Prawda

Niedziela, 23 wrzesnia 2018 - 22:12

« Poprzedni Następny »


Szwedzi namiętnie krytykują Izrael


Seth J. Frantzman 2017-05-14

Karykatura opublikowana w najbardziej szacownym dzienniku szwedzkim „Dagens Nyheter”
Karykatura opublikowana w najbardziej szacownym dzienniku szwedzkim „Dagens Nyheter”

Pani Minister Spraw Zagranicznych Szwecji, Margot Wallström, z zadowoleniem przyjęła najnowszą rezolucję UNESCO, potępiającą działania Izraela w Jerozolimie i określającą Izrael jako okupanta Jerozolimy. Co więcej, Szwecja była siłą napędową tej rezolucji UNESCO i próbowała skłonić inne państwa UE do poparcia jej i potępienia Izraela. W oświadczeniu opublikowanym przez rząd Szwecji czytamy: “Podczas negocjacji Szwecja konsekwentnie dążyła do jedności UE w sprawie tej rezolucji i była gotowa na ustępstwa, by zachować tę jedność”. I dalej: „Jednak, ponieważ UE, niestety, nie była w stanie pozostać jednomyślna, Szwecja zagłosowała za rezolucją”. Było to jedyne państwo UE, które głosowało za tą rezolucją.Rezolucja o żydowskiej okupacji Jerozolimy jest tylko czubkiem góry lodowej obsesji obecnego rządu szwedzkiego na punkcie Izraela. Dlaczego ten kraj skandynawski z populacją 9 milionów i własnymi problemami społecznymi, leżący tak daleko od Bliskiego Wschodu, ogarnęła obsesja na punkcie Izraela? Działania Margot Wallström są jedynie najnowszym symptomem tendencji Szwecji do skupiania się na Izraelu i pragnienia udziału w decydowaniu o losie Izraela. Ta działaczka partii socjaldemokratycznej została ministrem spraw zagranicznych w 2014 r. i wkrótce potem Szwecja uznała państwo Palestynę. W tym czasie Wallström powiedziała, że uznanie Palestyny było symbolicznym wyrazem szwedzkiego oddania sprawie pokoju, “pozytywnym zastrzykiem w dynamikę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie”. W 2016 r. pani minister odwiedziła Zachodni Brzeg i tweetowała: “Powrót z Palestyny. Konieczne jest działanie, by uratować rozwiązanie w postaci dwóch państw. Osiedla i wyburzenia niszczą możliwości i nadzieję na pokój”.


Patologiczną obsesję Wallström na punkcie Izraela ujawniają jednak inne jej wypowiedzi. W grudniu 2015 r. twierdziła, że Izrael dokonuje “egzekucji pozasądowych” Palestyńczyków. Mówiła, że Izrael “irytuje nas” nie spełnianiem żądań Szwecji.


W listopadzie 2015 r., po atakach terrorystycznych w Paryżu, pisała: “Oczywiście mamy powód do niepokoju, nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie, ponieważ tak wielu radykalizuje się. Tutaj, raz jeszcze, powracamy do sytuacji takiej, jak sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie Palestyńczycy widzą, że nie ma przyszłości. Musimy albo zaakceptować rozpaczliwą sytuację, albo uciec się do przemocy”.


Pani Wallström często nawiązuje do Izraela i Żydów. W lutym delegacja szwedzka pod kierownictwem minister handlu, Anne Linde, pojechała do Iranu. Delegacja, która składała się głównie z kobiet, otrzymała instrukcję, by nałożyły hidżaby dla zasłonięcia włosów, żeby nie obrazić Irańczyków, a także założyły obszerne płaszcze, by zakryć swoje kształty. Kiedy decyzje o przebraniu delegacji skrytykowano, Wallström broniła tej decyzji. “To oczywiście jest sprawa dyplomatyczna. On [krytyk] doskonale o tym wie. I mam wrażenie, że widziałam go w jarmułce. Skoro mówi, że należy przestać podporządkowywania się regułom Iranu, mam nadzieję, że nie przestał respektować tego, jak należy zachowywać się i ubierać w synagodze”. Porównała więc kraj, który zmusza kobiety do noszenia hidżabu i zakrywania włosów, kraj, który karze kobiety za śpiewanie, który zabrania kobietom brania udziału w zawodach sportowych, z politykiem, który okazuje szacunek odwiedzając żydowską świątynię. W pewnym sensie porównała judaizm jako religię z reżimem irańskim. Żydzi mają oczywiście wybór, kiedy i gdzie chcą nosić jarmułkę lub nakrycie głowy, kobiety irańskie tego wyboru nie mają. Dla pani Wallström jest to tym samym. I dlaczego wskazała na Żydów, maleńką mniejszość, kiedy mówiła o Iranie? Z tego samego powodu, dla którego wskazuje na Izrael w UNESCO i z tego samego powodu, dla którego zamiast potępić bigoterię i nietolerancję, które doprowadziły do zamachów ISIS w Paryżu, obwiniała Izrael.


Pani minister chce “uratować” rozwiązanie w postaci dwóch państw.
Pani minister chce “uratować” rozwiązanie w postaci dwóch państw.

Obsesja rządu szwedzkiego na punkcie Izraela pokazuje, jak działa nowy antysemityzm. W okresie przed powstaniem państwa Izrael Żydzi byli „innym” w Europie. Obwiniano ich o mordy rytualne, często atakowała ich prasa, powielając stereotypy jako wędrownych kramarzy, ludzi bez korzeni, chciwych bankierów i właścicieli „białych niewolników”. Cokolwiek budziło negatywne skojarzenia, przypisywano to Żydom. Jeśli negatywne było posiadanie pieniędzy, to Żydzi mieli za dużo pieniędzy, jeśli negatywnym było nieuprawianie ziemi, to Żydzi byli mieszczuchami, jeśli była to bieda, to Żydzi byli nędzarzami. Europejczycy byli skromni i honorowi, Żydzi byli „obleśni”. Jeśli uważano przywiązanych do ziemi chłopów za porządnych ludzi, to antysemici twierdzili, że Żydzi są „kosmopolitami”. Żydom w ogóle nie wolno było mieszkać w Szwecji aż do końca lat 1700. Żydom nie wolno było zawierać mieszanych małżeństw i nie mieli praw obywatelskich do połowy XIX wieku. Choć w latach 1930. było tam tylko około 7 tysięcy Żydów, Szwecja uchwaliła prawo przeciwko rytualnemu ubojowi zwierząt i urządzano demonstracje przeciwko imigracji żydowskiej. Niemniej, podczas Holocaustu około 8 tysięcy Żydów duńskich i 900 Żydów norweskich znalazło schronienie w Szwecji. Ale antysemityzm żyje i narasta w Szwecji. Martin Ericson z uniwersytetu w Lundzie pisze: “Z lewej strony Żydów obwiniano o to, że są kapitalistami, wśród pewnych części lewicy antysemickie uprzedzenia zabarwiły krytykę polityczną państwa Izrael w kwestii konfliktu palestyńskiego... Z prawej strony Żydów oskarża się natomiast o to, że stali zarówno za komunizmem, jak ogólnie za ruchem robotniczym”. W latach 2000. częste stały się ataki na Żydów w Malmö i zaczęło być niebezpieczne noszenie na ulicy jarmułki. Karykatury w gazetach szwedzkich atakują Żydów. Między innymi użyto stereotypów antysemickich, by skrytykować Trumpa i Netanjahu.


To jest tło relacji obecnego rządu szwedzkiego z Izraelem. Przeniósł on tradycyjny antysemityzm, który obwinia Żydów za wszystkie problemy w społeczeństwie, na obwinianie Izraela za problemy w społeczności międzynarodowej. To dlatego Izrael jest obierany w ONZ za cel nie tylko nieproporcjonalnego potępienia, ale często jako jedyny kraj, który zostaje potępiony. Światowa Organizacja Zdrowia potępia Izrael, Międzynarodowa Organizacja Pracy potępia Izrael zaś organizacje oraz komisje ONZ zajmujące się sprawami kobiet potępiają Izrael, ignorując sytuację kobiet w Arabii Saudyjskiej, Iranie i innych krajach. Nieustanna obsesja na punkcie Izraela, często popierana przez rządy krajów takich jak Szwecja, nie dlatego jest tak silna, że Izrael w większym stopniu łamie prawa człowieka niż wiele innych krajów, ale wyłącznie dlatego, że kraje islamskie w ONZ działają jak jeden blok, strzegąc się wzajemnie przed potępieniem, a to samo dotyczy państw afrykańskich i państw UE. Izrael jest zawsze tym, który nie pasuje do żadnego bloku, jest „Żydem” wśród narodów  świata. Tak jak za dawnych czasów w Szwecji obecność kilku tylko Żydów była zbyt wielka i narzucono im restrykcje w wykonywaniu zawodów, imigracji, gdzie mogli mieszkać i jak mogli zarzynać zwierzęta na mięso, tak w 2017 r. Izrael jest ograniczony i obwiniany o wszystko. Obwiniany za terror w Paryżu, mówi się mu, że nie może mieć prawa do Jerozolimy, tak jak kiedyś Żydzi nie mieli praw obywatelskich w Europie, obecnie Izrael nie ma prawa do własnej stolicy, po prostu dlatego, że w 1947 r. w większości europejska ONZ postanowiła, że Jerozolima będzie „miastem międzynarodowym”.


Nieustanne potępianie i obsesja na punkcie Izraela w Europie i w społeczności międzynarodowej jest nowym antysemityzmem. Nienawiść do Żydów i potrzeba „Innego” została przeniesiona ze szczebla lokalnego na szczebel międzynarodowy. Żydzi byli kiedyś wpychani do gett w Europie, ale dzisiaj mówi się Izraelowi, by pozostał w czymś w rodzaju getta w społeczności międzynarodowej. Wytknięto Izraelowi, i tylko Izraelowi, traktowanie kobiet i prawa pracowników, podczas gdy traktowanie kobiet i prawa pracowników są znacznie lepsze w Izraelu niż w wielu krajach na świecie. Zamiast być w czołówce walki z międzynarodowym antysemityzmem rząd Szwecji i innych państw UE aż nazbyt często idą stadnie wraz z tłuszczą.


Powoli niektóre kraje zaczynają rozumieć, że biorą udział w międzynarodowej nagonce antysemickiej na Izrael i kilka państw UE zaczęło odmawiać udziału w tej farsie. Wielka Brytania przysięgła, że będzie przeciwstawiać się Radzie Praw Człowieka ONZ i innym organizacjom, które przyjmują niemal wyłącznie antyizraelskie rezolucje, ale nie przyjmują żadnych rezolucji przeciwko innym państwom. 100 Senatorów USA zażądało, by ONZ zatrzymała tę obsesję na punkcie Izraela.


Nie jest jednak łatwo zatrzymać antysemityzm. Nowe badanie w Niemczech pokazało, że wielu zgadza się ze zdaniem: “W oparciu o politykę Izraela mogę zrozumieć ludzi, którzy mają coś przeciwko Żydom”. Żaden inny naród nie jest obwiniany i nienawidzony za politykę rządu jakiegoś kraju. Nikt nie nienawidzi katolików za to, co robi Irlandia. Nikt nie nienawidzi Persów z powodu Iranu. Nikt nie nienawidzi Arabów z powodu zbrodni Al-Kaidy. Ale Żydzi… kiedy chodzi o Żydów, duże liczby Europejczyków i innych mówią, że nienawiść do Żydów jest akceptowalna z powodu Izraela. Nowy antysemityzm skupia się na Izraelu i nienawidzi Izraela w sposób, w jaki nie jest nienawidzone żadne inne państwo. Polityka Izraela nie jest gorsza niż polityka Birmy. Nigdy jednak nie widzisz kogoś, kto nienawidzi birmańskiej restauracji z powodu birmańskiej junty lub nienawidzi buddystów za to, co dzieje się z Rohingjami. Oczywiście, że nie. Ale nienawiść do Izraela i Żydów jest akceptowalna. I przekształca się w nienawiść międzynarodową w miejscach takich jak ONZ i w obsesję na punkcie Izraela.Nie ma absolutnie żadnego powodu, by państwo takie jak Szwecja w ten sposób angażowało się w to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Być może powinno bardziej zajmować się własnymi problemami i problemami swoich sąsiadów, jak również Rosji i UE. Mają tam wystarczająco dużo do roboty. Dlaczego wpychają nos do Izraela? Dlaczego ten neokolonializm rządu szwedzkiego jest tak silny? Dlaczego dręczy ich idea, że muszą „rozwiązać” problem Bliskiego Wschodu, muszą „uratować” proces pokojowy? Rząd szwedzki nie zauważa 12 milionów ludzie wysiedlonych przez walki w Syrii ani 500 tysięcy zabitych. Nie zauważa ludobójstwa Jazydów i masowych czystek etnicznych dokonywanych przez ISIS. Nie zajmuje się nawet pilnowaniem własnych członków ISIS. W rzeczywistości Szwecja oferuje zasiłki i mieszkania powracającym zbrodniarzom wojennym z ISIS. Po Belgii i Danii Szwecja ma największą liczbę członków ISIS per capita ze wszystkich krajów europejskich. Dlaczego zrodziła tak wielu ludobójców ISIS w neonazistowskim stylu? Dlaczego obwinia Izrael za ISIS, zamiast spojrzeć na własny system edukacyjny, który rodzi nietolerancję, bigoterię, antysemityzm i ludobójców z ISIS?


Faktem jest, że przerzucanie wszystkich win na Izrael jest częścią nowego antysemityzmu. Dla rządów europejskich Izrael jest łatwym celem. Nie chcą spojrzeć na własną politykę, nie chcą pytać, dlaczego ich kraje stworzyły tysiące bigotów ISIS lub dlaczego w, na przykład, Niemczech jest kilkanaście ataków dziennie na uchodźców. Łatwiej jest nienawidzić Izrael niż być samokrytycznym, łatwiej obwiniać Izrael za ISIS niż obwiniać za jego siłę tolerowaną we własnym kraju mowę nienawiści. Łatwiej jest obwiniać Izrael niż ryzykować kontrakty na ropę naftową podpisane w Rijadzie lub Teheranie. Instynktowna reakcja, by zawsze mówić o Izraelu, roztrząsać sprawy Izraela i „procesu pokojowego”, wbijać szpile Izraelowi i znajdować sposób poruszenia sprawy Izraela i Żydów w każdej rozmowie, jest częścią nowego antysemityzmu. Niestety, rząd Szwecji jest tego najlepszym przykładem.

 

Swedish gov’s obsession with Israel is the new anti-semitism

7 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 572 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk