Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 06:44

« Poprzedni Następny »


Nie wierzcie Abbasowi;
my chcemy dżihadu


Khaled Abu Toameh 2014-05-09

Czy Hamas zmieni swoją ideologię i uzna prawo Izraela do istnienia po podpisaniu ugody o “pojednaniu” z Fatahem?


Według Autonomii Palestyńskiej (AP) odpowiedź brzmi “tak”. Ale według Hamasu odpowiedzią jest gromkie „nie” i zapowiedź dalszego prowadzenia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi.


Prezydent AP, Mahmoud Abbas, oznajmił w zeszłym tygodniu, że rząd jedności palestyńskiej, do którego wejdą przedstawiciele Hamasu, nie tylko uzna Izrael, ale odrzuci przemoc.


Abbas powiedział funkcjonariuszom OWP w Ramallah, że rząd jedności nie będzie zajmował się procesem pokojowym z Izraelem. Abbas podkreślił, że kierownictwo OWP będzie odpowiedzialne za proces pokojowy, podczas gdy odpowiedzialność rządu jedności będzie ograniczona do zajmowania się codziennymi sprawami społeczeństwa palestyńskiego.


“Negocjacje są sprawą OWP, ponieważ reprezentuje ona wszystkich Palestyńczyków – powiedział Abbas. – Równocześnie ja uznaję Izrael i rząd uzna Izrael. Ja odrzucam przemoc i rząd odrzuci przemoc. Ja uznaję porozumienia międzynarodowe i rząd je uzna. Nikt nie może nazwać tego rządu terrorystycznym”.


Wypowiedzi Abbasa stanowiły niespodziankę dla Hamasu, którego przywódcy gwałtownie zaprzeczyli, że są gotowi do jakimkolwiek rezygnacji z terroryzmu i do uznania prawa Izraela do istnienia.


Tymczasem, choć wypowiedzi Abbasa o uznaniu Izraela i odrzuceniu przemocy zostały bardzo nagłośnione w mediach zachodnich głównego nurtu, ci sami dziennikarze właściwie nie zauważyli zapewnień Hamasu, że będzie nadal kontynuował działania dla osiągnięcia swojego celu, którym jest zniszczenia Izraela.


Mniej niż 48 godzin po wypowiedzi Abbasa, przewodniczący Biura Politycznego Hamasu Chaled Maszaal oświadczył, że jego ruch nie porzucił świętej wojny.


Zwracając się przez telefon do zwolenników Hamasu w Ramallah Maszaal powiedział:


“Naszą drogą jest opór, a naszym wyborem jest dżihad. To jest oryginalna strategia palestyńska. Chcemy zbudować naszą ojczyznę i wyzwolić nasz kraj i miejsca święte, sprowadzić z powrotem uchodźców i uwolnić więźniów. Na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, wewnątrz i na zewnątrz, naszym wyborem jest opór, a karabin jest naszym sposobem. Nie ma historii ani przyszłości bez dżihadu i oporu”.

Mahmoud Abbas (po lewej) i Chaled Maszal. (Zdjęcia: Abbas - European Union / Mashaal - Wikimedia Commons)
Mahmoud Abbas (po lewej) i Chaled Maszal. (Zdjęcia: Abbas - European Union / Mashaal - Wikimedia Commons)

Maszaal przemawiał podczas pogrzebu dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu, zabitych 16 lat temu przez Izraelskie Siły Obronne. Zwłoki braci Emada i Adela Awadallah zostały przekazane ich rodzinie w zeszłym tygodniu.  


Pogrzeb i zorganizowany po nim wiec upamiętniający śmierć braci Awadallah zamienił się w olbrzymi pokaz siły Hamasu w Ramallah – w zaledwie dwa dni po ogłoszeniu przez Abbasa, że Hamas uzna Izrael i porzuci przemoc po przystąpieniu do rządu jedności z jego frakcją Fatahu.


Palestyńczycy mówili, że olbrzymia frekwencja jest wskazówką popularności Hamasu na Zachodnim Brzegu. Podczas obu imprez rzecznicy i zwolennicy Hamasu skandowali hasła wzywające do zemsty i nasilenia ataków terrorystycznych na Izrael.


Dalsze dowody determinacji Hamasu trzymania się swojej ideologii terroryzmu dostarczył inny wysoki rangą przywódca ruchu, Mahmoud al-Zahar.


W wywiadzie dla Reutersa al-Zahar, którego bazą jest Strefa Gazy, ostro zaprzeczył twierdzeniu Abbasa, że Hamas ma się zmienić. Podkreślił, że palestyński rząd jedności nie doprowadzi Hamasu do uznania prawa Izraela do istnienia i nie spowoduje, że jakikolwiek członek Hamasu przejdzie pod kontrolę władz Mahmouda Abbasa.


“Abbas nie mówi prawdy – powiedział al-Zahar. – Mówi on [Abbas] ‘To jest mój rząd’. Ale to nie jest jego rząd. Jest to rząd jedności narodowej. Propaguje go w ten sposób, żeby zminimalizować naciski”.


Także niektórzy czołowi działacze OWP, blisko związani z Abbasem, jak Hanan Aszrawi i Saeb Erekat, zaprzeczyli wypowiedziom swojego przywódcy.


W ostatnich kilku dniach cytowano ich słowa, że Hamas nie ma obowiązku uznania Izraela ani zmiany swojej ideologii w wyniku paktu o “pojednaniu” z Fatahem.


Podczas gdy Erekat powiedział, że Hamas nie jest organizacją terrorystyczną, Aszrawi, w wywiadzie dla CNN, powiedziała wyraźnie, że nie ma powodu, by Hamas zmienił się: „Hamas nie uznaje Izraela, ponieważ Hamas jest ruchem, a ruchy nie uznają państw – powiedziała. – Tylko państwa uznają się wzajemnie”.


Układ o “pojednaniu” nie odnosi się w żaden sposób do kwestii terroryzmu ani uznania prawa Izraela do istnienia. Hamas podpisał ten układ nie dlatego, że zdecydował się porzucić przemoc i zaakceptować Izrael, ale ponieważ widzi to jako okazję przywrócenia stosunków z innymi krajami arabskimi i skorzystania z zachodniej pomocy finansowej, którą Zachód dostarcza Autonomii Palestyńskiej.


Abbas wie doskonale, że Hamas nie zmienił się i nie zmieni się. Ale, jak powiedział Mahmoud al-Zahar z Hamasu, Abbas stara się ugłaskać USA i Izrael po podpisaniu paktu o „pojednaniu”. Abbas stara się uniknąć wstrzymania amerykańskiej i europejskiej pomocy finansowej i potencjalnych izraelskich sankcji ekonomicznych i dlatego próbuje pomniejszyć znaczenie zbliżenia z Hamasem


Po swoim „dramatycznym” wystąpieniu Abbas czeka obecnie, by zobaczyć, czy Amerykanie, Europejczycy i Izraelczycy kupią jego twierdzenie, że rząd jedności uzna Izrael i odrzuci przemoc. Jeśli zrobią to, przypisze sobie zasługę za zapewnienie dalszej pomocy finansowej nie tylko dla Autonomii Palestyńskiej, ale także dla Hamasu. Jeśli tego nie kupią, Abbas będzie zmuszony czasowo zawiesić umowę z Hamasem, by uniknąć utraty środków pomocowych.


W przeszłości Abbas wygłaszał podobne twierdzenia o zamiarach Hamasu, ale ten ruch nigdy nie zrobił żadnego kroku wskazującego na gotowość do zmiany.


Słowa Abbasa mogą brzmieć miło dla ucha i podnosić ludzi Zachodu na duchu, ale muszą oni pamiętać, że nie jest on rzecznikiem Hamasu. Nade wszystko świat musi słuchać tego, co mówi sam Hamas.  


Hamas-Abbas-Jihad

Gatestone Institute, 5 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 591 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk