Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:59

« Poprzedni Następny »


Przygnębiający sondaż z Palestyny


Jerry Coyne 2014-09-13

Prohamasowska demonstracja w Ramallah,  Zdjęcie za „Times of Israel” z 29 sierpnia 2014.  ((Photo credit: AFP/HAZEM BADER).
Prohamasowska demonstracja w Ramallah,  Zdjęcie za „Times of Israel” z 29 sierpnia 2014.  ((Photo credit: AFP/HAZEM BADER).

Miałem nadzieję, że Izraelczycy i Palestyńczycy siądą przy stole i wreszcie wynegocjują rozwiązanie w postaci dwóch państw, ale to korzystne zakończenie wydaje się coraz bardziej odległe. Szczególnie, biorąc pod uwagę wyniki  nowego sondażu z Palestyńskiego Ośrodka Badań Politycznych i Sondaży (PSR) z Ramallah.

Sondaż przeprowadzono między 26 a 30 sierpnia tego roku, to jest, podczas czterech pierwszych dni zawieszenia broni. Jak piszą autorzy opracowania sondażu:


Ten komunikat prasowy dotyczy publicznego postrzegania wojny, ocen kto w niej zwyciężył, porozumienia o zawieszeniu broni, akceptacji obierania za cel cywilów, oceny działalności różnych aktorów palestyńskiej sceny podczas wojny oraz wpływu wojny na pojednanie. Dotyczy także wyborów palestyńskich, wewnętrznej równowagi sił, czerwcowego porwania i zabicia trzech Izraelczyków itp. Całkowita próba liczyła 1270 dorosłych, z którymi przeprowadzono wywiady twarzą w twarz w 127 losowo wybranych miejscach. Margines błędu wynosi 3%.


Oto niektóre z przygnębiających wyników tego sondażu. Głównym wygranym jest w opinii publicznej Hamas, który niesłychanie zyskał na popularności. Choć można to tłumaczyć jako rezultat niedawnych działań wojennych, można by także przypuszczać, że Palestyńczycy zmęczeni są Hamasem i woleliby bardziej umiarkowaną władzę Abbasa, która negocjowałaby z większym powodzeniem sprawę pokoju. Niektórzy czytelnicy utrzymywali, że Hamas nie reprezentuje większości Palestyńczyków nawet w Gazie. Nie wydaje się jednak, by takie opinie wśród Palestyńczyków dominowały. Hamas jest olbrzymim faworytem wśród wszystkich Palestyńczyków, ale jest  bardziej popularny na Zachodnim Brzegu! (Proszę zauważyć, że wywiady przeprowadzano i w Gazie, i na Zachodnim Brzegu.)


Poniższe punkty są przytoczone za opracowaniem wyników sondażu, ale jest on znacznie obszerniejszy.

  • 60% twierdzi, że Hamas nie odpala rakiet z terenów zamieszkałych, ale 30% uważa, że robi to. 49% uważa, że jest uzasadnione odpalanie rakiet przez Hamas z terenów zamieszkałych, a 46% ocenia to negatywnie. Procent tych, którzy uważają, że odpalanie rakiet z terenów zamieszkałych jest nieusprawiedliwione, wzrasta do 59% wśród Gazańczyków, zaś wynosi tylko 38% wśród mieszkańców Zachodniego Brzegu. [JAC: Sądzę, że panuje ogólna zgoda, iż Hamas istotnie odpala rakiety z terenów zamieszkałych]
  • Tylko 30% uważa, że Hamas powinien przed odpaleniem rakiet ostrzegać izraelskich cywilów na terenach, w które celuje; 68% uważa, że nie powinien tego robić.
  • Około dwie trzecie (64%) uważa, że Iran, Turcja i Katar razem dały Strefie Gazy zdolność pozostania niezłomną siłą przeciwko Izraelowi i możliwość kontynuowania ataków rakietowych podczas wojny; tylko 9% uważa, że przyczynił się do tego także Egipt. Iran zajmuje najwyższe miejsce z 28%, potem Turcja (21%) i Katar (15%); 25% wybrało inne kraje lub organizacje.

Katar był od dawna znany jako pomocnik terrorystów, ale Turcja?

  • W ocenie działania różnych osób i instytucji podczas wojny premier Rami al Hamdallah zajął ostatnie miejsce z 35% dającymi mu pozytywną ocenę. AP była następna z 36%, Abbas z 39%, rząd jedności z 43%, i OWP z 44%. Na szczycie znajduje się Chaled Maszal z 78% aprobaty i Hamas z 88% aprobaty. Aprobata dla Abbasa podnosi się do 49% w Strefie Gazy i opada do 33% na Zachodnim Brzegu. W odróżnieniu od tego aprobata dla Chaleda Maszala spada w Strefie Gazy do 70% i podnosi się do 83% na Zachodnim Brzegu.

Chaled Maszal jest od dziesięciu lat szefem Hamasu.

  • Gdyby dzisiaj odbywały się wybory do zgromadzenia ustawodawczego z udziałem wszystkich frakcji, 78% respondentów mówi, że uczestniczyliby w takich wyborach. Z tych, którzy wzięliby udział,  46% mówi, że głosowaliby na Hamas i 31% mówi, że głosowaliby na OWP, 7% głosowałaby na pozostałe partie, a 17% było niezdecydowanych. Dwa miesiące temu Hamas dostałby 32% a Fatah 40%. W tym sondażu głosy na Hamas w Strefie Gazy wynoszą 44% a na Zachodnim Brzegu 47%. Głosy na Fatah w Strefie Gazy wynoszą w tym sondażu 36% a na Zachodnim Brzegu 27%.
  • Społeczeństwo jest podzielone w sprawie rozwiązania w postaci dwóch państw: 49% popiera je, a 50% sprzeciwia się. W naszym ostatnim sondażu dwa miesiące temu 54% popierało to rozwiązanie, a 46% było przeciwko.

Pragnąłbym, żeby więcej ludzi było za rozwiązaniem w postaci dwóch państw. Bez tego zabijanie i ataki będą się powtarzały bez końca. Ale nawet 54%  to żałośnie mało.

  • Większość 53% sądzi, że zbrojna konfrontacja jest najskuteczniejszym sposobem ustanowienia państwa palestyńskiego obok państwa Izraela. Tylko 22% uważa, że negocjacje są najlepszym sposobem ustanowienia państwa palestyńskiego i 20% sądzi, że opór bez przemocy jest najskuteczniejszą drogą do państwowości.
  • 57% respondentów mówi, że popierali porwanie w czerwcu 2014 r. trzech Izraelczyków na Zachodnim Brzegu, gdzie to wydarzenie miało miejsce. Poparcie dla porwania sięgnęło 67% w Strefie Gazy i tylko 45% na Zachodnim Brzegu.
  • Podobnie, większość (54%) popierała zabicie trzech porwanych Izraelczyków, a 42% było temu przeciwnych. Poparcie dla ich zabicia sięgnęło 66% w Strefie Gazy i tylko 42% na Zachodnim Brzegu. 52% na Zachodnim Brzegu było przeciwne zabiciu trzech porwanych Izraelczyków.

Nie mam odpowiednich sondaży dla Izraela. Należy przyjrzeć się całemu dużemu wachlarzowi wyników palestyńskich. Ale powyższe wypunktowane wyniki są przygnębiające. Rozumiem, że emocje mogły zostać podgrzane przez niedawne działania wojenne, ale trwałe poparcie Hamasu, poparcie dla strzelania do cywilów izraelskich bez ostrzeżenia, sankcjonowanie porwania i zabicia cywilów i tak dalej – to nie jest droga do pokoju. I, jak napisałem, nie mam podobnych danych dla Izraela, żeby porównać wyniki.


Teraz jednak, kiedy ISIS zyskuje na sile, znacznie bardziej martwię się o to. Wystarczy jedno państwo-renegat, które sprzeda im broń jądrową i znajdziemy sie w zupełnie nowej fazie.


Nie widać żadnego światła na końcu tego tunelu.


A depressing poll from Palestine

Why Evolution Is True, 3 września 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Od Redakcji


Analogiczny sondaż był przeprowadzony w Izraelu w dniach 9-11 czerwca, na krótko przed porwaniem i zabiciem izraelskich chłopców.  W izraelskim społeczeństwie 60 procent opowiadało się za rozwiązaniem w postaci dwóch państw, 32 procent było przeciwnych. Również 60 procent opowiadało się za negocjacjami z Autonomią Palestyńską.


W tym samym czasie sondaż wśród Palestyńczyków wykazywał, że 60 procent odpowiadających uważało, iż celem ruchu narodowego powinno być odzyskanie całej historycznej Palestyny „od rzeki do morza”, zaś rozwiązanie w postaci dwóch państw popierało 27 procent.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Widziane z daleka poleszuk 2014-09-13
1. czy jest wolność wypowiedzi? Mieczysławski 2014-09-13


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk