Prawda

Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 - 05:41

« Poprzedni Następny »


Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści


Ben-Dror Yemini 2018-05-15

Palestyńczycy podpalają przejście graniczne Kerem-Szalom, piątek (zdjęcie: IDF Spokesperson's Unit)

Palestyńczycy podpalają przejście graniczne Kerem-Szalom, piątek (zdjęcie: IDF Spokesperson's Unit)Palestyńczyków, którzy demolują terminal towarowy i rurociągi mające na celu ułatwienie życia Gazańczyków oraz wysyłają płonące latawce przez granicę, nie mogłoby mniej obchodzić cierpienie ludzi w Gazie. Wręcz przeciwnie, chcą je powiększyć, bo to jest ideologia Hamasu – zniszczenie i ruina. 

 

Izraelczycy, wszyscy Izraelczycy – poza niewielką mniejszością ludzi o twardych sercach – patrzą z wielkim smutkiem na mieszkańców Strefy Gazy. Bezrobocie wśród młodych Gazańczyków dochodzi do 60 procent, brakuje czystej wody i leków, a elektryczność jest dostarczana tylko przez kilka godzin dziennie. 


Większość Izraelczyków chciałaby widzieć Gazę kwitnącą i prosperującą. Kiedyś, przed wycofaniem się z Gazy, były plany zbudowania „Singapuru Bliskiego Wschodu”. Po raz pierwszy w swojej krótkiej historii Palestyńczycy zdobyli suwerenność, choć na niewielkim terytorium.  

 

To mógł być cudowny początek. Bez okupacji. Bez osiedli. Bez Izraela. Przejścia do Izraela i Egiptu działały zgodnie z porozumieniem, którego stroną była Unia Europejska. Towary napływały rzeką. Cały świat patrzył z ogromnym pragnieniem pomocy. Mohammad Dahlan, który zajmował się wycofaniem Izraela z ramienia Autonomii Palestyńskiej, mianował zespół 42 ekspertów, którzy mieli spełnić marzenie o Singapurze z pomocą Banku Światowego.  

 

Wiemy, co stało się potem. Zamiast Singapuru otrzymaliśmy Afganistan. Zdarzyło się to przede wszystkim dlatego, że przemysł nienawiści przeważył nad przemysłem dobrobytu. Hamas przechwycił Strefę Gazy stosując bestialską przemoc, obejmującą także masowe egzekucje Palestyńczyków. Anulowanie porozumienia o przejściach granicznych doprowadziło do blokady, której Izrael nigdy nie chciał. Właśnie tego jednak chciał Hamas.

 

Gaza zamieniła się miejsce ucisku, cierpienia i samo-wiktymizacji. Strefy przemysłowe osiedli zamieniono w ruiny lub obozy szkoleniowe dżihadu. Strefę Gazy pokryła wielka ciemność. Raz jeszcze dowiedzieliśmy się, że gdzie tylko radykalny islam podnosi głowę, wynikiem jest zniszczenie, ruiny i rozlew krwi. Gaza doznała tego samego losu. Nie z powodu Izraela, nie z powodu Egiptu, ale ponieważ mroczny islam dostarczył jedynej rzeczy, jaką potrafi dostarczyć – zniszczenia.

 

Teraz jest protest. Wielu mieszkańców Strefy Gazy wie, że Hamas jest jedynym odpowiedzialnym za wielką ciemność, jaka na nich spadła. Broń Boże jednak, by pokazali oskarżycielskim palcem na tych, którzy naprawdę są odpowiedzialni za tę sytuację. W końcu, ci, którzy biorą udział w protestach przy granicy, stali się uzależnieni od zbudowanego przez Hamas przemysłu podżegania.  

 

W godzinie potrzeby ofiary zwracają się do meczetów, gdzie otrzymują wzmocnioną dawkę podżegania. Nie ma potrzeby, by wszyscy się temu poddali. Jest jednak wystarczająco dużo podburzonych i nieszczęśliwych młodych ludzi, którzy są gotowi poświęcić siebie i swój lud ideologii nienawiści.

 

Zarówno w zeszłym tygodniu, jak w ten piątek, grupy tych podburzonych ludzi wdarły się do przejścia Kerem Szalom po stronie Gazy, miejsca, gdzie dostarczane są towary dla mieszkańców Strefy. Hamas często używa tych towarów do własnych celów lub przekazuje je swoim ludziom. Niemniej po tym, jak Egipt zadał śmiertelny cios tunelom i wobec tego, że przejście Rafah jest przez większość czasu zamknięte, przejście Kerem Szalom jest drzwiami Gazańczyków do mąki, owoców, jarzyn i paliwa. Bez tego ich cierpienie osiągnie nowe poziomy.Palestyńczyk przygotowuje latawiec z bombą zapalającą na granicy Gazy (Zdjęcie: AFP)

 

Uczestników zamieszek, określanych w różnych gazetach (czasami także w izraelskich) jako „niewinni protestujący” lub „niewinni cywile”, nie mogłoby to mniej obchodzić. Nie dążą do pokoju. Nie wysyłają latawców ze swastykami lub zapalających latawców przez granicę w próbie zaradzenia cierpieniu. Wręcz przeciwnie, chcą je powiększyć, bo to jest ideologia Hamasu i Islamskiego Dżihadu – zniszczenie i ruina. To dlatego podpalają towary i paliwo, które mają złagodzić, choćby trochę, cierpienia Gazańczyków.

 

Dwukrotnie już IDF zniszczyła tunele terroru zbudowane pod przejściem Karen Szalom. Dlaczego zbudowali je właśnie tam, że wszystkich miejsc? Dlaczego ranią samych siebie? To jest niezrozumiałe dla człowieka z zewnątrz. Irracjonalność jest ich logiką. Ponieważ łatwiej jest prowadzić marketing samouszkodzeń niż odbudowy, dobrobytu i pracy. Tak więc jedni członkowie Hamasu budują tunele pod przejściem Kerem Szalom, a inni członkowie Hamasu dewastują to przejście i towary, które miały dotrzeć do mieszkańców Strefy Gazy.  

 

Taka jest ponura rzeczywistość. Niemniej powinniśmy zaoferować im – także Hamasowi – wszystko. Zarówno zniesienie blokady, jak zwiększoną pomoc – jeśli Hamas zaakceptuje warunki społeczności międzynarodowej, wśród których jest demilitaryzacja w zamian za rekonstrukcje.

 

Wielu ludzi na świecie nie rozumie, że Hamas jest problemem. Wielka, dramatyczna propozycja Izraela może zmienić ten obraz. Hamas najprawdopodobniej odrzuci ją, ale obraz stanie się wyraźniejszy. A ponieważ jest to walka o opinie publiczną, propozycja Izraela jest koniecznością.


Gazans are victims of an ideology of hatred

Ynet News, 11 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Jemini  

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Zakończenie artykułu Yeminiego jest kolejną powtórką nieustającej wiary, że świat któregoś dnia dostrzeże, zrozumie i doceni gesty dobrej woli ze strony Izraela. Ta nadzieja, że zaoferowanie wszystkiego pod warunkiem, że wyrzekną się przemocy, zostanie któregoś dnia przyjęte, a jeśli zostanie odrzucone to świat zrozumie, nie wygasa nigdy. Gaza jednak jest najlepszym przykładem, że świat nie chce zrozumieć, Gaza z 2005 roku i Gaza dziś. W odpowiedzi na krwawe rozruchy nasza „Gazeta Wyborcza” pisze: Decyzja Trumpa wywołała masakrę. Tysiące protestujących, setki rannych, liczba ofiar wciąż rośnie. Oczywiście gazeta nie informuje, że rozruchy Hamasu zorganizowane zostały z nadzieją na takie właśnie tytuły na całym świecie. Mając takich sojuszników Hamas wybrał najbardziej skuteczną taktykę, prowokacji na granicy (na którą Izrael musi zareagować), dążąc do maksymalnej ilości ofiar wśród własnych ludzi, mając pewność, że świat po raz kolejny obwini Izrael.       

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1089 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk