Prawda

Sobota, 19 stycznia 2019 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję


Qanta A. Ahmed 2018-05-07


Mireille Knoll, 85 lat, ocalała z Holocaustu, została w zeszłym miesiącu zasztyletowana, a potem spalona w jej mieszkaniu w Paryżu. Podejrzany, Yacine Mihoub, 28 lat, zwolniony z więzienia we wrześniu ubiegłego roku, według zeznań jego wspólnika, kiedy mordował Knoll, krzyczał “Allahu Akbar”. W tydzień potem tysiące ludzi zebrały się w Paryżu i maszerowały, by uczcić jej pamięć. Prezydent Emmanuel Macron potępił antysemityzm, który krył się za tym brutalnym morderstwem, ale przywódcy narodu nawet nie wspomnieli o leżącym u podstaw islamizmie.

Islamistyczny antysemityzm krąży po Europie w społecznościach muzułmańskich migrantów.  To przerażające zjawisko nie dotknęło żadnego kraju bardziej niż Francji, która tylko w 2015 r. doświadczyła masakry „Charlie Hebdo”, zabójstw w koszernym supermarkecie w kilka dni później, a potem masakrę w Bataclan. Mniej rozpoznawany jest stały szturm zabójczego antysemityzmu na ulicach Europy, pochłaniający jedno życie żydowskie za drugim. 

 

Wzrost francuskiego antysemityzmu jest niezaprzeczalny. Knoll była jedenastą żydowską ofiarą we Francji zabitą w ciągu dwunastu lat. Publicystka “New York Times”, Bari Weiss umieszcza te morderstwa w kontekście: francuscy Żydzi stanowią mniej niż 1 procent populacji, ale 51 procent ataków rasistowskich we Francji w 2014 r. było przeciwko Żydom.  


W tym samym roku think tank Fondapal wydał raport o antysemityzmie we Francji w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Autor, Dominique Reynié, napisał, że co roku we Francji zdarza się co najmniej 400 antysemickich ataków. Nie rozumiejąc islamistycznego antysemityzmu, niektórzy obserwatorzy wydają się schwytani między obwinianiem za wzrost antysemityzmu we Francji polityki tożsamości a obwinianiem polityki Izraela. Żadne z tych wyjaśnień nie jest właściwe.  


Wielu odmawia przyznania, że islamizm ukrywa swój totalitarny charakter, podczas gdy stanowi polityczną ideologię pozującą jako monoteistyczna religia islamu. Dopóki nie zbadamy islamizmu, rola muzułmanów i społeczności muzułmańskich w nowym antysemityzmie pozostanie zakryta. Islamizm nie jest islamem. Często jednak myli się je ze sobą na szkodę tak muzułmanów, jak i nie-muzułmanów. 


Rozważmy, na przykład, Islamism and Islam, owoc ponad 40 lat pracy muzułmańskiego uczonego, Bassama Tibiego, syryjskiego emigranta i obywatela Niemiec. Tibi identyfikuje sześć zasad islamizmu. Pierwszą jest dążenie do zbudowania nowego porządku świata przez globalny, dyktatorski kalifat. Taki cel nie pojawia się nigdzie w Koranie. Drugą zasadą jest, że demokratyczne instytucje powinny być wykorzystane w celu zdobycia władzy na stałe. Islamiści starają się umieścić siebie w demokracjach. Korzystają chętnie z całego procesu demokratycznych wyborów, kiedy jednak zostają wybrani, zapieczętowują za sobą drogę demokracji.


Trzecią zasadą jest, że Żydzi są głównym wrogiem islamu, co czyni antysemityzm nie tylko polityczną obsesją, ale religijnym obowiązkiem. Jak wszystkie totalitaryzmy, islamizm potrzebuje wroga, przeciwko któremu się jednoczy.


Wkracza islamistyczny antysemityzm.


Pozostałe zasady islamizmu dotyczą zmyślonych form szariatu, które nie mają korzeni historycznych, oraz fanatyczną obsesję czystością i autentycznością, wymagającą, by islam był w nieustannej wojnie zarówno z sekularyzmem, jak z pluralistycznym islamem. Każde kwestionowanie islamizmu jest opatrywane etykietką “islamofobia” i określane jako nie-islamskie. Zgodnie z tą logiką pokazywanie, czym jest islamistyczny antysemityzm, jest czynem islamofobicznym, także, kiedy hipokryzję ujawniam ja i inni pluralistyczni muzułmanie.  


Islamistyczna ideologia, która opiera się na założeniu, że “islam jest oblężony”, jest wytworem XX-wiecznych marksistów egipskich, którzy założyli Bractwo Muzułmańskie i których uwięził panarabski nacjonalista, egipski prezydent Gamal Nasser (1918–70 ). Według światopoglądu islamistów, islam konkuruje o pierwszeństwo w nowym porządku świata, ale wiecznie blokują go „globalne siły żydowskie”. Islamiści widzą siebie jako ofiary zachodniej, żydowskiej supremacji, która zdominowała świat i próbuje narzucić swoje przekonania muzułmanom.  


We Francji sprawy są bardziej skomplikowane z powodu historii kolonializmu. Pamięć rządów kolonialnych nadal jest świeża w pamięci północnoafrykańskiej społeczności arabskiej, z której wielu członków wyemigrowało do Francji. Kiedy Niemcy okupowały Francję za rządów Vichy w latach 1940–44, Maroko, Tunezja i Algiera wpadły pod rządy nazistów. W odróżnieniu od Włoch, Francji i Niemiec te narody arabskie nie miały praw antysemickich.


Mehnaz M. Afridi
, muzułmański uczony specjalizujący się w Holocauście, pisze, że chociaż arabscy muzułmanie byli “poniżani i bezsilni podczas rządów kolonialnych”, nie rozpoczęli antysemickich prześladowań w formie obozów pracy, głównie dla Żydów, które budowano w ich krajach. W niektórych wypadkach władze nazistowskie zamykały muzułmańskich Arabów razem z Żydami. Z drugiej strony, jak Robert Satloff, dyrektor wykonawczy Washington Institute for Near East Policy, pisze w książce Among the Righteous, “Arabowie odgrywali rolę na każdym poziomie” prześladowań. Arabscy tłumacze chodzili od drzwi do drzwi z oficerami SS, żeby wydać żydowskich sąsiadów nazistowskim okupantom, pisze Satloff. Inni prowadzili Żydów podczas przymusowych marszów. Jeszcze inni prowadzili pociągi, wiozące europejskich Żydów w głąb Sahary. W Tunezji Arabowie patrolowali ulice  Sousse i Bizerte, szukając żydowskich uciekinierów.


Satloff opowiada, że Si Kaddour Benghabrit, rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu, udokumentował, że Żydom udało się uciekać przed Holocaustem jako muzułmanie z muzułmańskimi dokumentami tożsamości. W ten sposób uratowano stu francuskich Żydów przed deportacją do nazistowskich obozów śmierci. Te wydarzenia zainspirowały film Les Hommes Libres, w reżyserii Ismaëla Ferroukhiego, francuskiego Marokańczyka, który chciał pokazywać tę historię w francuskich szkołach jako przestrogę przed dzisiejszą nienawiścią


Francja ma największą muzułmańską populację w Europie: 5,7 milionów czyli 8,8 procent całej populacji, jak podał Pew Research Center w 2016 r. Populacja francuskich muzułmanów rośnie wraz z napływem starających się o azyl. Dodajmy wykorzystywanie przez szmuglerów ludzi i szeregi francuskich obywateli o różnych stopniach sympatii do ISIS. Nie powinno więc dziwić, że we Francji narasta podejrzliwość wobec tej rosnącej populacji muzułmańskiej. 


Islamizm zawstydza świeckich muzułmanów francuskich, z których wielu jest wysoko wykształconymi ludźmi wolnych zawodów, daleko odsuniętych od arabskiego dziedzictwa. Ci właśnie muzułmanie są obroną przed najazdem zabójczego islamistycznego antysemityzmu. Przywódcy Francji muszą wzmocnić liberalny islam przeciwko islamistycznemu totalitaryzmowi i ujawnić prawdziwy obraz islamistycznego antysemityzmu: tej nowej postaci antysemityzmu, równie śmiercionośnej jak ta, z którą walczyli i umierali kobiety i mężczyźni w Powstaniu w Getcie Warszawskim 75 lat temu. Tibi pisze: „Biorąc pod uwagę, że muzułmanie stanowią ponad jedną czwartą ludzkości” napięcie „między liberalnym islamem i islamistycznym totalitaryzmem jest ważne dla każdego”. Wydaje się, że nigdzie i nigdy nie było ważniejsze niż w dzisiejszej Francji.


France Anti-Semitism, this time in Its Islamist Variant, Plagues France Again

National Review, 20 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Qanta Ahmed


Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Jest i pierwszym lekarzem, i pierwszą Muzułmanką, która została zaproszona do programu Fundacji Templetona dla dziennikarzy. Pochodzi z Pakistanu.

Od Redakcji „Listów z naszego sadu”

Jak wielu liberalnych wierzących, Qanta Ahmed stara się wzmocnić swoje głębokie pragnienie, by  wizja jej religii była tą „właściwą”. Twierdzenie, że islamizm  nie jest islamem jest o tyle kontrowersyjne, że Al-Azhar odmówił potępienia ISIS jako organizacji sprzecznej z islamem. Odmawiano również takiego potępienia działań Al-Kaidy, czy Bractwa Muzułmańskiego. Możemy mówić, że chrześcijański fundamentalizm jest sprzeczny z chrześcijaństwem, ale pozostanie to tylko bardzo słabo podbudowaną opinią, kiedy fundamentalizm jest wspierany przez kościelną hierarchię. Islamizm jest w oczach zarówno większość islamskich duchownych równoznaczny z islamem, jak i w oczach większości muzułmanów. Muzułmańscy liberałowie pozostają dziś w mniejszości i mają bardzo  ograniczone wpływy.


Czy prawdą jest, że Koran nie wzywa do dominacji nad światem? Wzywa do wojny z niewiernymi i do opanowania całego świata przez islam, więc wielu znawców Koranu wydaje się zasadnie twierdzić, że dążenie do światowego kalifatu jest mocno zakorzenione w Koranie i w innych pismach islamu.


Twierdzenie, że Bractwo Muzułmańskie i jego założyciel Al-Bana mieli cokolwiek wspólnego z marksizmem jest błędem. Natomiast dobrze udokumentowane są związki założycieli BM z nazistami niemieckimi tak w okresie przedwojennym, podczas wojny jak i po zakończeniu wojny, kiedy wielu oficerów SS znalazło schronienie w Egipcie, przeszło na islam i zajmowało wysokie stanowiska w BM.  (Z marksizmem flirtowali natomiast świeccy nacjonaliści arabscy, tacy jak Nasser, stąd ich sojusz ze Związkiem Radzieckim.)


Wątpliwe jest również stwierdzenie, że : „chociaż arabscy muzułmanie byli ‘poniżani i bezsilni podczas rządów kolonialnych’, nie rozpoczęli antysemickich prześladowań w formie obozów pracy, głównie dla Żydów, które budowano w ich krajach”.


W krajach arabskich była ogromna sympatia dla nazistowskich Niemiec, wprowadzano liczne prawa ograniczające wolności Żydów, wywłaszczenia, inspirowano pogromy i planowano eksterminację. Fakt, że tam gdzie dotarła armia niemiecka, prześladowano muzułmanów przeciwstawiających się nazizmowi, czy że istnieli muzułmanie próbujący pomagać swoim żydowskim sąsiadom, nie może być podstawą uogólnień. Liberalni, tolerancyjni muzułmanie byli i są mniejszością o bardzo ograniczonych wpływach na politykę i na systemy oświatowe. Muzułmańskie społeczeństwa znajdują się od dziesiątków lat pod dominującym wpływem islamu w jego islamistycznej wersji.           


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 604 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk