Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:51

« Poprzedni Następny »


Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie


Judith Bergman 2022-05-17

Unia Europejska ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Jedną z alternatyw jest proponowany rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany ze złóż znajdujących się pod wodami wyłącznej strefy ekonomicznej Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do innych krajów europejskich. Na zdjęciu: prezydent Cypru Nicos Anastasiadis (po lewej), premier Grecji Kyriakos Mitsotakis (w środku), a następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu w Atenach 2 stycznia 2020 r. przed podpisaniem umowy dotyczącej rurociągu. (Zdjęcie: Zrzut z ekranu wideo.)
Unia Europejska ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Jedną z alternatyw jest proponowany rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany ze złóż znajdujących się pod wodami wyłącznej strefy ekonomicznej Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do innych krajów europejskich. Na zdjęciu: prezydent Cypru Nicos Anastasiadis (po lewej), premier Grecji Kyriakos Mitsotakis (w środku), a następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu w Atenach 2 stycznia 2020 r. przed podpisaniem umowy dotyczącej rurociągu. (Zdjęcie: Zrzut z ekranu wideo.)

Oczekuje się, że Rosja zarobi w tym roku prawie 321 miliardów dolarów z eksportu energii – ponad jedną trzecią więcej niż w zeszłym roku, podaje Bloomberg.


Dwadzieścia siedem państw członkowskich Unii Europejskiej, pomimo przyjęcia pięciu pakietów sankcji od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, wydało jednak co najmniej około 35 miliardów euro – około 38 miliardów dolarów – na płatności dla Rosji za ropę i gaz od czasu inwazji, według szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella.


UE ma trudności z przezwyciężeniem swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, tym samym, niestety, finansując wysiłek wojenny Rosji. Trzydzieści sześć procent przychodów Rosji w ubiegłym roku pochodziło ze sprzedaży ropy i gazu. „Dochody z ropy stanowią dużą część budżetu Moskwy. Jest to kluczowe źródło finansowania inwazji Putina na Ukrainę. Obcięcie dochodów Rosji z ropy może przyspieszyć zakończenie konfliktu” – napisał niedawno badacz z American Enterprise Institute Michael R. Strain.


Jak dotąd UE jako całości zdołała jedynie uzgodnić zakaz importu rosyjskiego węgla, który w zeszłym roku był wart zaledwie 4 miliardy euro rocznie, znacznie mniej niż w przypadku ropy i gazu. W obliczu rosnącej presji, by zaprzestać importu rosyjskiej ropy i gazu, w miarę nasilania się rosyjskich zbrodni wojennych, Europa gorączkowo poszukuje alternatywnych źródeł energii, zarówno krótko-, jak i długoterminowych.


Są jednak kraje europejskie, które już zdecydowały się na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Niedawno zrobiła to Litwa;  jej prezydent, Gitanas Nauseda, napisał na Twitterze : „Jeśli my możemy to zrobić, reszta Europy też może to zrobić”. Polska również zapowiedziała, że do końca tego roku zakończy import rosyjskiej ropy i gazu.


27 kwietnia Rosja zadeklarowała, że odcina gaz dla Polski i Bułgarii. Oba kraje odmówiły płacenia za import gazu w rublach rosyjskich, czego zażądał prezydent Rosji Władimir Putin. Inne kraje również mogą wkrótce stanąć w obliczu nagłego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu. Według Edwarda Gardnera z Capital Economics:

"Dekret prezydenta Putina, że płatności za gaz dokonywane przez ‘nieprzyjazne’ kraje muszą być dokonywane w rublach, zwiększa ryzyko odcięcia dostaw do innych krajów europejskich, gdy płatności będą konieczne w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł, że zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu może doprowadzić Niemcy do recesji. Powiedział, że Niemcy muszą być przygotowane na to, że mogą być kolejnym krajem, do którego Gazprom ograniczy dostawy gazu. Dlatego Europa potrzebuje wielu alternatyw dla dostaw energii z Rosji.


Jedną z proponowanych alternatyw jest 1900-kilometrowy rurociąg EastMed, którym gaz ziemny wydobywany z podmorskich pól gazowych pod wodami wyłącznych stref ekonomicznych Izraela i Cypru miałby być transportowany do Grecji, a stamtąd do Włoch i innych krajów europejskich. Pierwotnie planowano ukończenie gazociągu do 2025 r., przy szacowanym koszcie 6 mld euro, i przewiduje się, że będzie miał początkową zdolność przesyłu 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Wstępne studia wykonalności, przeprowadzone w latach 2015-18 i opłacone przez Unię Europejską, wykazały, że projekt jest „wykonalny technicznie, opłacalny ekonomicznie i konkurencyjny komercyjnie”.

"Analiza działalności związanej z badaniami ekonomicznymi, finansowymi i konkurencyjności, wykazała, że Projekt [EastMed] przyczynia się do poprawy integracji rynkowej obecnie odizolowanych krajów, takich jak Cypr i niektóre regiony greckie, do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego przez dywersyfikację źródeł dostaw do Europy oraz obniżenia rachunków za gaz dla odbiorców w całej UE. Ponadto, uwzględniając potrzebę dodatkowego importu netto w celu zaspokojenia zapotrzebowania na gaz w UE do 2030 r. oraz ryzyko związane z bieżącą dostępnością wydobycia, zaopatrzeniem i transportem dostaw gazu, projekt zapewnia strategiczny wkład w bezpieczeństwo dostaw w UE”.

Projekt rurociągu EastMed przeszedł zatem do następnej fazy studiów wykonalności, które wciąż trwają.


„Wsparcie finansowe i polityczne UE może ułatwić ostateczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez podmioty prywatne, które rozważają swój udział w projekcie” - powiedział Michalis Mathioulakis, ekspert ds. energetyki w think tanku ELIAMEP, dodając, że wzrost cen gazu ziemnego w Europie sprzyja ekonomicznej rentowności gazociągu.


Było więc tym bardziej zaskakujące, kiedy w styczniu Stany Zjednoczone, dokonując całkowitej zmiany polityki, nieoficjalnie zakomunikowały Izraelowi, Grecji i Cyprowi, że nie popierają już gazociągu. Następnie, 6 kwietnia, podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland jeszcze wyraźniej dała do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oficjalnie uśmiercają projekt EastMed. Ponieważ ostateczny raport o wykonalności projektu wciąż był w toku, decyzja USA spadła jak grom z jasnego nieba.


Podczas wizyty w Grecji Nuland powiedziała w wywiadzie dla gazety „Kathimerini”:

"Nie musimy czekać 10 lat i wydawać na to miliardów dolarów. Gaz jest nam potrzebny już teraz i musimy wykorzystać gaz już dziś jako przejście do bardziej ekologicznej przyszłości. Za dziesięć lat nie będziemy chcieć rurociągu. Za dziesięć lat chcemy być ekologiczni. Musimy więc używać LNG [skroplonego gazu ziemnego] i połączeń elektryczności, które możemy dokonać szybciej”.

Komentarze Nuland wypadły wyjątkowo dziwacznie w czasie, gdy Stany Zjednoczone aktywnie dążyły do obniżenia cen ropy naftowej na całym świecie, apelując do dyktatur, takich jak Arabia Saudyjska, o zwiększenie produkcji ropy, a nawet zabiegając o to w Wenezueli. Ropa naftowa jest znacznie mniej „zielona” niż gaz ziemny, a przewidywany czas, w którym można zbudować rurociąg EastMed, to prawdopodobnie nie dziesięć lat, ale znacznie mniej. Co więcej, gaz ziemny prawdopodobnie będzie miał znaczenie w nadchodzących dziesięcioleciach. Jest, łagodnie mówiąc, wysoce nieprawdopodobne, aby w ciągu najbliższej dekady była wystarczająca ilość energii odnawialnej, aby pokryć europejskie potrzeby energetyczne. Paliwa kopalne będą najprawdopodobniej nadal potrzebne w najbliższej przyszłości do produkcji samochodów elektrycznych i latania samolotami. Największymi beneficjentami zamykania przemysłów energetycznych w USA i na Zachodzie będą Rosja, Iran i inne kraje, które zarobią krocie na sprzedaży swoich paliw kopalnych.


Wypowiedzi Nuland wydawały się szczególnie dziwne, ponieważ po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami w Turcji 4 kwietnia powiedziała tureckiej gazecie „Hurriyet” , że potrzeba więcej rurociągów we wschodniej części Morza Śródziemnego:

"We wschodniej części Morza Śródziemnego jest wiele różnych możliwości, niektóre dotyczą bliższych sąsiadów Turcji, inne obejmują nowe poszukiwania i nowe rurociągi, mówiła Nuland.

'Więc chcemy z wami pracować nad tym wszystkim, a szczególnie chcemy pomóc Turcji w jej dążeniu do dywersyfikacji, by zmniejszyć zależność od Rosji’ – powiedziała”.


Wygląda na to, że Stany Zjednoczone wolą kierować biznes do tureckiego autokraty, prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, niż do demokratycznych sojuszników Ameryki, Cypru, Izraela i Grecji.


Tym, co sprawia, że wypowiedzi Nuland wydają się jeszcze bardziej pełne hipokryzji, jest to, że sekretarz stanu Antony Blinken podczas swojej niedawnej wizyty w Algierii wezwał Algierię do ponownego otwarcia rurociągu, który kiedyś transportował algierski gaz ziemny przez terytorium Maroka do Hiszpanii, aby pomóc krajom europejskim zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji.


Zatem według administracji Bidena rurociągi przechodzące przez Turcję są najwyraźniej dopuszczalne, gazociągi algierskie również są dopuszczalne, ale planowany od dawna rurociąg izraelsko-grecko-cypryjski jest nie do przyjęcia.


Członkowie projektu EastMed nie zaakceptowali jednak spokojnie uwag Nuland, co być może wskazuje również na słabą pozycję administracji Bidena w niektórych częściach Europy.


„[Rurociąg] EastMed jest jak najbardziej żywy” – taka była reakcja greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa.


Prezydent Cypru Nicos Anastasiades odpowiedział na uwagi Nuland:

"Czekamy na raport końcowy, który jest finansowany przez UE. I powtarzam, to było nasze stanowisko od początku – i dlatego prowadzimy badania – czy jest opłacalne, czy są inwestorzy, czy dno morskie na to pozwoli, wtedy zostanie zrealizowany. Rząd USA nie decyduje o projekcie europejskim...


To, co każdy może zobaczyć, a to jest bardzo ważne, to konieczność, aby UE przestała być zależna od konkretnych rynków i miała alternatywne źródła dostaw gazu ziemnego do Europy, a najbliższy to basen wschodniego Morza Śródziemnego”.

Nick Larigakis, prezes American Hellenic Institute, amerykańskiej organizacji lobbingowej, która działa na rzecz wzmocnienia stosunków amerykańsko-greckich i amerykańsko-cypryjskich, również uznał wypowiedzi Nuland za niepokojące:

"Współpraca energetyczna jest kluczowym elementem mechanizmu „3+1” między Grecją, Cyprem, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Jednak jedna ze stron, Stany Zjednoczone, nie może narzucać własnej polityki energetycznej na strony, ale raczej to do nich powinno należeć wypracowanie polityki energetycznej, która najlepiej służy ich wspólnym interesom. Sprzeczne przesłania sekretarz Nuland w sprawie projektów rurociągów we wschodniej części Morza Śródziemnego, wskazujące najpierw na poparcie, a potem wyrażające sceptycyzm wobec takich projektów, i to w tym samym tygodniu, są dezorientujące i nieprzydatne. Sprawiają wrażenie prób ugłaskania Turcji”.

Turcja od początku była przeciwna projektowi rurociągu EastMed. Jeszcze w styczniu, kiedy administracja Bidena po raz pierwszy ogłosiła swój nieoficjalny sprzeciw wobec projektu, powody podane przez USA były przede wszystkim środowiskowe i finansowe. Nagle Nuland stwierdziła, że harmonogram projektu jest zbyt długi, ponieważ Europa potrzebuje gazu „teraz”. Niezależnie od podanych powodów, jawią się one jako źle zakamuflowana próba udobruchania Turcji kosztem bezpieczeństwa energetycznego Europy i próby uwolnienia się od rosyjskiej zależności energetycznej. Administracja Bidena po raz kolejny pokazuje, jak, niestety, woli robić podejrzane interesy.


The Badly Needed Pipeline Awaits Approval

Gatestone Institute, 12 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk