Prawda

Środa, 1 kwietnia 2020 - 14:04

« Poprzedni Następny »


Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców


Jonathan S. Tobin 2019-12-05


Przemoc Teheranu wobec demonstrantów jest najgorsza od 40 lat. Niemniej Europejczycy wybrali ten właśnie tydzień, by podwoić starania o ominięcie sankcji nałożonych przez USA na Iran.

 

Wiadomości z Iranu powinny wstrząsnąć sumieniem świata. Jak donosił „New York Times” w artykule opublikowanym na pierwszej stronie w poniedziałek, kiedy Irańczycy próbowali protestować przeciwko arbitralnej decyzji swojego rządu o drastycznej podwyżce cen benzyny, reżim odpowiedział z bezprecedensową siłą. W całym kraju siły bezpieczeństwa, włącznie z jednostkami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, otworzyły ogień do nieuzbrojonych obywateli. Według „New York Times” w pierwszych dwóch tygodniach protestów zabito między 180 a 450 osób, co najmniej 2 tysiące raniono i 7 tysięcy aresztowano. To przyćmiewa przemoc z 2009 roku, kiedy sfałszowane wybory wyprowadziły wielu Irańczyków na ulice.


Wiadomości o tym, co jest równoznaczne z masowym morderstwem dokonanym przez islamistycznych władców Iranu, wyciekały powoli, ponieważ reżim zdecydował się na zablokowanie Internetu w całym kraju. Kiedy jednak potwierdzające relacje dotarły na Zachód, nie można było dłużej zaprzeczać rozmiarom morderczej przemocy. 


Być może jednak równie szokująca jak rozkaz zabijania wydany przez duchownych, którzy rządzą Iranem, jest reakcja Europy Zachodniej. Stany Zjednoczone ostro potępiły przemoc i zobowiązały się do nasilenia nacisków wywieranych na irański reżim, by zarówno renegocjował umowę nuklearną zawartą z Zachodem, jak zmienił zachowanie wobec własnych obywateli i wobec sąsiednich krajów. Europa jednak nie tylko zasygnalizowała brak zainteresowania niepokojami w Iranie; podwoiła starania o utrzymanie strumienia zachodnich pieniędzy płynącego do Teheranu, by reżim mógł utrzymać się przy władzy.


W rzeczywistości, właśnie teraz, kiedy przyszło potwierdzenie rozmiarów przemocy, sześć dodatkowych krajów dołączyło do konsorcjum, którego celem jest omijanie sankcji USA wobec tego bandyckiego reżimu. Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Norwegia i Szwecja ogłosiły decyzję uczestnictwa w Instrument in Support of Trade Exchanges, czyli INSTEX. Ta grupa, której członkami-założycielami są Wielka Brytania, Francja i Niemcy, jest próbą stworzenia drogi handlu z Iranem w oparciu o barterową wymianę dóbr i usług. W teorii te kraje będą teraz mogły prowadzić handel z Teheranem bez rozliczeń w amerykańskich dolarach lub angażowania finansowego systemu USA.


Brzmi to niewinnie, ale prawdziwym celem jest pozwolenie Iranowi na dalsze sprzedawanie ropy naftowej. Brzmi to niewinnie, ale prawdziwym celem jest umożliwienie Iranowi sprzedawania ropy naftowej. Uczestnicy mówią, że robią to, by utrzymać umowę nuklearną z Iranem z 2015 roku, którą przedstawiano światu jako sposób powstrzymania Teheranu przed zdobyciem broni jądrowej. Ponieważ jednak ta umowa jedynie opóźniała budowę irańskich bomb i czyniła taką katastrofę czymś nieuniknionym, te wymówki nie zdają egzaminu.


Tym, czego chce Europa, nie jest zachowanie pokoju lub niedopuszczenie Iranu do zdobycia broni jądrowej. Europa szuka sposobu na utrzymywanie zyskownych kontaktów z brutalnym reżimem, który nie tylko uciska własną ludność, ale pozostaje czołowym sponsorem terroryzmu na świecie.  


Korupcyjna natura tego planu nie ulega wątpliwości. Europejskie kraje i biznesy oczekiwały, że pakt prezydenta Baracka Obamy z Iranem da w wyniku Eldorado w Teheranie dla przedsiębiorców i inwestorów. Nie interesowało ich nierozprzestrzenianie broni jądrowej, ani niebezpieczeństwo, jakie dążenie Iranu do regionalnej hegemonii stanowiło dla Bliskiego Wschodu, ani nawet sposób, w jaki Iran używał terroryzmu, by osiągnąć swoje cele na całym globie. Pragnęły zysków z rynku, który był zasadniczo pomijany na Zachodzie od rewolucji islamskiej 1979 roku.


Ale Eldorado nigdy się nie zmaterializowało, w dużej mierze dlatego, że wielu inwestorów słusznie obawiało się, iż może zostać ekonomicznymi zakładnikami ajatollahów. Żadne inwestycje – nie mówiąc już o osobistym bezpieczeństwie i wolności tych, którzy angażują się w handel z Iranem – nie dawały się uznawać za pewne w kraju, gdzie nie istnieją rządy prawa.


Równie ważne jest to, że sankcje USA, które uchwalił Kongres, obowiązywały nadal, chociaż administracja Obamy ich już nie egzekwowała.


Kiedy Trump wycofał Amerykę z umowy nuklearnej, zaczął ponownie narzucać i wzmacniać sankcje, co stanowiło szczególną trudność dla Europejczyków, którzy nadal pożądali gotówki Iranu. Chociaż Obama i jego medialna „jaskinia ech” twierdzili, że bez pomocy Europy Stany Zjednoczone nie będą mogły z powodzeniem egzekwować sankcji na Iran, Trump szybko obalił tę prognozę. Postawieni przed wyborem zerwania związków z największą gospodarką na świecie, a pogonią za zyskiem w Teheranie, większość rozsądnie zdecydowała nie zadzierać z Amerykanami.  


Zachodni Europejczycy mają nadzieję, że unikną sankcji USA przechodząc na system barterowy, chociaż niewielu ekspertów finansowych sądzi, że może to działać skutecznie i zapewnić niezawodną drogę do sprzedaży ropy naftowej.


Nawet gdyby była to realna opcja, tym, co robią Europejczycy, jest zasadniczo wysyłanie pieniędzy tym samym ludziom, włącznie z IRGC, kierującym także większością irańskiej gospodarki, którzy zabijają ludzi na ulicach i finansują terrorystów. Podobnie jak umowa nuklearna, która doprowadziła do wysyłania przez Stany Zjednoczone samolotów wypełnionych paletami z gotówką w dolarach i innych walutach, INSTEX jest kołem ratunkowym dla tyrańskiego reżimu. Pakt nuklearny wzbogacił i wzmocnił ajatollahów. INSTEX stara się tymi samymi środkami utrzymać ich u władzy, umożliwiając im kontynuowanie strzelania do własnej ludności i torturowania jej, grożąc równocześnie innym krajom, w tym Izraelowi.   


Wielu zwolenników umowy Obamy, którzy krytykują decyzję Trumpa, lubi często pozować na adwokatów praw człowieka, kiedy chodzi o krytykowanie Izraela, niemniej są dziwnie milczący w sprawie potworności, jakie dzieją się w Iranie. Być może równie oburzająca jak ta hipokryzja jest gotowość oświeconej Europy do podpierania INSTEX-em islamistycznego reżimu właśnie w czasie, kiedy przyzwoici ludzie robią, co mogą, by go izolować.  


While Iran shoots protesters, Europe schemes to enrich the murderers

JNS.org, 4 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 

Od Redakcji:

MEMRI udostępniła wywiad jaki pojawił się w irańskiej telewizji, na temat tego co należy zrobić z protestującymi:

Abolfazl Bahrampur, irański interpretator i tłumacz Koranu, udzielał wywiadu dla Kanału 1 irańskiej telewizji 26 listopada 2019 r. W wywiadzie Bahrampur powiedział, że według Koranu karą dla protestujących powinna być rzeź, czyli albo śmierć w męczarniach, albo obcięcie ich dłoni i stóp po przeciwnych stronach ciała. Następnie powiedzial, że kara musi być wykonywana publicznie i w miejscu, gdzie popełnili przestępstwa i że muszą zostać także ukrzyżowani, żeby służyć jako odstraszenie dla “ludzi, którzy czekają za kulisami na rozkazy Ameryki”. Powiedział, że zabicie 10 tysięcy protestujących nie będzie przesadą.   Więcej: https://www2.memri.org/polish/iranski-ekspert-koranu-bahrampur-w-krajowej-telewizji-on-national-tv-protestujacy-powinni-zostac-poddani-rzezi-lub-miec-obciete-stopy-i-rece-naprzemiennie-jesli-zabijemy-10-tysiecy-spo/13426?fbclid=IwAR3vxNisjN1iNVA7ewF0ngzspBrO6xENG3F3IETwpjTTIHhlXlTfCHj_fd0


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Podobno w tym szaleństwie była metoda Marek Eyal 2019-12-05
2. interesy i przyzwoitość Paweł 2019-12-05
1. Przyzwoitość Paweł 2019-12-05


Brunatna fala

Znalezionych 744 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk