Prawda

Piątek, 15 stycznia 2021 - 22:03

« Poprzedni Następny »


Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem


Uzay Bulut 2019-12-12

Grupa studentek na Uniwersytecie Ben Guriona
Grupa studentek na Uniwersytecie Ben Guriona

Moja niedawna rozmowa z Arabką, która studiuje w Izraelu, rzuca wiele światła na pytanie, dlaczego nie ma pokoju między Izraelem a jego sąsiadami. Nasza rozmowa jest szczególnie ciekawa teraz, kiedy muzułmańska organizacja terrorystyczna znów strzela rakietami na izraelskie miasta.


Ta osoba, z którą rozmawiałam, nie była analfabetką. Była młodą, ”wykształconą” kobietą, która pisała magisterium na uniwersytecie Ben Guriona w izraelskim mieście Beer Szewa, jednym z najlepszych uniwersytetów w regionie. Zaczęłyśmy pogawędkę, czekając na autobus. Powiedziała mi, że pochodzi ze wschodniej Jerozolimy, obszaru, który nazywała „Palestyną”. Otworzyła przede mną serce, dzieliła się nieocenzurowanymi myślami o Izraelu, kiedy powiedziałam jej, że jestem Turczynką i że nie jestem Żydówką, ponieważ rząd Turcji jest przeciwko Izraelowi.


Uczyła się na izraelskiej uczelni, gdzie Izraelczycy, Jordańczycy i palestyńscy Arabowie rozmawiali regularnie ze sobą o polityce. To spowodowało, że założyłam, że jest liberalnym człowiekiem o otwartym umyśle, że jest przyjazna wobec Żydów. Zapytałam ją o gospodarkę i korupcję w rządzie Autonomii Palestyńskiej (AP) na „Zachodnim Brzegu” czyli w Judei i Samarii. 


“Jest bardzo mało miejsc pracy i mnóstwo korupcji w rządzie AP” – powiedziała. Część naszego dialogu wyglądała następująco:  

Ja: Dlaczego nie głosujecie na inną partię polityczną? Czy nie macie wolnych wyborów?

Ona: Mahmoud Abbas jest człowiekiem Izraela. Nie możemy mieć wolnych wyborów i ludzie na „Zachodnim Brzegu” zbyt się boją, by występować przeciwko rządowi.

Ja: Dlaczego więc palestyńscy Arabowie w diasporze nie występują przeciwko Abbasowi i jego rządowi? Gdzie jest ich krytyka traktowania Palestyńczyków w Syrii, Libanie i innych miejscach?

Ona: Znam kilka osób, które występują.

Ja: Nic takiego nie widziałam. Przynajmniej nie w mediach. I czy nie myślisz, że powinniście przyjąć trochę odpowiedzialności za sytuację, w jakiej jesteście?

Ona: To jest izraelska okupacja.

Potem wspomniała Umowy z Oslo i nazwała je „błędem”. Zgodziłam się i wyjaśniłam moje stanowisko: „Po tych Umowach Arabowie zdecydowali się na nasilenie terroryzmu przeciwko izraelskim cywilom”.


Wtedy mnie zaszokowała. Kiedy wspomniałam terroryzm palestyńskich Arabów, jej odpowiedź brzmiała: „Ty nazywasz to terroryzmem?”, co znaczyło, że nie uważała, by zabijanie żydowskich cywilów było jej zdaniem terroryzmem.


Postawiłam jej wyzwanie, mówiąc: - Eksplodowanie bomb, zabijanie cywilów… Czy to nie jest terroryzm?


Odpowiedziała: - Słuchaj, ja jestem bardzo pokojowym człowiekiem, ale musisz ich zrozumieć.


Kiedy powiedziałam, że Arabowie żywią głęboką nienawiść do Żydów, dała podobną odpowiedź: - Musisz zrozumieć ich sytuację”.  


Potem zapytałam ją, czy słyszała o prześladowanych, bezpaństwowych narodach w regionie, takich jak Jazydzi i Asyryjczycy. Powiedziałam, że nikt nie pytał tych ludzi, czy chcieliby kawałek ziemi choćby wielkości obrusa i że cierpią od stuleci.  


Odpowiedziała: - Nie chcę obrusa!” – na co ja zareagowałam:


- Nie mówię ci, żebyś wzięła obrus, ale ty chcesz całą ziemię.


W pewnym momencie powiedziała: - Izraelczycy nie są aniołami.


Powiedziałam: - Co to jest anioł? To nie jest temat naszej rozmowy. To, czego nie chcesz, to żeby Żydzi mieli własne państwo.


Dla wyjaśnienia, dlaczego Żydzi nie powinni mieć państwa na Bliskim Wschodzie, powiedziała:    - Żydzi byli w Palestynie tysiące lat temu, ale potem odeszli.


Powiedziałam: - A dlaczego twoim zdaniem Ormianie musieli opuścić swoją starodawną ojczyznę w Turcji? Poza tym, nie wszyscy Żydzi opuścili ojczyznę. Zawsze była w Izraelu żydowska społeczność, także przed powstaniem państwa Izrael. Arabowie przyszli dopiero w siódmym wieku z najeźdźczymi armiami, podczas gdy prorocy i przodkowie Żydów byli tu zanim choćby jeden Arab postawił stopę na tej ziemi. Dlaczego więc nie możecie dzielić tej ziemi z narodem żydowskim?


Odpowiedziała: - Dlaczego miałabym zrezygnować z mojej ziemi?”

Moją odpowiedzią było: - Chcecie całej ziemi. Dlatego jesteście bezpaństwowcami; zamieniliście siebie w ofiary. Jeśli myślisz, że jesteś ofiarą, obwiniaj własnych palestyńskich przywódców i polityków. Musicie przyjąć odpowiedzialność za własną sytuację.


Zakończyła rozmowę, mówiąc: - Nie chcę cię po mojej stronie. Nie jesteś obiektywna.


Wtedy przyjechał autobus i rozstałyśmy się.


Dla mnie było zarówno przerażające, jak smutne słuchanie arabskiej kobiety, która ma przywilej studiowania na prestiżowym uniwersytecie izraelskim, mówiącej o ludziach, wśród których żyje – Żydach – z taką wrogością, nienawiścią i ignorancją.  


Ale ta rozmowa była także pod wieloma względami oświecająca. Pokazywała, dlaczego Izrael jest ciągłym celem morderczych ataków terrorystycznych grup i samotnych wilków, i dlaczego nie ma pokojowego współistnienia między Izraelem a jego wieloma sąsiadami.   


"Why Isn't There a Palestinian State?" to tytuł wideo Davida Broga, dyrektora Strategic Affairs for Christians United for Israel. Przedstawia w nim szczegółowo historię odrzucania przez palestyńskich Arabów ofert ustanowienia ich własnego państwa: Izrael, Wielka Brytania i ONZ oferowały palestyńskim Arabom możliwość zbudowania własnego państwa przy pięciu różnych okazjach – w 1936, 1947, 1967, 2000 i 2008 roku.


W 2005 roku Izrael „jednostronnie opuścił także Gazę, oddając Palestyńczykom pełne panowanie nad nią” – mówi Brog.

"Zamiast rozwijać swoje terytoria dla dobra obywateli, Palestyńczycy zamienili Gazę w bazę terrorystyczną, z której wystrzelili tysiące rakiet na Izrael.  


Za każdym razem, kiedy Izrael godził się na państwo palestyńskie, Palestyńczycy odrzucali ofertę, często reagując przemocą. Jeśli więc jesteście zainteresowani pokojem na Bliskim Wschodzie, być może odpowiedzią nie są naciski na Izrael, żeby przedstawił jeszcze jedną ofertę państwa dla Palestyńczyków. Być może odpowiedzią jest naciskanie na Palestyńczyków, by wreszcie zaakceptowali istnienie żydowskiego państwa”.

Zdolność do samokrytyki – jako jednostki i narody – jest główną częścią politycznego i kulturalnego postępu. Społeczność – taka jak palestyńscy Arabowie – nie może czynić postępów w polityce, demokratyzacji lub budowaniu pokoju, jak długo nie uważa siebie za odpowiedzialną za swoje niepowodzenia. W końcu, ich zdaniem wszystko co złe jest „winą Izraela”.


Co ważniejsze, wydaje się, że dla zbyt wielu palestyńskich Arabów rozwiązanie w postaci dwóch państw jest nie do zaakceptowania. Chcą całej ziemi, a Żydzi – w najlepszym scenariuszu – mogą być tylko mniejszością pod rządami Arabów.


Najlepiej ”wykształceni” palestyńscy Arabowie są najbardziej wrodzy, ponieważ ”edukacja” w arabskich szkołach jest tylko propagandą. Można by pomyśleć, że obecnie będą mieli możliwość studiowania historii narodu żydowskiego i Izraela przynajmniej  na jednym ze swoich uniwersytetów, ale nie mają. Nie tylko na uniwersytetach palestyńskich Arabów – na żadnym uniwersytecie w muzułmańskim kraju. Można otrzymać doktorat z arabskiej lub islamskiej historii na każdym izraelskim uniwersytecie, ale większość muzułmanów nie wydaje się rozumieć intelektualnej potrzeby nauczenia się o „wrogu” na uniwersyteckim poziomie. Zamiast tego arabskie dzieci mają mózgi wyprane nienawiścią i zafałszowaną historią.   


Izraelskie media donosiły 8 października:

“ Jak informuje organizacja, która monitoruje palestyński materiał edukacyjny, Autonomia Palestyńska usunęła informację o porozumieniach podpisanych z Izraelem ze swoich podręczników…


Podręczniki na 2019 rok nie zawierają oświadczenia OWP, w którym ta organizacja nawoływała do ’współistnienia’, ’pokoju’ i nieużywania przemocy wobec Izraela, a które było zamieszczone w starej wersji programu szkolnego.  


Nowy program szkolny usuwa także znaczną ilość informacji dostarczanej palestyńskim uczniom o starożytnej żydowskiej historii ‘Palestyny’ i żydowskiej obecności oraz związku z Jerozolimą”.

Społeczność, która nie przyjmuje odpowiedzialności za żadne ze swoich działań, a także usprawiedliwia terroryzm, nie zasługuje na polityczne ani finansowe poparcie póki nie  dokona zasadniczej zmiany swojego działania. W 2015 roku pisałam:

“Uznanie państwa Hamasu lub państwa palestyńskiego nie prowadzi do ochrony Palestyńczyków. Palestyńskich Arabów może chronić tylko zaprzestanie ich podżegania. Można to zrobić w jednej chwili i bez żadnych pieniędzy. Europa i Zachód muszą także nalegać na powiązanie całego przyszłego finansowania Palestyńczyków z edukowaniem przez nich ich dzieci do pokoju zamiast do wojny. Finansowanie musi zostać powiązane ze zmianą, co działało tak dobrze ze Związkiem Radzieckim i poprawką Jacksona-Vannicka, która uzależniała całą dostawę zboża do Związku Radzieckiego od pozwolenia ich ludziom na wyjazd. Finansowa pomoc musi być wypłacana ratami, po dokonaniu zmian – i ich utrzymaniu. Nie ma edukacji do pokoju – nie ma pieniędzy. Jedynym sposobem rzeczywistego zbudowania wystarczająco dojrzałej Palestyny, by mogła być państwem, jest zmiana oczekiwań palestyńskich Arabów w sprawie tego, co jest dopuszczalne – i pozostawanie przy tych zmianach także w przyszłości – w dodatku do bezpośrednich negocjacji z Izraelem, do których Palestyńczycy są zobowiązani”.

Why there is no peace between Muslims and Israel

Israel National News, 23 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut 

Turecka dziennikarka, która od kilku lat ze względu na bezpieczeństwo mieszka poza Turcją. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk