Prawda

Piątek, 23 sierpnia 2019 - 23:58

« Poprzedni Następny »


Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?


Uzay Bulut 2018-08-16

Reportaż niemieckiej telewizji ARD pokazuje zdjęcia jazydzkich niewolników rozprowadzane przez ISIS (po lewej), jak również potajemnie sfilmowanych agentów ISIS w Turcji, którzy przyjmują pieniądze na kupowanie niewolników (po prawej).
Reportaż niemieckiej telewizji ARD pokazuje zdjęcia jazydzkich niewolników rozprowadzane przez ISIS (po lewej), jak również potajemnie sfilmowanych agentów ISIS w Turcji, którzy przyjmują pieniądze na kupowanie niewolników (po prawej).

Trzeciego sierpnia była czwarta rocznica inwazji ISIS na Sindżar w Iraku i początek ludobójstwa Jazydów. Od tego dnia w 2014 r. około 3100 Jazydów albo zostało straconych, albo zginęli z odwodnienia i głodu, mówi organizacja Yazda. Co najmniej 6800 kobiet i dzieci porwali terroryści ISIS i poddali fizycznym torturom, skazali na seksualne niewolnictwo, zmuszali na przejście na islam, małych chłopców oddzielali od rodzin i zmuszali, by zostali dziećmi-żołnierzami, jak podaje raport zatytułowany Walka z czasem: dokumentowanie masowych grobów Jazydów zabitych przez Państwo Islamskie. Ponadto sądzi się, że trzy tysiące jazydzkich kobiet i dziewcząt nadal znajduje się w niewoli u ISIS, ale ich miejsce pobytu jest nieznane.

Według informacji Hale Gönültaş, dziennikarki z tureckiej witryny informacyjnej Gazete Duvar, jedno jazydzkie dziecko zostało niedawno sprzedane w Ankarze w Turcji, a następnie uwolnione dzięki staraniom mediacyjnym jazydzkich i humanitarnych organizacji. 30 lipca, trzy dni po pojawieniu się artykułu Gönültaş, otrzymała ona groźbę przez telefon komórkowy od mówiącego po turecku mężczyzny, który powiedział, że zna adres jej domu, a potem krzyknął: „Dżihad przyjdzie do tego kraju. Pilnuj się!”


Nie był to pierwszy raz, kiedy grożono Gönültaş za pisanie o potwornościach ISIS, W maju 2017 r. dostawała podobne groźby telefoniczne po opublikowaniu dwóch artykułów: 200 tysięcy dzieci w obozach ISIS i ISIS więzi 600 dzieci z Turcji.


Ponadto wysłano na jej adres e-mailowy wideo mówiących po turecku dzieci na szkoleniu wojskowym ISIS. W filmie, na którym jedno z dzieci obcina komuś głowę, dzieci mówią: „Jesteśmy tu dla dżihadu”.  


Gönültaş, której adwokat wniósł w związku z tymi groźbami skargę o popełnienie przestępstwa, powiedziała Gatestone:  

"Dziecko zostało sprzedane, a to jest zbrodnia przeciwko ludzkości; nie sądzę, by jedynym sprawcą było ISIS. Zaangażowana w to jest większa sieć organizacyjna. Mój reportaż ujawnił tę rzeczywistość. Jestem dziennikarką od 22 lat i wiele razy dostawałam podobne groźby. Nie żyję w strachu i niepokoju. Nadal będę informować o faktach”.

W swoim artykule Gönültaş przytacza wywiad, jaki przeprowadziła z Azadem Barış, założycielem i prezesem Fundacji Kulturalnej Jazydów, który powiedział, że jazydzka dziewczynka, pojmana w niewolę podczas inwazji ISIS na Sindżar w 2014 r., została sprzedana za cenę ustaloną przez ISIS poprzez ”pośredników” w Ankarze.

"Aby uwolnić dziecko społeczność Jazydów i organizacje pomocy humanitarnej – godni zaufania pośrednicy, którzy chcieli uratować dziecko – skontaktowali się z pośrednikami, którzy działali w imieniu ISIS… Dziecko wywieziono następnie szybko z Turcji przy pomocy międzynarodowych organizacji i połączono z rodziną. Na ile wiemy, tureckie siły bezpieczeństwa nie były o tym poinformowane. Priorytetem było życie dziecka i szybkie zabranie jej w bezpieczne miejsce. I dziecko bezpiecznie połączyło się z rodziną”.

Barış powiedział także, że jazydzkie kobiety były masowo gwałcone przez terrorystów ISIS, którzy nazywali je ”łupami wojennymi” i twierdzili, że gwałcenie ich jest ”religijnie dozwolone ("dżaiz" po arabsku):

"Kobiety przenoszono z domu do domu i w każdym spotykały je te same tortury seksualne i psychiczne. Według wypowiedzi świadków, członkowie ISIS gwałcili je zbiorowo trzy razy dziennie. Dziesiątki kobiet odbierały sobie życie przez wieszanie się na swoich chustach na głowę.


Stworzono targ niewolników na platformie internetowej znanej jako ‘głęboka sieć’ [deep web]. Nie tylko kobiety, ale także dzieci są sprzedawane na aukcjach na głębokiej sieci… Kiedy transakcja zostaje zawarta w Internecie, pośrednicy tych, którzy kupują kobiety, i pośrednicy ISIS spotykają się w miejscu uznanym za ‘bezpieczne’ przez obie strony. Kobiety i dzieci przekazywane są kupującym. Niektóre rodziny jazydzkie uwolniły swoje żony, dzieci i krewnych przy pomocy zaufanych pośredników, którzy w ich imieniu dołączyli do aukcji w głębokiej sieci.   Cena uwolnienia kobiet i dzieci waha się od 5 do 25 tysięcy euro… Nasi zaginieni ludzie są nadal w większości w niewoli u ISIS. Gdziekolwiek jest ISIS, tam na ogół są kobiety i dzieci. Ale teraz już nieczęsto słyszy się o sprzedawaniu kobiet”.

Także według Barış, drugą największą grupą Jazydów trzymanych w niewoli są chłopcy poniżej dziewiątego roku życia:

"otrzymują [oni] edukację dżihadysty od ISIS; poddani są praniu mózgów i zmuszani do zmiany religii. Każdy z nich wychowywany jest na dżihadystę. Nie mamy jednak pełnych informacji o dokładnej liczbie i miejscach pobytu naszych porwanych dzieci”.  

Nie po raz pierwszy media poinformowały o sprzedaży Jazydów w Turcji. W 2015 r. niemiecka publiczna stacja telewizyjna ARD pokazała materiał zdjęciowy dokumentujący handel niewolnikami prowadzony przez ISIS via biuro łącznikowe w prowincji Gaziantep w południowowschodniej Turcji w pobliżu granicy z Syrią.  


W 2016 r. turecka gazeta „Hürriyet” informowała, że policja w Gaziantep zrobiła nalot na biuro w Gaziantep i znalazła 370 tysięcy dolarów, wiele zagranicznych (nie tureckich) paszportów i 1768 stron pokwitowań po arabsku, które pokazywały transfer milionów dolarów między Syrią a Turcją.


Sześciu Syryjczyków postawiono w Turcji w stan oskarżenia za ich udział w tym procederze, ale wszyscy zostali uniewinnieni z „braku dowodów”.  Żaden członek Izby Adwokackiej Gaziantep, która złożyła skargę na biuro do władz, nie został zaproszony na przewód sądowy. Według Mehmeta Yalçınkaya, prawnika i członka Izby Adwokackiej Gaziantep:

"Sąd, bez obejrzenia dokumentów znalezionych przez policję, podjął decyzję o uniewinnieniu… Dowiedzieliśmy się o tej decyzji o uniewinnieniu przez przypadek. Fakt, że proces zakończył się w ciągu 16 dni oraz, że 1768 stron dokumentów przekazano sądowi dopiero po wyroku uniewinniającym, pokazuje, że nie był to uczciwy proces”.

Zwracając się do Komisji ds. Zagranicznych Izby Reprezentantów USA 9 grudnia 2015 r.,   Mirza Ismail, założyciel i przewodniczący Human Rights Organization-International, powiedział między innymi:

"My, Jazydzi, rozpaczliwie potrzebujemy waszej natychmiastowej pomocy i wsparcia. Przez naszą liczącą sześć tysięcy lat historię Jazydzi doświadczyli 74 ludobójstw na Bliskim Wschodzie, włącznie z obecnie trwającym ludobójstwem. Dlaczego? Po prostu dlatego, że nie jesteśmy muzułmanami. Jesteśmy starożytnym i dumnym ludem z serca Mezopotamii, miejsca narodzin cywilizacji i miejsca narodzin wielu religii świata. I jesteśmy dzisiaj, w 2015 r., na skraju unicestwienia. W reakcji na nasze cierpienia na całym świecie panuje głęboka, obrzydliwa cisza. My, Jazydzi, jesteśmy w oczach muzułmanów ‘niewiernymi’, więc uważają, że mogą nas zabijać, gwałcić, brać do niewoli i zmuszać do nawrócenia.

...

Błagam was wszystkich i każdego z osobna w imię człowieczeństwa o udzielenie nam wsparcia w tym kluczowym czasie, by uratować rdzenne i pokojowe ludy Bliskiego Wschodu”.

Trzy lata po tym żarliwym błaganiu Jazydzi nadal są w niewoli i są sprzedawani przez ISIS z udziałem Turcji, podczas gdy życie dziennikarki, która ujawnia tę zbrodnię, jest zagrożone. Przywrócenie porwanych Jazydów ich rodzinom i postawienie sprawców przed sądem powinno być priorytetem cywilizowanych rządów na całym świecie, nie tylko po to, by zatrzymać prześladowania i niewolę Jazydów, ale także, by pokonać dżihad.    


Pytaniem jest czy członek NATO, Turcja, jest częścią rozwiązania, czy częścią problemu. Czy Turcja – z tą drogą, na której się znajduje – w ogóle powinna mieć pozwolenie na pozostanie częścią NATO?  


Yazidi Slavery, Child Trafficking, Death Threats to Journalist: Should Turkey Remain in Nato?

Gatestone Institute, 8 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka dziennikarka, która od pewnego czasu znajduje się w Stanach Zjednoczonych.  

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 669 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk