Prawda

Piątek, 15 stycznia 2021 - 22:40

« Poprzedni Następny »


”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela


Gerald M. Steinberg 2019-12-10

Izraelscy przedstawiciele wychodzą z Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi w Durban w 2001 roku, protestując wobec starań o przedstawienie Izraela jako jedynego rasistowskiego kraju na świecie. (zdjęcie: JUDA NGWENYA / REUTERS)

Izraelscy przedstawiciele wychodzą z Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi w Durban w 2001 roku, protestując wobec starań o przedstawienie Izraela jako jedynego rasistowskiego kraju na świecie. (zdjęcie: JUDA NGWENYA / REUTERS)Postmodernizm i postkolonializm w połączeniu z antysemityzmem stworzyły żyzny grunt do skrajnej antyizraelskiej demonizacji na kampusach.

W kwietniu 2002 roku dwoje brytyjskich pracowników uniwersyteckich znanych z prowadzenia antyizraelskich kampanii - Hillary i Steven Rose – rozpoczęli bojkot izraelskich uniwersytetów. Twierdzili, że reagują na (fałszywe) oskarżenia, że IDF dokonała „masakry” setek cywilów w operacji przeciwko palestyńskim zamachowcom-samobójcom. Kilka miesięcy wcześniej osławione NGO Forum na Konferencji ONZ w Durban w 2001 roku wezwało do bojkotów, prowadzących do „całkowitej izolacji Izraela jako państwa apartheidu”.

Teraz, w wiele lat później, uniwersytety i uczelnie są przywódcami w wojnie politycznej znanej jako BDS – bojkot, dywestycje i sankcje. Postmodernizm i postkolonializm, ideologie dla których historia jest jedynie społecznym konstruktem, a ofiary zachodniego imperializmu nie mogą popełnić niczego złego, w połączeniu z antysemityzmem stworzyły żyzny grunt dla skrajnej antyizraelskiej demonizacji.

 

W Israel Denial Cary Nelson, profesor angielskiego z University of Illinois (Urbana-Champaign), analizuje najbardziej zajadłych siewców nienawiści. Nelson przedstawia siebie “nie jako adwokata” ale raczej jako członka kadry uniwersyteckiej, który ścierał się z BDS w latach 2006-7 jako prezes American Association of University Professors. Zamiast milczeć tak jak wielu innych, postanowił zdemaskować twierdzenie, że „Izrael w największym na świecie stopniu łamie prawa człowieka”. To twierdzenie, pisze, „jest ewidentnie nieprzyzwoite. Polega na fantazji, że Izrael promieniuje zło daleko poza swoje granice, wzmacniając nową wersję żydowskiego celu opanowania świata”.

 

Nie jest to książka, którą czyta się jednym ciągiem od deski do deski – akcja nie skręca w nieprzewidywalny sposób i ponury obraz wyłania się z każdej z 427 stron tekstu (i 370 przypisów). Czytelnicy, którzy nie znają rozmiarów upadku nauki i zastąpienia jej ślepą ideologią, mogą zbyć to badanie jako absurdalną parodię.  

 

Trzon książki składa się z portretów czterech osób bez żadnego akademickiego zakotwiczenia w historii Bliskiego Wschodu, których fałszywe oświadczenia i irracjonalna nienawiść często przeradza się w ordynarny antysemityzm.  

 

Judith Butler, profesorka specjalizująca się w literaturze oraz badaniach gender i queer, jest żydowską uczestniczką tej grupy, której zjadliwa wrogość wobec syjonizmu (jest zwolenniczką jednego państwa, wyobrażając sobie ”sprawiedliwy i pokojowy rodzaj współistnienia”) zaczęła być widoczna już kiedy miała 20 lat.  

 

Nelson przytacza liczne przykłady, w których Butler pokazuje „antyimperialistyczny żargon polityki czystości” połączony z memem „ja jako Żydówka”, zilustrowane jej aktywnością w marginalnych grupach, takich jak Jewish Voice for Peace, które dążą do „wbicia klina” między amerykańskimi Żydami a Izraelczykami.

 

W odróżnieniu od tego aktywizm Saree’ego Makdisiego, profesora angielskiego na UCLA, można prześledzić do jego związków rodzinnych z nieżyjącym już Edwardem Saidem z Columbia University, pionierem kampanii antyizraelskich pod płaszczykiem nauki.

 

Trzeci portret przedstawia Stevena Salaitę, który zdaje się przyjął apel o likwidację Izraela, aby uruchomić swoją niezbyt obiecującą karierę w badaniach amerykańskich Indian, produkując to, co Nelson nazywa „ośmioma książkami w poszukiwaniu wroga”, o tytułach takich jak Israel’s Dead Soul [Martwa dusza Izraela] i Inter/Nationalism: Decolonizing Native America and Palestine [Inter/nacjonalizm: dekolonizacja rdzennych Amerykanów a Palestyna] oraz wiele ordynarnych porównań Izraela z nazistowskimi Niemcami. Salaita starał się użyć ich jako zastępstwa dla akademickich kwalifikacji niezbędnych do mianowania na pracownika uniwersyteckiego niskiego szczebla, ale w końcu nie udało się to ani jemu, ani ruchowi BDS, który go popierał.

 

Czwartą osobą, najgorszą na skali nienawiści i absurdalności, jest Jasbir Puar, profesorka z Rutgers University, specjalizująca się podobnie jak Butler, w badaniach gender i teorii queer (jej doktorat z UC Berkeley był o Trinidadzie). Jej pochodzenie, włącznie z miejscem urodzenia, jest niejasne, podobnie jak pochodzenie jej oskarżeń o izraelskie zabieranie narządów do przeszczepów, głodzenie palestyńskich dzieci i okaleczanie protestujących (by ułatwić biznes zbierania narządów).

 

W każdym z rozdziałów Nelson przytłacza czytelnika dowodami. W porównaniu do krzykliwych twierdzeń Puar, dowody Butler są bardziej prozaiczne, ale nie bardziej wiarygodne. Obala fałszywe twierdzenie Butler, że „tylko Żydzi [w Izraelu] mają prawo do pełnego obywatelstwa”, że uniwersytety dyskryminują arabskich studentów (w rzeczywistości arabscy studenci odnoszą korzyści z rozległej akcji afirmacyjnej) i jej określenie grup terrorystycznych, takich jak Hamas i Hezbollah jako  “postępowych ruchów społecznych”. Również, Makdisi, pisze Nelson, “raz za razem źle przedstawia fakty lub je źle interpretuje”. Cytując opinie izraelskiego Sądu Najwyższego, Nelson daje studentom, którym zalecono publikacje Makdisiego, narzędzia do obalenia ich tez.

 

Nelson dokumentuje także nadużycia procesu akademickich recenzji. Szeroko zakrojone medyczne twierdzenia Puar w jej przeniesionym na XXI wiek oszczerstwie o rytuale krwi, powinny były być natychmiast odrzucone przez Duke University Press po prostu na podstawie jej całkowitego braku wiedzy medycznej.

 

Jest w tej książce wiele więcej, włącznie z dyskusją o kursach poświęconych delegitymizacji, zastraszaniem studentów, którzy protestują, i profesjonalnej niekompetencji, jaka towarzyszy kampaniom BDS w akademickich stowarzyszeniach.  

 

Razem te rozdziały pokazują, że ataki na Izrael nie są reakcją na „okupację” po 1967 roku, ale są instynktowną nienawiścią.

 

Ujawniając stopnień, do jakiego świat akademicki jest szczególnie narażony, Nelson cytuje Davida Nirenberga Anti-Judaism: “Żyjemy w wieku, w którym miliony ludzi są codziennie wystawiane na jakąś odmianę argumentu, że trudności w świecie, a którym żyją, najlepiej wyjaśnić w kategoriach ‘Izraela’”.

 

Israel Denial’ lays bare academic attempts to delegitimize Israel

Jerusalem Post, 15 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk