Prawda

Niedziela, 18 listopada 2018 - 13:08

« Poprzedni Następny »


Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?


Uzay Bulut 2018-08-16

Reportaż niemieckiej telewizji ARD pokazuje zdjęcia jazydzkich niewolników rozprowadzane przez ISIS (po lewej), jak również potajemnie sfilmowanych agentów ISIS w Turcji, którzy przyjmują pieniądze na kupowanie niewolników (po prawej).
Reportaż niemieckiej telewizji ARD pokazuje zdjęcia jazydzkich niewolników rozprowadzane przez ISIS (po lewej), jak również potajemnie sfilmowanych agentów ISIS w Turcji, którzy przyjmują pieniądze na kupowanie niewolników (po prawej).

Trzeciego sierpnia była czwarta rocznica inwazji ISIS na Sindżar w Iraku i początek ludobójstwa Jazydów. Od tego dnia w 2014 r. około 3100 Jazydów albo zostało straconych, albo zginęli z odwodnienia i głodu, mówi organizacja Yazda. Co najmniej 6800 kobiet i dzieci porwali terroryści ISIS i poddali fizycznym torturom, skazali na seksualne niewolnictwo, zmuszali na przejście na islam, małych chłopców oddzielali od rodzin i zmuszali, by zostali dziećmi-żołnierzami, jak podaje raport zatytułowany Walka z czasem: dokumentowanie masowych grobów Jazydów zabitych przez Państwo Islamskie. Ponadto sądzi się, że trzy tysiące jazydzkich kobiet i dziewcząt nadal znajduje się w niewoli u ISIS, ale ich miejsce pobytu jest nieznane.

Według informacji Hale Gönültaş, dziennikarki z tureckiej witryny informacyjnej Gazete Duvar, jedno jazydzkie dziecko zostało niedawno sprzedane w Ankarze w Turcji, a następnie uwolnione dzięki staraniom mediacyjnym jazydzkich i humanitarnych organizacji. 30 lipca, trzy dni po pojawieniu się artykułu Gönültaş, otrzymała ona groźbę przez telefon komórkowy od mówiącego po turecku mężczyzny, który powiedział, że zna adres jej domu, a potem krzyknął: „Dżihad przyjdzie do tego kraju. Pilnuj się!”


Nie był to pierwszy raz, kiedy grożono Gönültaş za pisanie o potwornościach ISIS, W maju 2017 r. dostawała podobne groźby telefoniczne po opublikowaniu dwóch artykułów: 200 tysięcy dzieci w obozach ISIS i ISIS więzi 600 dzieci z Turcji.


Ponadto wysłano na jej adres e-mailowy wideo mówiących po turecku dzieci na szkoleniu wojskowym ISIS. W filmie, na którym jedno z dzieci obcina komuś głowę, dzieci mówią: „Jesteśmy tu dla dżihadu”.  


Gönültaş, której adwokat wniósł w związku z tymi groźbami skargę o popełnienie przestępstwa, powiedziała Gatestone:  

"Dziecko zostało sprzedane, a to jest zbrodnia przeciwko ludzkości; nie sądzę, by jedynym sprawcą było ISIS. Zaangażowana w to jest większa sieć organizacyjna. Mój reportaż ujawnił tę rzeczywistość. Jestem dziennikarką od 22 lat i wiele razy dostawałam podobne groźby. Nie żyję w strachu i niepokoju. Nadal będę informować o faktach”.

W swoim artykule Gönültaş przytacza wywiad, jaki przeprowadziła z Azadem Barış, założycielem i prezesem Fundacji Kulturalnej Jazydów, który powiedział, że jazydzka dziewczynka, pojmana w niewolę podczas inwazji ISIS na Sindżar w 2014 r., została sprzedana za cenę ustaloną przez ISIS poprzez ”pośredników” w Ankarze.

"Aby uwolnić dziecko społeczność Jazydów i organizacje pomocy humanitarnej – godni zaufania pośrednicy, którzy chcieli uratować dziecko – skontaktowali się z pośrednikami, którzy działali w imieniu ISIS… Dziecko wywieziono następnie szybko z Turcji przy pomocy międzynarodowych organizacji i połączono z rodziną. Na ile wiemy, tureckie siły bezpieczeństwa nie były o tym poinformowane. Priorytetem było życie dziecka i szybkie zabranie jej w bezpieczne miejsce. I dziecko bezpiecznie połączyło się z rodziną”.

Barış powiedział także, że jazydzkie kobiety były masowo gwałcone przez terrorystów ISIS, którzy nazywali je ”łupami wojennymi” i twierdzili, że gwałcenie ich jest ”religijnie dozwolone ("dżaiz" po arabsku):

"Kobiety przenoszono z domu do domu i w każdym spotykały je te same tortury seksualne i psychiczne. Według wypowiedzi świadków, członkowie ISIS gwałcili je zbiorowo trzy razy dziennie. Dziesiątki kobiet odbierały sobie życie przez wieszanie się na swoich chustach na głowę.


Stworzono targ niewolników na platformie internetowej znanej jako ‘głęboka sieć’ [deep web]. Nie tylko kobiety, ale także dzieci są sprzedawane na aukcjach na głębokiej sieci… Kiedy transakcja zostaje zawarta w Internecie, pośrednicy tych, którzy kupują kobiety, i pośrednicy ISIS spotykają się w miejscu uznanym za ‘bezpieczne’ przez obie strony. Kobiety i dzieci przekazywane są kupującym. Niektóre rodziny jazydzkie uwolniły swoje żony, dzieci i krewnych przy pomocy zaufanych pośredników, którzy w ich imieniu dołączyli do aukcji w głębokiej sieci.   Cena uwolnienia kobiet i dzieci waha się od 5 do 25 tysięcy euro… Nasi zaginieni ludzie są nadal w większości w niewoli u ISIS. Gdziekolwiek jest ISIS, tam na ogół są kobiety i dzieci. Ale teraz już nieczęsto słyszy się o sprzedawaniu kobiet”.

Także według Barış, drugą największą grupą Jazydów trzymanych w niewoli są chłopcy poniżej dziewiątego roku życia:

"otrzymują [oni] edukację dżihadysty od ISIS; poddani są praniu mózgów i zmuszani do zmiany religii. Każdy z nich wychowywany jest na dżihadystę. Nie mamy jednak pełnych informacji o dokładnej liczbie i miejscach pobytu naszych porwanych dzieci”.  

Nie po raz pierwszy media poinformowały o sprzedaży Jazydów w Turcji. W 2015 r. niemiecka publiczna stacja telewizyjna ARD pokazała materiał zdjęciowy dokumentujący handel niewolnikami prowadzony przez ISIS via biuro łącznikowe w prowincji Gaziantep w południowowschodniej Turcji w pobliżu granicy z Syrią.  


W 2016 r. turecka gazeta „Hürriyet” informowała, że policja w Gaziantep zrobiła nalot na biuro w Gaziantep i znalazła 370 tysięcy dolarów, wiele zagranicznych (nie tureckich) paszportów i 1768 stron pokwitowań po arabsku, które pokazywały transfer milionów dolarów między Syrią a Turcją.


Sześciu Syryjczyków postawiono w Turcji w stan oskarżenia za ich udział w tym procederze, ale wszyscy zostali uniewinnieni z „braku dowodów”.  Żaden członek Izby Adwokackiej Gaziantep, która złożyła skargę na biuro do władz, nie został zaproszony na przewód sądowy. Według Mehmeta Yalçınkaya, prawnika i członka Izby Adwokackiej Gaziantep:

"Sąd, bez obejrzenia dokumentów znalezionych przez policję, podjął decyzję o uniewinnieniu… Dowiedzieliśmy się o tej decyzji o uniewinnieniu przez przypadek. Fakt, że proces zakończył się w ciągu 16 dni oraz, że 1768 stron dokumentów przekazano sądowi dopiero po wyroku uniewinniającym, pokazuje, że nie był to uczciwy proces”.

Zwracając się do Komisji ds. Zagranicznych Izby Reprezentantów USA 9 grudnia 2015 r.,   Mirza Ismail, założyciel i przewodniczący Human Rights Organization-International, powiedział między innymi:

"My, Jazydzi, rozpaczliwie potrzebujemy waszej natychmiastowej pomocy i wsparcia. Przez naszą liczącą sześć tysięcy lat historię Jazydzi doświadczyli 74 ludobójstw na Bliskim Wschodzie, włącznie z obecnie trwającym ludobójstwem. Dlaczego? Po prostu dlatego, że nie jesteśmy muzułmanami. Jesteśmy starożytnym i dumnym ludem z serca Mezopotamii, miejsca narodzin cywilizacji i miejsca narodzin wielu religii świata. I jesteśmy dzisiaj, w 2015 r., na skraju unicestwienia. W reakcji na nasze cierpienia na całym świecie panuje głęboka, obrzydliwa cisza. My, Jazydzi, jesteśmy w oczach muzułmanów ‘niewiernymi’, więc uważają, że mogą nas zabijać, gwałcić, brać do niewoli i zmuszać do nawrócenia.

...

Błagam was wszystkich i każdego z osobna w imię człowieczeństwa o udzielenie nam wsparcia w tym kluczowym czasie, by uratować rdzenne i pokojowe ludy Bliskiego Wschodu”.

Trzy lata po tym żarliwym błaganiu Jazydzi nadal są w niewoli i są sprzedawani przez ISIS z udziałem Turcji, podczas gdy życie dziennikarki, która ujawnia tę zbrodnię, jest zagrożone. Przywrócenie porwanych Jazydów ich rodzinom i postawienie sprawców przed sądem powinno być priorytetem cywilizowanych rządów na całym świecie, nie tylko po to, by zatrzymać prześladowania i niewolę Jazydów, ale także, by pokonać dżihad.    


Pytaniem jest czy członek NATO, Turcja, jest częścią rozwiązania, czy częścią problemu. Czy Turcja – z tą drogą, na której się znajduje – w ogóle powinna mieć pozwolenie na pozostanie częścią NATO?  


Yazidi Slavery, Child Trafficking, Death Threats to Journalist: Should Turkey Remain in Nato?

Gatestone Institute, 8 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka dziennikarka, która od pewnego czasu znajduje się w Stanach Zjednoczonych.  

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 584 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk