Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 18:03

« Poprzedni Następny »


Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami


Ben-Dror Yemini 2022-11-21


Bezczelne imprezy jedna w Tel Awiwie, chcąca porównywać Holocaust do Nakby i druga, głosowanie w ONZ, by Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości  zbadał legalność działań Izraela, są próbami skonstruowania antysemickiej narracji przy jednoczesnym podważeniu historycznej prawdy.

 

Goethe-Institut w Tel Awiwie, instytut zajmujący się językiem i kulturą niemiecką, miał w zeszłym tygodniu zorganizować imprezę zatytułowaną „Holocaust, Nakba i niemiecka pamięć kulturowa”


Po fali protestów, (w tym ze strony izraelskiego) Ministerstwa Spraw Zagranicznych, impreza została przełożona i przemianowane na „Zrozumienie bólu innych”. Po dalszych protestach Instytut ogłosił, że raz jeszcze odkłada imprezę na później z powodu „spodziewanych znacznych niepokojów”.

 

Goethe-Institut wydał później oświadczenie: „Pamięć pozostaje politycznie kontrowersyjną dziedziną. Żydzi skupiają się na Holocauście, podczas gdy Palestyńczycy skupiają się na pamiętnym roku 1948, kiedy setki tysięcy z nich zostały zmuszone do ucieczki w czasie, który jest znany po arabsku jako Nakba [rozumiana jako katastrofa palestyńska]”.


Omawiania „bólu innych”? To brzmi wspaniale. Ale to oszustwo. Porównywanie traumy narodowej do pamięci kulturowej jest zasadne, ale w tym przypadku jest to robione na potrzeby propagandy politycznej, mającej na celu zmianę historycznego związku między Nakbą a Holocaustem.


Te dwa wydarzenia miały miejsce z powodu ideologii ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. To przywódca palestyńskich Arabów, Hadżdż Amin al-Husseini, przybył w 1941 roku do Berlina, wzywając do zabicia wszystkich Żydów: „Zabijajcie Żydów, gdzie ich znajdziecie. Allah tak chce”.


To sekretarz generalny Ligi Arabskiej Abdul Rahman Azzam prowadził negocjacje z przywódcami pierwszych żydowskich osiedli w Izraelu, jednocześnie grożąc, że „będzie wojna na wyniszczenie”.


Antyizraelski wiec w Berlinie(Zdjęcie: EPA)

Antyizraelski wiec w Berlinie

(Zdjęcie: EPA)To założyciel Bractwa Muzułmańskiego, Hassan al-Banna, powiedział, że „jeśli powstanie państwo żydowskie, naród arabski wrzuci Żydów do morza”.


I to właśnie Fawzi al-Kawukdżi, arabski nacjonalista w okresie międzywojennym, pomagał nazistom w ich wysiłkach propagandowych, a następnie służył jako dowódca polowy Arabskiej Armii Wyzwolenia podczas wojny o niepodległość w 1948 r. Większość palestyńskich Arabów w tym czasie, podobnie jak ich przywódcy, również popierała nazistów.


Dochodzi do zniekształcenia pamięci, które ma na celu wymazanie jakiejkolwiek pamięci o fakcie, że arabski zbrojny opór przeciwko powstaniu Izraela był pod bezpośrednim wpływem ideologii nazistowskiej.


Można jednak przypuszczać, że żaden z tych tematów nie zostałby poruszony podczas imprezy w Goethe-Institut, która miało się odbyć w Tel Awiwie! Dzieje się tak dlatego, że celem było i nadal jest usprawiedliwienie legitymizowanej narracji, zgodnie z którą Żydzi byli ofiarami nazistów, a teraz Palestyńczycy są ofiarami Żydów.


Jednym z prelegentów na tej imprezie miał być prof. Amos Goldberg. Miał wygłosić wykład zatytułowany „Rzeczywistość konfliktu, okupacji i apartheidu”. Tak jak kiedyś propagowano fałszywe narracje przeciwko narodowi żydowskiemu, teraz są propagowane przeciwko państwu żydowskiemu.


Szef SS Heinrich Himmler i Mufti Hadżdż Amin al-Husseini podają sobie ręce.

Szef SS Heinrich Himmler i Mufti Hadżdż Amin al-Husseini podają sobie ręce.Można dokonywać porównań, ale bardziej odpowiednie byłoby porównanie różnych Nakb, które miały miejsce na całym świecie od zakończenia I wojny światowej w 1918 roku – co doprowadziło do powstania wielu państw narodowych, które dążyły do pozbycia się mniejszości.


Masowa fala deportacji mniejszości miała miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Nakby bez końca. Niemcy doznali także własnej Nakby - ponad 12 milionów Niemców zostało deportowanych z Czech, Polski i innych krajów.


Jeśli ktoś szuka porównania, to może porównać niemiecką i palestyńską Nakbę, które mają wspólny mianownik – agresorzy, którzy chcieli unicestwić inne narody, i ci, którzy stanęli po stronie agresorów, ostatecznie zapłacili za to wysoką cenę.


Można także porównać żydowską i palestyńską Nakbę. Żydzi mieszkający w krajach arabskich nie wypowiedzieli wojny krajom, w których mieszkali. Mimo to byli ofiarami pogromów, prześladowań, konfiskaty ich dobytku i wygnań.


Arabowie zaś wypowiedzieli wojnę Izraelowi. Rezultatem była Nakba. Ale ile wydarzeń jest organizowanych dla upamiętnienia żydowskiej Nakby? Triumfuje propaganda, a nie badania historyczne.


Zgromadzenie Ogólne ONZ(Zdjęcie: AP)

Zgromadzenie Ogólne ONZ

(Zdjęcie: AP)Izrael stoi w obliczu wieloaspektowej kampanii. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w zeszłym tygodniu wezwać Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) do zbadania zasadności rzekomej izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.


Mocarstwa zachodnie nie poparły głosowania w ONZ, ale wiele z nich, w tym rząd niemiecki, nadal finansuje organizacje popierające bojkot Izraela.


Na przykład - Fundacja Róży Luksemburg. Została założona przez Die Linke, niemiecką partię lewicową i odpowiada za finansowanie wspomnianej imprezy w Tel Awiwie. Zajmuje się także konfliktem izraelsko-palestyńskim, finansując organizacje, które odmawiają Izraelowi prawa do istnienia i wspierają palestyńskie „prawo powrotu” – zasadę mówiącą, że wszyscy palestyńscy uchodźcy i ich potomkowie mają prawo osiedlić się w Izraelu.


Nie jest też przypadkiem, że niemiecki parlament zatwierdził definicję antysemityzmu przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w 2016 roku, ale Fundacja Róży Luksemburg nadal finansuje organizacje, które zgodnie z tą samą definicją są uważane za antysemickie.


Nawiasem mówiąc, prof. Amos Goldberg podpisał się również pod apelem do rządu niemieckiego, aby nie przyjmował definicji IHRA.


When it comes to Israel, propaganda triumphs over fackts

Ynet News, 11 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Jemini 

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1256 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk