Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 12:28

« Poprzedni Następny »


MEMRI

Lekarz, który postanawia zostać ludzka bombą


2014-09-14

Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.
Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.

Szybka ekspansja Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Iraku oraz fakt, że wielu jego wojowników jest Saudyjczykami, wywołują narastające obawy w Arabii Saudyjskiej, że ta organizacja ekstremistyczna może rozprzestrzenić się w królestwie. Wiele komentarzy wywołał oficjalny komunikat IS o Faisalu bin Szamanie Al-Anzim, 25-letnim lekarzu saudyjskim, który dołączył do organizacji i który 11 lipca 2014 r. dokonał samochodowego zamachu samobójczego na punkt kontrolny Peszmergi w Kirkuku w północnym Iraku, zabijając i raniąc około 30 osób[1]. Do chwili ogłoszenia tej wiadomości rodzina Al-Anziego zaprzeczała doniesieniom, że był on wojownikiem IS i twierdziła, że został zabity pracując w klinice IS. Reagując na fotografię zamieszczoną poniżej, która pokazuje go, jak wymachuje sztyletem używanym przez ISIS, jego brat wyjaśniał, że czasami nosił broń dla obrony osobistej, kiedy podróżował przez strefy walk[2].

Sprawa Al-Anziego wywołała ogromne  oburzenie w prasie saudyjskiej. Publicyści pytali, jak lekarz, który ma ratować życie i leczyć ludzi niezależnie od ich wyznania, rasy lub płci, mógł porzucić swoje powołanie i zostać zamachowcem-samobójcą w szeregach organizacji takiej jak ISIS, której wartości są diametralnie sprzeczne z wartościami jego zawodu. Podkreślili także, że korzenie tego zjawiska znajdują się w instytucjach społeczeństwa saudyjskiego, od systemu edukacji i stosunków w rodzinie począwszy, na urzędnikach państwowych i oficerach armii skończywszy. Publicyści wzywali Saudyjczyków oraz muzułmanów w innych  krajach, by przebudzili się i zaczęli monitorować to zjawisko, a niektórzy proponowali zrewidowanie całej ideologicznej i moralnej podstawy państwa saudyjskiego.

Poniżej podajemy fragmenty niektórych artykułów:


Liberalna publicystka Halima Muzaffar: Co spowodowało, że lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?


W artykule w saudyjskiej gazecie rządowej “Al-Watan” liberalna publicystka saudyjska Halima Muzaffar wezwała do reformy saudyjskich instytucji edukacyjnych i społecznych w świetle historii Al-Anziego. Napisała: „Al-Anzi porzucił pracę i ojczyznę i postanowił przystąpić do ISIS, ponieważ wierzył w dżihad poprzez terroryzm. Wywołuje to pytanie, dlaczego lekarz, jak on, albo inżynier lub nauczyciel, wpadają na tak zbrodnicze tory i akceptują myśl o zabijaniu niewinnych ludzi na podstawie twierdzenia, że są oni niewiernymi?! Jak można wyprać mózgi ludziom takim jak on, mimo edukacji, jaką otrzymali, która miała podnieść świadomość i umożliwić im rozróżnianie dobra od zła?! Czy może istnieć większy błąd niż akceptowanie koncepcji zabicia niewinnej osoby, która nie zrobiła ci żadnej krzywdy, tylko dlatego, że należy do innej religii lub sekty religijnej?! Co spowodowało, że ten lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?!


Zidentyfikowanie zgniłych idei, które umożliwiają przystąpienie do ISIS, wymaga bardziej intensywnych badań. To zjawisko wskazuje niewątpliwie na to, że nasz system edukacyjny jest niezdolny do podniesienia świadomości uczniów, co znaczy, że musimy zrewidować formy nauczania. Odpowiedzialność za to nie spoczywa jednak wyłącznie na systemie edukacji, ale na wszystkich instytucjach społecznych, które kształtują świadomość społeczeństwa. Dlatego musimy przebudować cały system ideologiczno-moralny we wszystkich instytucjach na poziomie religijnym, edukacyjnym, medycznym i medialnym."[3]


Publicysta “Al-Sharq Al-Awsat”: Faisal był "Doktorem Śmierci"


W wychodzącej w Londynie gazecie saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat”, publicysta Mishari Al-Zaidi porównał Al-Anziego do innych lekarzy w historii, którzy zdradzili swój zawód i dokonywali nikczemnych czynów. Wezwał saudyjskie instytucje publiczne do położenia kresu „epidemii” młodzieży przystępującej do ISIS oraz muzułmanów na całym świecie do działania na rzecz zakończenia zjawiska.  


"'Doktor Śmierci'  jest przezwiskiem dla lekarza, który porzuca swoją praktykę, by zabijać i walczyć w wojnie domowej i w wojnach fanatycznego terroryzmu. Najnowszym lekarzem, który zarobił na ten przydomek, jest saudyjski lekarz Faisal Al-Anzi, który porzucił swoją klinikę i opiekę nad pacjentami, żeby  przystąpić do morderców z ISIS w Iraku. Jego najnowsze zdjęcie, opublikowane przez Alarabiya.net, pokazuje go uśmiechniętego i dzierżącego słynny nóż ISIS.


Wielu było ‘Doktorów Śmierci’ w historii starożytnej i nowożytnej. Ale do najsłynniejszych w XX wieku należał austriacki nazista, doktor Aribert_Heim , który zmarł w Kairze w 1992 r., po latach ukrywania się i uciekania przed międzynarodowym pościgiem… Mówią, że w Kairze używał imienia Tareq i że zarobił na przydomek Doktora Śmierci eksperymentami na więźniach w nazistowskich obozach koncentracyjnych – eksperymentami, których sam opis wstrząsnąłby kamień… Przeprowadzał dziesiątki eksperymentów bez znieczulenia, uśmiercał wstrzykując m. in. benzynę w serca pacjentów.


Faisal nie jest jedynym lekarzem, który porzucił pracę opatrywania ran i zwrócił się ku zadawaniu ran. Przed nim był serbski lekarz i poeta Radowan Karadic – przestępca wojenny, który dowodził barbarzyńską milicją serbską przeciwko muzułmanom bośniackim, który zdradził medycynę i poezję, został zbrodniarzem wojennym i unikał odpowiedzialności karnej aż do aresztowania w 2008 r. Dzisiaj najsłynniejszym Doktorem Śmierci i Terroru jest chirurg i przywódca Al-Kaidy, Ajman Al-Zawahiri… Czy istnieje jakiś bardziej znany symbol destrukcji, spustoszenia, zabijania, zamachów bombowych, szerzenia nienawiści, konfliktów i niszczenia stabilności i bezpieczeństwa społeczności muzułmańskich niż on?! Tak, oczywiście, przewyższył go Ibrahim Awwad, alias Abu Bakr Al-Baghdadi – kalif ISIS – także doktor, chociaż nie lekarz.


Ta kultura nienawiści jest spustoszeniem, które kaleczy duszę, jest chorobą, która zabija sumienie i uczucia – i nikt, wielki lub mały, wykształcony lub ignorant, kto poddaje się tej kulturze nienawiści i jej urojonych konwencji, nie może się z niej wyzwolić. Ten dyskurs wciąga każdego – czy to lekarza, poetę, inżyniera, weterynarza, księgowego czy oficera. Wszystko to są zawody najbardziej znanych przywódców Al-Kaidy i stosujących przemoc grup fundamentalistycznych.


Moim zdaniem jest zasadnicze dla rządów i instytucji użyteczności publicznej, takich jak szpitale i uniwersytety, a szczególnie wojsko, otwarcie oczu i przebudzenie się, by zauważyć każdą oznakę, choćby najmniejszą, zafascynowania ideami ISIS u któregokolwiek z pracowników – który mógłby stać się źródłem zatrucia innych i powodować rozsiewanie goryczy i śmierci. Ta epidemia oznacza, że musimy ogłosić stan wyjątkowy – od domu poprzez miejsca pracy i ulice.


W ostatecznym rachunku Faisal Al-Anzi jest ofiarą tego dyskursu, a równocześnie jest środkiem, poprzez który on działa. Jest zarówno uciskającym, jak i uciskanym. To będzie się zdarzało tak długo aż wszystkie te społeczności muzułmańskie rozwiążą najgorsze problemy tego pełnego wojny i nienawiści stulecia"[4].


Publicysta „Al-Jazirah”: Jak lekarz zostaje zamachowcem-samobójcą?


Nasser Al-Sarami, publicysta prorządowej gazety saudyjskiej “Al-Jazirah”, krytykował ekstremizm muzułmański, który wpaja młodzieży ideę, iż supremacja zostanie odzyskana przez islamską ummah przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez nienawiść: „Są tu dwa interesujące aspekty: Pierwszy dotyczy jakości szkolenia otrzymywanego przez saudyjskich lekarzy, a drugim jest decyzja konkretnych osób o przystąpieniu do organizacji tej natury, a wreszcie pytanie, jak ktoś, kto jest lekarzem staje się zamachowcem-samobójcą, ludzką bombą, która kończy życie własne i innych? Ta skrajna ścieżka jest niezmiernie niebezpieczna – a kiedy raz wkradnie się do umysłu, swoim naciskiem emocjonalnym pomieszanym z marzeniem o odrodzonym kalifacie islamskim w jego dawnej formie, które  zawsze wzbudzało emocje u wielu i zawsze będzie je wzbudzać, niszczy całkowicie każde możliwe środowisko moralne i naukowe.


Głównym problemem, który nieustannie powraca, jest żądanie przywrócenia historycznej supremacji islamu i karmienie marzenia o przywróceniu zwycięstwa i chwały muzułmańskiej ummah, przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez szerzenie krwawej ideologii nienawiści"[5].


Przypisy:

[1] Alarabiya.net, 14 lipca; Twitter.com/kirkuk_ISIS5, 6 sierpnia, 2014.

[2] Alwatanvoice.com, 22 lipca 2014.

[3] Al-Watan (Saudi Arabia), 15 lipca, 2014.

[4] Al-Sharq Al-Awsat (Londyn), 22 lipca 2014.

[5] Al-Jazirah (Arabia Saudyjska), 12 sierpnia 2014.

Tłumaczenie: Małgorzata Korszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. niekontrolowana ekspansja islamu Mieczysławski 2014-09-14


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk