Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 23:23

« Poprzedni Następny »


”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela


Gerald M. Steinberg 2019-12-10

Izraelscy przedstawiciele wychodzą z Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi w Durban w 2001 roku, protestując wobec starań o przedstawienie Izraela jako jedynego rasistowskiego kraju na świecie. (zdjęcie: JUDA NGWENYA / REUTERS)

Izraelscy przedstawiciele wychodzą z Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi w Durban w 2001 roku, protestując wobec starań o przedstawienie Izraela jako jedynego rasistowskiego kraju na świecie. (zdjęcie: JUDA NGWENYA / REUTERS)Postmodernizm i postkolonializm w połączeniu z antysemityzmem stworzyły żyzny grunt do skrajnej antyizraelskiej demonizacji na kampusach.

W kwietniu 2002 roku dwoje brytyjskich pracowników uniwersyteckich znanych z prowadzenia antyizraelskich kampanii - Hillary i Steven Rose – rozpoczęli bojkot izraelskich uniwersytetów. Twierdzili, że reagują na (fałszywe) oskarżenia, że IDF dokonała „masakry” setek cywilów w operacji przeciwko palestyńskim zamachowcom-samobójcom. Kilka miesięcy wcześniej osławione NGO Forum na Konferencji ONZ w Durban w 2001 roku wezwało do bojkotów, prowadzących do „całkowitej izolacji Izraela jako państwa apartheidu”.

Teraz, w wiele lat później, uniwersytety i uczelnie są przywódcami w wojnie politycznej znanej jako BDS – bojkot, dywestycje i sankcje. Postmodernizm i postkolonializm, ideologie dla których historia jest jedynie społecznym konstruktem, a ofiary zachodniego imperializmu nie mogą popełnić niczego złego, w połączeniu z antysemityzmem stworzyły żyzny grunt dla skrajnej antyizraelskiej demonizacji.

 

W Israel Denial Cary Nelson, profesor angielskiego z University of Illinois (Urbana-Champaign), analizuje najbardziej zajadłych siewców nienawiści. Nelson przedstawia siebie “nie jako adwokata” ale raczej jako członka kadry uniwersyteckiej, który ścierał się z BDS w latach 2006-7 jako prezes American Association of University Professors. Zamiast milczeć tak jak wielu innych, postanowił zdemaskować twierdzenie, że „Izrael w największym na świecie stopniu łamie prawa człowieka”. To twierdzenie, pisze, „jest ewidentnie nieprzyzwoite. Polega na fantazji, że Izrael promieniuje zło daleko poza swoje granice, wzmacniając nową wersję żydowskiego celu opanowania świata”.

 

Nie jest to książka, którą czyta się jednym ciągiem od deski do deski – akcja nie skręca w nieprzewidywalny sposób i ponury obraz wyłania się z każdej z 427 stron tekstu (i 370 przypisów). Czytelnicy, którzy nie znają rozmiarów upadku nauki i zastąpienia jej ślepą ideologią, mogą zbyć to badanie jako absurdalną parodię.  

 

Trzon książki składa się z portretów czterech osób bez żadnego akademickiego zakotwiczenia w historii Bliskiego Wschodu, których fałszywe oświadczenia i irracjonalna nienawiść często przeradza się w ordynarny antysemityzm.  

 

Judith Butler, profesorka specjalizująca się w literaturze oraz badaniach gender i queer, jest żydowską uczestniczką tej grupy, której zjadliwa wrogość wobec syjonizmu (jest zwolenniczką jednego państwa, wyobrażając sobie ”sprawiedliwy i pokojowy rodzaj współistnienia”) zaczęła być widoczna już kiedy miała 20 lat.  

 

Nelson przytacza liczne przykłady, w których Butler pokazuje „antyimperialistyczny żargon polityki czystości” połączony z memem „ja jako Żydówka”, zilustrowane jej aktywnością w marginalnych grupach, takich jak Jewish Voice for Peace, które dążą do „wbicia klina” między amerykańskimi Żydami a Izraelczykami.

 

W odróżnieniu od tego aktywizm Saree’ego Makdisiego, profesora angielskiego na UCLA, można prześledzić do jego związków rodzinnych z nieżyjącym już Edwardem Saidem z Columbia University, pionierem kampanii antyizraelskich pod płaszczykiem nauki.

 

Trzeci portret przedstawia Stevena Salaitę, który zdaje się przyjął apel o likwidację Izraela, aby uruchomić swoją niezbyt obiecującą karierę w badaniach amerykańskich Indian, produkując to, co Nelson nazywa „ośmioma książkami w poszukiwaniu wroga”, o tytułach takich jak Israel’s Dead Soul [Martwa dusza Izraela] i Inter/Nationalism: Decolonizing Native America and Palestine [Inter/nacjonalizm: dekolonizacja rdzennych Amerykanów a Palestyna] oraz wiele ordynarnych porównań Izraela z nazistowskimi Niemcami. Salaita starał się użyć ich jako zastępstwa dla akademickich kwalifikacji niezbędnych do mianowania na pracownika uniwersyteckiego niskiego szczebla, ale w końcu nie udało się to ani jemu, ani ruchowi BDS, który go popierał.

 

Czwartą osobą, najgorszą na skali nienawiści i absurdalności, jest Jasbir Puar, profesorka z Rutgers University, specjalizująca się podobnie jak Butler, w badaniach gender i teorii queer (jej doktorat z UC Berkeley był o Trinidadzie). Jej pochodzenie, włącznie z miejscem urodzenia, jest niejasne, podobnie jak pochodzenie jej oskarżeń o izraelskie zabieranie narządów do przeszczepów, głodzenie palestyńskich dzieci i okaleczanie protestujących (by ułatwić biznes zbierania narządów).

 

W każdym z rozdziałów Nelson przytłacza czytelnika dowodami. W porównaniu do krzykliwych twierdzeń Puar, dowody Butler są bardziej prozaiczne, ale nie bardziej wiarygodne. Obala fałszywe twierdzenie Butler, że „tylko Żydzi [w Izraelu] mają prawo do pełnego obywatelstwa”, że uniwersytety dyskryminują arabskich studentów (w rzeczywistości arabscy studenci odnoszą korzyści z rozległej akcji afirmacyjnej) i jej określenie grup terrorystycznych, takich jak Hamas i Hezbollah jako  “postępowych ruchów społecznych”. Również, Makdisi, pisze Nelson, “raz za razem źle przedstawia fakty lub je źle interpretuje”. Cytując opinie izraelskiego Sądu Najwyższego, Nelson daje studentom, którym zalecono publikacje Makdisiego, narzędzia do obalenia ich tez.

 

Nelson dokumentuje także nadużycia procesu akademickich recenzji. Szeroko zakrojone medyczne twierdzenia Puar w jej przeniesionym na XXI wiek oszczerstwie o rytuale krwi, powinny były być natychmiast odrzucone przez Duke University Press po prostu na podstawie jej całkowitego braku wiedzy medycznej.

 

Jest w tej książce wiele więcej, włącznie z dyskusją o kursach poświęconych delegitymizacji, zastraszaniem studentów, którzy protestują, i profesjonalnej niekompetencji, jaka towarzyszy kampaniom BDS w akademickich stowarzyszeniach.  

 

Razem te rozdziały pokazują, że ataki na Izrael nie są reakcją na „okupację” po 1967 roku, ale są instynktowną nienawiścią.

 

Ujawniając stopnień, do jakiego świat akademicki jest szczególnie narażony, Nelson cytuje Davida Nirenberga Anti-Judaism: “Żyjemy w wieku, w którym miliony ludzi są codziennie wystawiane na jakąś odmianę argumentu, że trudności w świecie, a którym żyją, najlepiej wyjaśnić w kategoriach ‘Izraela’”.

 

Israel Denial’ lays bare academic attempts to delegitimize Israel

Jerusalem Post, 15 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk