Prawda

Piątek, 15 stycznia 2021 - 22:28

« Poprzedni Następny »


Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców


Jonathan S. Tobin 2019-12-05


Przemoc Teheranu wobec demonstrantów jest najgorsza od 40 lat. Niemniej Europejczycy wybrali ten właśnie tydzień, by podwoić starania o ominięcie sankcji nałożonych przez USA na Iran.

 

Wiadomości z Iranu powinny wstrząsnąć sumieniem świata. Jak donosił „New York Times” w artykule opublikowanym na pierwszej stronie w poniedziałek, kiedy Irańczycy próbowali protestować przeciwko arbitralnej decyzji swojego rządu o drastycznej podwyżce cen benzyny, reżim odpowiedział z bezprecedensową siłą. W całym kraju siły bezpieczeństwa, włącznie z jednostkami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, otworzyły ogień do nieuzbrojonych obywateli. Według „New York Times” w pierwszych dwóch tygodniach protestów zabito między 180 a 450 osób, co najmniej 2 tysiące raniono i 7 tysięcy aresztowano. To przyćmiewa przemoc z 2009 roku, kiedy sfałszowane wybory wyprowadziły wielu Irańczyków na ulice.


Wiadomości o tym, co jest równoznaczne z masowym morderstwem dokonanym przez islamistycznych władców Iranu, wyciekały powoli, ponieważ reżim zdecydował się na zablokowanie Internetu w całym kraju. Kiedy jednak potwierdzające relacje dotarły na Zachód, nie można było dłużej zaprzeczać rozmiarom morderczej przemocy. 


Być może jednak równie szokująca jak rozkaz zabijania wydany przez duchownych, którzy rządzą Iranem, jest reakcja Europy Zachodniej. Stany Zjednoczone ostro potępiły przemoc i zobowiązały się do nasilenia nacisków wywieranych na irański reżim, by zarówno renegocjował umowę nuklearną zawartą z Zachodem, jak zmienił zachowanie wobec własnych obywateli i wobec sąsiednich krajów. Europa jednak nie tylko zasygnalizowała brak zainteresowania niepokojami w Iranie; podwoiła starania o utrzymanie strumienia zachodnich pieniędzy płynącego do Teheranu, by reżim mógł utrzymać się przy władzy.


W rzeczywistości, właśnie teraz, kiedy przyszło potwierdzenie rozmiarów przemocy, sześć dodatkowych krajów dołączyło do konsorcjum, którego celem jest omijanie sankcji USA wobec tego bandyckiego reżimu. Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Norwegia i Szwecja ogłosiły decyzję uczestnictwa w Instrument in Support of Trade Exchanges, czyli INSTEX. Ta grupa, której członkami-założycielami są Wielka Brytania, Francja i Niemcy, jest próbą stworzenia drogi handlu z Iranem w oparciu o barterową wymianę dóbr i usług. W teorii te kraje będą teraz mogły prowadzić handel z Teheranem bez rozliczeń w amerykańskich dolarach lub angażowania finansowego systemu USA.


Brzmi to niewinnie, ale prawdziwym celem jest pozwolenie Iranowi na dalsze sprzedawanie ropy naftowej. Brzmi to niewinnie, ale prawdziwym celem jest umożliwienie Iranowi sprzedawania ropy naftowej. Uczestnicy mówią, że robią to, by utrzymać umowę nuklearną z Iranem z 2015 roku, którą przedstawiano światu jako sposób powstrzymania Teheranu przed zdobyciem broni jądrowej. Ponieważ jednak ta umowa jedynie opóźniała budowę irańskich bomb i czyniła taką katastrofę czymś nieuniknionym, te wymówki nie zdają egzaminu.


Tym, czego chce Europa, nie jest zachowanie pokoju lub niedopuszczenie Iranu do zdobycia broni jądrowej. Europa szuka sposobu na utrzymywanie zyskownych kontaktów z brutalnym reżimem, który nie tylko uciska własną ludność, ale pozostaje czołowym sponsorem terroryzmu na świecie.  


Korupcyjna natura tego planu nie ulega wątpliwości. Europejskie kraje i biznesy oczekiwały, że pakt prezydenta Baracka Obamy z Iranem da w wyniku Eldorado w Teheranie dla przedsiębiorców i inwestorów. Nie interesowało ich nierozprzestrzenianie broni jądrowej, ani niebezpieczeństwo, jakie dążenie Iranu do regionalnej hegemonii stanowiło dla Bliskiego Wschodu, ani nawet sposób, w jaki Iran używał terroryzmu, by osiągnąć swoje cele na całym globie. Pragnęły zysków z rynku, który był zasadniczo pomijany na Zachodzie od rewolucji islamskiej 1979 roku.


Ale Eldorado nigdy się nie zmaterializowało, w dużej mierze dlatego, że wielu inwestorów słusznie obawiało się, iż może zostać ekonomicznymi zakładnikami ajatollahów. Żadne inwestycje – nie mówiąc już o osobistym bezpieczeństwie i wolności tych, którzy angażują się w handel z Iranem – nie dawały się uznawać za pewne w kraju, gdzie nie istnieją rządy prawa.


Równie ważne jest to, że sankcje USA, które uchwalił Kongres, obowiązywały nadal, chociaż administracja Obamy ich już nie egzekwowała.


Kiedy Trump wycofał Amerykę z umowy nuklearnej, zaczął ponownie narzucać i wzmacniać sankcje, co stanowiło szczególną trudność dla Europejczyków, którzy nadal pożądali gotówki Iranu. Chociaż Obama i jego medialna „jaskinia ech” twierdzili, że bez pomocy Europy Stany Zjednoczone nie będą mogły z powodzeniem egzekwować sankcji na Iran, Trump szybko obalił tę prognozę. Postawieni przed wyborem zerwania związków z największą gospodarką na świecie, a pogonią za zyskiem w Teheranie, większość rozsądnie zdecydowała nie zadzierać z Amerykanami.  


Zachodni Europejczycy mają nadzieję, że unikną sankcji USA przechodząc na system barterowy, chociaż niewielu ekspertów finansowych sądzi, że może to działać skutecznie i zapewnić niezawodną drogę do sprzedaży ropy naftowej.


Nawet gdyby była to realna opcja, tym, co robią Europejczycy, jest zasadniczo wysyłanie pieniędzy tym samym ludziom, włącznie z IRGC, kierującym także większością irańskiej gospodarki, którzy zabijają ludzi na ulicach i finansują terrorystów. Podobnie jak umowa nuklearna, która doprowadziła do wysyłania przez Stany Zjednoczone samolotów wypełnionych paletami z gotówką w dolarach i innych walutach, INSTEX jest kołem ratunkowym dla tyrańskiego reżimu. Pakt nuklearny wzbogacił i wzmocnił ajatollahów. INSTEX stara się tymi samymi środkami utrzymać ich u władzy, umożliwiając im kontynuowanie strzelania do własnej ludności i torturowania jej, grożąc równocześnie innym krajom, w tym Izraelowi.   


Wielu zwolenników umowy Obamy, którzy krytykują decyzję Trumpa, lubi często pozować na adwokatów praw człowieka, kiedy chodzi o krytykowanie Izraela, niemniej są dziwnie milczący w sprawie potworności, jakie dzieją się w Iranie. Być może równie oburzająca jak ta hipokryzja jest gotowość oświeconej Europy do podpierania INSTEX-em islamistycznego reżimu właśnie w czasie, kiedy przyzwoici ludzie robią, co mogą, by go izolować.  


While Iran shoots protesters, Europe schemes to enrich the murderers

JNS.org, 4 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 

Od Redakcji:

MEMRI udostępniła wywiad jaki pojawił się w irańskiej telewizji, na temat tego co należy zrobić z protestującymi:

Abolfazl Bahrampur, irański interpretator i tłumacz Koranu, udzielał wywiadu dla Kanału 1 irańskiej telewizji 26 listopada 2019 r. W wywiadzie Bahrampur powiedział, że według Koranu karą dla protestujących powinna być rzeź, czyli albo śmierć w męczarniach, albo obcięcie ich dłoni i stóp po przeciwnych stronach ciała. Następnie powiedzial, że kara musi być wykonywana publicznie i w miejscu, gdzie popełnili przestępstwa i że muszą zostać także ukrzyżowani, żeby służyć jako odstraszenie dla “ludzi, którzy czekają za kulisami na rozkazy Ameryki”. Powiedział, że zabicie 10 tysięcy protestujących nie będzie przesadą.   Więcej: https://www2.memri.org/polish/iranski-ekspert-koranu-bahrampur-w-krajowej-telewizji-on-national-tv-protestujacy-powinni-zostac-poddani-rzezi-lub-miec-obciete-stopy-i-rece-naprzemiennie-jesli-zabijemy-10-tysiecy-spo/13426?fbclid=IwAR3vxNisjN1iNVA7ewF0ngzspBrO6xENG3F3IETwpjTTIHhlXlTfCHj_fd0


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj




Komentarze
3. Podobno w tym szaleństwie była metoda Marek Eyal 2019-12-05
2. interesy i przyzwoitość Paweł 2019-12-05
1. Przyzwoitość Paweł 2019-12-05


Brunatna fala

Znalezionych 814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu



Mózg i kodowanie predyktywne



Nocna rozmowa



WSzyscy wiedza



Nieustający marsz



Oświecenie Pinker



Alternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk