Prawda

Czwartek, 9 lutego 2023 - 09:59

« Poprzedni Następny »


Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami


Ben-Dror Yemini 2022-11-21


Bezczelne imprezy jedna w Tel Awiwie, chcąca porównywać Holocaust do Nakby i druga, głosowanie w ONZ, by Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości  zbadał legalność działań Izraela, są próbami skonstruowania antysemickiej narracji przy jednoczesnym podważeniu historycznej prawdy.

 

Goethe-Institut w Tel Awiwie, instytut zajmujący się językiem i kulturą niemiecką, miał w zeszłym tygodniu zorganizować imprezę zatytułowaną „Holocaust, Nakba i niemiecka pamięć kulturowa”


Po fali protestów, (w tym ze strony izraelskiego) Ministerstwa Spraw Zagranicznych, impreza została przełożona i przemianowane na „Zrozumienie bólu innych”. Po dalszych protestach Instytut ogłosił, że raz jeszcze odkłada imprezę na później z powodu „spodziewanych znacznych niepokojów”.

 

Goethe-Institut wydał później oświadczenie: „Pamięć pozostaje politycznie kontrowersyjną dziedziną. Żydzi skupiają się na Holocauście, podczas gdy Palestyńczycy skupiają się na pamiętnym roku 1948, kiedy setki tysięcy z nich zostały zmuszone do ucieczki w czasie, który jest znany po arabsku jako Nakba [rozumiana jako katastrofa palestyńska]”.


Omawiania „bólu innych”? To brzmi wspaniale. Ale to oszustwo. Porównywanie traumy narodowej do pamięci kulturowej jest zasadne, ale w tym przypadku jest to robione na potrzeby propagandy politycznej, mającej na celu zmianę historycznego związku między Nakbą a Holocaustem.


Te dwa wydarzenia miały miejsce z powodu ideologii ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. To przywódca palestyńskich Arabów, Hadżdż Amin al-Husseini, przybył w 1941 roku do Berlina, wzywając do zabicia wszystkich Żydów: „Zabijajcie Żydów, gdzie ich znajdziecie. Allah tak chce”.


To sekretarz generalny Ligi Arabskiej Abdul Rahman Azzam prowadził negocjacje z przywódcami pierwszych żydowskich osiedli w Izraelu, jednocześnie grożąc, że „będzie wojna na wyniszczenie”.


Antyizraelski wiec w Berlinie(Zdjęcie: EPA)

Antyizraelski wiec w Berlinie

(Zdjęcie: EPA)To założyciel Bractwa Muzułmańskiego, Hassan al-Banna, powiedział, że „jeśli powstanie państwo żydowskie, naród arabski wrzuci Żydów do morza”.


I to właśnie Fawzi al-Kawukdżi, arabski nacjonalista w okresie międzywojennym, pomagał nazistom w ich wysiłkach propagandowych, a następnie służył jako dowódca polowy Arabskiej Armii Wyzwolenia podczas wojny o niepodległość w 1948 r. Większość palestyńskich Arabów w tym czasie, podobnie jak ich przywódcy, również popierała nazistów.


Dochodzi do zniekształcenia pamięci, które ma na celu wymazanie jakiejkolwiek pamięci o fakcie, że arabski zbrojny opór przeciwko powstaniu Izraela był pod bezpośrednim wpływem ideologii nazistowskiej.


Można jednak przypuszczać, że żaden z tych tematów nie zostałby poruszony podczas imprezy w Goethe-Institut, która miało się odbyć w Tel Awiwie! Dzieje się tak dlatego, że celem było i nadal jest usprawiedliwienie legitymizowanej narracji, zgodnie z którą Żydzi byli ofiarami nazistów, a teraz Palestyńczycy są ofiarami Żydów.


Jednym z prelegentów na tej imprezie miał być prof. Amos Goldberg. Miał wygłosić wykład zatytułowany „Rzeczywistość konfliktu, okupacji i apartheidu”. Tak jak kiedyś propagowano fałszywe narracje przeciwko narodowi żydowskiemu, teraz są propagowane przeciwko państwu żydowskiemu.


Szef SS Heinrich Himmler i Mufti Hadżdż Amin al-Husseini podają sobie ręce.

Szef SS Heinrich Himmler i Mufti Hadżdż Amin al-Husseini podają sobie ręce.Można dokonywać porównań, ale bardziej odpowiednie byłoby porównanie różnych Nakb, które miały miejsce na całym świecie od zakończenia I wojny światowej w 1918 roku – co doprowadziło do powstania wielu państw narodowych, które dążyły do pozbycia się mniejszości.


Masowa fala deportacji mniejszości miała miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Nakby bez końca. Niemcy doznali także własnej Nakby - ponad 12 milionów Niemców zostało deportowanych z Czech, Polski i innych krajów.


Jeśli ktoś szuka porównania, to może porównać niemiecką i palestyńską Nakbę, które mają wspólny mianownik – agresorzy, którzy chcieli unicestwić inne narody, i ci, którzy stanęli po stronie agresorów, ostatecznie zapłacili za to wysoką cenę.


Można także porównać żydowską i palestyńską Nakbę. Żydzi mieszkający w krajach arabskich nie wypowiedzieli wojny krajom, w których mieszkali. Mimo to byli ofiarami pogromów, prześladowań, konfiskaty ich dobytku i wygnań.


Arabowie zaś wypowiedzieli wojnę Izraelowi. Rezultatem była Nakba. Ale ile wydarzeń jest organizowanych dla upamiętnienia żydowskiej Nakby? Triumfuje propaganda, a nie badania historyczne.


Zgromadzenie Ogólne ONZ(Zdjęcie: AP)

Zgromadzenie Ogólne ONZ

(Zdjęcie: AP)Izrael stoi w obliczu wieloaspektowej kampanii. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w zeszłym tygodniu wezwać Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) do zbadania zasadności rzekomej izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.


Mocarstwa zachodnie nie poparły głosowania w ONZ, ale wiele z nich, w tym rząd niemiecki, nadal finansuje organizacje popierające bojkot Izraela.


Na przykład - Fundacja Róży Luksemburg. Została założona przez Die Linke, niemiecką partię lewicową i odpowiada za finansowanie wspomnianej imprezy w Tel Awiwie. Zajmuje się także konfliktem izraelsko-palestyńskim, finansując organizacje, które odmawiają Izraelowi prawa do istnienia i wspierają palestyńskie „prawo powrotu” – zasadę mówiącą, że wszyscy palestyńscy uchodźcy i ich potomkowie mają prawo osiedlić się w Izraelu.


Nie jest też przypadkiem, że niemiecki parlament zatwierdził definicję antysemityzmu przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w 2016 roku, ale Fundacja Róży Luksemburg nadal finansuje organizacje, które zgodnie z tą samą definicją są uważane za antysemickie.


Nawiasem mówiąc, prof. Amos Goldberg podpisał się również pod apelem do rządu niemieckiego, aby nie przyjmował definicji IHRA.


When it comes to Israel, propaganda triumphs over fackts

Ynet News, 11 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Jemini 

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1192 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk