Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 11:22

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję


Qanta A. Ahmed 2018-05-07


Mireille Knoll, 85 lat, ocalała z Holocaustu, została w zeszłym miesiącu zasztyletowana, a potem spalona w jej mieszkaniu w Paryżu. Podejrzany, Yacine Mihoub, 28 lat, zwolniony z więzienia we wrześniu ubiegłego roku, według zeznań jego wspólnika, kiedy mordował Knoll, krzyczał “Allahu Akbar”. W tydzień potem tysiące ludzi zebrały się w Paryżu i maszerowały, by uczcić jej pamięć. Prezydent Emmanuel Macron potępił antysemityzm, który krył się za tym brutalnym morderstwem, ale przywódcy narodu nawet nie wspomnieli o leżącym u podstaw islamizmie.

Islamistyczny antysemityzm krąży po Europie w społecznościach muzułmańskich migrantów.  To przerażające zjawisko nie dotknęło żadnego kraju bardziej niż Francji, która tylko w 2015 r. doświadczyła masakry „Charlie Hebdo”, zabójstw w koszernym supermarkecie w kilka dni później, a potem masakrę w Bataclan. Mniej rozpoznawany jest stały szturm zabójczego antysemityzmu na ulicach Europy, pochłaniający jedno życie żydowskie za drugim. 

 

Wzrost francuskiego antysemityzmu jest niezaprzeczalny. Knoll była jedenastą żydowską ofiarą we Francji zabitą w ciągu dwunastu lat. Publicystka “New York Times”, Bari Weiss umieszcza te morderstwa w kontekście: francuscy Żydzi stanowią mniej niż 1 procent populacji, ale 51 procent ataków rasistowskich we Francji w 2014 r. było przeciwko Żydom.  


W tym samym roku think tank Fondapal wydał raport o antysemityzmie we Francji w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Autor, Dominique Reynié, napisał, że co roku we Francji zdarza się co najmniej 400 antysemickich ataków. Nie rozumiejąc islamistycznego antysemityzmu, niektórzy obserwatorzy wydają się schwytani między obwinianiem za wzrost antysemityzmu we Francji polityki tożsamości a obwinianiem polityki Izraela. Żadne z tych wyjaśnień nie jest właściwe.  


Wielu odmawia przyznania, że islamizm ukrywa swój totalitarny charakter, podczas gdy stanowi polityczną ideologię pozującą jako monoteistyczna religia islamu. Dopóki nie zbadamy islamizmu, rola muzułmanów i społeczności muzułmańskich w nowym antysemityzmie pozostanie zakryta. Islamizm nie jest islamem. Często jednak myli się je ze sobą na szkodę tak muzułmanów, jak i nie-muzułmanów. 


Rozważmy, na przykład, Islamism and Islam, owoc ponad 40 lat pracy muzułmańskiego uczonego, Bassama Tibiego, syryjskiego emigranta i obywatela Niemiec. Tibi identyfikuje sześć zasad islamizmu. Pierwszą jest dążenie do zbudowania nowego porządku świata przez globalny, dyktatorski kalifat. Taki cel nie pojawia się nigdzie w Koranie. Drugą zasadą jest, że demokratyczne instytucje powinny być wykorzystane w celu zdobycia władzy na stałe. Islamiści starają się umieścić siebie w demokracjach. Korzystają chętnie z całego procesu demokratycznych wyborów, kiedy jednak zostają wybrani, zapieczętowują za sobą drogę demokracji.


Trzecią zasadą jest, że Żydzi są głównym wrogiem islamu, co czyni antysemityzm nie tylko polityczną obsesją, ale religijnym obowiązkiem. Jak wszystkie totalitaryzmy, islamizm potrzebuje wroga, przeciwko któremu się jednoczy.


Wkracza islamistyczny antysemityzm.


Pozostałe zasady islamizmu dotyczą zmyślonych form szariatu, które nie mają korzeni historycznych, oraz fanatyczną obsesję czystością i autentycznością, wymagającą, by islam był w nieustannej wojnie zarówno z sekularyzmem, jak z pluralistycznym islamem. Każde kwestionowanie islamizmu jest opatrywane etykietką “islamofobia” i określane jako nie-islamskie. Zgodnie z tą logiką pokazywanie, czym jest islamistyczny antysemityzm, jest czynem islamofobicznym, także, kiedy hipokryzję ujawniam ja i inni pluralistyczni muzułmanie.  


Islamistyczna ideologia, która opiera się na założeniu, że “islam jest oblężony”, jest wytworem XX-wiecznych marksistów egipskich, którzy założyli Bractwo Muzułmańskie i których uwięził panarabski nacjonalista, egipski prezydent Gamal Nasser (1918–70 ). Według światopoglądu islamistów, islam konkuruje o pierwszeństwo w nowym porządku świata, ale wiecznie blokują go „globalne siły żydowskie”. Islamiści widzą siebie jako ofiary zachodniej, żydowskiej supremacji, która zdominowała świat i próbuje narzucić swoje przekonania muzułmanom.  


We Francji sprawy są bardziej skomplikowane z powodu historii kolonializmu. Pamięć rządów kolonialnych nadal jest świeża w pamięci północnoafrykańskiej społeczności arabskiej, z której wielu członków wyemigrowało do Francji. Kiedy Niemcy okupowały Francję za rządów Vichy w latach 1940–44, Maroko, Tunezja i Algiera wpadły pod rządy nazistów. W odróżnieniu od Włoch, Francji i Niemiec te narody arabskie nie miały praw antysemickich.


Mehnaz M. Afridi
, muzułmański uczony specjalizujący się w Holocauście, pisze, że chociaż arabscy muzułmanie byli “poniżani i bezsilni podczas rządów kolonialnych”, nie rozpoczęli antysemickich prześladowań w formie obozów pracy, głównie dla Żydów, które budowano w ich krajach. W niektórych wypadkach władze nazistowskie zamykały muzułmańskich Arabów razem z Żydami. Z drugiej strony, jak Robert Satloff, dyrektor wykonawczy Washington Institute for Near East Policy, pisze w książce Among the Righteous, “Arabowie odgrywali rolę na każdym poziomie” prześladowań. Arabscy tłumacze chodzili od drzwi do drzwi z oficerami SS, żeby wydać żydowskich sąsiadów nazistowskim okupantom, pisze Satloff. Inni prowadzili Żydów podczas przymusowych marszów. Jeszcze inni prowadzili pociągi, wiozące europejskich Żydów w głąb Sahary. W Tunezji Arabowie patrolowali ulice  Sousse i Bizerte, szukając żydowskich uciekinierów.


Satloff opowiada, że Si Kaddour Benghabrit, rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu, udokumentował, że Żydom udało się uciekać przed Holocaustem jako muzułmanie z muzułmańskimi dokumentami tożsamości. W ten sposób uratowano stu francuskich Żydów przed deportacją do nazistowskich obozów śmierci. Te wydarzenia zainspirowały film Les Hommes Libres, w reżyserii Ismaëla Ferroukhiego, francuskiego Marokańczyka, który chciał pokazywać tę historię w francuskich szkołach jako przestrogę przed dzisiejszą nienawiścią


Francja ma największą muzułmańską populację w Europie: 5,7 milionów czyli 8,8 procent całej populacji, jak podał Pew Research Center w 2016 r. Populacja francuskich muzułmanów rośnie wraz z napływem starających się o azyl. Dodajmy wykorzystywanie przez szmuglerów ludzi i szeregi francuskich obywateli o różnych stopniach sympatii do ISIS. Nie powinno więc dziwić, że we Francji narasta podejrzliwość wobec tej rosnącej populacji muzułmańskiej. 


Islamizm zawstydza świeckich muzułmanów francuskich, z których wielu jest wysoko wykształconymi ludźmi wolnych zawodów, daleko odsuniętych od arabskiego dziedzictwa. Ci właśnie muzułmanie są obroną przed najazdem zabójczego islamistycznego antysemityzmu. Przywódcy Francji muszą wzmocnić liberalny islam przeciwko islamistycznemu totalitaryzmowi i ujawnić prawdziwy obraz islamistycznego antysemityzmu: tej nowej postaci antysemityzmu, równie śmiercionośnej jak ta, z którą walczyli i umierali kobiety i mężczyźni w Powstaniu w Getcie Warszawskim 75 lat temu. Tibi pisze: „Biorąc pod uwagę, że muzułmanie stanowią ponad jedną czwartą ludzkości” napięcie „między liberalnym islamem i islamistycznym totalitaryzmem jest ważne dla każdego”. Wydaje się, że nigdzie i nigdy nie było ważniejsze niż w dzisiejszej Francji.


France Anti-Semitism, this time in Its Islamist Variant, Plagues France Again

National Review, 20 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Qanta Ahmed


Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Jest i pierwszym lekarzem, i pierwszą Muzułmanką, która została zaproszona do programu Fundacji Templetona dla dziennikarzy. Pochodzi z Pakistanu.

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”

Jak wielu liberalnych wierzących, Qanta Ahmed stara się wzmocnić swoje głębokie pragnienie, by  wizja jej religii była tą „właściwą”. Twierdzenie, że islamizm  nie jest islamem jest o tyle kontrowersyjne, że Al-Azhar odmówił potępienia ISIS jako organizacji sprzecznej z islamem. Odmawiano również takiego potępienia działań Al-Kaidy, czy Bractwa Muzułmańskiego. Możemy mówić, że chrześcijański fundamentalizm jest sprzeczny z chrześcijaństwem, ale pozostanie to tylko bardzo słabo podbudowaną opinią, kiedy fundamentalizm jest wspierany przez kościelną hierarchię. Islamizm jest w oczach zarówno większość islamskich duchownych równoznaczny z islamem, jak i w oczach większości muzułmanów. Muzułmańscy liberałowie pozostają dziś w mniejszości i mają bardzo  ograniczone wpływy.


Czy prawdą jest, że Koran nie wzywa do dominacji nad światem? Wzywa do wojny z niewiernymi i do opanowania całego świata przez islam, więc wielu znawców Koranu wydaje się zasadnie twierdzić, że dążenie do światowego kalifatu jest mocno zakorzenione w Koranie i w innych pismach islamu.


Twierdzenie, że Bractwo Muzułmańskie i jego założyciel Al-Bana mieli cokolwiek wspólnego z marksizmem jest błędem. Natomiast dobrze udokumentowane są związki założycieli BM z nazistami niemieckimi tak w okresie przedwojennym, podczas wojny jak i po zakończeniu wojny, kiedy wielu oficerów SS znalazło schronienie w Egipcie, przeszło na islam i zajmowało wysokie stanowiska w BM.  (Z marksizmem flirtowali natomiast świeccy nacjonaliści arabscy, tacy jak Nasser, stąd ich sojusz ze Związkiem Radzieckim.)


Wątpliwe jest również stwierdzenie, że : „chociaż arabscy muzułmanie byli ‘poniżani i bezsilni podczas rządów kolonialnych’, nie rozpoczęli antysemickich prześladowań w formie obozów pracy, głównie dla Żydów, które budowano w ich krajach”.


W krajach arabskich była ogromna sympatia dla nazistowskich Niemiec, wprowadzano liczne prawa ograniczające wolności Żydów, wywłaszczenia, inspirowano pogromy i planowano eksterminację. Fakt, że tam gdzie dotarła armia niemiecka, prześladowano muzułmanów przeciwstawiających się nazizmowi, czy że istnieli muzułmanie próbujący pomagać swoim żydowskim sąsiadom, nie może być podstawą uogólnień. Liberalni, tolerancyjni muzułmanie byli i są mniejszością o bardzo ograniczonych wpływach na politykę i na systemy oświatowe. Muzułmańskie społeczeństwa znajdują się od dziesiątków lat pod dominującym wpływem islamu w jego islamistycznej wersji.           


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk