Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 01:07

« Poprzedni Następny »


Przyczyna i skutek - czyli kto zmienia Gazę w piekło.


FirstOneThrough 2015-05-29


“The Atlantic” opublikował 2 maja 2015 r. artykuł pod tytułem “Gaza jest piekłem”, który opisuje  opłakane warunki życia Arabów w Gazie. Liczący 2 tysiące słów artykuł opisywał teren i przytaczał opinie mieszkańców, ale nawet nie dotknął powierzchni tego, co leży u podstaw przyczyny nieszczęścia mieszkańców Gazy.

Problem z tą relacją leży w pięciu kluczowych dziedzinach, ignorowanych przez media i polityków.
 1. Hamas nie “stawia oporu” Izraelowi. Hamas chce zniszczyć Izrael.
 2. Arabowie palestyńscy nigdy nie rządzili Gazą przed rokiem 2005.
 3. Wszystkie wojny Izraela z Gazą były wojnami obronnymi.
 4. W Gazie nie ma żadnych “uchodźców”.
 5. Wiele z nieszczęść Gazy jest własnoręcznie wypracowanych.

Artykuł w “Atlantic” nie padł ofiarą szóstej kategorii, która jest podkategorią wymienionego wyżej punku 5: Hamas jest demokratycznym wyborem Arabów palestyńskich.

MISJA HAMASU


Misja Hamasu jest zupełnie jasna dla każdego człowieka umiejącego czytać: jest nią całkowite zniszczenie Izraela. Hamas wielokrotnie deklaruje ten cel w swojej Karcie z 1988 r., która jest najbardziej antysemickim statutem jakiegokolwiek rządzącego organu na świecie, włącznie z partią nazistowską, kiedy przejmowała władzę w 1933 r.


Dla tych, którzy nie umieją czytać (były prezydent USA Jimmy Carter?) są dziesiątki niedawnych zapisanych na wideo wypowiedzi funkcjonariuszy Hamasu, którzy nawołują do zamordowania Żydów i zniszczenia Izraela.  


Niemniej “Atlantic” powtarza kłamstwa, pisząc, że “Retoryka Hamasu mówi o stawianiu oporui “Hamas opowiada się za zbrojnym oporem wobec Izraela”. Nie. Opór znaczy przeciwstawianie się sile. Hamas jest siłą dążącą do dżihadu i całkowitego zniszczenia Izraela. Każde twierdzenie, że Hamas jest ruchem oporu, uznaje argument, że samo istnienie Izraela jest czynną siłą przeciwko Palestyńczykom.

PIERWSZA NIEZALEŻNOŚĆ GAZY i
WOJNY OBRONNE IZRAELA


Zmutowanym rodzeństwem kłamstwa Nr 1, że Gazańczycy “stawiają opór” Izraelowi, jest kłamstwo Nr 2, że Palestyńczycy zawsze rządzili sami we własnym kraju, oraz kłamstwo Nr 3, że Gazańczycy chcą tylko żyć w pokoju obok Izraela, ale Izrael ciągle ich atakuje.


Alice Su, autorka artykułu w “Atlantic”, pracuje w Jordanii, kraju w ponad 50% palestyńsko-arabskim. Ten kraj, podobnie jak Gaza, był częścią Mandatu Brytyjskiego z 1922 r. udzielonego Wielkiej Brytanii przez Ligę Narodów. Przed rządami Brytyjczyków w Gazie rządzili Turcy Osmańscy, a po Brytyjczykach przyszli Egipcjanie. Żaden z tych rządców nie przedostał się do opisu pani Su, która rozpoczyna tło historyczne Gazy od 1967 r.: „Gaza, która była pod okupacją izraelską od 1967 do 2005 r.”. Nieco dodatkowego tła historycznego wyjaśniłoby każdemu czytelnikowi, że Gaza nigdy nie była rządzona przez miejscowych Arabów (Osmanowie byli muzułmanami, ale nie byli Arabami) i dopiero kiedy Izrael opuścił to terytorium w 2005 r. Gazańczycy zaczęli rządzić się sami.


Ponadto, rozmaite wojny, w jakich Izrael walczył przeciwko Arabom, włącznie z wojnami 1948 i 1967, były wojnami obronnymi przeciwko kilku krajom arabskim (a także Arabom z Gazy). Bliższe chwili obecnej wojny w Gazie także były wojnami obronnymi w reakcji na ataki rakietowe z Gazy, tunele terroru i porwanie i zamordowanie izraelskich nastolatków. Niemniej Su pisze, że “Izrael rozpoczął także trzy operacje militarne w Gazie od czasu przejęcia władzy przez Hamas”, co wbrew faktom sugeruje, że Izrael był agresorem.  


Amnezja arabska powtarza się dzisiaj, kiedy Su pisze o Gazańczykach: “Powtarzają pytanie, dlaczego Izraelczycy ich bombardują. Odpowiadam ‘Naseeb. To jest twój los’”. Gazańczyk zajmuje całkowicie bierną pozycję w tym konflikcie i Su nie informuje czytelników o: porwaniu i zamordowaniu trzech izraelskich nastolatków; rakietach odpalanych z Gazy na Izrael; ani tunelach terroru, jakie Hamas wykopał pod granicą w głąb Izraela, żeby porywać Izraelczyków.


Dopiero w ósmym akapicie Su porusza sprawę tuneli: “Izrael ograniczył import kluczowych materiałów budowlanych, takich jak cement i stal, z obawy, że zostaną użyte do budowy tuneli i ułatwią działalność terrorystyczną”.Taka obawa wygląda nie na miejscu bez jakiejkolwiek historii tuneli Hamasu, które były używane do działalności terrorystycznej. Naziemna inwazja izraelska do Gazy w 2014 r. była po to właśnie, by zniszczyć te tunele.


Dla podkreślenia tezy o błędnym informowaniu czytelnika, proszę zastanowić się nad tytułem artykułu w “Atlantic”. Są to słowa mieszkańca Gazy. “’Gaza jest piekłem’ – powiedział mi 20-letni Ahmad w Szedżaija, jednej z najbardziej zniszczonych dzielnic miasta Gazy”.


Szedżaija była dzielnicą z największą liczbą tuneli terroru
, z których wiele miało wejścia prosto z domów mieszkalnych. To dlatego Izraelczycy skoncentrowali swoje wysiłki na tej dzielnicy – w akcji obronnej przed tunelami.


Dlaczego “Atlantic” publikuje artykuł z cytatem wypowiedzi człowieka, który był częścią infrastruktury terrorystycznej, w tytule? Dlaczego świadomie stara się wywołać u czytelnika błędne wrażenie, że ci ludzie byli jedynie biernymi mieszkańcami, właścicielami domów bombardowanych masowo i jak popadnie przez Izrael?

UCHODŹCY W SWOIM DOMU


Pani Su opisuje w artykule uchodźców i obozy dla uchodźców w Gazie. Obecnie, kiedy Gaza nie jest okupowana przez Izrael, Egipt, Brytyjczyków ani przez nikogo innego, ci ludzie nie mogą być uważani za „uchodźców”, ponieważ ci „Arabowie palestyńscy” żyją w „Palestynie”, w której sami rządzą.


Mit o uchodźcach jest wielopiętrowy, ponieważ ta błędna nazwa jest niepoprawna na wielu poziomach. Statusu uchodźcy nie można przekazywać kolejnym pokoleniom, jak spadku. Uchodźcy mogą być tylko z kraju, nie zaś z domu lub z regionu.


Według najbardziej przychylnej interpretacji tych ludzi można uważać za potomków “wysiedlonych wewnętrznie” ludzi z obszaru Palestyny, który był okupowany przez stulecia do 2005 r. Niemniej Su wielokrotnie używa określenia „uchodźcy”:


“obóz uchodźców, zbudowany pierwotnie dla 9 tysięcy spośród 750 tysięcy Palestyńczyków, którzy zostali uchodźcami kiedy założono Izrael w 1948 r. Ponad pół wieku później, w obozie mieszka 21 tysięcy uchodźców


Powyższy opis elegancko ukrywa wiele okrężnych kłamstw: tych wspomnianych powyżej oraz tego, że Arabowie zostali uchodźcami, kiedy aktywnie rozpoczęli wojnę, by zniszczyć Izrael; nie byli bierni,  “kiedy założono Izrael w 1948 r.

SAMODZIELNIE ZADANE SOBIE NIESZCZĘŚCIE


Su opisuje kilka rzeczy zgodnie z rzeczywistością, takie jak “Gaza nadal jest w ruinie”. Ale Dlaczego?


Su wskazuje, że “Hamas, wojownicza grupa islamska, która rządzi Gazą… od kiedy ta organizacja pokonała związaną z OWP partię Fatah w wyborach palestyńskich w roku 2006”. Hamas został wybrany przez Palestyńczyków w 2006 r. i sondaże opinii nadal pokazują, że Palestyńczycy wybraliby Hamas, gdyby ponownie przeprowadzono wybory. Przytaczane przez Su rozmaite głosy ulicy arabskiej potwierdzają ten pogląd: “Inna studentka powiedziała, że straciła wiarę w politykę, ale głosowałaby na Hamas, gdyby wybory odbywały się teraz”.


Niemniej Su chciałaby, by jej czytelnicy uwierzyli, że Gazańczycy są po prostu biernymi ofiarami sytuacji. Przedstawia ten pogląd w artykule: “Ci, którzy przeżyli wojnę ostatniego lata, są złapani na 360 kilometrach kwadratowych traumy i sprzeczności, dławiąc się wojną i blokadą, rozczarowani do kierownictwa palestyńskiego i pozbawieni wpływu przez społeczność pomocową. Siedzą bez pracy, ulgi lub środków do odbudowy, czekając aż sytuacja zmieni się”. Nieprawda.

  • Palestyńczycy głosowali na Hamas, doskonale znając jego Kartę i wezwania do zniszczenia Izraela. Fakt, że Palestyńczycy są “rozczarowani” swoim kierownictwem, wynika tylko z tego, że Hamasowi nie udała się jego ludobójcza misja.  
  • Zwrot “pozbawieni wpływu przez społeczność pomocową” jest dziwny, ale staje się jasne, o co chodzi Su, kiedy pisze później, że pomoc zagraniczna opóźnia się, “ponieważ darczyńców odstrasza impas polityczny między partiami palestyńskimi”.  Kłamstwo. Pomoc jest powstrzymywana do czasu uzyskania gwarancji, że Hamas nie będzie miał dostępu do funduszy, jako że jest to organizacja terrorystyczna.

Katalizatorem wojny jest Hamas.

   • Gdyby Gazańczycy odwrócili się od Hamasu, nie byłoby blokady.
   • Gdyby Gazańczycy nie pozwalali Hamasowi na budowanie tuneli terroru w ich domach, dzielnica nie zostałaby zniszczona.
   • Gdyby rozwiązano i zakazano działalności Hamasu, pomoc zagraniczna napłynęłaby do Gazy, by pomóc w odbudowie.
   • Gdyby Hamas nie atakował Izraela, panowałby pokój.

Prosta przyczyna i skutek w sytuacji w Gazie dotyczą poparcia ludności dla ludobójczego, antysemickiego reżimu. Ale napisanie o takiej rzeczywistości utrudnia sympatyzowanie z obrazem przedstawianym czytelnikom „Atlantic”. 


Jeszcze bardziej przerażające jest poparcie dla podstępnego zestawiania w parę: Hamasu z nuklearnym Iranem. To utrzymuje przy życiu nadzieje Gazańczyków pod parasolem współwinnych za tę sytuację krajów i mediów działających w złej wierze.  


Magazyn “The Atlantic”, maj 2015
Magazyn “The Atlantic”, maj 2015

Cause and effect – making Gaza

10 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


FirstOneThrough  

Blogerka mieszkająca w Sydney, w Australii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dziękuję Menel de Lux 2015-05-29


Brunatna fala

Znalezionych 966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk