Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 16:41

« Poprzedni Następny »


MEMRI

Lekarz, który postanawia zostać ludzka bombą


2014-09-14

Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.
Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.

Szybka ekspansja Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Iraku oraz fakt, że wielu jego wojowników jest Saudyjczykami, wywołują narastające obawy w Arabii Saudyjskiej, że ta organizacja ekstremistyczna może rozprzestrzenić się w królestwie. Wiele komentarzy wywołał oficjalny komunikat IS o Faisalu bin Szamanie Al-Anzim, 25-letnim lekarzu saudyjskim, który dołączył do organizacji i który 11 lipca 2014 r. dokonał samochodowego zamachu samobójczego na punkt kontrolny Peszmergi w Kirkuku w północnym Iraku, zabijając i raniąc około 30 osób[1]. Do chwili ogłoszenia tej wiadomości rodzina Al-Anziego zaprzeczała doniesieniom, że był on wojownikiem IS i twierdziła, że został zabity pracując w klinice IS. Reagując na fotografię zamieszczoną poniżej, która pokazuje go, jak wymachuje sztyletem używanym przez ISIS, jego brat wyjaśniał, że czasami nosił broń dla obrony osobistej, kiedy podróżował przez strefy walk[2].

Sprawa Al-Anziego wywołała ogromne  oburzenie w prasie saudyjskiej. Publicyści pytali, jak lekarz, który ma ratować życie i leczyć ludzi niezależnie od ich wyznania, rasy lub płci, mógł porzucić swoje powołanie i zostać zamachowcem-samobójcą w szeregach organizacji takiej jak ISIS, której wartości są diametralnie sprzeczne z wartościami jego zawodu. Podkreślili także, że korzenie tego zjawiska znajdują się w instytucjach społeczeństwa saudyjskiego, od systemu edukacji i stosunków w rodzinie począwszy, na urzędnikach państwowych i oficerach armii skończywszy. Publicyści wzywali Saudyjczyków oraz muzułmanów w innych  krajach, by przebudzili się i zaczęli monitorować to zjawisko, a niektórzy proponowali zrewidowanie całej ideologicznej i moralnej podstawy państwa saudyjskiego.

Poniżej podajemy fragmenty niektórych artykułów:


Liberalna publicystka Halima Muzaffar: Co spowodowało, że lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?


W artykule w saudyjskiej gazecie rządowej “Al-Watan” liberalna publicystka saudyjska Halima Muzaffar wezwała do reformy saudyjskich instytucji edukacyjnych i społecznych w świetle historii Al-Anziego. Napisała: „Al-Anzi porzucił pracę i ojczyznę i postanowił przystąpić do ISIS, ponieważ wierzył w dżihad poprzez terroryzm. Wywołuje to pytanie, dlaczego lekarz, jak on, albo inżynier lub nauczyciel, wpadają na tak zbrodnicze tory i akceptują myśl o zabijaniu niewinnych ludzi na podstawie twierdzenia, że są oni niewiernymi?! Jak można wyprać mózgi ludziom takim jak on, mimo edukacji, jaką otrzymali, która miała podnieść świadomość i umożliwić im rozróżnianie dobra od zła?! Czy może istnieć większy błąd niż akceptowanie koncepcji zabicia niewinnej osoby, która nie zrobiła ci żadnej krzywdy, tylko dlatego, że należy do innej religii lub sekty religijnej?! Co spowodowało, że ten lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?!


Zidentyfikowanie zgniłych idei, które umożliwiają przystąpienie do ISIS, wymaga bardziej intensywnych badań. To zjawisko wskazuje niewątpliwie na to, że nasz system edukacyjny jest niezdolny do podniesienia świadomości uczniów, co znaczy, że musimy zrewidować formy nauczania. Odpowiedzialność za to nie spoczywa jednak wyłącznie na systemie edukacji, ale na wszystkich instytucjach społecznych, które kształtują świadomość społeczeństwa. Dlatego musimy przebudować cały system ideologiczno-moralny we wszystkich instytucjach na poziomie religijnym, edukacyjnym, medycznym i medialnym."[3]


Publicysta “Al-Sharq Al-Awsat”: Faisal był "Doktorem Śmierci"


W wychodzącej w Londynie gazecie saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat”, publicysta Mishari Al-Zaidi porównał Al-Anziego do innych lekarzy w historii, którzy zdradzili swój zawód i dokonywali nikczemnych czynów. Wezwał saudyjskie instytucje publiczne do położenia kresu „epidemii” młodzieży przystępującej do ISIS oraz muzułmanów na całym świecie do działania na rzecz zakończenia zjawiska.  


"'Doktor Śmierci'  jest przezwiskiem dla lekarza, który porzuca swoją praktykę, by zabijać i walczyć w wojnie domowej i w wojnach fanatycznego terroryzmu. Najnowszym lekarzem, który zarobił na ten przydomek, jest saudyjski lekarz Faisal Al-Anzi, który porzucił swoją klinikę i opiekę nad pacjentami, żeby  przystąpić do morderców z ISIS w Iraku. Jego najnowsze zdjęcie, opublikowane przez Alarabiya.net, pokazuje go uśmiechniętego i dzierżącego słynny nóż ISIS.


Wielu było ‘Doktorów Śmierci’ w historii starożytnej i nowożytnej. Ale do najsłynniejszych w XX wieku należał austriacki nazista, doktor Aribert_Heim , który zmarł w Kairze w 1992 r., po latach ukrywania się i uciekania przed międzynarodowym pościgiem… Mówią, że w Kairze używał imienia Tareq i że zarobił na przydomek Doktora Śmierci eksperymentami na więźniach w nazistowskich obozach koncentracyjnych – eksperymentami, których sam opis wstrząsnąłby kamień… Przeprowadzał dziesiątki eksperymentów bez znieczulenia, uśmiercał wstrzykując m. in. benzynę w serca pacjentów.


Faisal nie jest jedynym lekarzem, który porzucił pracę opatrywania ran i zwrócił się ku zadawaniu ran. Przed nim był serbski lekarz i poeta Radowan Karadic – przestępca wojenny, który dowodził barbarzyńską milicją serbską przeciwko muzułmanom bośniackim, który zdradził medycynę i poezję, został zbrodniarzem wojennym i unikał odpowiedzialności karnej aż do aresztowania w 2008 r. Dzisiaj najsłynniejszym Doktorem Śmierci i Terroru jest chirurg i przywódca Al-Kaidy, Ajman Al-Zawahiri… Czy istnieje jakiś bardziej znany symbol destrukcji, spustoszenia, zabijania, zamachów bombowych, szerzenia nienawiści, konfliktów i niszczenia stabilności i bezpieczeństwa społeczności muzułmańskich niż on?! Tak, oczywiście, przewyższył go Ibrahim Awwad, alias Abu Bakr Al-Baghdadi – kalif ISIS – także doktor, chociaż nie lekarz.


Ta kultura nienawiści jest spustoszeniem, które kaleczy duszę, jest chorobą, która zabija sumienie i uczucia – i nikt, wielki lub mały, wykształcony lub ignorant, kto poddaje się tej kulturze nienawiści i jej urojonych konwencji, nie może się z niej wyzwolić. Ten dyskurs wciąga każdego – czy to lekarza, poetę, inżyniera, weterynarza, księgowego czy oficera. Wszystko to są zawody najbardziej znanych przywódców Al-Kaidy i stosujących przemoc grup fundamentalistycznych.


Moim zdaniem jest zasadnicze dla rządów i instytucji użyteczności publicznej, takich jak szpitale i uniwersytety, a szczególnie wojsko, otwarcie oczu i przebudzenie się, by zauważyć każdą oznakę, choćby najmniejszą, zafascynowania ideami ISIS u któregokolwiek z pracowników – który mógłby stać się źródłem zatrucia innych i powodować rozsiewanie goryczy i śmierci. Ta epidemia oznacza, że musimy ogłosić stan wyjątkowy – od domu poprzez miejsca pracy i ulice.


W ostatecznym rachunku Faisal Al-Anzi jest ofiarą tego dyskursu, a równocześnie jest środkiem, poprzez który on działa. Jest zarówno uciskającym, jak i uciskanym. To będzie się zdarzało tak długo aż wszystkie te społeczności muzułmańskie rozwiążą najgorsze problemy tego pełnego wojny i nienawiści stulecia"[4].


Publicysta „Al-Jazirah”: Jak lekarz zostaje zamachowcem-samobójcą?


Nasser Al-Sarami, publicysta prorządowej gazety saudyjskiej “Al-Jazirah”, krytykował ekstremizm muzułmański, który wpaja młodzieży ideę, iż supremacja zostanie odzyskana przez islamską ummah przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez nienawiść: „Są tu dwa interesujące aspekty: Pierwszy dotyczy jakości szkolenia otrzymywanego przez saudyjskich lekarzy, a drugim jest decyzja konkretnych osób o przystąpieniu do organizacji tej natury, a wreszcie pytanie, jak ktoś, kto jest lekarzem staje się zamachowcem-samobójcą, ludzką bombą, która kończy życie własne i innych? Ta skrajna ścieżka jest niezmiernie niebezpieczna – a kiedy raz wkradnie się do umysłu, swoim naciskiem emocjonalnym pomieszanym z marzeniem o odrodzonym kalifacie islamskim w jego dawnej formie, które  zawsze wzbudzało emocje u wielu i zawsze będzie je wzbudzać, niszczy całkowicie każde możliwe środowisko moralne i naukowe.


Głównym problemem, który nieustannie powraca, jest żądanie przywrócenia historycznej supremacji islamu i karmienie marzenia o przywróceniu zwycięstwa i chwały muzułmańskiej ummah, przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez szerzenie krwawej ideologii nienawiści"[5].


Przypisy:

[1] Alarabiya.net, 14 lipca; Twitter.com/kirkuk_ISIS5, 6 sierpnia, 2014.

[2] Alwatanvoice.com, 22 lipca 2014.

[3] Al-Watan (Saudi Arabia), 15 lipca, 2014.

[4] Al-Sharq Al-Awsat (Londyn), 22 lipca 2014.

[5] Al-Jazirah (Arabia Saudyjska), 12 sierpnia 2014.

Tłumaczenie: Małgorzata Korszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. niekontrolowana ekspansja islamu Mieczysławski 2014-09-14


Brunatna fala

Znalezionych 842 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk