konsekwencjach” uchylania się Chin od zachodnich sankcji okazały się puste.


Te rewelacje są nie tylko zawstydzające dla administracji Bidena – która powinna była o nich wiedzieć i działać już dawno temu – ale pokazują także kolejną pustkę w zdolności Stanów Zjednoczonych do odstraszania przeciwników.


Pokazuje to niestety, że słowa i groźby ze strony USA mają zerową wagę na arenie międzynarodowej i że najbardziej agresywni przeciwnicy Ameryki są w stanie z powodzeniem współpracować.


China Cross „Red Line” Advancing Russia’s War Efford

Gatestone Institute, 26 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* Judith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk