Prawda

Czwartek, 9 lutego 2023 - 10:21

« Poprzedni Następny »


Izraelożercy kłamią statystyką


Elder of Ziyon 2022-11-18

Zatrzymanie Palestyńczyka przed wejściem na dziedziniec meczetu Al-Aksa 21 maja 2021 (zdjęcie AFP)
Zatrzymanie Palestyńczyka przed wejściem na dziedziniec meczetu Al-Aksa 21 maja 2021 (zdjęcie AFP)

1: Statystyka aresztowań 


Autorka o nazwisku Laith Hanbali z Al-Shabaka – Sieci Polityki Palestyńskiej napisała na Twitterze: „Izrael w październiku aresztował 690 Palestyńczyków. To mniej więcej jeden Palestyńczyk aresztowany co godzinę przez cały miesiąc!”

 

Brzmi okropnie, prawda? Tak uważało ponad 1300 osób.

 

W tym miejscu ważne jest uświadomienie analfabetyzmu matematycznego. Wygląda na to, że większość ludzi nie potrafi spojrzeć krytycznie na tę statystykę, by zdać sobie sprawę, jak bardzo jest ona zwodnicza. 


Zacznijmy od innego palestyńskiego źródła, Muetty, palestyńskiego think tanku, który publikuje comiesięczne statystyki dotyczące „aktów oporu”. W październiku doliczyli się 1999 takich czynów. Niektóre z nich są niejasne, jak „odpieranie ataków osadników”, co może znaczyć wszystko, ale prawie tysiąc wymienionych zdarzeń jest potencjalnie śmiertelnych – strzelaniny, bomby zapalające, pchnięcia nożem, taranowanie samochodami, rzucanie kamieniami. 

 

Według ich własnych obliczeń, Izrael aresztował ułamek liczby Palestyńczyków zaangażowanych w akty przemocy. A liczba ta znacznie wzrosła w tym roku.

 

Czy 690 aresztowań to ogromna liczba w porównaniu z liczbą ataków? Oczywiście, że nie. Jeśli już, to dowodzi to, że izraelskie aresztowania nie są arbitralne, a wręcz nie są wystarczające, biorąc pod uwagę liczbę aktów przemocy wymierzonych w IDF i izraelskich cywilów. 

 

Biorąc pod uwagę liczbę Palestyńczyków, czy 690 aresztowań to nadmierna liczba? Przeciwnie. Liczba ta wygląda zdecydowanie mizernie w porównaniu z liczbą aresztowań w dużych amerykańskich miastach o porównywalnej liczbie ludności.

 

Na terytoriach jest około 4,7 miliona Palestyńczyków, około 2,7 miliona na Zachodnim Brzegu. To więcej niż w granicach miast Chicago, Houston i Filadelfii. Ale w październiku w Filadelfii (1,6 miliona mieszkańców) policja aresztowała 1858 osób, co stanowi mniej więcej pięciokrotność wskaźnika aresztowań na milion Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

 

Brzmi źle? Poczekajcie.

 

Chicago aresztowało w październiku ponad 13 000 osób – ponad 18 na godzinę.

 

To nic w porównaniu z Houston, z ponad 40 tysiącami aresztowań we wrześniu (ostatni miesiąc ze statystykami). To 56 osób na godzinę!

 

Czy 690 aresztowań w ciągu miesiąca to naprawdę aż tak źle? To tyle, ile w październiku  aresztowano w Chattanooga, TN (182 tysięcy mieszkańców). 

 

A co z miastami poza Stanami Zjednoczonymi? Może to USA jest anomalią?

 

Nie. W październiku londyńska policja aresztowała 11 263 osoby. W rzeczywistości aresztowali 988 nieletnich! 

 

Wyobraźcie sobie wrzawę, gdyby Izrael co miesiąc aresztował 1000 palestyńskich nieletnich!

 

(Londyn ma prawie 9 milionów ludzi, ale nawet jeśli zmniejszysz tę liczbę o 75%, aby dopasować ją tylko do Zachodniego Brzegu, to i tak przyćmiewa to liczbę aresztowań przeprowadzonych przez Izrael).

 

Bez kontekstu statystyki są bez sensu. Dlatego antyizraelscy aktywiści nigdy, przenigdy nie porównują Izraela do nikogo innego.

 

Bo wtedy wyszliby na idiotów.

 

Israel haters lying with statistics, part 1: Arrest statistics

 

Część 2: Chrześcijanie w Jerozolimie


Daniel Seidemann napisał na Twitterze: „W Jerozolimie w 1948 roku społeczność chrześcijańska Jerozolimy stanowiła prawie 20% populacji miasta. Dziś liczba ta wynosi około 1,5%. Interesom bezbronnej społeczności chrześcijańskiej w Ziemi Świętej nie służy pusta hasbara. "

 


Więc co on mówi? Że chrześcijanie wyjechali z powodu polityki Izraela?

 

Rzeczywista liczba chrześcijan wzrastała, choć powoli, od 1967 roku. Jedyny raz, kiedy populacja chrześcijan zmniejszyła się, miała miejsce pod rządami Jordanii, z 29 400 w 1944 roku do 12 400 w 1967 roku.

 

Chrześcijanie nie opuścili kraju pod rządami Izraela, ale uciekali spod rządów muzułmanów.

 

Co jest zgodne z zachowaniem populacji chrześcijańskiej na całym Bliskim Wschodzie – z wyjątkiem Izraela.

 

W rzeczywistości liczba chrześcijan powoli rosła pod rządami żydowskimi, spadała pod rządami palestyńskimi. 

 

Chrześcijańska witryna, powołując się na badania ankietowe, opisuje dlaczego:

Głównym czynnikiem napędzającym chrześcijańską emigrację są prześladowania. W ankiecie przeprowadzonej przez Philos Project i PCPSR ponad 40% ankietowanych palestyńskich chrześcijan wskazało, że czują, że muzułmanie nie chcą ich widzieć w Palestynie. Ponadto 44% uważa, że chrześcijanie są dyskryminowani przy poszukiwaniu pracy, a 50% określa swoją sytuację ekonomiczną jako „złą lub bardzo złą”. Prawie 30% zostało nazwanych przez muzułmanów „niewiernymi” lub „krzyżowcami”.

 

Przemoc nie jest obca palestyńskim chrześcijanom. Ojciec Justinus, mnich z klasztoru Jacob's Well na obrzeżach Nablus, palestyńskiego miasta na Zachodnim Brzegu, został pobity w styczniu 2022 roku. Ten stary mnich przeżył 32 zagrażające życiu ataki w czasie pobytu w klasztorze.

Seidemann używa procentów, a nie liczb bezwzględnych, ponieważ rzeczywista liczba chrześcijan w Jerozolimie wcale nie spadła. Ale powodem, dla którego odsetek chrześcijan spadł, jest to, że liczba Żydów w Jerozolimie gwałtownie wzrosła – jak też liczba muzułmanów, która wzrosła znacznie szybciej niż Żydów, z 55 000 do 320 000 od 1967 roku.

 

Jeśli Seidemann sugeruje, że chrześcijanie wyjeżdżają z powodu prześladowań ze strony Żydów – a dokładnie tak chce, żeby ludzie myśleli – to zgodnie z tą logiką Izrael uczynił z Jerozolimy raj dla palestyńskich muzułmanów!

 

Jest to kolejny przypadek, w którym antyizraelscy aktywiści polegają na tym, że ich czytelnicy są matematycznymi analfabetami – można więc stosować wobec nich propagandę wykorzystującą wprowadzające w błąd statystyki.

 

I dzieje się to cały czas. 

 

 (h/t YMedad)

Israel-haters lying with statistics, part 2: Christians in Jerusalem

 

Część 3: Statystyka zdrowotna izraelskich Arabów


Gazeta Al Quds (Wielka Brytania – język arabski) opublikowała artykuł na temat przepaści między Żydami a Arabami w statystykach dotyczących zdrowia w Izraelu. Zaczyna się następująco:

Nowe badanie oparte na oficjalnych danych medycznych ujawniło, że wskaźnik powszechnych chorób wśród Palestyńczyków w kraju jest wielokrotnie wyższy niż wśród Żydów, co jest wynikiem kilku czynników, w tym czynników zewnętrznych związanych z biedą i dyskryminacją rasową Arabów.


W przypadku zgonów z powodu chorób serca odsetek Arabów jest półtora raza wyższy niż wśród Żydów, a w przypadku śmierci w wyniku cukrzycy odsetek Arabów wzrasta do 2,3 razy w porównaniu z Żydami. Choroby naczyniowe i nerek są przyczyną dwóch i trzech czwartych zgonów Arabów częściej niż Żydów, a śmiertelność wzrasta dwukrotnie w wyniku chorób układu oddechowego.

Trzeba czytać znacznie dalej, aby dowiedzieć się, że głównymi przyczynami różnic nie są bieda lub dyskryminacja, ale styl życia: 

16,5% Żydów jest otyłych, w porównaniu do 23,5% wśród Arabów. Odsetek starszych żydowskich kobiet (w wieku 55-74 lata) otyłych wynosi 41%, w porównaniu do 70% wśród ich arabskich odpowiedniczek.  

 

Odsetek palaczy wynosi 22,9% dla Żydów i 35,5% dla Arabów. W populacji arabskiej jest dwukrotnie więcej osób wypalających ponad 20 papierosów dziennie niż w żydowskiej.

Czy to nie wyjaśniałoby różnic w cukrzycy i chorobach serca o wiele bardziej niż jakakolwiek różnica w ubóstwie?

 

Ponadto, jeśli ubóstwo powoduje choroby i krótszą oczekiwaną długość życia, można by oczekiwać, że społeczność charedim (ultrareligijni Żydzi) w Izraelu również będzie miała krótszą oczekiwaną długość życia. Prawda jest odwrotna – generalnie mają lepsze zdrowie niż ich niereligijni odpowiednicy. Jednym z podanych powodów jest to, że mają znacznie wyższy „kapitał społeczny” niż inni i mniejsze poczucie samotności. Ale istotne jest również to, że charedi (w przeciwieństwie do ich stereotypu) palą dużo rzadziej niż większość izraelskich mężczyzn – w 2010 roku paliło tylko 13,4%, w porównaniu do 23,9% wszystkich żydowskich mężczyzn w tym czasie. (Jednak Żydzi charedi są siedem razy bardziej narażeni na otyłość niż wszyscy Izraelczycy).

 

Ponownie widzimy, jak łatwo można manipulować statystykami dla celów antyizraelskiej propagandy, a większość ludzi nie wie wystarczająco dużo, by rozpoznać, jak prane są ich mózgi.

 

Israel-haters lying with statistics, part 3: Israeli Arab health stats

Elder of Ziyon, 13 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1192 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk