Prawda

Poniedziałek, 23 maja 2022 - 04:33

« Poprzedni Następny »


Przyczyna i skutek - czyli kto zmienia Gazę w piekło.


FirstOneThrough 2015-05-29


“The Atlantic” opublikował 2 maja 2015 r. artykuł pod tytułem “Gaza jest piekłem”, który opisuje  opłakane warunki życia Arabów w Gazie. Liczący 2 tysiące słów artykuł opisywał teren i przytaczał opinie mieszkańców, ale nawet nie dotknął powierzchni tego, co leży u podstaw przyczyny nieszczęścia mieszkańców Gazy.

Problem z tą relacją leży w pięciu kluczowych dziedzinach, ignorowanych przez media i polityków.
 1. Hamas nie “stawia oporu” Izraelowi. Hamas chce zniszczyć Izrael.
 2. Arabowie palestyńscy nigdy nie rządzili Gazą przed rokiem 2005.
 3. Wszystkie wojny Izraela z Gazą były wojnami obronnymi.
 4. W Gazie nie ma żadnych “uchodźców”.
 5. Wiele z nieszczęść Gazy jest własnoręcznie wypracowanych.

Artykuł w “Atlantic” nie padł ofiarą szóstej kategorii, która jest podkategorią wymienionego wyżej punku 5: Hamas jest demokratycznym wyborem Arabów palestyńskich.

MISJA HAMASU


Misja Hamasu jest zupełnie jasna dla każdego człowieka umiejącego czytać: jest nią całkowite zniszczenie Izraela. Hamas wielokrotnie deklaruje ten cel w swojej Karcie z 1988 r., która jest najbardziej antysemickim statutem jakiegokolwiek rządzącego organu na świecie, włącznie z partią nazistowską, kiedy przejmowała władzę w 1933 r.


Dla tych, którzy nie umieją czytać (były prezydent USA Jimmy Carter?) są dziesiątki niedawnych zapisanych na wideo wypowiedzi funkcjonariuszy Hamasu, którzy nawołują do zamordowania Żydów i zniszczenia Izraela.  


Niemniej “Atlantic” powtarza kłamstwa, pisząc, że “Retoryka Hamasu mówi o stawianiu oporui “Hamas opowiada się za zbrojnym oporem wobec Izraela”. Nie. Opór znaczy przeciwstawianie się sile. Hamas jest siłą dążącą do dżihadu i całkowitego zniszczenia Izraela. Każde twierdzenie, że Hamas jest ruchem oporu, uznaje argument, że samo istnienie Izraela jest czynną siłą przeciwko Palestyńczykom.

PIERWSZA NIEZALEŻNOŚĆ GAZY i
WOJNY OBRONNE IZRAELA


Zmutowanym rodzeństwem kłamstwa Nr 1, że Gazańczycy “stawiają opór” Izraelowi, jest kłamstwo Nr 2, że Palestyńczycy zawsze rządzili sami we własnym kraju, oraz kłamstwo Nr 3, że Gazańczycy chcą tylko żyć w pokoju obok Izraela, ale Izrael ciągle ich atakuje.


Alice Su, autorka artykułu w “Atlantic”, pracuje w Jordanii, kraju w ponad 50% palestyńsko-arabskim. Ten kraj, podobnie jak Gaza, był częścią Mandatu Brytyjskiego z 1922 r. udzielonego Wielkiej Brytanii przez Ligę Narodów. Przed rządami Brytyjczyków w Gazie rządzili Turcy Osmańscy, a po Brytyjczykach przyszli Egipcjanie. Żaden z tych rządców nie przedostał się do opisu pani Su, która rozpoczyna tło historyczne Gazy od 1967 r.: „Gaza, która była pod okupacją izraelską od 1967 do 2005 r.”. Nieco dodatkowego tła historycznego wyjaśniłoby każdemu czytelnikowi, że Gaza nigdy nie była rządzona przez miejscowych Arabów (Osmanowie byli muzułmanami, ale nie byli Arabami) i dopiero kiedy Izrael opuścił to terytorium w 2005 r. Gazańczycy zaczęli rządzić się sami.


Ponadto, rozmaite wojny, w jakich Izrael walczył przeciwko Arabom, włącznie z wojnami 1948 i 1967, były wojnami obronnymi przeciwko kilku krajom arabskim (a także Arabom z Gazy). Bliższe chwili obecnej wojny w Gazie także były wojnami obronnymi w reakcji na ataki rakietowe z Gazy, tunele terroru i porwanie i zamordowanie izraelskich nastolatków. Niemniej Su pisze, że “Izrael rozpoczął także trzy operacje militarne w Gazie od czasu przejęcia władzy przez Hamas”, co wbrew faktom sugeruje, że Izrael był agresorem.  


Amnezja arabska powtarza się dzisiaj, kiedy Su pisze o Gazańczykach: “Powtarzają pytanie, dlaczego Izraelczycy ich bombardują. Odpowiadam ‘Naseeb. To jest twój los’”. Gazańczyk zajmuje całkowicie bierną pozycję w tym konflikcie i Su nie informuje czytelników o: porwaniu i zamordowaniu trzech izraelskich nastolatków; rakietach odpalanych z Gazy na Izrael; ani tunelach terroru, jakie Hamas wykopał pod granicą w głąb Izraela, żeby porywać Izraelczyków.


Dopiero w ósmym akapicie Su porusza sprawę tuneli: “Izrael ograniczył import kluczowych materiałów budowlanych, takich jak cement i stal, z obawy, że zostaną użyte do budowy tuneli i ułatwią działalność terrorystyczną”.Taka obawa wygląda nie na miejscu bez jakiejkolwiek historii tuneli Hamasu, które były używane do działalności terrorystycznej. Naziemna inwazja izraelska do Gazy w 2014 r. była po to właśnie, by zniszczyć te tunele.


Dla podkreślenia tezy o błędnym informowaniu czytelnika, proszę zastanowić się nad tytułem artykułu w “Atlantic”. Są to słowa mieszkańca Gazy. “’Gaza jest piekłem’ – powiedział mi 20-letni Ahmad w Szedżaija, jednej z najbardziej zniszczonych dzielnic miasta Gazy”.


Szedżaija była dzielnicą z największą liczbą tuneli terroru
, z których wiele miało wejścia prosto z domów mieszkalnych. To dlatego Izraelczycy skoncentrowali swoje wysiłki na tej dzielnicy – w akcji obronnej przed tunelami.


Dlaczego “Atlantic” publikuje artykuł z cytatem wypowiedzi człowieka, który był częścią infrastruktury terrorystycznej, w tytule? Dlaczego świadomie stara się wywołać u czytelnika błędne wrażenie, że ci ludzie byli jedynie biernymi mieszkańcami, właścicielami domów bombardowanych masowo i jak popadnie przez Izrael?

UCHODŹCY W SWOIM DOMU


Pani Su opisuje w artykule uchodźców i obozy dla uchodźców w Gazie. Obecnie, kiedy Gaza nie jest okupowana przez Izrael, Egipt, Brytyjczyków ani przez nikogo innego, ci ludzie nie mogą być uważani za „uchodźców”, ponieważ ci „Arabowie palestyńscy” żyją w „Palestynie”, w której sami rządzą.


Mit o uchodźcach jest wielopiętrowy, ponieważ ta błędna nazwa jest niepoprawna na wielu poziomach. Statusu uchodźcy nie można przekazywać kolejnym pokoleniom, jak spadku. Uchodźcy mogą być tylko z kraju, nie zaś z domu lub z regionu.


Według najbardziej przychylnej interpretacji tych ludzi można uważać za potomków “wysiedlonych wewnętrznie” ludzi z obszaru Palestyny, który był okupowany przez stulecia do 2005 r. Niemniej Su wielokrotnie używa określenia „uchodźcy”:


“obóz uchodźców, zbudowany pierwotnie dla 9 tysięcy spośród 750 tysięcy Palestyńczyków, którzy zostali uchodźcami kiedy założono Izrael w 1948 r. Ponad pół wieku później, w obozie mieszka 21 tysięcy uchodźców


Powyższy opis elegancko ukrywa wiele okrężnych kłamstw: tych wspomnianych powyżej oraz tego, że Arabowie zostali uchodźcami, kiedy aktywnie rozpoczęli wojnę, by zniszczyć Izrael; nie byli bierni,  “kiedy założono Izrael w 1948 r.

SAMODZIELNIE ZADANE SOBIE NIESZCZĘŚCIE


Su opisuje kilka rzeczy zgodnie z rzeczywistością, takie jak “Gaza nadal jest w ruinie”. Ale Dlaczego?


Su wskazuje, że “Hamas, wojownicza grupa islamska, która rządzi Gazą… od kiedy ta organizacja pokonała związaną z OWP partię Fatah w wyborach palestyńskich w roku 2006”. Hamas został wybrany przez Palestyńczyków w 2006 r. i sondaże opinii nadal pokazują, że Palestyńczycy wybraliby Hamas, gdyby ponownie przeprowadzono wybory. Przytaczane przez Su rozmaite głosy ulicy arabskiej potwierdzają ten pogląd: “Inna studentka powiedziała, że straciła wiarę w politykę, ale głosowałaby na Hamas, gdyby wybory odbywały się teraz”.


Niemniej Su chciałaby, by jej czytelnicy uwierzyli, że Gazańczycy są po prostu biernymi ofiarami sytuacji. Przedstawia ten pogląd w artykule: “Ci, którzy przeżyli wojnę ostatniego lata, są złapani na 360 kilometrach kwadratowych traumy i sprzeczności, dławiąc się wojną i blokadą, rozczarowani do kierownictwa palestyńskiego i pozbawieni wpływu przez społeczność pomocową. Siedzą bez pracy, ulgi lub środków do odbudowy, czekając aż sytuacja zmieni się”. Nieprawda.

  • Palestyńczycy głosowali na Hamas, doskonale znając jego Kartę i wezwania do zniszczenia Izraela. Fakt, że Palestyńczycy są “rozczarowani” swoim kierownictwem, wynika tylko z tego, że Hamasowi nie udała się jego ludobójcza misja.  
  • Zwrot “pozbawieni wpływu przez społeczność pomocową” jest dziwny, ale staje się jasne, o co chodzi Su, kiedy pisze później, że pomoc zagraniczna opóźnia się, “ponieważ darczyńców odstrasza impas polityczny między partiami palestyńskimi”.  Kłamstwo. Pomoc jest powstrzymywana do czasu uzyskania gwarancji, że Hamas nie będzie miał dostępu do funduszy, jako że jest to organizacja terrorystyczna.

Katalizatorem wojny jest Hamas.

   • Gdyby Gazańczycy odwrócili się od Hamasu, nie byłoby blokady.
   • Gdyby Gazańczycy nie pozwalali Hamasowi na budowanie tuneli terroru w ich domach, dzielnica nie zostałaby zniszczona.
   • Gdyby rozwiązano i zakazano działalności Hamasu, pomoc zagraniczna napłynęłaby do Gazy, by pomóc w odbudowie.
   • Gdyby Hamas nie atakował Izraela, panowałby pokój.

Prosta przyczyna i skutek w sytuacji w Gazie dotyczą poparcia ludności dla ludobójczego, antysemickiego reżimu. Ale napisanie o takiej rzeczywistości utrudnia sympatyzowanie z obrazem przedstawianym czytelnikom „Atlantic”. 


Jeszcze bardziej przerażające jest poparcie dla podstępnego zestawiania w parę: Hamasu z nuklearnym Iranem. To utrzymuje przy życiu nadzieje Gazańczyków pod parasolem współwinnych za tę sytuację krajów i mediów działających w złej wierze.  


Magazyn “The Atlantic”, maj 2015
Magazyn “The Atlantic”, maj 2015

Cause and effect – making Gaza

10 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


FirstOneThrough  

Blogerka mieszkająca w Sydney, w Australii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dziękuję Menel de Lux 2015-05-29


Brunatna fala

Znalezionych 1058 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk