Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 14:36

« Poprzedni Następny »


Nie wierzcie Abbasowi;
my chcemy dżihadu


Khaled Abu Toameh 2014-05-09

Czy Hamas zmieni swoją ideologię i uzna prawo Izraela do istnienia po podpisaniu ugody o “pojednaniu” z Fatahem?


Według Autonomii Palestyńskiej (AP) odpowiedź brzmi “tak”. Ale według Hamasu odpowiedzią jest gromkie „nie” i zapowiedź dalszego prowadzenia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi.


Prezydent AP, Mahmoud Abbas, oznajmił w zeszłym tygodniu, że rząd jedności palestyńskiej, do którego wejdą przedstawiciele Hamasu, nie tylko uzna Izrael, ale odrzuci przemoc.


Abbas powiedział funkcjonariuszom OWP w Ramallah, że rząd jedności nie będzie zajmował się procesem pokojowym z Izraelem. Abbas podkreślił, że kierownictwo OWP będzie odpowiedzialne za proces pokojowy, podczas gdy odpowiedzialność rządu jedności będzie ograniczona do zajmowania się codziennymi sprawami społeczeństwa palestyńskiego.


“Negocjacje są sprawą OWP, ponieważ reprezentuje ona wszystkich Palestyńczyków – powiedział Abbas. – Równocześnie ja uznaję Izrael i rząd uzna Izrael. Ja odrzucam przemoc i rząd odrzuci przemoc. Ja uznaję porozumienia międzynarodowe i rząd je uzna. Nikt nie może nazwać tego rządu terrorystycznym”.


Wypowiedzi Abbasa stanowiły niespodziankę dla Hamasu, którego przywódcy gwałtownie zaprzeczyli, że są gotowi do jakimkolwiek rezygnacji z terroryzmu i do uznania prawa Izraela do istnienia.


Tymczasem, choć wypowiedzi Abbasa o uznaniu Izraela i odrzuceniu przemocy zostały bardzo nagłośnione w mediach zachodnich głównego nurtu, ci sami dziennikarze właściwie nie zauważyli zapewnień Hamasu, że będzie nadal kontynuował działania dla osiągnięcia swojego celu, którym jest zniszczenia Izraela.


Mniej niż 48 godzin po wypowiedzi Abbasa, przewodniczący Biura Politycznego Hamasu Chaled Maszaal oświadczył, że jego ruch nie porzucił świętej wojny.


Zwracając się przez telefon do zwolenników Hamasu w Ramallah Maszaal powiedział:


“Naszą drogą jest opór, a naszym wyborem jest dżihad. To jest oryginalna strategia palestyńska. Chcemy zbudować naszą ojczyznę i wyzwolić nasz kraj i miejsca święte, sprowadzić z powrotem uchodźców i uwolnić więźniów. Na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, wewnątrz i na zewnątrz, naszym wyborem jest opór, a karabin jest naszym sposobem. Nie ma historii ani przyszłości bez dżihadu i oporu”.

Mahmoud Abbas (po lewej) i Chaled Maszal. (Zdjęcia: Abbas - European Union / Mashaal - Wikimedia Commons)
Mahmoud Abbas (po lewej) i Chaled Maszal. (Zdjęcia: Abbas - European Union / Mashaal - Wikimedia Commons)

Maszaal przemawiał podczas pogrzebu dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu, zabitych 16 lat temu przez Izraelskie Siły Obronne. Zwłoki braci Emada i Adela Awadallah zostały przekazane ich rodzinie w zeszłym tygodniu.  


Pogrzeb i zorganizowany po nim wiec upamiętniający śmierć braci Awadallah zamienił się w olbrzymi pokaz siły Hamasu w Ramallah – w zaledwie dwa dni po ogłoszeniu przez Abbasa, że Hamas uzna Izrael i porzuci przemoc po przystąpieniu do rządu jedności z jego frakcją Fatahu.


Palestyńczycy mówili, że olbrzymia frekwencja jest wskazówką popularności Hamasu na Zachodnim Brzegu. Podczas obu imprez rzecznicy i zwolennicy Hamasu skandowali hasła wzywające do zemsty i nasilenia ataków terrorystycznych na Izrael.


Dalsze dowody determinacji Hamasu trzymania się swojej ideologii terroryzmu dostarczył inny wysoki rangą przywódca ruchu, Mahmoud al-Zahar.


W wywiadzie dla Reutersa al-Zahar, którego bazą jest Strefa Gazy, ostro zaprzeczył twierdzeniu Abbasa, że Hamas ma się zmienić. Podkreślił, że palestyński rząd jedności nie doprowadzi Hamasu do uznania prawa Izraela do istnienia i nie spowoduje, że jakikolwiek członek Hamasu przejdzie pod kontrolę władz Mahmouda Abbasa.


“Abbas nie mówi prawdy – powiedział al-Zahar. – Mówi on [Abbas] ‘To jest mój rząd’. Ale to nie jest jego rząd. Jest to rząd jedności narodowej. Propaguje go w ten sposób, żeby zminimalizować naciski”.


Także niektórzy czołowi działacze OWP, blisko związani z Abbasem, jak Hanan Aszrawi i Saeb Erekat, zaprzeczyli wypowiedziom swojego przywódcy.


W ostatnich kilku dniach cytowano ich słowa, że Hamas nie ma obowiązku uznania Izraela ani zmiany swojej ideologii w wyniku paktu o “pojednaniu” z Fatahem.


Podczas gdy Erekat powiedział, że Hamas nie jest organizacją terrorystyczną, Aszrawi, w wywiadzie dla CNN, powiedziała wyraźnie, że nie ma powodu, by Hamas zmienił się: „Hamas nie uznaje Izraela, ponieważ Hamas jest ruchem, a ruchy nie uznają państw – powiedziała. – Tylko państwa uznają się wzajemnie”.


Układ o “pojednaniu” nie odnosi się w żaden sposób do kwestii terroryzmu ani uznania prawa Izraela do istnienia. Hamas podpisał ten układ nie dlatego, że zdecydował się porzucić przemoc i zaakceptować Izrael, ale ponieważ widzi to jako okazję przywrócenia stosunków z innymi krajami arabskimi i skorzystania z zachodniej pomocy finansowej, którą Zachód dostarcza Autonomii Palestyńskiej.


Abbas wie doskonale, że Hamas nie zmienił się i nie zmieni się. Ale, jak powiedział Mahmoud al-Zahar z Hamasu, Abbas stara się ugłaskać USA i Izrael po podpisaniu paktu o „pojednaniu”. Abbas stara się uniknąć wstrzymania amerykańskiej i europejskiej pomocy finansowej i potencjalnych izraelskich sankcji ekonomicznych i dlatego próbuje pomniejszyć znaczenie zbliżenia z Hamasem


Po swoim „dramatycznym” wystąpieniu Abbas czeka obecnie, by zobaczyć, czy Amerykanie, Europejczycy i Izraelczycy kupią jego twierdzenie, że rząd jedności uzna Izrael i odrzuci przemoc. Jeśli zrobią to, przypisze sobie zasługę za zapewnienie dalszej pomocy finansowej nie tylko dla Autonomii Palestyńskiej, ale także dla Hamasu. Jeśli tego nie kupią, Abbas będzie zmuszony czasowo zawiesić umowę z Hamasem, by uniknąć utraty środków pomocowych.


W przeszłości Abbas wygłaszał podobne twierdzenia o zamiarach Hamasu, ale ten ruch nigdy nie zrobił żadnego kroku wskazującego na gotowość do zmiany.


Słowa Abbasa mogą brzmieć miło dla ucha i podnosić ludzi Zachodu na duchu, ale muszą oni pamiętać, że nie jest on rzecznikiem Hamasu. Nade wszystko świat musi słuchać tego, co mówi sam Hamas.  


Hamas-Abbas-Jihad

Gatestone Institute, 5 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk