Prawda

Czwartek, 21 stycznia 2021 - 22:19

« Poprzedni Następny »


Wytyczanie Zielonej Linii


Liat Collins 2015-05-03

Bliźniacy Haim oraz Yitzhak Levinovitch z fotografią ich ojca, Yehoshuy, zabitego podczas masakry w kibucu Kfar Etzion w 1948, kiedy mieli dwa lata.
Bliźniacy Haim oraz Yitzhak Levinovitch z fotografią ich ojca, Yehoshuy, zabitego podczas masakry w kibucu Kfar Etzion w 1948, kiedy mieli dwa lata.

Niewiele ponad rok temu Emily Amrousi napisała artykuł w “Israel Hayom” pod tytułem “Czyja to ziemia?”. Porównała w nim sytuację Ramat Rahel i Kfar Ecjon. Ten pierwszy jest kibucem zaakceptowanym jako część enklawy wewnątrz granic miejskich Jerozolimy, ten drugi jest kibucem w bloku Ecjon – wewnątrz Izraela według powszechnego konsensusu w Izraelu, ale nie do przyjęcia dla większości świata, świata, któremu niewygodnie było nazywać ten obszar Judeą od czasu, kiedy Rzymianom udało się wreszcie zakończyć tam żydowską suwerenność w 135 r. n.e. i przemianowali cały region na Syria Palestyna.

Pytanie, gdzie przeciągnąć linię granicy, nigdy nie jest łatwe. Ani też ważne jest pytanie, gdzie i jak została przeciągnięta Zielona Linia.


To są linie, granice – jeśli chcesz, zamazane przez łzy.

Zarówno Gusz Ecjon, jak Ramat Rahel założono około 1926 r.

Szczególnie obszar Ecjonu cierpiał z powodu sporadycznych śmiertelnych zamieszek arabskich przeciwko Żydom w 1929 i 1933 r. W 1948 r. losy kibucu Ramat Rahel i kibucu Kfar Ecjon rozeszły się. Podczas Wojny o Niepodległość Legion Arabski przypuścił ciężkie ataki na oba. Kfar Ecjon po morderczej walce padł w dniu proklamowania państwa. Większość jego mieszkańców zabito; szczęściarzy, którzy przeżyli, przetransportowano do ponurych obozów dla więźniów wojennych w Transjordanii. Ramat Rahelowi udało się obronić. Od tego momentu Ramat Rahel był uważany za prawomocną część Izraela, w odróżnieniu od czterech kibuców bloku Ecjon zniszczonych w 1948 r.

Wojna 1948 r. nie toczyła się o “osiedla”, ale o samo istnienie państwa żydowskiego. Tak samo było z wojną sześciodniową w 1967 r., w której Jordania straciła Gusz Ecjon i powrócił on w ręce żydowskie.

Żydzi rzucili się do odbudowywania tego terenu. Nazwy obecnych społeczności żydowskich w tych miejscach są odbiciem nazw nadanych przez pierwotnych pionierów.

W zeszłym tygodniu w programie radiowym Reszet Bet dziennikarka Liat Regev przeprowadziła wywiad z bliźniętami Haimem i Icchakiem Lewinowicz, których ojciec, Jehoszua, był jednym z 127 zabitych w Kfar Ecjon tego brzemiennego w skutki piątku, 14 maja 1948 r.

Opowiadali, jak mieszkańcy i wojownicy, trzymając białą flagę, zostali zgromadzeni, jak do fotografii – a potem wykoszeni ogniem, mężczyźni i kobiety ginący razem.

To dziwne, ale przez lata nie używano słowa “masakra” na opisanie tej rzezi. Ale była to masakra. Masakra, która nie często jest przypominana.

Sceniczna droga między Ramat Rahel a blokiem Ecjon zabiera około 15 minut. Nie są one “na dwóch krańcach świata”, ale świat ich nie łączy. Martwi Żydzi z Kfar Ecjon nie liczą się dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i większości krajów świata.

Jest to kolejny przykład podwójnych standardów, które, niestety, już nie zdumiewają.

Różnica statusu między tymi dwoma kibucami przychodziła na myśl w zeszłym tygodniu, kiedy ministrowie spraw zagranicznych 16 krajów europejskich wysłali list do szefowej polityki zagranicznej UE, Federiki Mogherini, prosząc ją o promowanie oznaczania produktów przemysłu będącego własnością Żydów, a ulokowanego poza linią zawieszenia broni z 1949 r., tak zwaną Zieloną Linią.

Rozwścieczyło mnie to tak bardzo, że trudno wiedzieć, gdzie zacząć moją odpowiedź. Trudno także wiedzieć, gdzie się to skończy, ale nie zapowiada to niczego dobrego.

Obrońcy pomysłu oznakowywania mówią, że da to konsumentom możliwość dokonywania wyboru produktów, które kupują. Ten wybór istnieje jednak już teraz. Nikt nie musi kupować produktu z nalepką „Made in Israel”, tak jak nikt nie musi kupować produktu “Made in Spain”, jeśli nie czuje się dobrze z myślą o rządach hiszpańskich nad terenem Basków, albo też zresztą w Barcelonie.

Trudno jest oczywiście unikać tanich produktów “Made in China”, ale nigdy nie widziałam produktu oznakowanego “Made in Occupied Tibet”. To jednak najwyraźniej światu nie przeszkadza.

Wina z historycznie spornego terenu Alzacji-Lotaryngii nie mają etykietki w negatywnym sensie tego słowa. Dlaczego otwarcie butelki z Wzgórz Golan ma być inne? I w czyje krwawe ręce mamy przekazać Golan: sił Baszara Assada czy Al-Kaidy, która obecnie stacjonuje wzdłuż granicy z Izraelem? A może w ręce Państwa Islamskiego? Zarówno reżim Assada, jak Państwo Islamskie są w tym miesiącu zajęte zarzynaniem syryjskich i palestyńskich mieszkańców Damaszku i okolic.

Wytykanie palcami wyłącznie żydowskich przedsiębiorstw nie robi niczego dla zwalczania antysemityzmu, który to cel tak często powtarzają kraje europejskie, takie jak Francja i Belgia, kiedy patrzą na śmiertelne ofiary nienawiści. Robi nawet jeszcze mniej na rzecz prawdziwego pokoju z Palestyńczykami. Odpycha Autonomię Palestyńską jeszcze dalej od stołu negocjacyjnego. Po co mają ryzykować, że będą zmuszeni do oddania czegokolwiek w rozmowach, kiedy mogą zyskać tak wiele przez pozwolenie innym na zredukowanie dla nich obszaru Izraela? Jest bardziej prawdopodobne, że pokój wyrośnie z bezpieczeństwa ekonomicznego niż z destabilizujących gróźb gorliwych zaprowadzaczy pokoju, ale wśród głównych ofiar bojkotu przeciwko przedsiębiorstwom żydowskim za Zieloną Linią będą pracujący w nich Palestyńczycy. Zaś etykietowanie „osadników” jako ludzi różniących się od innych Izraelczyków, wskazuje ich jako cel dla terrorystów.

Trudno też o bardziej niefortunny moment dla tego listu UE. Ogłoszono to w przeddzień Dnia Pamięci O Ofiarach Holocaustu, co sprowokowało ministra spraw zagranicznych Avigdora Libermana do gniewnego stwierdzenia: „Mogą oznakować wszystkie produkty z Judei i Samarii i z Wzgórz Golan żółtą gwiazdą”.

Przez moment miałam nieprzyjemną wizję noworodków w jerozolimskim Uniwersyteckim Centrum Medycznym Hadassad na Górze Scopus z pieczątkami “Made in Israeli-occupied territory” odbitymi na tyłeczkach. Potem zrozumiałam, że nie dotyczyłoby to wszystkich urodzonych tam dzieci: tylko tych żydowskich.

Szpital został założony na Górze Scopus w 1934 r., ale dostał się pod oblężenie podczas Wojny o Niepodległość.

W maju 1948 r. Arabowie zaatakowali konwój, który wyjechał ze szpitala i zabili wszystkich 77 lekarzy i pielęgniarki, którzy wracali do domu. Następnie szpital wpadł w ręce jordańskie, powracając do Izraela w 1967 r. Został ponownie otwarty jako główne centrum medyczne, leczące i zatrudniające tak Żydów, jak i Arabów, w 1976 r.

Propozycja etykietkowania jeszcze bardziej delegitymizuje Izrael. Niektóre ultra-liberalne kręgi przeszły już poza delegitymizację i doszły do demonizacji. Muszą uważać to za zwycięstwo: z jednej strony lubią przedstawiać Izrael jako państwo apartheidu, a z drugiej promują bojkot i sankcje Izraela, nigdy nie zatrzymując się na Zielonej Linii.

Nieustannie bombardują mnie komunikaty prasowe o anty-izraelskich “sukcesach”, jak oświadczenie, które otrzymałam w zeszłym tygodniu, przechwalające się: “Aktywiści palestyńscy, z NC4P, BDS South Africa, PSA, COSAS, ANCYL i innych odnieśli sukces w protestach przeciwko udziałowi Izraelczyków w mistrzostwach świata w hokeju wczoraj wieczorem w Cape Town. Na lodzie rozsypano szklane kulki i rozlano czerwoną farbę, żeby przypominała krew tysięcy Palestyńczyków cierpiących pod rządami apartheidu Izraela”.

Przeglądałam pocztę i wiadomości, ale nie znalazłam potępienia brutalnych ataków na „cudzoziemców”, jakie mają miejsce w RPA. Sama więc zapłaczę nad nimi.

Kiedy świat spędza tak wiele czasu i energii na wyróżnianiu i specjalnym traktowaniu Izraela za to, co postrzega jako jego nadużycia władzy, pozwala na to, by gdzie indziej działy się potworności. Całe statki migrantów toną, kiedy próbują dotrzeć do brzegów Europy; dżihadyści masakrują chrześcijan i muzułmanów w całej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Co z tym zrobić? Odwrócić uwagę i skierować ją na izraelskie domy, przedsiębiorstwa i rolnictwo: to zazwyczaj pomaga.

Ani Jordania, ani Egipt, które podpisały traktaty pokojowe z Izraelem, nie ustanowiły niepodległego państwa palestyńskiego na terytoriach pod swoim panowaniem w latach 1948-1967. Żadne nie chce teraz ryzykować wzmocnienia Hamasu, jego dżihadystycznych partnerów ani jego irańskiego sponsora. Ale UE nie dopuści, by to zakłócało jej obraz. My widzimy siebie jako naród Start-up – tworzący mnóstwo przełomowych wynalazków medycznych i technologicznych. Ale świat postrzega nas jako żydowski biznes nowobogackich parweniuszy.

Nadal jest trochę nadziei: w tym tygodniu na przykład, izraelska Akademia Nauk i brytyjskie Royal Society ogłosiły wspólny program stypendiów. Nie ma bojkotu Izraela, mówią Europejczycy. Tylko tych terytoriów za Zieloną Linią.

Ale na tym się przecież nie skończy.

Co za szczęście dla Ramat Rahel, że jego najstarszym członkom udało się uniknąć śmierci i niewoli w 1948 r.

Co za pech dla mieszkańców bloku Ecjon, że jego członkowie założyciele sprzed czasu powstania państwa nie mieli aż tyle szczęścia.

Arbitralna linia zawieszenia broni z 1949 r. może być punktem definiującym dla Unii Europejskiej, ja jednak nie mogę odpędzić myśli o Europie z 1939 r.

 

Drawing  the Green Line

Jerusalem Post, 23 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 817 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk