Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści


Ben-Dror Yemini 2018-05-15

Palestyńczycy podpalają przejście graniczne Kerem-Szalom, piątek (zdjęcie: IDF Spokesperson's Unit)

Palestyńczycy podpalają przejście graniczne Kerem-Szalom, piątek (zdjęcie: IDF Spokesperson's Unit)Palestyńczyków, którzy demolują terminal towarowy i rurociągi mające na celu ułatwienie życia Gazańczyków oraz wysyłają płonące latawce przez granicę, nie mogłoby mniej obchodzić cierpienie ludzi w Gazie. Wręcz przeciwnie, chcą je powiększyć, bo to jest ideologia Hamasu – zniszczenie i ruina. 

 

Izraelczycy, wszyscy Izraelczycy – poza niewielką mniejszością ludzi o twardych sercach – patrzą z wielkim smutkiem na mieszkańców Strefy Gazy. Bezrobocie wśród młodych Gazańczyków dochodzi do 60 procent, brakuje czystej wody i leków, a elektryczność jest dostarczana tylko przez kilka godzin dziennie. 


Większość Izraelczyków chciałaby widzieć Gazę kwitnącą i prosperującą. Kiedyś, przed wycofaniem się z Gazy, były plany zbudowania „Singapuru Bliskiego Wschodu”. Po raz pierwszy w swojej krótkiej historii Palestyńczycy zdobyli suwerenność, choć na niewielkim terytorium.  

 

To mógł być cudowny początek. Bez okupacji. Bez osiedli. Bez Izraela. Przejścia do Izraela i Egiptu działały zgodnie z porozumieniem, którego stroną była Unia Europejska. Towary napływały rzeką. Cały świat patrzył z ogromnym pragnieniem pomocy. Mohammad Dahlan, który zajmował się wycofaniem Izraela z ramienia Autonomii Palestyńskiej, mianował zespół 42 ekspertów, którzy mieli spełnić marzenie o Singapurze z pomocą Banku Światowego.  

 

Wiemy, co stało się potem. Zamiast Singapuru otrzymaliśmy Afganistan. Zdarzyło się to przede wszystkim dlatego, że przemysł nienawiści przeważył nad przemysłem dobrobytu. Hamas przechwycił Strefę Gazy stosując bestialską przemoc, obejmującą także masowe egzekucje Palestyńczyków. Anulowanie porozumienia o przejściach granicznych doprowadziło do blokady, której Izrael nigdy nie chciał. Właśnie tego jednak chciał Hamas.

 

Gaza zamieniła się miejsce ucisku, cierpienia i samo-wiktymizacji. Strefy przemysłowe osiedli zamieniono w ruiny lub obozy szkoleniowe dżihadu. Strefę Gazy pokryła wielka ciemność. Raz jeszcze dowiedzieliśmy się, że gdzie tylko radykalny islam podnosi głowę, wynikiem jest zniszczenie, ruiny i rozlew krwi. Gaza doznała tego samego losu. Nie z powodu Izraela, nie z powodu Egiptu, ale ponieważ mroczny islam dostarczył jedynej rzeczy, jaką potrafi dostarczyć – zniszczenia.

 

Teraz jest protest. Wielu mieszkańców Strefy Gazy wie, że Hamas jest jedynym odpowiedzialnym za wielką ciemność, jaka na nich spadła. Broń Boże jednak, by pokazali oskarżycielskim palcem na tych, którzy naprawdę są odpowiedzialni za tę sytuację. W końcu, ci, którzy biorą udział w protestach przy granicy, stali się uzależnieni od zbudowanego przez Hamas przemysłu podżegania.  

 

W godzinie potrzeby ofiary zwracają się do meczetów, gdzie otrzymują wzmocnioną dawkę podżegania. Nie ma potrzeby, by wszyscy się temu poddali. Jest jednak wystarczająco dużo podburzonych i nieszczęśliwych młodych ludzi, którzy są gotowi poświęcić siebie i swój lud ideologii nienawiści.

 

Zarówno w zeszłym tygodniu, jak w ten piątek, grupy tych podburzonych ludzi wdarły się do przejścia Kerem Szalom po stronie Gazy, miejsca, gdzie dostarczane są towary dla mieszkańców Strefy. Hamas często używa tych towarów do własnych celów lub przekazuje je swoim ludziom. Niemniej po tym, jak Egipt zadał śmiertelny cios tunelom i wobec tego, że przejście Rafah jest przez większość czasu zamknięte, przejście Kerem Szalom jest drzwiami Gazańczyków do mąki, owoców, jarzyn i paliwa. Bez tego ich cierpienie osiągnie nowe poziomy.Palestyńczyk przygotowuje latawiec z bombą zapalającą na granicy Gazy (Zdjęcie: AFP)

 

Uczestników zamieszek, określanych w różnych gazetach (czasami także w izraelskich) jako „niewinni protestujący” lub „niewinni cywile”, nie mogłoby to mniej obchodzić. Nie dążą do pokoju. Nie wysyłają latawców ze swastykami lub zapalających latawców przez granicę w próbie zaradzenia cierpieniu. Wręcz przeciwnie, chcą je powiększyć, bo to jest ideologia Hamasu i Islamskiego Dżihadu – zniszczenie i ruina. To dlatego podpalają towary i paliwo, które mają złagodzić, choćby trochę, cierpienia Gazańczyków.

 

Dwukrotnie już IDF zniszczyła tunele terroru zbudowane pod przejściem Karen Szalom. Dlaczego zbudowali je właśnie tam, że wszystkich miejsc? Dlaczego ranią samych siebie? To jest niezrozumiałe dla człowieka z zewnątrz. Irracjonalność jest ich logiką. Ponieważ łatwiej jest prowadzić marketing samouszkodzeń niż odbudowy, dobrobytu i pracy. Tak więc jedni członkowie Hamasu budują tunele pod przejściem Kerem Szalom, a inni członkowie Hamasu dewastują to przejście i towary, które miały dotrzeć do mieszkańców Strefy Gazy.  

 

Taka jest ponura rzeczywistość. Niemniej powinniśmy zaoferować im – także Hamasowi – wszystko. Zarówno zniesienie blokady, jak zwiększoną pomoc – jeśli Hamas zaakceptuje warunki społeczności międzynarodowej, wśród których jest demilitaryzacja w zamian za rekonstrukcje.

 

Wielu ludzi na świecie nie rozumie, że Hamas jest problemem. Wielka, dramatyczna propozycja Izraela może zmienić ten obraz. Hamas najprawdopodobniej odrzuci ją, ale obraz stanie się wyraźniejszy. A ponieważ jest to walka o opinie publiczną, propozycja Izraela jest koniecznością.


Gazans are victims of an ideology of hatred

Ynet News, 11 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Jemini  

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Zakończenie artykułu Yeminiego jest kolejną powtórką nieustającej wiary, że świat któregoś dnia dostrzeże, zrozumie i doceni gesty dobrej woli ze strony Izraela. Ta nadzieja, że zaoferowanie wszystkiego pod warunkiem, że wyrzekną się przemocy, zostanie któregoś dnia przyjęte, a jeśli zostanie odrzucone to świat zrozumie, nie wygasa nigdy. Gaza jednak jest najlepszym przykładem, że świat nie chce zrozumieć, Gaza z 2005 roku i Gaza dziś. W odpowiedzi na krwawe rozruchy nasza „Gazeta Wyborcza” pisze: Decyzja Trumpa wywołała masakrę. Tysiące protestujących, setki rannych, liczba ofiar wciąż rośnie. Oczywiście gazeta nie informuje, że rozruchy Hamasu zorganizowane zostały z nadzieją na takie właśnie tytuły na całym świecie. Mając takich sojuszników Hamas wybrał najbardziej skuteczną taktykę, prowokacji na granicy (na którą Izrael musi zareagować), dążąc do maksymalnej ilości ofiar wśród własnych ludzi, mając pewność, że świat po raz kolejny obwini Izrael.       

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 604 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk