Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:54

« Poprzedni Następny »


Izraelożercy kłamią statystyką


Elder of Ziyon 2022-11-18

Zatrzymanie Palestyńczyka przed wejściem na dziedziniec meczetu Al-Aksa 21 maja 2021 (zdjęcie AFP)
Zatrzymanie Palestyńczyka przed wejściem na dziedziniec meczetu Al-Aksa 21 maja 2021 (zdjęcie AFP)

1: Statystyka aresztowań 


Autorka o nazwisku Laith Hanbali z Al-Shabaka – Sieci Polityki Palestyńskiej napisała na Twitterze: „Izrael w październiku aresztował 690 Palestyńczyków. To mniej więcej jeden Palestyńczyk aresztowany co godzinę przez cały miesiąc!”

 

Brzmi okropnie, prawda? Tak uważało ponad 1300 osób.

 

W tym miejscu ważne jest uświadomienie analfabetyzmu matematycznego. Wygląda na to, że większość ludzi nie potrafi spojrzeć krytycznie na tę statystykę, by zdać sobie sprawę, jak bardzo jest ona zwodnicza. 


Zacznijmy od innego palestyńskiego źródła, Muetty, palestyńskiego think tanku, który publikuje comiesięczne statystyki dotyczące „aktów oporu”. W październiku doliczyli się 1999 takich czynów. Niektóre z nich są niejasne, jak „odpieranie ataków osadników”, co może znaczyć wszystko, ale prawie tysiąc wymienionych zdarzeń jest potencjalnie śmiertelnych – strzelaniny, bomby zapalające, pchnięcia nożem, taranowanie samochodami, rzucanie kamieniami. 

 

Według ich własnych obliczeń, Izrael aresztował ułamek liczby Palestyńczyków zaangażowanych w akty przemocy. A liczba ta znacznie wzrosła w tym roku.

 

Czy 690 aresztowań to ogromna liczba w porównaniu z liczbą ataków? Oczywiście, że nie. Jeśli już, to dowodzi to, że izraelskie aresztowania nie są arbitralne, a wręcz nie są wystarczające, biorąc pod uwagę liczbę aktów przemocy wymierzonych w IDF i izraelskich cywilów. 

 

Biorąc pod uwagę liczbę Palestyńczyków, czy 690 aresztowań to nadmierna liczba? Przeciwnie. Liczba ta wygląda zdecydowanie mizernie w porównaniu z liczbą aresztowań w dużych amerykańskich miastach o porównywalnej liczbie ludności.

 

Na terytoriach jest około 4,7 miliona Palestyńczyków, około 2,7 miliona na Zachodnim Brzegu. To więcej niż w granicach miast Chicago, Houston i Filadelfii. Ale w październiku w Filadelfii (1,6 miliona mieszkańców) policja aresztowała 1858 osób, co stanowi mniej więcej pięciokrotność wskaźnika aresztowań na milion Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

 

Brzmi źle? Poczekajcie.

 

Chicago aresztowało w październiku ponad 13 000 osób – ponad 18 na godzinę.

 

To nic w porównaniu z Houston, z ponad 40 tysiącami aresztowań we wrześniu (ostatni miesiąc ze statystykami). To 56 osób na godzinę!

 

Czy 690 aresztowań w ciągu miesiąca to naprawdę aż tak źle? To tyle, ile w październiku  aresztowano w Chattanooga, TN (182 tysięcy mieszkańców). 

 

A co z miastami poza Stanami Zjednoczonymi? Może to USA jest anomalią?

 

Nie. W październiku londyńska policja aresztowała 11 263 osoby. W rzeczywistości aresztowali 988 nieletnich! 

 

Wyobraźcie sobie wrzawę, gdyby Izrael co miesiąc aresztował 1000 palestyńskich nieletnich!

 

(Londyn ma prawie 9 milionów ludzi, ale nawet jeśli zmniejszysz tę liczbę o 75%, aby dopasować ją tylko do Zachodniego Brzegu, to i tak przyćmiewa to liczbę aresztowań przeprowadzonych przez Izrael).

 

Bez kontekstu statystyki są bez sensu. Dlatego antyizraelscy aktywiści nigdy, przenigdy nie porównują Izraela do nikogo innego.

 

Bo wtedy wyszliby na idiotów.

 

Israel haters lying with statistics, part 1: Arrest statistics

 

Część 2: Chrześcijanie w Jerozolimie


Daniel Seidemann napisał na Twitterze: „W Jerozolimie w 1948 roku społeczność chrześcijańska Jerozolimy stanowiła prawie 20% populacji miasta. Dziś liczba ta wynosi około 1,5%. Interesom bezbronnej społeczności chrześcijańskiej w Ziemi Świętej nie służy pusta hasbara. "

 


Więc co on mówi? Że chrześcijanie wyjechali z powodu polityki Izraela?

 

Rzeczywista liczba chrześcijan wzrastała, choć powoli, od 1967 roku. Jedyny raz, kiedy populacja chrześcijan zmniejszyła się, miała miejsce pod rządami Jordanii, z 29 400 w 1944 roku do 12 400 w 1967 roku.

 

Chrześcijanie nie opuścili kraju pod rządami Izraela, ale uciekali spod rządów muzułmanów.

 

Co jest zgodne z zachowaniem populacji chrześcijańskiej na całym Bliskim Wschodzie – z wyjątkiem Izraela.

 

W rzeczywistości liczba chrześcijan powoli rosła pod rządami żydowskimi, spadała pod rządami palestyńskimi. 

 

Chrześcijańska witryna, powołując się na badania ankietowe, opisuje dlaczego:

Głównym czynnikiem napędzającym chrześcijańską emigrację są prześladowania. W ankiecie przeprowadzonej przez Philos Project i PCPSR ponad 40% ankietowanych palestyńskich chrześcijan wskazało, że czują, że muzułmanie nie chcą ich widzieć w Palestynie. Ponadto 44% uważa, że chrześcijanie są dyskryminowani przy poszukiwaniu pracy, a 50% określa swoją sytuację ekonomiczną jako „złą lub bardzo złą”. Prawie 30% zostało nazwanych przez muzułmanów „niewiernymi” lub „krzyżowcami”.

 

Przemoc nie jest obca palestyńskim chrześcijanom. Ojciec Justinus, mnich z klasztoru Jacob's Well na obrzeżach Nablus, palestyńskiego miasta na Zachodnim Brzegu, został pobity w styczniu 2022 roku. Ten stary mnich przeżył 32 zagrażające życiu ataki w czasie pobytu w klasztorze.

Seidemann używa procentów, a nie liczb bezwzględnych, ponieważ rzeczywista liczba chrześcijan w Jerozolimie wcale nie spadła. Ale powodem, dla którego odsetek chrześcijan spadł, jest to, że liczba Żydów w Jerozolimie gwałtownie wzrosła – jak też liczba muzułmanów, która wzrosła znacznie szybciej niż Żydów, z 55 000 do 320 000 od 1967 roku.

 

Jeśli Seidemann sugeruje, że chrześcijanie wyjeżdżają z powodu prześladowań ze strony Żydów – a dokładnie tak chce, żeby ludzie myśleli – to zgodnie z tą logiką Izrael uczynił z Jerozolimy raj dla palestyńskich muzułmanów!

 

Jest to kolejny przypadek, w którym antyizraelscy aktywiści polegają na tym, że ich czytelnicy są matematycznymi analfabetami – można więc stosować wobec nich propagandę wykorzystującą wprowadzające w błąd statystyki.

 

I dzieje się to cały czas. 

 

 (h/t YMedad)

Israel-haters lying with statistics, part 2: Christians in Jerusalem

 

Część 3: Statystyka zdrowotna izraelskich Arabów


Gazeta Al Quds (Wielka Brytania – język arabski) opublikowała artykuł na temat przepaści między Żydami a Arabami w statystykach dotyczących zdrowia w Izraelu. Zaczyna się następująco:

Nowe badanie oparte na oficjalnych danych medycznych ujawniło, że wskaźnik powszechnych chorób wśród Palestyńczyków w kraju jest wielokrotnie wyższy niż wśród Żydów, co jest wynikiem kilku czynników, w tym czynników zewnętrznych związanych z biedą i dyskryminacją rasową Arabów.


W przypadku zgonów z powodu chorób serca odsetek Arabów jest półtora raza wyższy niż wśród Żydów, a w przypadku śmierci w wyniku cukrzycy odsetek Arabów wzrasta do 2,3 razy w porównaniu z Żydami. Choroby naczyniowe i nerek są przyczyną dwóch i trzech czwartych zgonów Arabów częściej niż Żydów, a śmiertelność wzrasta dwukrotnie w wyniku chorób układu oddechowego.

Trzeba czytać znacznie dalej, aby dowiedzieć się, że głównymi przyczynami różnic nie są bieda lub dyskryminacja, ale styl życia: 

16,5% Żydów jest otyłych, w porównaniu do 23,5% wśród Arabów. Odsetek starszych żydowskich kobiet (w wieku 55-74 lata) otyłych wynosi 41%, w porównaniu do 70% wśród ich arabskich odpowiedniczek.  

 

Odsetek palaczy wynosi 22,9% dla Żydów i 35,5% dla Arabów. W populacji arabskiej jest dwukrotnie więcej osób wypalających ponad 20 papierosów dziennie niż w żydowskiej.

Czy to nie wyjaśniałoby różnic w cukrzycy i chorobach serca o wiele bardziej niż jakakolwiek różnica w ubóstwie?

 

Ponadto, jeśli ubóstwo powoduje choroby i krótszą oczekiwaną długość życia, można by oczekiwać, że społeczność charedim (ultrareligijni Żydzi) w Izraelu również będzie miała krótszą oczekiwaną długość życia. Prawda jest odwrotna – generalnie mają lepsze zdrowie niż ich niereligijni odpowiednicy. Jednym z podanych powodów jest to, że mają znacznie wyższy „kapitał społeczny” niż inni i mniejsze poczucie samotności. Ale istotne jest również to, że charedi (w przeciwieństwie do ich stereotypu) palą dużo rzadziej niż większość izraelskich mężczyzn – w 2010 roku paliło tylko 13,4%, w porównaniu do 23,9% wszystkich żydowskich mężczyzn w tym czasie. (Jednak Żydzi charedi są siedem razy bardziej narażeni na otyłość niż wszyscy Izraelczycy).

 

Ponownie widzimy, jak łatwo można manipulować statystykami dla celów antyizraelskiej propagandy, a większość ludzi nie wie wystarczająco dużo, by rozpoznać, jak prane są ich mózgi.

 

Israel-haters lying with statistics, part 3: Israeli Arab health stats

Elder of Ziyon, 13 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1253 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk